Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz liszi70 #25860 üzenetére

    "Az összesen kb. 320 méter! :Y A NASA által kifejlesztett fémötvözetből készült lapot használod?"

    Csak becsült adat. Nehéz lenne pontosan kiszámolni így emlékezetből - és meglehet, hogy nagyságrendeket tévedek, hogy most így jobban belegondoltam, nincs 2m egy tus körbejárva. Mondjuk, hogy bükkből úgy száz db puskatust bír ki egy lap. De collos boroviból van, hogy ennek a dupláját is kivágom, 16-18 mm-es lucból pedig talán a háromszorosát. És mondom, utána még bőven használható a lap, csak nekem már lassú. Jobban jövök ki, ha adok kétszáz forintot, hogy 2-3 órán át ismét gyorsabban vághassak. Ha ezt is figyelembe vesszük, akkor valószínűsítem, hogy megáll a lábán mégis az a becsült 320 méter.
    Egyébként mondjak valamit?
    Épp Winner kollégánkat csodálkoztam körbe úgy, hogy zavarba jött, amikor megvétóztam az állítását, miszerint keményfát könnyebb vágni, mint puhát. Aztán éveknek kellett eltelnie, mire megtapasztaltam, hogy bizony, nagyon sokszor könnyebb. És most is itt az ellentmondás. Miért vágok akkor boroviból dupla, lucból (az jóval vékonyabb szok lenni persze.) meg háromszor annyit egy lappal? Elsősorban talán a gyakran ismétlődő kicsi rádiusz lehet ennek a fő oka, és a tempóm. Nem lacifacázok megtekerni a lapot. Ami nem görbül el, de jól megszorul. És legjobban nyilván a bükkben. Felforrósodik, megpuhul a vas. Amikor lejárt nálam egy lap szereplése, egyik másik a kék sok árnyalatában irizál már - fenyőt vágva szép fekete marad. Másrészt a bükk átlagos vastagsága 25-26mm, a borovié 22-23, a lucé pedig 15-18.

    Legalább egyszer írtam már, hogy amikor megvettem az első DW 331-esemet, meglepve tapasztaltam, hogy abban egy fűrészlap jó tízszer annyit kibír, mint az előtte sokáig használt B&D-ben. Gyakorlatilag kizárólag Bosch T244D jelű lapot használok. És nem veszem meg sem a DeWalt, sem a Makita ennek megfelelőjét, mert megtapasztaltam, hogy a közelében sem jár, noha szemre teljesen ugyanaz.

    "Ha egyenesek, miért kínlódtatod magad dekupírral"

    Írtam én, hogy egyenest gyakorlatilag nem is vágok - bizonyára elkerülte a figyelmedet. Bolond is lennék egyenest nem körfűrésszel vágni.
    Fajáték készítő vagyok. Puskatusok, lófejek, pisztolyok garmadáját kell elkészítenem, és erre legalkalmasabbnak a dekopír bizonyult. Gyorsabb, mint a szalagfűrész. Maga a vágás sebessége úgy hellyel közzel egyezik, de ott sokat nyerek mégis, hogy nem félméteres deszkákat kell forgatnom a gépen, hanem a géppel megyek végig akár 2-4 m hosszú deszkára felrajzolt íves formákon. És olcsóbb a dekopírba a vágóél, mint a szalagfűrészbe - még akkor is, ha Boronkaytól kitűnő minőségű szalagokat kapok nagyon barátságos áron.

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák