Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • alphamooncam

    őstag

    válasz csocsoszán #327 üzenetére

    Akkor kezdjük az alapoknál...

    "Membrán, pille: belefáradtam az írásba, bocsánat de írhatnék egy litániát, miért csinálnak planár és sztatikus hangszórókat. Miért támogatják meg alul dinamikus hangszóróval."

    Elvi problémám ezekkel:

    Nem képesek a teljes hangfrekvenciát lesugározni, alul segítségre szorulnak, illetve nem tudom mennyire oldották meg a gyors elöregedés problematikáját. (Öt-hat év múlva nem akarom kidobni mert eladhatatlan, javítása nem rentábilis)

    De úgy látom a kényszerű váltással kapcsolatban Neked is vannak fenntartásaid...

    Két utas dobozok tudva lévő váltási, egyébb hibái miatt szintén gázos. Inkább a több útban hiszek,

    ... meg az utankénti erősítésben.

    Ez akár jó is lehet, DE az utankénti erősítéssel is problémáim vannak.

    Pl. DSP-zni kell.

    DIY-be el tudnám képzelni, hogy lehet jó, de akkor már hatványozottan növekszik a költség. ( VILÁGON nem létezik annyi csöves erősítő, ami ezek meghajtáshoz elég lenne..., meg a szakembert is meg kéne fizetni)

    Van itthon 5db. utanként erősített DSP-vel megtámogatott JBL LSR305-öm. Nem mondom, házimozira tökéletes, de a zeneisége hogyismondjamcsak, hagy némi kívánnivalót maga után.

    Konklúzió: én még szélessávút nem hallottam az Én ízlésemnek megfelelően szólni. "Sosem járt a lábam". Én szeretem ha a "gatyaszáram " is lebeg ha egy templomi orgona megszólal. A magas szintén zenész, szeretem ha a csőharangok felharmonikusait is hallom.

    Az a baj, hogy én meg még nemhogy szélessávút, de semmit nem hallottam az izlésemnek megfelelően szólni, amiben ne találtam volna valami hibát.

    Tudom, egyéni szocproblem.

    Ami viszont leginkább megközelítette az ideálomat a zeneiségével,- a hiányosságaival együtt - és még elérhető is az talán egy Varga István féle DIY szélessávú.

    Még annyit hozzátennék kis méretű doboz, kis hangszóróval igen ritkán tud élő nagyságú embereket elém varázsolni!

    Amit a Sonidoban hallgattam doboz nem volt kicsi.

    A tervei itt vannak előttem. 130cm magas, 30 cm széles, és 46 cm mély. Magassal nem volt problémám, közép csillogó, élénk, dinamikus, mélyet helyenként soknak éreztem, de ez lehet akár szobaakusztikai probléma is.

    Az a bajom ezzel, hogy nincs kontroll, akivel meghallgathatnám, nemcsak ezt, hanem bármilyen hangsugárzót, és félek rossz döntést hozok. Jobb híjján vissza kell menjek ellenőrizni magam.

    Most itt tartok, hogy holnap hol leszek ne kérdezd! :R

    Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz csocsoszán #327 üzenetére

    "miért csinálnak planár és sztatikus hangszórókat."

    Régi terminológiai félreértés. A sztatikusok általában planárok. A planár kialakítás (sík, vékonyka membránú, relatíve nagyméretű panel) ugyebár eleinte elektrosztatikus technológiával terjedt el (pl. QUAD ESL..). Kicsit később jöttek az elektrodinamikus planárok (pl. Magnepan Magneplanar...), ezeket egyébként sajnos mindenféle blikkfangosnak szánt marketingterminusokkal (ortodinamikus, magnetodinamikus, magnetosztatikus...) próbálják megkülönböztetni a "hagyományos", például kónuszos vagy dóm elektrodinamikus hangszóróktól. Tehát nem "planár és sztatikus hangszórókat", hanem "sztatikus és dinamikus planár hangszórókat" - utóbbiak tipikus jellemzője ugyebár, hogy a tekercs a membránra van felkígyóztatva (vannak speciálisabb megoldású elektrodinamikus planárok, amelyeket némelyek inkább más névvel próbálnak illetni, lásd blikkfang).

    Szerk.: Én egyébként nagyon szeretem a planár hangsugárzókat, persze dinamikus kónuszos szubbal kiegészítve, tehát hibriden.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák