Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #957 üzenetére

    Köszi!
    Tekintve, hogy még garanciális, szervízbe köldtem. Jó lett volna ezt elkerülni, azért kérdeztem. Nézegettem én, hogyan lehet szétszedni, de nem jöttem rá. Nem megszorult egyébként, hanem beragadt, Egyik pillanatról a másikra. Törésre gyanakszom, vagy valami nem odaillő anyagra, ami a csúszó alkatrészek közt van.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz jasszer #961 üzenetére

    Csodálkoztam rajta, hogy ekkora feneket kerítel pár szál lécnek. Az egész kifűrészelhető rgy 4m-es colos deszkából, aminek az ára úgy 500 Ft. Persze van, akinek a 100 forintokat is meg kell gondolnia - ám az nemigen Internetezik. Fel akartam ajánlani, hogy elkészítem Neked. A gyalugépem épp szervízben van, és nyíregyházi vagyok. Ezért kérdeztem, hogy kell-e gyalulni is.
    A bútorlap sokkal tovább fogja bírni a vizet, ha az éleit gondosan körbekened jóféle szilikongumival. Olyat kérj, ami nem penészedik. Csempeszaküzletekben olcsón jót kapsz. Spaklival jól nyomkodd a rostok közé. Ennek híján a pozdorja egy esztendő alatt el fog mállani a víztől, mint a leveles tészta. (Inkább MDF lapot szabattam volna, az talán tovább tart. Festve mindenképpen.) Még egy ötlet, hogy tartósabb legyen - mondjuk ez drágább, mint maga a bútorlap: Fedd be mindenhol parafával. Jól is néz ki, és a Palmafix jó vízzáró.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #965 üzenetére

    Nincs még két esztendeje sem, hogy asztalosságnak adtam a fejem, és nem tudtam, hogy nem-e csak valami ilyenkor szokásos rutin procedúrára van szükség. Jó dolog a garancia, de már egy hete nincs gép. Lefestettem a kerítést, és még mindig nem készült el. Ezért írtam régebben, hogy aki Feldert választ, példásan kitűnőt kap szerintem olcsón. Most egyszerre három Metabo gépem van a szervízben. Több Metabo-ra nem adok pénzt. Ezt a 310-es gyalut 350 E Ft-ért vettem. Ugyanez a Feldertől 500, de 6 év garancia, és nem hiszem, hogy így tökölnének a javítással - már ha egyáltalán elromlana. Ez a gép jó. Ám az ár-érték arány olyan német marketing ízű. Ha vastagabb anyagot teszek bele, elállítódik munka közben. Igaz, hogy csak egy tizedet, de az ebben a kategóriában nem lenne megengedett. Innovatív teflon bevonattya van. Gyögyörűszép. Újkorában. Aztán a keményfa lekoptassa. Ott is kopnak a tizedek. Még tudok vele tized pontosan dolgozni, de még csak másfél éves. Mire lejár a garancia, Biztosra veszem, hogy oda lesz a tizedes pontosság. Feldernél az átállás vastagolás és egyengetés között egyetlen mozdulat. Itt kurblizás, felrakás, leszedés, csavargatás. Szóval a következő gyalum Felder lesz.
    Megérdemel egy említést a Felderék szlogenje: "A jó a legjobb ellensége."

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz bbchris #967 üzenetére

    Te Felderrel dolgozol? Jó, hogy mondtad. Lehet választani vásárláskor, hogy önbeálló egyszer használatos késsel, vagy élezhető betétes hengerrel szállítsák a gépet. A marketingesek azt monták, hogy tizedmilliméter pontos az önbeállós kés. Kérdezném, hogy Neked meddig tart egy ilyen kés, és hogy mennyibe kerül a cseréje? Úgy tudom, egyszer meg lehet fordítani.
    Úgy látszik, minden innovációért a vevőnek kell alaposan megfizetnie.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mmdms #975 üzenetére

    Ne ess már kétségbe, Komám!
    Írták, hogy csere. Ez nem azt jelenti, hogy az egészet kell kicserélni, hanem csak a szétázott darabokat. A polc gyakorlatilag elhanyagolható összeg. Az oldallap se drága, csak türelmes, pontos munkát igényel, így a munkadíj lehet húzósabb. Úgy gondolom, találsz olyan mestert, aki 6-8 E Ft-ért újjá varázsol. Igaz, így a 20 már 28 E Ft, de ha már így esett, pótold ki, mert kínlasztó lesz évekig nézni egy húszezer forintos balulsült malőrt.
    Hol laksz?
    Az anyósom tavaly akart a METRO-ban venni 20-ért ilyesmi szekrényt. Mikor megtudtam, csináltam Neki 30-ért egy négy darabból álló kollekciót, amiért már közel 100-at hagyott volna a "METRO"-ba.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mmdms #977 üzenetére

    Ha van bátorságod az oldallapot saját kezűleg kicserélni, háromezes forint alatt megúszhatod - az meg még tanulópénznek se sok.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mmdms #979 üzenetére

    fagittel beken, másnap csiszol, fehér spray befúj, és öröm, mert nem rikít.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mmdms #981 üzenetére

    Figyi!
    Gondolom, nem holnap reggelre akarod megoldani az asztalos munkát. Most kevés időm van, de ha gondolod, segítek olcsón kihozni a javítást. Ehhez a következőket kell tudnom:
    Hány darab hányszor hányas elemet kell cserélni? Milyen vastag bútorlap, és pontosan milyen fehér? (sima, erezett? a fotó gyenge, de simának nézem.)
    A helyzet az, hogy nem asztalos ismeret kell hozzá, hanem icipici kézügyesség, soksok türelem, egy fúrógép, és egy marik 4x40-es Reisser csavar, meg egy kalapács, egy vasaló, egy sniccer. Ha a fagittezés, csiszolás, festés nem riasztott vissza, akkor bele se kezdj abba, hanem egyből szabasd le az anyagot, és usgyi!
    Végigvezetlek, hogyan csináld, és a végén azt mondod majd, hogy thx!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz ABnormal #983 üzenetére

    Ez nagyon meglepett. Ha valaki csak a fürdőszobába kér bútort, már akkor is bőven megtérül pedig, de ha egyenesen a mosdófajansz alá, akkor aztán végképp nem találok magyarázatot, ha valaki nem áldoz pluszpénzt erre. Úgy tipikusan "az olcsóbb a sokkal drágább" szindróma esete áll fenn.
    Nem csak csendben kellene megjegyezned, hanem a megrendelőnek elkiabálni azt, hogy nagy butaság ezen spórolnia. Szerintem inkább közrejátszik a megrendelő tájékozatlansága, mint az, hogy át kell gondolnia a forintkiadásait nagyon. ...És hát ki tájékoztassa a megrendelőt, ha nem Te, a gyártó? Nem csak felajánlani kell azt, hanem elmondani azt is hogy gondolja át újra, nem drágább-e számára az olcsóbbik?
    Meggyőződésem, hogy azért tudnak egy "szétázhatós szart" húszezer forintért balekra sózni, mert huszonkettőért árulnak igazi vízzárósat. Hiénák.
    De hát ez a DEMOKRÁCIA !

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mmdms #990 üzenetére

    Szerintetek ezt korrektül fel lehet szerelni bármelyik faesztergára? Vágyom rá, mert nagyon kihasználnám, de még soha nem is láttam faesztergát másolás közben.

    http://www.expressz.hu/showAdvert11535555.html

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mmdms #990 üzenetére

    A belsejét szerintem egy doboz cigi árán rendbe tudod vágni, ha szabatsz oda az OBI-val lapocskát, és megvasalózod.
    Egyébként gratula!

    Ugye, nem is vagy olyan szerencsétlen?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #986 üzenetére

    Leghamarabb is gratulálni szeretnék az írásodhoz! Úgy alles zusammen. Nagyon átjött belőle, hogy szereted (és mostmár érted is) a fát. Sajnálom, hogy nem tettél fel fotót is az alkotásodhoz - bár annyira szépen és részletesen leírtad, hogy fotó nélkül is látom, ez szemrevaló darab.
    Nos, röviden összefoglalva: Valószínűleg működni fog a dolog. Ez a darab már kész, és merthogy össze is ragasztottad, nem nagyon maradt lehetőséged módosításra. A következő alkotásnál már figyelembe fogod venni a keresztirányú toldás szabályait is.
    Amikor a szakirodalom harminc centit jelöl meg, azt érdemes megszívlelni, mert hosszú tapasztalati úton alakulnak ki ilyen szabályok. Lehet, mindig lehet eltérni tőle, mert ezek nem ökölszabályok, és így tudnak kialakulni új tapasztalatok és kivételek, amik erősítik a szabályt - vagy módosítják.
    Töprengtem, hogy miért nem szálazonos toldást terveztél, ha már pontosan tudod, miről van szó - de nem is annyira érdekes ez. Ha így akarod megoldani máskor a toldást, akkor több megoldás is kínálkozik. "V" hornyot marsz. Ez az illesztés léptékkel erősebb az egyenes csapolásnál, de sokkal nagyobb pontosságot igényel, és több munkaidőt. Abban az esetben ragasztás sem kell, így az anyag mozoghat kedvére. Létezik a lengő csapolás. Ez mindössze annyit tesz, hogy a csapfurat hosszabb a csapnál, és ugyanúgy mozoghat, mint a hidak lábainál a tágulást kompenzáló szerkezet. Ezesetben a szélső rögzítések tartják össze a bútort, a terhet viszont az összes csap megosztva viseli. A probléma itt ugyanaz, mint amin évődtél: A szélső rögzítések inkább egy nagy repedést eredményeznek, mint több kicsit. Erre is van megoldás. A szélső rögzítéseknek is hagyni kell mozogni a fát abban az irányban, amerre a legnagyobb a fa mozgása, a többi irányban viszont precízen és stabilan kell tartani. Készülhet fából, fémből. Nyilván a fém kisebb, de "elüt", nem odavaló, míg a fa illeszkedik a naturalisták szemeihez és ízlésvilágához, de nagyobbnak kell lennie, hogy ugyanazt a stabilitást nyújthassa. Ha a letisztult formákat szereted, akkor számodra az előbbi megoldás előnyösebb.
    A falra is lehet úgy tiplizni, hogy engedjen mozgást. Nyilvánvalóan macerásabb. Ekkora darab esetében a mozgás alatt ne centiméterekre gondolj. Amikor a fa "megmozdul", akkor két tizedmilliméter mozgás képes egy két tizedmiliméter széles repedést produkálni. Amikor "Ő" dagad, azt olyan határozottan teszi, hogy régen ezt a makacsságát kőfejtéshez is használták.
    Amire én felhívnám a figyelmedet, az nem az illesztés módja, hanem a fa fajtája, szerkezete. Ha fenyő, akkor jó tudni, hogy sűrűbb szerkezetű (évgyűrűjű) fenyő ilyen esetekben jobban is viselkedik, és erősebb is. Ha ötvözöd a gyengébb és az erősebb fát, és azt a darabot "erősíted" meg, ahol a repedést elkerülni szeretnéd, akkor ez a full ragasztós módszer jó eséllyel bejön. Így azonban kicsit a véletlenen múlik. Mert még egy rönkből sem tudunk kivágni két egyformán "erős" deszkát. Amelyik gyengébb, az fog repedni, éspedig ott, ahol gyengébb. Nagyon "vájtszeműnek" kell lenni ilyet észrevenni. Direkt írtam, hogy kicsit véletlenen. Te esetedben nem két egyforma méretű darab illeszkedik keresztbe, hanem egy nagy hátlap és egy "rövid" polc. (szálirányban ugye rövid) Nyilvánvalóan a polc fog veszíteni a szkanderban. Ez esetedben esztétikai szempontból előny, funkcionalitási szempontból pedig hátrány. Itt is igaz, hogy vagy a labda, vagy a baba. Az orosz fenyő, a skandináv fenyő, a borovi fenyő jobban szeret bútor lenni, mint a luc. Szebb, göcsmentesebb, "zsírosabb", keményebb, drágább, nehezebb feldolgozni.
    S mégvalamit: Pihent összezárva a jó száraz garázsban egy hónapot. Nos, az valóban csak pihent. Ha szárítani akarod, léc közé kell tenned. Másik: Nem a kurvaszáraz fa a kurvajó. Az a legelőnyösebb, ha a fa nedvességtartalma feldolgozáskor ugyanannyi, mint amilyen "nedves" közegben lesz majd használva. Túlszárított fa egy szellőtlen szuterénben, erkélyen, teraszon majd dagadni fog. Nedves fa egy déli ablakú lakótelepi lakásban gyufaszálakká reped.
    *** Mi lenne ha kemény fából csináltam volna?
    Most lenne egy tölgyfa polcod a fenyőfa polc mellett. A keményfa bútor mindig értékesebb. Ám amikor költözködünk, akkor a balsafa szekrény a legértékesebb :)
    Van szép fenyőbútor és csúnya tölgybútor, de van szép bükkfabútor, és csúnya fenyőfa bútor is. Egy jólsikerült puhafából készült bútor is képes akár egy évszázadig is hibátlanul létezni, de a keményfa gyakran tovább él. Hogy Te milyen fával folytatod a szobában a polcokat, tisztán esztétikai szempontok élveznek elsőbbséget. Nem azt akartam ezzel mondani, hogy nem szabad keverni a fafajtákat, mint inkább azt, hogy keverni tudni kell. Ha nem kevered, akkor biztosan nem követsz el (stilisztikai) baklövést, ha (jól) kevered, akkor érhetsz el olyan pazar egyedi hatást, hogy vonzza a tekinteteket.

    Neked való fával foglalkozni. Jól gondolkozol, és szereted. Inkább úgy fogalmaznék, hogy érzed a fát. Kár kérdezgetned. Műveld csak bátran, és mindig jobb darabok sülnek majd ki.
    Nézd: Ott a stradivari hegedű. Az nem évszázados hagyományra épült, hanem egyetlen mester munkái, akinek volt kitől tanulni, de nem másolt semmit, hanem úgy tett, mint Te: Fülelt, sasolt, gondolkodott, aztán belevágott. Kisült belőle vagy ötven darab olyan hegedű, amiből vagy tizenötöt ma is nyilvántart még a világ, és darabja annyit ér, hogy készítője egyetlen példány mai árán fejedelmi életet élhetett volna. Ő akkor ezt nem tudhatta, hogy így lesz. A mai hangszerkészítők ha mind összefognak, elemeznek, másolnak, összeszarják magukat, akkor sem képesek megismételni egy sztradivári hegedűt.
    Hát ilyen dolog a fa.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mmdms #998 üzenetére

    Tévedtem. Az előző hsz valóban nem Neked szól. Bocsi!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Zewa #1002 üzenetére

    Tulajdonképpen egyféle elven működő nyitó mechanika van, ám az mégsem egyféle. Ahány gyártó, annyi féle. Legfontosabb szempont, hogy jól működjön, azaz helyesen legyen kiegyensúlyozva - magyarul stabilan álljon meg, amikor az ágyneműt pakolászod, és ne kelljen állandóan azt lesned, mikor vág kupán paplanigazgatás közben.
    De hogy lehet ezt vásárláskor megtudni?
    Sehogy! Az ember megnézi, és megsejti. Legyen bizalomgerjesztő konstrukció. Az nem baj, ha kicsit szorul, amikor az üzletben próbálgatod. Óriási erőkar fogja azt mozgatni. Lehetőség szerint kadmiumozott anyagból készüljön, vagy olyanból, ami szintén nem rozsdál, és nem fogja be a vasporral a fehér lepedőt. (Erre a célra szoktunk készíteni a rugó számára egy kis "kerítést", ami elszeparálja a gépezetet az ágyneműtől.) Nagyon szerencsés, ha több rugós, még szerencsésebb, ha a rugók több fokozatban is beakaszthatók.
    Amikor építed be, figyelj nagyon a következőkre:
    - ha túlságosan az ágy végéig tolod a gépezetet, nehezebben tartja meg a matracot, mikor elkészültél, ha pedig túlságosan előre, akkor nem nyílik teljesen fel. Amikor elkészült a matrac kerete, akkor szereld fel (még matrac/szivacs nélkül) a vasat. Így pontosan be tudod lőni, hol az a pont, ahol már teljesen felnyílik, és jó helyre zár, ill. könnyen ellenőrizheted, hogy a keret a teljes felületén zár.
    - számolj vele, hogy ha tökéletesen működik is még keret korában, mire ráteszed a szivacsot, a kárpitot, lehet, hogy azt a súlyt a rugó már nem tartja meg. (Ilyenkor rugó lakatosműhelybe visz és oxigénnel megfelelő számú karika levág, kampó újra kigörbít. Ettől kicsit elszíneződik ugyan a szép fényes vas, de inkább, mint a feleséged, netán a gyermeked tarkója szineződjön el.)
    - feltétlenül átmenő csavarokkal, anyával erősítsd az ágy oldalához a vasat - pláne, ha az pozdorja -, úgyis bekárpitozod majd. Használj az anyák alá fakötésű alátétet. Facsavar, bútorlapcsavar csak ideig óráig tart, előbb-utóbb kiszakad a helyéről. A matractartó keretre a sínt elég bútorlap csavarral (reisser) odaerősíteni (azért 4x20-asnál kicsit komolyabb csavar legyen)

    Ennyit tudtam segíteni.

    Jó munkát! (Előbb az ágyért, aztán az ágyon :) )

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Zewa #1002 üzenetére

    "Ágyneműtartó aljába megfelel egy vastagabb faros lemez is+ alátámasztás nem?"

    Megfelel.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1005 üzenetére

    "Kicsit félek, hogy ha ez a deszka megtekeredik"

    Ne félj kicsit se. Ha egy asztalos levelestül dugja a kőrist a gyalugépbe, akkor megtekeredhet. Ám akkor az az asztalos lelketlen lúzer. Ha elég száraz fát kapsz, az már nem tekeredik tovább. Nekem kb ekkora kőris (gyönyörű darab) egy éve a falnak támasztva nem tekeredett semmit. Leszorítani szerintem felesleges. Ahhoz legalább három hónapig kell a garázsban leszorítva állnia. Egyébként ha mégis megtekeredik, akkor is vétek kicsapni a kukába. Újra egyengetni, áttolni a vastagolón, és már hibátlan - legfellebb elveszítettél a vastagságából néhány millimétert.
    Ha ennyire körültekintően félted a tükörlapot, tégy az üveg és a fa közé vékony szivacsot. Laminált padló alá használják, Baumax, praktiker. Az olyan szivacsszerű anyag, ami nem szívja a nedvességet magába.
    A tekeredésnek alapvetően két oka lehet:
    - a fa belső feszültsége
    - helytelen tárolás
    Utóbbi leggyakrabban a váltakozó páratartalom miatt következik be. (eső-szél-napsütés ciklikus váltakozása)
    Tedd sík helyre. Alatta léc legyen, felette papír (hogy védd a portól, mivel már gyalult), és ne ezen tárold a nyárigumi készletet.
    Szeretném eloszlatni azt a feltevésedet, hogy a fa megmunkálás után már nem vetemedik. Épp ezért nem csapolgatjuk a fát, amíg nem elég száraz. Amikor kiszáradt, akkor már megállapodik. Ekkor már megtartja alakját gyalugép után is.
    Lehet a vetemedésnek még egy oka, mégpedig a vasér. Fenyő sajátosság. Előfordult, hogy a kész ajtóba véstem be a bevésőzárat (műszárított anyag), és elvágtam egy vaseret. Hallani lehetett, ahogy a fa görbült megfele. Az ilyen ellen nincs mit tenni. Benne van a pakliban a legnagyobb körültekintés ellenére is. Ilyenkor tudomásul vesszük, és birkatürelemmel kezdjük előről az egészet - mint mami a konyhában, ha odaégett a süti.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1006 üzenetére

    "Tényleg: hol lehet szép rétegelt lemezt venni?"

    ERDÉRT

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1009 üzenetére

    Ahol a rakat szimpatikus, ott jók az esélyek. Mindig megnézem, ha új fakereskedésben vásárolok, hogy hogyan tárolják az anyagot. Meglepődtem egyszer, mikor egy faluban láttam vagy hatvan m3 bükköt nagyon mostohán tárolni. Szerintem az a tulaj nem is tudja, hogy mennyi pénzt veszít ezen. A készlet érhetett beérkezéskor vagy öt misit, de ő ha ezt háromért el tudja majd adni, akkor ügyes lesz.

    "Erről a vasérről még nem is hallottam."
    Az egy kirívóan sötétebb színű hosszirányú rost, ami nagy feszültséget tart a fában, mint a betonvas a feszített betonban. Szemmel azonnal észrevehető, de csak akkor, ha ott van végigfűrészelve a fa. Ha nem, akkor a bütün is látható, de ott már sokkal nehezebb észrevenni. Nem túl gyakori jelenség - én egy köbméter fában találok egy- két szál ilyet, de van, hogy egyet se. Valószínűleg fafajtól is függhet, de ezt nem tudom biztosra. Lehet, hogy csak ferde növekedés velejárója? Egyszer utána kellene néznem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1014 üzenetére

    Nem használok ilyet. Nem is vágyom rá. A fotón mutatott a szerszám arra való, hogy derékszögben mért különböző távolságokat lehessen vele pontosan jelölni. Hogy a csavar mennyire teszi pontatlanná, az a gyártó precizitásán múlik. Ha olcsó ez a szerkezet, akkor nagyon valószínű, hogy pontatlan is. Egy jó derékszög nagyon drága, ezért én magam készítettem néhányat különböző méretben. Példát írok, miként tudsz pontos derékszöget gyártani magadnak:
    Veszel 3 db jó egyenes keményfa lécet a következő hosszúságokkal: 60; 80; 100 cm. Ezt arányosan növelheted persze (90;120;150, lényeg, hogy az arány 3:4:5 legyen) Gondolom rájöttél, hogy a Pitagorasz tételéről van szó. A két rövidebbet összecsapolod szemre derékszögnek. A hosszút rászorítod a két befogóra. Nna, itt kell nagyon pontosnak lenni! Ekkor átfúrod a derékszögű illesztést 8-as v 10-es fúróval fatiplizéshez. Szétszeded, beragasztózod, összerakod. Jól leszorítod, és másnapig nem bántod. Másnap a tipliket lecsiszolgatod, a derékszögedet pedig az igényeidnek megfelelő méretre szabod, és vigyorogsz, mert bagóért nagyon pontos derékszöged lett.
    Gondolom, innen már nem jelent nehézséget bárhány fokos sablon gyártása. :)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1019 üzenetére

    Jó hangulatban folyhatott a munka...:)
    Úgy szemre az az érzésem, jól tippeltem, amikor bíztattalak, h nem fog ez repedni sehol.

    "Egyszer láttam, hogy van fából is, de már nem tudom hogy hol. Tudja valaki hol lehet ilyet kapni?"

    Régen láttam ilyen kapcsolókat a Baumax-ban. Szerintem a fogyasztóvédelem szedette le a polcról velük, mert én tűzveszélyesnek gondolok egy ilyen kapcsolót. Nagyon jól nézett az ki, igényes, preciz dizájn volt, de én nem tenném oda a helyedben. Nagyon nagy a valószínűsége, hogy nem lenne abból soha semmi baj, ill. nagyon kicsi, h igen. Ha nincs ott, akkor teljesen biztos. De megismétlem: Csak szerintem történt így. Lehet, hogy valami megbízható tűzálló kemikáliával impregnálva van.
    Nem vagyok egy túlzottan majrés tipus, de ha mégis beépíteném, áldoznék egy kapcsoló árát arra, hogy - tanusítvány ide, tanusítvány oda - rátegyem a tűzhely takarék lángjára, és megnézzem, gyullad-e? (Túl szép a kisebbik lányod ahhoz, hogy ne légy inkább óvatos.)

    Más: Szerintem kár lett volna valami elütő fát használnod. Szerintem csak azért gondolkodtál rajta, mert felfedezted magadnak a keményfát is.Ez a polcrendszer így egységet alkot, amit megbontottál volna a keményfával. Ha monjuk egy dohányzóasztalt, vagy egyéb jól különálló valamit teszel ide sötétebb fából, azzal sokkal jobb hatást érsz el, mint ha a "szekrénysor" legszélső darabja más fafaj.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Max 8 #1021 üzenetére

    ABnormal-t ajánlanám, neki van felszerelése víztűrő bútorokhoz. Az árait nem tudom, kérdezd meg Tőle.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1024 üzenetére

    "hogy ugyanez a "kereszt-szál-szituáció" kemény fával jobb vagy rosszabb. "
    Nehéz erre jól válaszolni. Az a kötés tipusától, a fa nedvességtartalmától, esetleges belső feszültségeitől és fajtájától függ.
    Egyébként ahogy most ezen gondolkodtam, egy érdekességet vettem észre: A keményfára nagyon jellemző, hogy amíg szárad, a bütünél sokkal hajlamosabb a berepedezésre, mit a fenyő. Ezért is szoktuk viaszba mártani. Viszont még nem láttam repedt keményfabútort. Fenyőbútort annál többet.

    "a gyalu kicsit beleszőröz"
    ...hááát, a száraz fát csak icipicit szőrözi a gyalu szállal szemben. Nem szeretem kenceficézni. Finomszemcsés csiszolópapír, és abszolút a felület. Persze bekenni gyorsabb.

    "Ha lenne egy jó gépparkom..."
    Épp most láttam egy 260-as újszerű LUTZ kombinált gyalut az Expressz.hu-n 120 E Ft-ért Nógrádsápon. Négyorsós, 2 Kw-os 220V. Ha elviszik a korcsolyáidat, vedd meg ezt. Onnan már elérhető közelségbe kerülsz egy komplett asztalosműhelyhez. (Számolj vele, hogy forgácselszívó nélkül a gyalugép nem megy!)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #1026 üzenetére

    Tulajdonképpen mindkét funkcióra. Akár egyengetsz, akár vastagolsz, pillanatok alatt térdig állhatsz a forgácsban. Inkább arra értettem, hogy aki ilyen gyalut vesz, előbb utóbb nagyon erős vonzódást érez egy forgácselszívóra, aztán hirtelen felindulásból megvesz egy legközelebb elérhető példányt. ...és ezzel nem kalkulál akkor, amikor gyalugépet nézeget a prospektusokban. Engem pl. az állított le egy Felder megvásárlásáról, hogy nem áfás árakat közöl a prospektus. Mikor rájöttem, akkor arra is rájöttem, hogy ahhoz már tényleg kevés a pénzem.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #1026 üzenetére

    Ja, és mégvalamit:
    A legtöbb gyalu el se indul a forgácsterelő lemez nélkül. Azt pedig egyetlen szál deszka teletömi - akár egyengetsz, akár vastagolsz.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #1029 üzenetére

    Egyszerűen be van építve két mikrokapcsoló, amit a forgácsterelő burok erre kialakított füle aktivál. Magyarul, ha nincs fent a forgácselszívó burka, nem indul el a gép, ha fent van, de nincs porszívó, pillanat alatt eltömődik a burok. A régi gyalukon többnyire nincs beépítve ilyen, de ha most rendelsz egy bármilyen kombinált gyalut, akkor valószínűleg ezzel szállítják. Akinek nincs pénze forgácselszívóra, szokott készíteni egy kis kulcsot a mikrokapcsolóhoz, bedugja, és kínlódik a forgáccsal, meg lapátol, sepreget jó sűrjen.
    Egy 310-es Metabo-m van (és ez ilyen mikrokapcsolós), ami a lentebb ajánlott LUTZ-hoz hasonló felépítésű. Ha egyengetek, akkor a vastagolóasztalra gyűlik a forgács. Jól be tud az oda szorulni, ha egyengetés közben két-három deszkánként nem sepred ki az üreget.
    Summa summárum, megéri forgácselszívót használni. Nem kell takarítani, a levegőben pedig gyakorlatilag semmi por nem száll. Igaz fizetni kell a villanyszámlát, de nem igazán asztalosműhely az, amelyik ennek az árát nem tudja megtermelni.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Winner_hun #1031 üzenetére

    Szerintem csak annyit akartál mondani, hogy az egyengetéshez nem szükséges forgácselszívás. Ebben igazad van. De gondold át: Ha gyalugépet veszel, nem tervezel hozzá porszívót is?
    (Vastagsági az nagyon más téma, oda tényleg kell az elszívó.)
    S ha már a vastagoláshoz úgyis kell, nem egyszerűbb egyengetésnél is használni?
    Nem vagyok már friss eresztés, észreveszem magamon néha, hogy kezdek konzervatív lenni. A forgácselszívóval a nem túl vastag pénztárcám és a korom ellenére is hamar megbarátkoztam. Csodálkozok Rajtad, hogy fiatal korod ellenére úgy kardoskodsz a régi technológia mellett, mint egy kicsit merev öregúr.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1032 üzenetére

    Értem. Oda nem nagyon tudsz komoly gépeket telepíteni, ha az autót is ott tartod. Pontosan tudom, mit érzel, amikor műhelyre vágysz. Húsz éves korom óta folyamatosan vágytam műhelyre. Negyvenhat évesen végre megadatott. Egyébként egy jó garázsnyi területen dolgozok. Egy másik garázsból tologatom be a gépeket, amit éppen használnom kell. Egyedül a gyalu kapott fix helyet - azt macerás lenne tologatni. Egy harmadik garázsban pihennek az alapanyagok - úgy néz ki, ezt a volument jövőre kinövöm. Egy negyedik garázsban pedig a késztermékek várják új gazdájukat. A kocsinak már csak a csillaggarázsban jutott hely. Szeretnék bővülni néhány éven belül, de ha sose sikerül, akkor is nagyon élvezni fogom, amíg bírok dolgozni, hogy nem kell semmilyen szakmunkát megrendelnem. Ha húsz évesen ezt megkaphattam volna az élettől, akkor ma biztos komoly üzemem lenne. Ha a fiamnak (három hónapos) lesz affinitása a műhelyhez, akkor neki már meglesz, amiről én olyan sokáig csak sóvárogva ábrándoltam.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz kalman7 #1032 üzenetére

    "Sajnos a korik nem mennek el"
    Csodálkozok ezen. Tedd fel vaterába, Expressz-re, szerintem ott hamar elmegy. Nem csak a gyorsőrültek lehetnek potenciális vevők. Egy kamasz, aki szeret csúszni, ha megérzi az új szagát, tűzbe jön.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    Ez a gazdasági recesszió súlyosan érinti ezt a topicot...

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #1098 üzenetére

    Írnál nekem picit bővebben erről a sketchup-ról? A Google SketchUp-ről van szó? A NET-en találtam egy letölthető próbaverziót. Igaz, megnézhetném Nélküled is, h mitől próba, de hátha Te tudod. 30 napos? Nem nyomtat? Vagy megvetted? Ha igen, mennyiért? Az az érzésem, h piszok gyorsan lehet vele szép skicceket készíteni, ezért érdekelne. Görbe vonalakat is kezel? Van magyarítása?

    Előre is köszi a választ.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #1118 üzenetére

    Igen nagyon köszönöm! Piszokgyors! Nem éri meg kézzel skiccelni semmit, ha az embernek ilyenje van...

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Madmax81 #1121 üzenetére

    Ahova a törlőkendőket akasztottad, oda szekrényajtó került volna kisebb módosításokkal.
    Ma egy négyzetméter lakás nagyon olcsó, ha csak negyedmillió körül jár. A tűzhely és a mosogatógép között van egy negyedmillió értékű lakatlan lakásod. (Arról nem is beszélve, hogy ha mégsem lakatlan, mert hangyák, netán csótányok használják jogcím nélkül, akkor igen nehéz őket így kilakoltatni onnan.)
    Egyébként gazdáját dícséri. Ez natúr fenyő? Mivel kezelted?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    Segítstek ki: Mennyit kell kérni a gyalulásért?
    Nem nagyon akartam félbeszakítani a munkámat egy kért gyalulás miatt, ezért mondtam egy magas árat. Megrendelték. Aztán megismétlődött a dolog. Még magasabb árat mondtam. Megint megrendelték.
    Van gyalugépem, de nem bérgyalulásra rendezkedtem be, és nem tudom, hogyan korrekt azt számolni. Folyóméterbe? Négyzetméterbe? Forgács mennyiségbe? Fafajtánkénti tarifában?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Madmax81 #1147 üzenetére

    Most jól kisegítettél, hallod! Foggalmam sincs továbbra se, hogy mennyit korrekt kérni.
    Piszkos anyagot be se dugok a gyaluba. Azt vigye máshoz.
    Tíz szál négyméteres 150-es colos boroviért kértem 12 E Ft-ot csak a gyalulásért.
    Te ezt nekem pl. mennyiért vállalnád?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    Más: Tud nekem valaki linket, vagy leírást a Shelakk technológiáról? Milyen arányban kell keverni, és hogyan kell feldörzsikélni? Gyönyörű felületet ad, de még sosem láttam, hogyan csinálják. Szeretném megtanulni, van is a műhelyben vagy öt kilónyi shelakk, de nem tudtam rájönni, hogyan kell azzal varázsolni...
    Kikevertet nem akarok venni. Egyrészt drága, másrészt érdekel a hagyománya, harmadrészt van shelakkom rengeteg. (örököltem)

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz lorcsi #1150 üzenetére

    Épp azért kérek itt segítséget, mert nem szeretnék úgy tenni, ahogyan javaslod. Ha nem tudok korrekt árat, nem kell több, akkor inkább lemondom a munkát, ha nincs időm "annyiért". Nem ismerek asztalost, aki gyalulásból gazdagodott volna meg. Én sem abból szándékozok. Hiteltelenné, kapzsivá teszem magam, ha összevissza mondok árakat.

    Pakolással együtt úgy fél óra munka volt. (De az kemény!)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #1153 üzenetére

    Ugyanazt a gondolatot vetette fel bennem, mint Madmax-ban: Ha folyóméterben számolok, és nem négyzetméterben, akkor hellyel-közzel ugyanazt az eredményt kapom, mint ha a léc négyzetméterárát felszorzom kettővel.
    Mindenesetre már léptékkel magabiztosabban tudok árat mondani. Köszönöm mindenkinek!

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz mdk01 #1153 üzenetére

    Ha jól számoltam, akkor Te a szóbanforgó 10 db 150x4000 colos fenyőt (aminek a két oldala épp 12 négyzetméter) tehát 3600 Ft négyzetméter árért, + fél óra gépidő 1500 Ft-ért, tehát mindösszesen 5100Ft-ért gyalultad volna meg?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Madmax81 #1160 üzenetére

    Így van. A Te módszeredet is kiszámoltam, és észrevettem, hogy a szórás a kis számok törvénye alapján igen nagy. A következőkre jutottam: Ha kevesebbet kell gyalulni, akkor a Te módszeredhez közelítek - mint az ominózus tétel esetén jelenleg is (véletlenül), ha viszont hosszabb gyalulási munkáról van szó, akkor az mdk01 módszere reálisabb.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Madmax81 #1168 üzenetére

    Ezt nagyon meg kell köszönnöm. Azt hiszem, hitelesebb egy fatelep tarifája, mint tíz asztalosé. (Gondolom, az a fatelep, amelyik vállal gyalulást, sok megrendelést kap, így a 60 Ft/m+2000Ft/ó is megtérülővé válik.)
    Egyébként ha megfigyeled, ez az ár nem a számtani közepe a Tiednek és az mdk01-ének, hanem utóbbinál picit drágább.

    Újabb kérdést teszek fel: Az asztallapot miként csiszoltad síkba? (a kerek asztalra gondolok)

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Madmax81 #1171 üzenetére

    Köszönöm a választ!
    Ugyanilyen módszerrel dolgozok, de 300-as gyalum lévén csak 30 cm-es darabokból építkezek. De még a 30 cm-es darabot is igen nagy figyelemmel kell az élén jó derékszögre gyalulni, mert ha picikét is billen a kezemben, ott már zavaró rés lesz ragasztáskor. 40 cm-nél ez még nehezebb. Az nekem nem működik, hogy még léc korában derékszögre gyalulom, mert mire összeragasztom, rendre elmegy a szélén a 90 fok. Valamit nem jól csinálok?
    A szalagcsiszolóba ilyenkor hányas papírt dugsz?
    Másik kérdésem: Elég az egyik élét derékszögre egyengetni a lécnek, s aztán a vastagolóba dugni, vagy mindkét élét okos egyengetni inkább?
    S ha már a gyalulásnál tartunk: Amikor vastagolok, az orsó néha max. egy tizedet elállítódik. Ez géphiba, vagy általában előfordul? Engem nagyon zavar, mert ha nem veszem észre, összeadódva már komolyabb a méretkülönbség.
    A késekről is kérdeznék: A gépemhez vagy négyféle kést árulnak. Létezik külön kés puha, ill keményfára? Mindenféléket hallok pl. a vídiakésről. Mondanak róla hideget, meleget. Egyet tudok biztosra: Kurvadrága. Egy párat 60ezerért adnának, így eszembe se jutott, hogy megvegyem, aztán majd meglátom, hogy beválik-e, vagy nem. Neked nincs tapasztalatod a vídiakésről?
    Végül még egy kérdés: Jó esetben mennyit tudsz gyalulni egy késélezéssel - mondjuk köbméterben számolítva? (Persze, tudom, hogy a fától is függ, ezért kérdeztem úgy, hogy jó esetben.)

    A gyalulástarifáról: Beláttattad velem, hogy ne menjek száz forint alá. Hogy egyszerű legyen számolnom, folyóméterben rögzítem, így egy idő után fejből is gyors, pontos árajánlatot tudok majd adni.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Madmax81 #1173 üzenetére

    Másik kérdésem: Elég az egyik élét derékszögre egyengetni a lécnek, s aztán a vastagolóba dugni, vagy mindkét élét okos egyengetni inkább?
    Ezt nem értem, az egyengetővel egyeneset felületet akalitasz ki ha csak egyik felét gyalulod akkor nem lesz egy igazi derékszöges éled " persze csak ha nem is akarod"

    Ezt kifejtem részletesebben: Egyengetek egy derékszöget. Egyet lapjára, egyet élére, és kész. A többi három derékszöget elvileg a vastagoló már hozza. Elvileg. Gyakorlatban nekem el szokott menni a derékszög. Ez egyedül táblásításnál érzékeny dolog, mert ott már egy icipici szögeltérés is azonnal érződik. Ezért kérdeztem, hogy milyen módszerrel alakítod ki a derékszögeket. Mond nekem mindenki mindenfélét, de annak a szavára figyelek oda mindig jobban, akinek láttam a munkáját, és látom, hogy szebb, mint az enyém. Mert az nem csak megmondani tudja, hanem megcsinálni is.

    (A szöges deszka eleinte velem is kitolt. Nehéz azt mondani, hogy nem dugom be a gépbe, pláne jóismerősnek. Aztán megtaláltam a kulcsot: Ha bontott deszkát hoz valaki, azt mondom neki, hogy természetesen meggyalulom, de ahhoz az kell, hogy elszalad a boltba, és vesz nekem egy pár gyalukést. Általában el se mennek a boltba, de volt már, aki akkor látta be, hogy ez nem olcsó mulatság, amikor megmondták neki az üzletben a kés árát. Emlékszem, azt mondta, hogy kifizeti a kést, ha mégis van benne szeg, mire én úgy válaszoltam, hogy nem olcsóbb, ha vesz tőlem inkább pár szál jóminőségű deszkát? Semmi rizikó, ezt a jó kis bontott anyagot meg el tudja használni zsalunak, polcnak, tyukólnak, szóval még az is megmarad. Belátta.)

    Ha ilyen sok fenyőt gyalulsz, had kérdezzelek meg: Néha járok úgy, hogy annyira gyantás fához jutok, hogy két szál után puceválni kell a gépet, mert már nem bírnak az etömődött körmök kapackodni a fába, és izzadás, kínlódás. Az ilyet hogyan véded ki?

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz Madmax81 #1175 üzenetére

    Hmm: Úgy látom, Te jól meg tudod csinálni, de elmagyarázni nem. Azt hiszem, okos lenne egyeztetni: A deszka lapja nem kérdéses. Az oldala az magyarul a vastagsága, vagy széle, az éle pedig a lap és az oldal találkozása. Nem vagyok biztos benne, de mint ha keveredne a magyarázatodban. Ha elég időt szentelnék rá, biztosan rájönnék, mit is üzentél a jó derékszögeléssel kapcsolatban - de sajnos nagyon kevés időm van. Megy az idő itt nagyon a kompjútereléssel, este 10 óra van, és még nem vacsoráltam. (Lehet, hogy reggeli lesz belőle...) Eszembe jutott egy mondás: Aki tudja, műveli, aki nem tudja, tanítja. (tanárember vagyok)

    A gyalum gyári. (metabo). Nem a kés és az asztal páruzamjával van baj, hanem az orsó elállítódik. A kurblin egy körbetekerés az 2 mm asztalmozgatás. Látom, hogy a kurbli másképp áll. Lehet, hogy az a baj, hogy befújtam orsóolajozóval, mert azóta állítódik el - utóbb a gépkönyvben rábukkantam, hogy az orsót be ne olajozzuk. Vajon hogyan lehetne azt az olajat onnan leszedni? Várjak sokat, míg lekopik?

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    Sziasztok!
    Kicsikét kimaradtam most Tőletek. (rengeteg a munkám, kezdődik a szezon - szabadidőmben pedig belebolondultam abba a rajzolóprogramba, amit mdk01 ajánlott. Köszönet Neki érte!)
    Most komoly kérdésem van:

    Kaptam egy nagy diófát. Két utánfutónyi rönk. Szombaton lett szegénykém kivégezve.

    Tudja valaki, hogy a dióval vágás után mit kell tenni? Azt tudom, hogy a bükköt gyorsan háncsolni, és gatterolni kell, mert bogár rágja, befülled. De a dió? Az biztos más téma.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz L.Szilárd #1335 üzenetére

    Beleolvastam a vitátokba az asztalosmesterség és a CNC gép összefüggéseiről.
    Tulajdonképpen mindkettőtöknek igaza van egyszerre, a prognózisotok eltérő csupán.
    S hogy melyikőtök jóslata válik be, majd az unokáink megírják az ükunokáinknak.
    A CNC gép egy jó dolog, de sok dologban nem tudja kiváltani az asztalost, sok dologban viszont igen.
    Meg tudok nevezni olyan asztalost, aki két perc alatt készül el (kézzel!) egy fecskefarkú fogazásos fiókillesztéssel, sose használ ilyen célra marógépet, kézzel gyalul, és amerikai mércével is nagyon jól keres. Egyedi bútorgyártásból él.
    Az asztalos munkája korántsem merül ki abban, amit az automata gépek képesek megcsinálni. Az asztalos látja a fa erezetét, észreveszi a vaseret, jó helyre tudja tenni a göcsöket, fafajtákat ismer és illeszt. Az asztalos kezében él a fa, míg egy CNC (és annak kezelője) számára a fa csak egy munkadarab. Az asztalos tud faragni, a CNC csak marni képes. De minkettőnek létjogosultsága van a maga területén. Ha nem lenne igény az asztalosra, már rég kihalt szakma lenne. Ma már a legprofibb sakkozógépek megverik Kaszparovot, de ki nézné és elemezné a sakkpartikat, ha gépeket versenyeztetnénk egymással? Ma már ezerféle jármű gyorsabb a futásnál - és a futás nem szűnt meg, a futás az ember számára életelem. Ilyen a naturalizmus is. Az is életelemünk. Csodaszép pl. az a fából készült villanykapcsoló, amit a Baumax-ban lapátolnak ahhoz képest fillérekért, amennyiért egy asztalos elvállalná. Tehetősebb réteg vásárolja. Ám egy igazán tehetős kényesen ügyel rá, hogy az ő falán ha fából készül a konnektor, az ne "kommersz" sorozatgyártmány legyen, hanem valódi remekmű.
    A CNC gép pénzt gyárt, az asztalos (már amelyik :) ) remekművet. Kár becsmérelni akár ezt, akár azt. Így kerek a világ. Jól megvannak ők egymás mellett - és szerintem meg is lesznek az idők végezetéig. Legfeljebb az a terület fog változni, ahol ez, vagy az inkább teret hódít.

    Szeretnék én olyan asztalos lenni, akinek van CNC gépe, és amíg az termeli a pénzt, én remekelhetnék kedvemre szintén jó pénzért mondjuk bídermájer restauálással, s közben a fiamat tanítanám a hokedlikészítés fortélyaira, hogy egyszer nőjön fel Ő is a restauáláshoz.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz L.Szilárd #1339 üzenetére

    Azt hiszem, nem értettél teljesen:
    Ismerem ennyire a CNC+-t, magam is szeretnék építeni egyet idővel (a szervomotorok már megvannak)
    Perszepersze, vannak a szobrászgépek (négymisiért már kezd is tudni valamit), jól is fest egy diák tanulószobájának a falán egy fénykép alapján generált 3D-s fa karcolat, de amikor én egy virágszirmot, de akár csak egy ikszet mélyítek a fába, az másítatlan faragás, nem pedig kimart minta. Küldj nekem képet, és kép alapján megmondom, hogy faragott minta, vagy CNC.(amikor faragunk, akkor figyelünk a szálirányra -ezt egy CNC képtelen megtenni - az én szirmom a szálirányhoz fog illeszkedni, a CNC erre csak akkor képes, ha ugyanazt a fadarabot teszem be neki - rém pontosan állítva be a kezdőpozíciót) Ahogy tíz lépés után azt is megmondom, hogy géppel sakkozok-e, vagy intellektüellel.
    Ha egy festőművész galériájában képet vásárolsz, és egy év után betévedsz, és azt tapasztalod, hogy az általad megvásárolt kép újfent ott lóg a "tárlat" falán, akkor bizonyos lehetsz benne, hogy nem művésztől vásároltál műalkotást. (Ilyennel bizony már találkoztam!) Vasarelli baromi könnyen tudná reprodukálni az alkotásait, ám nézz utána: Megteszi?

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz L.Szilárd #1339 üzenetére

    "...Ha lenne elég pénzük az embereknek, akkor sokan a tömörfát választanák nútor alapanyagul..."

    Ezen a fórumon már vitatkoztam (eredménytelenül :() azon, hogy a tömörfa nem drágább a bútorlapnál (a fenyő). Utánaszámoltam többször, hogy nem írtam-e butaságot.
    Igaz, hogy a munkadíja drágább egy tömörfa bútornak, de mennyivel? A táblásítással. Négyzetméterenként háromezer forinttal. Amikor valaki kifizet egy pozdorja konyhabútorért 250 ezer forintot, ott már jelentéktelen lenne a táblásítás költsége. ...és mégis a pozdorja a kelendő még 250 rugóért is.
    Igazad van egyébként ebben a dologban, igény lenne ha pénz lenne. Ám pénz nincs, és nem is remélem, hogy lesz. Ha lenne időm tömörfa bútort gyártani, verni tudnám a bútorlapüzemeket simán. Van aki meg is teszi. Láttam én már 16 ezerért pozdorja íróasztalt, és vettem 18-ért tömör fenyőből legalább akkora íróasztalt.
    Szóval nem csak arról van itt szó, hogy nincs pénz. Sok esetben igény sincs. Sajnos.

    Több fa van, mint asztalos!

  • thyeby

    őstag

    válasz L.Szilárd #1342 üzenetére

    Fenyőről beszéltem, nem tölgyről. Igaz, csak zárójelben írtam.
    Legutóbb áfásan 50ezer alatt vettem egy m3 műszárított borovit. (megsúgom, hogy ezúttal 7% kisker felárat fizettem, s nem a megszokott 10% kedvezményt, ami nettó 200 e feletti vásárlásnál jár) Gyönyörű, göcsmentes, annyi kifogás van csak vele, hogy akinek nem görgős a vastagolója, annak sűrűn pucolgatni kell a gyantától a gépet.
    Ha gondolod, belemegyek pontos számításba. Hidd el, nem számoltam el.

    Hozzászólásodhoz két dolgot fűznék:
    Ha valaki 200ezer felett ad tölgyért, maga dolga. Nyolcvanezerből gyönyörű tölgyhöz lehet jutni. Még az ország másik végébe is érdemes elmenni érte. Az áraidból látom, Pest vagy vonzáskörzete. Ott nekem is kínáltak silány bükköt 120 ezer+áfáért. Legutóbb 33 ezer + áfáért vettem. 50-ért olyat kapok (bükk), amiből 10% sem kerül a kandallóba. Nekem még soha semminek nem sikerült a felét kidobni.
    Más: Csak akkor fizetek a műszárításért, ha nagyon sürgős a száraz anyag. Nem azért a 8 ezer/ m3-ért, hanem azért, mert sokkal jobb a természetes módon száradt fa. (és olcsóbb is.)
    S mégvalamit: Ha csak egy tölgy szekrénysort akarsz összehozni, akkor lehet úgy számolni, ahogyan tetted. Egy darab az nagyon drága mindenből. Ám ha valaki elad havonta két-három komolyabb tölgybútort, akkor kevesebb, mint a feléből ki lehet jönni.
    (azt már csak zárójelben írom, hogy amikor pozdorja bútor készül, ott is van gépkopás - a táblásításnál pedig melyik géped kopik? Az ecseted, meg a szorítód orsója.)

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák