Aktív témák

  • DarkByte

    addikt

    Úgy látom ez a topik időközönként fel-feljön.

    Nekünk elég sokáig volt CB rádióval megoldva a kommunikáció a tanyán élő nagyszülők és a városi lakás között. Sajnos hogy pontosan mivel arra nem emlékszem (pedig hát a nagy antenna itt a tanyán azóta is megvan, igaz TV antennaként funkcionál tovább :D) de arra emlékszem hogy éjszaka le kellett halkítani mert minden bolond beszélt vagy éppen az autórádiónak tartotta a mikrofont, mert hogy az mennyire poénos.

    Annak idején az egyik német katalógusban láttam (talán Quelle) hogy létezik olyan kiegészítés amivel adatkapcsolatot lehet létesíteni CB rádión át (PC oldali soros porti dugó volt a vége ha jól emlékszem) Sejtem hogy nem valami nagy adatáteresztő képessége lehetett, de ennek ellenére kíváncsi lennék hátha valaki találkozott ilyennel és hátha tudja hol tudnék erről olvasni most így komolyabb fejjel.

  • And

    veterán

    válasz csike #49 üzenetére

    Rendőrök miatt ne vegyél CB-t, mert nekik olyan nincs, és tudomásom szerint soha nem is volt. Írtam már, hogy nem minden CB, ami adóvevő, csak sokan tévesen összemossák a kettőt. Minden CB adóvevő, de fordítva ez már nem igaz. A CB 27 MHz-en megy, ennyi. A rendőrök meg VHF-en szoktak rádiózni (150 MHz körül), a kiosztás területenként, városonként változik, a környékbeli amatőrök általában ismerik a pontos helyi frekvenciát, kis kereséssel meg is lehet találni azt. De ne aggódj, túlságosan érzékeny adatokat nem továbbítanak ezen a szinte bárki által lehallgatható rádión ;).
    #51: Használtam ilyen adatátvitelt, saját építésű modemmel. A hívójeles rádióamatőrök között egy időben - jó sok éve - népszerű volt, külön tartományokat jelöltek ki az amatőrsávokon belül a csomagrádiózásra, methogy ez a becsületes neve. Kétféle elterjedtebb sebességű módja volt felhasználói szinten, 1200 ill. 9600 bps sebességgel. Az 1200-as mód (AFSK) a CB-n is megjelent, a sáv közepén talán 2 csatornát is "kijelöltek" erre. Én is nyugati katalógusban láttam ezt, nem tudom, mennyire volt hivatalos, de pl. Németországban már akkor is érvényben volt a CEPT, tehát a szabványt teljesítő rádiók forgalmazásába ez is belefért. Szép nagy távolságú összeköttetéseket is létrehoztunk (CB-n !), a mai napi megvannak az ezeket igazoló képeslapjaim pl. Németországból, Finnországból :U. Az 1200 bit/s természetesen itt is az adatcsomag rátája volt, de a visszaigazolások, a félduplex üzem és a véges csomaghossz miatt a hasznos sebesség ennek csak a töredéke lehetett (vö.: wifi szabványok sebessége manapság..). Nagy előnye volt, hogy az amatőrök rengeteg ilyen helyi packet node-ot (csomópontot) működtettek, köztük nagyobb távú és sebességű linkekkel, így szinte országot (v. még nagyobb területet) átfogó átvitelt lehetett megvalósítani egy kis hatótávolságú rádióval és egy PC-vel úgy, hogy a forgalmat a köztes állomások szépen "átrelézték". De működtek még az Internet hőskorából ismerős BBS-ek is csomagrádión. Manapság nem tudom, mi a helyzet packet fronton. A működéséről itt olvashatsz többet: [link].

  • DarkByte

    addikt

    válasz And #52 üzenetére

    Köszi szépen, gyorsabban kaptam a választ mint gondoltam. :R Az a 150 Byte/s azért kellemes, gondolom ha az ember egy floppy-s valamit el akart küldeni, ment vele a szenvedés az alatt a bő 2 óra alatt. Ennek ellenére nagyon tetszik a dolog, kár hogy lemaradtam erről. :( (bár a gép azt hiszem nem lett volna gond, mert ezt a sebességet egy C64 is bőven bírta volna :) )

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz DarkByte #53 üzenetére

    Ma már viccesnek tűnhet, de 10-11 évvel ezelőtt azért kicsivel nehezebb volt hozzájutni egy (akár kölcsön) laptophoz mint ma, és azok teljesítménye is csak töredéke volt a maiaknak. Úgyhogy konkrétan C64-re is létezett ilyen program, működni is láttam mobil üzemben (egy Skoda utasterében, a januári hidegben :DDD). A csomagrádiózás megjelenése Mo.-on is régebbre nyúlik vissza, mint a PC-k tömeges elterjedése, ezért otthonról is használták ilyen egyszerűbb számítógépekkel.

  • DarkByte

    addikt

    válasz And #54 üzenetére

    Mivel kíváncsi voltam így utána olvasgattam pár dolognak. Az egyik legérdekesebb számomra hogy lényegében minimális költséggel tudnék meglévő CB rádióval és egy PC-vel csinálni csomagrádiót, mert fel lehet használni a hangkártyát fogadásra és küldésre. A moduláció, demuláció szoftveresen történik. Egyedül a PTT vezérlésére kell soros port, bár erre is léteznek kapcsolási rajzok, amellyel megoldható hogy a vonal kimeneti jelben megjelenő adott frekvenciás jel esetén kapcsol. Elég érdekes, akit érdekel itt olvashat a dologról: [Sound Card Packet] Az oldal szerint speciális hardverrel akár a 19200 bps is elérhető, illetve létezik Windows -os driver amivel akár TCP/IP szintű összeköttetés is megvalósítható virtuális hálózati kártya képében. :)

    [ Szerkesztve ]

  • And

    veterán

    válasz DarkByte #55 üzenetére

    A hangkártyás verzióról én is hallottam, de azért a külön cél IC-s megoldások annál valószínűleg jóval hatékonyabbak voltak (főleg nagyon távoli, gyenge jelek esetén). [Hangkártyával az sstv-vételt próbáltam, arra jól megfelelt. Ez lassú, akár sokszor 10 mp-nyi időtartamú (álló-) képátvitelt jelent, rövidhullámon azzal szintén jó távoli állomásokat lehetett venni, akár színes képeket is: [link]. Utóbbi CB-n nem volt használatos.]
    CB-n viszont nem véletlenül használják a csak 1200 bit/s sebességű packet-módot. Rövidhullámú amatőrök még lassabb, 300 b/s átvitellel is találkozhatnak. A CB-sávon a csatornák távolsága 10 kHz, úgyhogy nem árt, ha a modulált jel ennél kevesebb helyet foglal a spektrumból. Már az 1200-as AFSK is szépen be tud szórni pár szomszédos csatornát, ha az adó (szokásosan FM-módban használva packet-üzemben) lökete rosszul van beállítva, ezt pedig a többi CB-s nem igazán díjazza. Ez részben a vevők nem túl jó közelszelektivitásával is magyarázható, de a gyorsabb módok kivétel nélkül bőven a csatornatáv feletti analóg sávszélességet igényelnének, ezért nem igazán alkalmazhatók rövidhullámon.

  • DarkByte

    addikt

    válasz And #56 üzenetére

    A "löket" fogalmát körül tudnád írni egyszerű halandó számára is érthető módon? :B Sajna nem nagyon foglalkoztam elektrotechnikával és rádió technikával; mostanra ezeket már többszörösen bánom. :(

  • tbs

    addikt

    válasz DarkByte #57 üzenetére

    Löket: durván a frekvenciamoduláció vivőfrekitől való maximális eltérése.

  • sandokan27

    újonc

    válasz The DJ #21 üzenetére

    csá.az a helyzet hogy nem mindegy hogy mennyit akarsz költeni.ha rászánsz harminc ezrest akkor ki lehet alakítani a cb rendszert amivel akár száz kilómétert is át tudsz hidalni.tudom mert kamionos vagyok,és mi használjuk

    sandokan

  • sandokan27

    újonc

    válasz DarkByte #51 üzenetére

    egy rádió kell hozzá egy antenna felfogatással,és egy áramátalakító,ami kb 13,8voltot tud kimenőben,aztán csak beállítani az swrt és mehet.

    sandokan

  • DarkByte

    addikt

    válasz sandokan27 #59 üzenetére

    Ezt akkor most becsomagoljuk valamilyen időkapszulába és visszaküldjük a múltba 3 évet. :DDD ;)

    #60: mármint az áram átlakító a PC és a rádió közé kell vagy a rádiónak kell áramátalakító (220V->12V)? :F Utóbbink van itthon kettő is, a CB rádióink így lettek telepítettként használva. Most az egyik villanypásztort működtet. :)

    [ Szerkesztve ]

  • VipeR-T

    csendes tag

    Sziasztok! Remélem még él a fórum.... Lenne egy elég alap kérdésem. Autóban, hosszú túrák alatt nagy sikerrel használunk "eldobható" PMR-eket, ilyen kis tescoban vásárolt párezer forintos darabokat. Nincs velük gond, a célnak megfelel. Azonban támadt egy ötletem: Arra gondoltam, hogy az autómba vásárolok egy fix adó-vevőt, amilyen a régi amcsi filmekben szokott lenni (meg a rendőröknek, taxisoknak, stb). Szóval az lenne a kérdésem, hogy mire kell figyelnem a készülék vásárlásakor, ha azt szeretném, hogy a többi kocsiban továbbra is használt kézi PMR-ekkel tudjak komunikálni, az én beépített adóvevőmmel. És hogy hol tudnék beszerezni használtan ilyen autóba való beépített adóvevőt. Köszönöm a választ előre is!

  • And

    veterán

    válasz VipeR-T #62 üzenetére

    Sajnos PMR-rádiókkal való kapcsolattartásra nem tudsz engedélymentesen mobil/stabil adóvevőt beszerezni, mert olyan nem létezik. A PMR mint szabvány csakis a beépített körsugárzó antennával ellátott kézirádiókat támogatja. Mobil üzemre CB-t van lehetőséged autóba építeni, ha már ez egy CB-s topik ;)..

  • VipeR-T

    csendes tag

    Szomorúan hallom, de a választ persze köszi. :( Akkor lehet megpróbálok kibelezni egy kézit, betenni egy házba, adni neki stabil tápot, mikrofont kivezetni szépen, meg az antennát stb, aztán a design legalább meglesz. Köszi a választ!

  • norton00

    újonc

    Üdv!

    Nekem egy stalker XX-om van. Az lenne a kérdésem, hogy hol lehet megnövelni a teljesítményét (kb 25-30wattra vagy tovább) létezik ilyen hely vagy ezt otthon
    csinálják maguknak az emberek.

  • htg

    csendes tag

    Sziasztok!

    Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy érdemes-e CB rádiot venni, vagy inkább a PMR? Mi az ami akadálynak számit mondjuk a CB rádionál, házak, nagy épületek, vagy akaár egy erdö is? Sajnos nem vagyok otthon a témában tulzottan, ezért is kérdezösködöm. Meg hogy az változtat-e valamit a dolgon ha közelebb lakom a sarkkörhöz( Svédország) ?elöre is köszi sziasztok.

  • And

    veterán

    válasz htg #66 üzenetére

    Ez leginkább attól függ, hogy mire akarod alkalmazni, és mennyi pénzed van rá. Mindkét rendszernek vannak előnyei és hátrányai.
    - PMR: korlátozott csatornaszám (8 db.), relatív alacsony teljesítmény, kötelezően beépített antenna (csak kézirádió létezik). Ellenben igen olcsón hozzá lehet jutni, és rövid távra ideális lehet.
    - CB: 40 csatorna, egy nagyságrenddel nagyobb teljesítmény engedélyezett, külső antenna is használható, továbbá létezik mobil/stabil verzió belőlük. Mobil verzió esetén az ár magasabb, külső antenna kell hozzá, de az áthidalható táv is jóval nagyobb lehet. A kézi CB-k antennája is szép hosszú, az alacsonyabb hullámhossznak köszönhetően.
    A sarkkör közelségének nincs jelentősége. A helyi jogszabályoknak utána kell nézni, de Svédo. ugye EU-tag, a CEPT biztos ott is érvényes. A terepviszonyok sokkal lényegesebbek, akárhol is vagy.

  • Surda

    tag

    Sziasztok!

    Rádió témában nulla-közeli tudással rendelkezem. A kérdésem: mi kell ahhoz, hogy a vasutasok rádiózását vehessem? 2 km-re van az állomás, 150MHz körül adnak.

    Egyáltalán, lehet-e, szabad-e?

    A garancia meg... ha a címke meg...

  • And

    veterán

    válasz Surda #68 üzenetére

    Ez itt ugyan offtopik, mert nem CB-s téma, de legalább rádió. Természetesen egy megfelelő vevőkészülék kell a forgalmazás vételéhez. Ha jól sejtem, ott a 2m-es sáv felett is keskenysávú FM-moduláció használatos. Ezért legalább egy olyan vevő kell, amelyik az említett amatőrsávon (144-146 MHz) ill. kicsit azon is túl vételkész. Manapság kaphatóak szélessávú, szintézeres (PLL-es) rádióvevők, avagy scannerek nem túl drágán, azok is megfelelnek a célnak. Tehát lehetőleg ilyet, és ne valami analóg hangolású egyszerű vevőt keress, mert azzal csak a probléma lesz (nehéz ráhangolás, elhangolódás, nincs digitális skála, se memória az állomásoknak). Magyar amatőrrádiós börzéken fel lehet ilyesmiket hajtani, vagy ottvan pl. a német ebay megfelelő alkategóriája is, rengeteg új és használt készülékkel. 10-20 ezer forint között már egész jó új példányokat is látni. Még annyit, hogy két kilométer VHF-en nem a világ vége, de sűrűn beépített területen kézirádióval (annak saját tartozék antennájával) már problémás lehet a normális vétel. Ha már próbáltad az adott helyről, és jól működött, akkor nem szóltam..
    "Egyáltalán, lehet-e, szabad-e?"
    Lehet és szabad: a hallgatózást nem tiltja és nem is tilthatja semmi, ha az adott forgalom kódolatlanul zajlik, és amúgy is 'sima vevővel' fogható. Amit nem szabad, az a rádióforgalom zavarása vagy az adott sáv / csatorna illetéktelen adásra használata (ezeket egy vevőkészülékkel amúgy is nehéz ;)), ill. a vétellel megszerzett információkkal való visszaélés, harmadik félnek továbbítás. A vasutasok rádiózása mondjuk szvsz. amúgy sem az a kategória, amellyel komoly visszaélést lehetne elképzelni..

  • Surda

    tag

    válasz And #69 üzenetére

    Köszi a válaszokat!

    (Bocs, hogy a cb-sbe írtam. Hát ennyit értek hozzá:) Próbáltam utánaolvasgatni, de csak káosz lett tőle a fejemben...)

    Nem sűrűn beépített terület, 3-4 épület lehet útban, attól függ, az állomáson belül hol az adó.
    Szóval lehetséges, hogy így kézi rádió is elég lenne hozzá? Vagy az egyszerűbbek kéziben is problémásak, a jobbak meg ugyanúgy 10-20 körül vannak?

    A garancia meg... ha a címke meg...

  • And

    veterán

    válasz Surda #70 üzenetére

    Semmi gond, más hasonló topik nem nagyon akad, meg PMR-témába sem illik.
    A kézirádió sokkal praktikusabb és olcsóbb lehet, mint egy stabil telepítésű. De az egyszerű analóg hangolású típusokkal vigyázni kell a korábban említett okok miatt, meg azért is, mert az ilyenekre nem szokás antennacsatlakozást tenni, míg egy normális szintézeres scanneren ez alapból megvan. Egy egyszerű vevő egyetlen előnye az ára, de ha sokat hallgatóznál, hosszú távon bizonyosan bosszantana a fapados kivitel és a szolgáltatások hiánya. (Egy szélessávú vevővel nem csak a vasutasokat lehet figyelni.) A kiválasztás attól is függ, hogy mennyit tervezed használni, és mekkora összeget szánsz rá. Legjobb volna, ha tudnál szerezni egy valamirevaló scannert kölcsönbe, vagy megkérni egy ilyennel rendelkező amatőrt (vagy vasutast a saját kézirádiójával :D), hogy segítsen tesztelni a vételt. Tudom, hogy ez nem feltétlenül egyszerű mutatvány..

  • Surda

    tag

    válasz And #71 üzenetére

    Terveim szerint sokat használnám, de lehet, hogy mégsem, hamar megunnám. Az összeg pedig alacsony:) Ezért tényleg a kölcsön lenne a legjobb...

    A garancia meg... ha a címke meg...

  • villanyos

    csendes tag

    Sziasztok!

    Én alapvetően teljesítménytúrázom és sokszor nincs a hegyekben, völgyekben, erdőkben gsm térerő (Esetleg csak külföldi) így a lemaradó túratársakkal nehezen tudjuk a kapcsolatot tartani.

    Azt kérdezném hogy véleményetek szerint terepen milyen frekvenciájú rádióhullám terjed a legjobb hatásfokkal?
    Ugyanis azt olvastam hogy a Pmr frekijéhez fontos a rálátás, míg az Urh-nál kevésbé, Cb-nél még kevésbé.(De utóbbit nagyban befolyásolja a napszak)

    Ehhez kapcsolódóan ha tudnátok ajánlani egy kézi, strapabíró, kategóriájában a legkisebb méretű adóvevőt, azt külön megköszönném.

  • And

    veterán

    válasz villanyos #73 üzenetére

    "Azt kérdezném hogy véleményetek szerint terepen milyen frekvenciájú rádióhullám terjed a legjobb hatásfokkal?"
    A gyakorlati alkalmazás szempontjából egy 'halandónak' ez majdnem lényegtelen, hisz egyedi frekvenciadíj vagy épp amatőrvizsga hiányában ma Magyarországon csak az általad is említett kétféle rendszer használható szabadon. Amit a terjedésről olvastál, az ebben a formában túlságosan általános. Például a rövidhullámra (így a CB-sávra is) jellemző, napszaktól függő vételi ingadozások inkább a nagytávolságú (DX) összeköttetésekre jellemzőek, nem a közvetlen, földfelszíni hullámokkal történő terjedésre. Alapjában erősen leárnyékolt helyeken, ahol már GSM térerő sincs, egy saját antennás kézirádióval nem igazán a napszak lesz a legnagyobb gondod, azt leszámítva, hogy sötétben nehezebb tájékozódni :P.
    Amúgy mindkét szabványnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, ezekről pár hozzászólással korábban volt szó. Elméletben a CB nagyobb hatótávot biztosíthat (a jobb terjedés és a nagyobb engedélyezett adóteljesítmény okán), de egy kézirádióval, erdős vagy épp sűrűn beépített terepen egyáltalán nem biztos, hogy ez az előny megmarad. A kézirádiók rövidített (főleg a feltekercselt, 'gumi'-) antennái rossz hatásfokkal működnek, egy kézi CB-n még a másfél méteres teleszkópantenna is erősen rövidített a hullámhossz méreteihez képest. Ezért a kis méret, ha az antennát is beleszámítjuk, az összeköttetésre nézve inkább hátrányos. Gagyi PMR-ek olcsón beszerezhetők, kézi CB-k viszont valamivel drágábbak, és nem is annyira gyakoriak.

  • istu911

    újonc

    Sziasztok!
    Nos... Nem tudom, hogy most én értettem félre ezt az egészet, csak lehet hogy már tényleg fáradt vagyok, mert mintha azt vettem volna ki, hogy ha én szeretnék egy 40 csatornás cb rádiót, arra tényleg nem kell engedély?
    Egyébként én még kezdő vagyok, és csak egyenlőre mint "érdeklődő" vagyok jelen a témakörbe, és egy Concorde fx22-es adóvevővel tesztelgetem a rádiózás előnyeit, és hátrányait. És ha tényleg rosszul vettem volna ki akkor elnézést.
    Üdv: Istu

  • And

    veterán

    válasz istu911 #75 üzenetére

    "mert mintha azt vettem volna ki, hogy ha én szeretnék egy 40 csatornás cb rádiót, arra tényleg nem kell engedély?"
    Jól vetted ki: CB-hez nem kell engedély (már elég régóta), de a rádió csak CEPT-normás lehet, amit egy új készülék papírjai is igazolnak. Sajnos a régi közkedvelt mobil példányok (Presdent Grant, Stalker-IX és társaik) már nem használhatók, mivel AM- és SSB-adásmódot is tudnak, ráadásul az engedélyezettnél több csatornán, a CEPT pedig csak az FM-et ismeri, az eredeti 'közép' 40 csatornán.
    Az a Concorde FX-22 viszont megintcsak nem CB, hanem PMR, utóbbiak a kezdettől engedélymentesek, de jópár képességük limitált a CB-khez képest (lásd a korábbi hozzászólásokat).

  • Mic ACE

    aktív tag

    Engem az érdekelne, hogy tényleg csak szigorúan a CEPT PR27 matricával ellátott CB-k használata engedélymentes? Egyáltalán hogy néz ki ez a matrica és hol található a készüléken?
    Sehol egy kép róla a neten... Erősen töröm a fejem egy kézi CB-n pl. egy Midland Alan 42 vagy Intek h-520 készüléken. Mindkettőn egy külön "szerviz" menüben beállítható a sávkiosztás több európai ország szabványának egyikére (összesen 10), köztük a CEPT PR27-re is, akkor ez már Magyarországon nem használható, mert nem kizárólag ez utóbbi szabvány támogatja? Egyáltalán van Magyarországon jóváhagyott kézi PR27-es készülék, mert a NHH bejelentési listáján nincs, ugyanakkor az Alan 42-t árulják, pl. a DND is?
    :W :F

    "De minek az a párt, ami övön alul árt, meg a nagy vörös állami szuszpenzor!''

  • And

    veterán

    válasz Mic ACE #77 üzenetére

    Pontosan nem ismerem a részleteket, de az elég valószínű, hogy hivatalosan nem lehet olyan új készüléket forgalomba hozni, amely nem teljesíti az európai / CEPT normákat. A használt, kéz alatt vagy börzéken vásárolt készülékek persze nem feltétlenül tartoznak ide. Vegyük a gyakorlati megközelítést: ha otthon nem forgalmazol tiltott üzemmódokban (AM, SSB /USB vagy LSB/), nem mész az alap 40 csatornán kívül és nem használsz x*10..100W kimenőteljesítményt, akkor a lőtéri kutya sem fog azzal törődni, hogy milyen rádiód van, és az elvileg képes lenne-e szabálytalanul üzemelni. Viszont az NHH honlapján látni olyan szabálysértési ügyet, amely során valakinek az autójában sima közúti ellenőrzéskor ilyenre képes (kikapcsolt, de amúgy hibátlanul működő) készüléket találtak. A leírás elég tanulságos, az ügy vége minimum pénzbírság kiszabása, ill. a készülék elkobzása: [link].
    "Mindkettőn egy külön "szerviz" menüben beállítható a sávkiosztás több európai ország szabványának egyikére (összesen 10), köztük a CEPT PR27-re is, akkor ez már Magyarországon nem használható, mert nem kizárólag ez utóbbi szabvány támogatja?"
    Szerintem ez attól is függ, hogy mennyire hozzáférhető a felhasználó számára ez a szerviz-menü, vagy épp mennyire ráérős / kukacos az ellenőrző hatóság. Hisz ezen az alapon bármely rádió módosítható, a PLL osztásviszonyának vagy referenciaforrásának (kvarcoszcillátor) módosítása után máris egy illegális csatornán találhatjuk magunkat. A gyártók nyilván nem külön típusokat gyártanak minden régióba. Az ALAN-42 leírása szerint elég egyszerű ehhez a menühöz hozzáférni, mégis hivatalosan kapható CEPT-területen, olyan országokban is, amelyek pedig híresen keveset szórakoznak a büntetéssel vagy elkobzással. Mindenesetre az előbbi pdf is kiemeli: "ATTENTION! The frequency band allowed all over Europe is 40CH FM 4W (EC)". Érdekes módon a magyar nyelvű manual már egyáltalán nem említi ezt a menüt, ellenben természetes módon ír az AM/FM-váltásról, meg arról, hogy Németországban 40+40 csatorna használható, és az AM-mód is engedélyezett 12 csatornán (ez pedig legjobb tudomásom szerint már rég nem igaz).

  • Mic ACE

    aktív tag

    válasz And #78 üzenetére

    Aha, hát akkor lényegében nem vagyok közelebb a megoldáshoz. Mivel az említett készülékek nem CEPT matricásak tudomásom szerint (lehet cáfolni), innentől kezdve tényleg a hatóságokon múlik minden.

    Egyébként tényleg nagyon érdekel, hogy milyen is az a matrica, mert nem tudom, hogy ha elém tolnak egy matricás kütyüt, akkor az valami átverés, vagy valódi?

    Bár mivel ezek kézi készülékek, azért annyi előnyük van, hogy autóban nem muszáj pont a "közeg" orra alá tolni, hanem akár "zsebre is vágható", hogy ne legyen szem előtt. Ha meg nem forgalmazol, csak a megengedett norma szerint, akkor meg otthon sem fogja senki szemét szúrni a több méteres antenna (ha csak a "dögöljön meg a tehenem" típusú szomszédét, vagy a madarakét nem), ugye?

    Azért az még mindig nem világos, hogy olyan cb-ket, adóvevőket amelyek (ha a nhh honlapján valósak az adatok) nincsenek bejegyezve hogyan forgalmazhatnak olyan cégek, mint a DND (referenciái: ORFK, BRFK, katasztrófavédelmiek, tűzoltók, stb.), vagy más hasonló profilú cégek? És most itt nem arra gondolok, hogy CEPT PR27-es-e, hanem hogy egyáltalán nincs a jegyzékben, vagy rossz helyen keresem? :W

    "De minek az a párt, ami övön alul árt, meg a nagy vörös állami szuszpenzor!''

  • And

    veterán

    válasz Mic ACE #79 üzenetére

    Ehhez két dolgot tudnék még hozzátenni. Az első, hogy abban a listában csupán egyetlen PR27-készüléket találni, az pedig az ALAN MIDLAND 220-as típusa. Mit ad Isten, a manuáljában ugyanúgy említik a 'frequency band selection' menüt, mint az ALAN-42 esetén: [link]. Ez (mármint, hogy nincs több típusengedélyes CB) pedig azért elég hihetetlen, nem? ;)
    A másik, hogy az általad adott NHH-s link közelében van egy apró cikk 2006. májusából (Illegális rádió adó-vevők jelentek meg a hazai piacon, [link]). Ebben azt írják: "A Magyarországon forgalomba hozható és egyedi engedély nélkül használható adó-vevők csomagolásán szerepelnie kell a „CE” jelnek."
    Tehát (elvileg) mindössze ezt kell keresned: [link].

  • Mic ACE

    aktív tag

    válasz And #80 üzenetére

    Ha ezt így értelmezzük, akkor ez az egész szigorú szabályozás egy rakás ne mondjam mit sem ér. :(((

    Igen, egyébként láttam a CE-s szöveget is csak arra gondoltam, hogy ez csak egy a sok közül, aminek szerepelnie kell a kütyün, akarom mondani a csomagoláson. Hmmm, a CSOMAGOLÁSON? :Y No, ez is arra utal, hogy ez az egész szabályozás egy vicc, mert ha kidobod a csomagolást, hogy bizonyítod hogy igenis szerepelt rajta a CE? Szóval, ha nagyon akarnak kötekedni úgyis megtalálják a kákán a csomót.

    Az hogy PR27-esek ennyire s2@rul van bejegyeztetve, az meg egyszerűen röhej! :N

    "De minek az a párt, ami övön alul árt, meg a nagy vörös állami szuszpenzor!''

  • matu115

    újonc

    válasz The DJ #1 üzenetére

    tisztelt The Dj
    ahhoz hogy ez a 20-25 km távod lehidaljátok sok tényező befojásolja. Elsősorban az hogy a cb rádiótok milyen, mit tud ewz alatt értem hogy: AM,FM, USB, LSB, SSB.
    a legjobb ha usb -s a rádiód. Ajánlani tudom erre a Salker IX-XX gyártmányt de ha sok a pénzed akkor a President Grantot

    A Stalker: használtan 25-30 ezer FT
    A President 50-60 ezer ft.

    tényező továbbá hogy hogy van SWR -rel behangolva. általába 1.1 sávon 27.250HZ re kell bemérni de ezt csak műszerész tudja megtenni.

    BEletartozik az is hogy dombok vesznek a körül vagy sik helyen laktok.

    ez a 20-25 km táv légvonalba van e vagy sem. Ha légvonalba akkor ode egy Magyar szabvényra készült stabil antennát kell venned aminek az uj ára 15-20 ezer ft. használtan 10 ezer.
    Legalább 4-6 méter magasnak kell lennie.
    ha csak mobill antennátok van (mágnestalpas) akkor légvonalba max 10 km tudtok beszélgetni és utána a jel gyengül. ha kis antenátok van (mobil antenna) 3,65 méternek a kábelnek meg kell lennie különben ha nincs meg a végfok, és a tranzisztor elszállhat. Sőt egypár DIóta is kiéghet.

    ha kérdésed van tovább a akkor a joci.matu@gmail.com oldalra tedd meg.

  • DarkByte

    addikt

    válasz matu115 #82 üzenetére

    Úgy látom Te sem vetted észre hogy a topik indító kérdés már közel öt éves. :)

  • Gabesz1111

    újonc

    Sziasztok!
    Eddig pmr-eztem de nem túl jó mert kb3 km-ert kell áthidalnom fák és házak közt.
    Olyan rádiót keresek amivel ez megoldható és nem engedélyköteles!
    És erre kell engedély?TC-90G BELSON

  • And

    veterán

    válasz Gabesz1111 #84 üzenetére

    Ez egy klasszikus 27MHz-es CB ([link]), csakhogy:
    1.) egyetlen csatornás,
    2.) beépített teleszkópantennás, külső csatlakozó nélkül,
    3.) közel 40 (!) éves típus,
    4.) kizárólag AM-et támogat.
    A 4. pont az, ami miatt a használata tilos (ez nem engedély kérdése, a PR27 szabvány csak az FM-et ismeri), a másik három pont pedig, amelyek okán egyáltalán nem érdemes. 3 km-es távhoz külső antenna kell, az ilyen múzeumi darabokat meg inkább hanyagoljuk.

  • fikusz68

    csendes tag

    Sziasztok.Lehetséges egy autó rádió antennáját közösíteni cb rádió antennájával?Egy taxis ismerősöm akarja megszüntetni a sündisznót a kocsi tetején.Előre is köszi a válaszotokat.

  • eizorob

    csendes tag

    Sziasztok,

    Szerintetek milyen felszerelés kellene ahhoz, hogy Pestről tudjunk beszélni az ország minden pontjára furikázó kiszállítókkal? Antenna és az soforoknek adott meg az irodába pakolt készülékek ára mekkora lenne? :F

  • And

    veterán

    válasz eizorob #87 üzenetére

    Ezt rádiós rendszerrel nem túl kifizetődő megoldani, és talán nem is nagyon lehetséges. Erre találták ki a GSM flotta előfizetéseket. A rendszer már ki van építve, előfizetsz, és a mobil állomások ingyen hívhatják egymást. Egy országos lefedettségű rádiós rendszer kiépítése és fenntartása ennél valószínűleg nagyságrendekkel többe kerülne.

  • fero74

    újonc

    Sziasztok!
    Teljesen kezdö lévén vásároltam egy CB-rádiót,a neve TFT-FM2002 NÉMET gyártmány.Nem sokat tudok róla talán még annyit,h. van rajta FM15 és AM azt hiszem szintén 15.1Wattos.Ennyi.Annyit olvastam egy német oldalon róla,h. a 80-as években volt népszerü és h. 4Watt FM-üzemmódban,és 500mW az AM üzemmódban.
    A rádió fedlapján a köv. látni: TFT FM 2002
    FTZ NR PR 27- 415 M/78
    Gondolom az utolso számok a gyárt. év,de azonkivül nem sokat tudni róla...
    Kérdésem az volna,h.mit tud,esetleg milyen frekin játszik,illetve közuton használhatom-e?Továbbá milyen tipusu antennát ajánlanátok hozzá? Jó lenne ha azzal növelni tudnám egy kicsitt a teljesitményt!
    Előre is köszi...

  • And

    veterán

    válasz fero74 #89 üzenetére

    Amelyik CB az FM-en kívül más modulációt is támogat, az elviekben nem működtethető. A CEPT / PR27-szabvány ugyanis kizárólag FM-et támogat. Ha te csak FM-ben használod, akkor valószínűleg nem lesz gondod belőle, de az esélye megvan annak - ha elég csekély is -, hogy a rádiót a hatóság kiszúrja (lásd #78). Mivel ez egy klasszikus CB, ezért a 27 MHz-es sávon megy, a szabványos csatornakiosztással: [link], ill. ez a típus a sávon belül csak 12 csatornán (4..15-ig). A típusjelzésben szereplő szám nem évszám, a TFT-FM2002 egy 1978-as modell, lásd a gugli kábé harmadik találatát. Antennának bármilyen mobil CB-hez való 27 MHz-es példány megfelel, de egy jobb antennától a rádió teljesítménye nyilván nem lesz nagyobb, csak a kisugárzott EIRP (persze ez ugyanúgy a lefedett terület növekedését eredményezi). Példák: [link].

  • fero74

    újonc

    válasz And #90 üzenetére

    [L:/dl/upc/2010-09/18/288642_cmtwhgfd61tcyvax_alan_a30d_cb_erosito.jpg](IMG:/dl/upc/2010-09/18/288642_cmtwhgfd61tcyvax_alan_a30d_cb_erosito.thumb.jpg)(/IMG)[/L] Köszi nagyon szépen az infókat!Az volna még kérdés nekem,h. a mai nap vettem az őslényemnek egy antennát(SIRIO tip) kb 60cm. az elado szerint hangolhato a tekercse(látni is 2gyürüt az alsó részén)és meg sem nyikkant,nem "látott"semmit pedig autópályán minden meghordoztam!Szerinted kell SWR-et méretnem,hangolni?Mennyire kellene jo terepviszonyok közt "lásson"?
    Esetleg van egy eladó Alan CTE A-30/D kis CB erősítő AM/FM üzemmódu rádiókhoz..., vegyem meg?Erről sem kaptam semmi infót amugy!!Talán 10-15 W-ot tud...

  • And

    veterán

    válasz fero74 #91 üzenetére

    Nincs másik CB-d, amivel kipróbálhatnád a kapcsolatot? Az SWR-mérés nem kötelező, de természetesen erősen ajánlott egy 'új' antennánál, mondjuk azért, hogy alapvető hibákat (kábelszakadás, rosszul szerelt csatlakozó, rövidzár) kiszűrj. Az állóhullámarány mérése egyébként - a közkeletű felfogással ellentétben - nem csodaszer: csak az antenna impedanciájának illesztettségéről árul el infót, a hatásosságáról nem. Ideális terepviszonyok és alacsony távoli zajszint mellett egy kézirádiótól is minimum sok kilométeres hatótáv várható, úgyhogy ez erre az antennára / rádióra is igaz. Az adóerősítőt első körben hanyagold: az egyrészt a te vételeden semmit nem javít, másrészt ha gyanús az antennád, először azt tedd rendbe (harmadrészt illegális, ha ez érdekel valakit).

  • zolikrisz

    újonc

    Hello AND.Szeretnek kerdezni tolled a Cb-s temaban,de ha lehet priviben.Hol vagy elerheto?

  • And

    veterán

    válasz zolikrisz #93 üzenetére

    Hát itt, ebben a topikban ;]. Miért kellene privátban, ha a kérdésed ehhez a témához kapcsolódik?

  • zolikrisz

    újonc

    válasz And #94 üzenetére

    Teljesen igazad van And. :) :C A helyzet az,hogy en Erdelybol irok. Itt Romaniaban nem annyira vesszuk figyelembe a CEPT szabvanyokat,fokeppen a fovarosiak(Bukarest) polgarai,kamionosai.Hisz aki rendszeresen fuvarozik(Ahogy en is)europa teruleten,oda figyelunk a CB teljesitmenyere,jelenleg egy Magnum S9-est hasznalok,amivel siman Athidalunk akar tobbszaz kilometert is(helytol fuggoen).
    Az en kerdesem az ,hogy szeretnek egy itthoni hasznalatra President.Grantal esetleg hasonlo rendszert felepiteni es milyen antennat illetve huzalokat hasznaljak,hogy jol mukodjon minden???
    A Videki othonom ahol szeretnem ezt hasznalni az szerintem ok,mivel a kozseg szelen lakom.(Szatmarnemeti kozeleben)
    Megoldhato ez gyakorlatban is?

  • And

    veterán

    válasz zolikrisz #95 üzenetére

    Mindentől függetlenül: ilyen távok áthidalása CB-n szinte mindig esetleges, vagyis ehhez ugyan szükséges feltétel a jó helyre telepített, nagyobb nyereségű antenna, de ez még önmagában nem elegendő. Tiszta sáv és jó terjedés is kell hozzá, az meg nem minden napszakban áll rendelkezésre (ráadásul ha jó a terjedés, akkor a sáv sem annyira nyugodt ;) ), de szerintem ezeket te is tudod..
    Otthoni antennának valamilyen jól fejlett tetőantenna illene, pl. a jó öreg Penetrator, de ilyenek már csak erősen használt, esetleg kétes állapotban kerülnek elő manapság, bár sokan a mai napig keresik és használják ezeket. Egyébként nagyon jó kivitel, 5/8 hullámhosszú, impresszív méretekkel és elég nagy, 5 dBi körüli nyereséggel. Ennél gyakorlatilag csak gyengébbek vannak, pl. city star, vagy újonnan esetleg ilyenek: [link]. Kábelnek a szükséges hossztól függően jó minőségű 50Ω-os hullámimpedanciájú koax javasolt, pl. RG-213, kisebb távra akár RG-8 vagy RG-58 is megteszi, de ha lehet, és nem csak pár méter kell, maradj az elsőként említett típusnál.

  • sptkyle

    senior tag

    Sziasztok rádióamatőrök.
    Egy félig off dolog:
    PMR témában illik-e itt kérdezősködni? (tudom, hogy van topicja, csak halott nagyon)

    "Az a baj,hogy ha v.ki játszik igényesebb játékkal,akkor a gépre költeni kell.Ez a helyzet." by Gica666

  • zodmen

    újonc

    sziasztok!
    a felesegemtöl kaptam egy midland gxt 1050-est,hogy ne pazaroljuk a penzt telefonra... viszont abszolut nem teljesiti a vetelnel feltüntetett 56 km-es hatotavolsagot. ez leragad ugy 5 km-nel. aztan a hugoom vett egy midland 75-785-ös cb-t,hogy majd ö is kapcsolatot teremt velünk... ez mar magaban nem passzol... en abszolut laikus vagyok ebben a temaban. be lehet ezeket valahogy allitani? vagy mit tudok tenni? az utobbira több mint 200 km van irva de mar ebben sem hiszek. mik ezek ,jatszoteri wt-k? minta bmx banditakban?
    elöre is köszi,ha tudtok segiteni.

  • And

    veterán

    válasz zodmen #98 üzenetére

    "viszont abszolut nem teljesiti a vetelnel feltüntetett 56 km-es hatotavolsagot."
    "az utobbira több mint 200 km van irva de mar ebben sem hiszek."
    Jaj, utóbbi kész szerencse ;]. Ha akarod, én akár 5000 km-es hatótávot is ráírok filctollal.
    Amúgy pedig sokadszor írom le ebben a topikban: attól, hogy valami adóvevő, még nem CB! A Midland GTX1050 egy GMRS / FRS rádió, köze nincs a CB-hez (27 MHz) vagy a PMR-hez (446 MHz). Márpedig hazánkban csak utóbbi két rendszer használható szabadon, a GMRS/FRS abszolút nem. Ha külföldön (mondjuk az EU-n kívül) élsz, akkor nem szóltam.
    A Midland 75-785 valóban egy klasszikus 27 MHz-es, 40 csatornás CB, de erre sem kellene 200 km-es - hétköznapi, kézből és saját antennával történő használat esetén - hatótávot hazudnia az adatlapnak / eladónak, mert teljesen alaptalan. A hatótáv sokkal inkább az antenna és a telepítési körülmények (terep, domborzat, magasság) szabja meg, nem a rádió. Beépített területen mondjuk párszáz méter, esetleg 1-2 km, nyílt terepen néhány kilométer (szerencsés esetben akár 10-20 km) lehet, ha a sáv tiszta. Kültéri vagy tetőantennával, szerencsés körülmények között lehet ennél nagyobb, de erre már nem lehet alapozni: a nagytávú összeköttetés sikeressége rövidhullámon napszaktól és terjedéstől erősen függ.

  • kenvud

    újonc

    Sziasztok!

    Átolvastam az egész topikot, így remélem jól gondolom, hogy ez ide tartozik...

    Hangosításban dolgozom, rendezvényeken hang és fénytechnika, stb. és eddig a sima Motorola Tollkabát PMR446 cuccokat használtuk a "távolsági" kommunikációhoz, viszont a nagyobb helyszíneken már "nem elég" ugyanis a különböző helyszínek (színpadok, előadások, szomszéd falu) között néha nagyobb a távolság, mint amennyit a PMR446 bír a 0,5 wattjával, pláne a regiment állvány, alu és acélszerkezet között. Másik negatívum, hogy a 8 csatorna van, hogy megtelik. Van "forgalom" még ha nem is halljuk a másikat (ez ugye a szelektív zajzárnak köszönhető ha jól értem).

    Ezért a másik megoldás a CB27 lenne, ami nem tűnik hülyeségnek.
    (Miért is? A rádiómikrofonok esetében is már kezdenek lefele gondolkodni a gyártók, az UHF helyett térnek vissza a VHF-re, mert nem olyan "telített")
    A CB27 - 4W - kéziadók (mert ugye itt csak kéziadó jöhet szóba) viszont úgy vettem ki, hogy nem olyan hatékonyak mint az asztali és kocsis mobil állomások a nagy antennájukkal. Igaz, hogy 4W, viszont a "hordozható" antenna nem tud elég nagy lenni, hoyg hatékonyabb legyen? Jól gondolom?

    Éppen ezért a következő vetődött fel bennem:
    Havonta kb. 2 ilyen rendezvény van évszaktól függően (fesztiválszezonban megvan a 3 is), és nem tudom, esetleg megéri-e ilyenkor inkább ideiglenes engedélyt kérni profi URH készülékekre (mondjuk UHF sávban), hiszen fontos dolgok hangzanak el, havi szinten persze ritkán, de munka közben viszont 0-24 megy az infó orrba szájba.
    Ehez persze tudni kéne az anyagi vonzatait, állandó illetve ideiglenes engedélyre.

    Nyilván ha a CB27 zsír megoldás távolságilag, és a 40 csatiból pofon egyszerű szabadot találni, akkor könnyebb ha nem kell szórakozni a papírmunkával meg bejelentésekkel, pénzügyekkel a profi készülékekre (gondolom).

    Ha bárkinek lenne hozzáfűzni valója a dilemmámhoz, szívesen várom a véleményét, esetleg valami tanács, hogy mit kellene még megfontolni vagy, hogy egyáltalán jól gondolkozom-e :)

    Mindenkinek sok szépet és jót!

    u.i.: GSM kilőve, mivel sok helyen sajnos nincs térerő :o (fura, de többször van ilyen, mint ahogy elképzeltem)

  • Blackbird911

    újonc

    Sziasztok . Én is új vagyok a rádiózás terén nekem egy Puxing 777 rádióm van gyári antennával . Airsoftra használom . Szerintetek mennyire lenne jó egy nagyobb teljesítményű antennát venni ? Továbbá hol tudnék sáv címeket megnézni ? mert volt egy jó pdf fájl csak megszünt az oldal és nem töltöttem le .

  • olahmate1991

    tag

    sziasztok, kamionozás céljából milyen cb rádiót tudnátok ajánlani?

    *** Sikeres üzlet esetén kérlek értékelj! ***

  • zsolty9

    újonc

    Sziasztok! Enbem érdekelne az, hogy az automban van egy hangcucc (mélynyomo, erőssitővel), és xenon, és ezek eléggé bezavarnak a cb-be, és ezt mivel, és hogyan lehetne kiküszöbölni, szürő kondival lehetne-e?

  • joczo1337

    tag

    sziasztok!vannak itt még CB-sek,vagy már kihalt ez a fórum? :D

  • SAMYka

    aktív tag

    válasz joczo1337 #106 üzenetére

    Inkább az éterben érdemes hallgatózni :))

    PH! Tábor - ...mert megérdemlem...

  • lugosi

    MODERÁTOR

    válasz joczo1337 #106 üzenetére

    Én inkább arra lennék kíváncsi, hogy van-e forgalom a CB sávokon. Azaz, érdemes-e beszállni.

  • Angel2014

    addikt

    Sziasztok ! Nem tudnátok segíteni, a szomszédom feltett egy ilyet
    Teleste SP315A 3W SP, Outdoor a 10 emeletes ház tetejére a kábelt végigvezette a ház oldalán a 3.emeletig ...ez mi lehet? Sokan azt mondják valami cb rádióvevő...de azt is hogy a wifi lopására alkalmas eszköz..

    [ Szerkesztve ]

    Csak a Weider ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

  • And

    veterán

    válasz Angel2014 #109 üzenetére

    Ennek konkrétan annyi köze van illetve lehet a wifi-hez, mint a paksi erőmű kettes blokkjához: mindkettő valahol egy elektromos dolog.. Amúgy nem kell találgatni, hogy mi lehet, mivel rá van írva, illetve a linkeden is egyértelmű: ez egy teljesen passzív szerkezet, egy kültéri háromutas jelosztó avagy splitter, ami a rövidhullámú sávoktól nagyjából a TV-sáv tetejéig működőképes. Hogy mire használja, az nem egyértelmű, az sem látszik, hogy a felső képen a két oldalra tartó vezetékek hova vannak bekötve, és milyen hosszúak. Elvileg lehet egy rövidhullámú antenna - például dipólus - is, amihez ezt a splittert alkalmazta közösítésnek vagy illesztésnek.

    [ Szerkesztve ]

  • Angel2014

    addikt

    válasz And #110 üzenetére

    A két oldali vezeték ki van kötve egy létrához...

    Csak a Weider ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Aktív témák