Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wm2

    őstag

    válasz redbiro #59343 üzenetére

    Az optimalizálás előtt érdemes szemelőtt tartani, hogy régi PPC/CoreSolo/Duo gépeknél jobb régebbi VLC-t használni (mint pl. a stabil 2.0.10 verzió). Ebből semmi hátrányunk nem származik, mivel ez a kiadás is tökéletesen ellátja a dolgát (nincs H.265 4K support, de ezeknél a régebbi processzoroknál ezt felesleges is eröltetni). Az erősebb C2D processzorok az 1080p tartalmakkal elboldogulnak és még mindig a H.264 az elterjettebb kódolás.

    A hardveres gyorsítás engedélyezése előtt is érdemes tisztában lennünk gépünk korlátaival. Értem ezalatt, hogy újabb Skylake/Kaby csücsül a gépünkben ha a H.265 tartalmakat akarjuk eröltetni, vagy régebbi, mondjuk valami HD3000-es rMBP.

    A VLC optimilázálásánál azt kell tehát szem előtt tartanunk, hogy régi vagy új a gép.

    Régebbi gépeknél hasznos lehet a “képkockák kihagyása” funkció engedélyezése:

    A hardveres dekódolást itt kapcsolhatjuk be:

    Eennek a funkciónak a figyelmen kívűl hagyása eredményezi, hogy nagyobb 4K tartalmaknál a 2 magos processzorok ezerrel tekernek, míg a QT különösebb erölködés nélkül lenyomja. Viszont ez alapból nincs engedélyezve a VLC-ben, mivel a régebbi ás újabb IGP/GPU dekódolási képességek nem egyformák. Pl. a HEVC és VP9 támogatás csak az újabb Skylake/Kaby kettősnél érhető el hardveresen. A többinél a processzor dolgozik és ezért van, hogy izmosabb tartalmakhoz már szükséges a 4 mag.

    További beállítási lehetőségek még a processzor tehermentesítésére (ehhez a VLC “összes megejelenítése” szükséges). Videokodekek/x264/hurokszűrő kihagyása engedélyezése. Ezek az eljárások (ahogy a VLC jelzi is, ha a kurzort rajta tartod) a processzor tehermentesítése mellett a képi minőséget is csökkentik. Kis megjelenítőn ellenben nem annyira észrevehető. De leginkább tanácsos a következő:

    Dekódolásnál és kódolásnál is a “siessen” engedélyezése, viszont a leginkább észrevehető hatást a “sebességtrükkök engedélyezése”-vel és a “hurokszűrő kihagyása (mind)”-val érhetjük el. Kódolásnál a “váltottsoros mozgásbecslés” is kikapcsolható. Természetesen ezek a beállítások nem csak régebbi gépeknél lehetnek hasznosak. Több futó folyamat esetén kedvezően hatnak az újabbakra is, picit növelve ezzel az akku időt.

    Aztán van itt még valami, de ez az én tapasztalatom és szubjektív véleményem lesz.

    Maga a H.265 hiába jobb az elődjénél, gyakorlatilag mindenki arra törekszik (még ennél a tömörítési eljárásnál is, igen) hogy a kódolt file minél kevesebb helyet foglaljon. Különösen igaz az izmosabb 4K tartalmakra, amelyek egy 128-256Gb SSD-t pikk-pakk megtömnek. Ezért itt is az van, ami az elődjénél, hogy a képminőség (lásd kodek részletei: kisebb felbontás, kevesebb fps stb .) és a hangzás (gyenge minőségű, gyakran utólag beszerzett MP3, AAC, HE-AAC stb.) rovására igyekeznek csökkenteni a container méretén. Az összes torrent FHD és HD tartalom is egy minimális követelménynek tesz csak eleget, aminek köszönhetően a jobb 60fps 1080p tartalmak ritkák, mint a fehér holló (egy 30fps 720p műsor gyakorta jobb hatást kelt, mint a torrentről leszedett és felskálázott FHD).

    A filmek többsége akár H.265, akár H.264 egyszerű konvertálási metódusokon mennek keresztül és az újradigitalizált klasszikusoknak értelemszerűen semmi közük a Canon legújabb 8K kamerájához. Természetesen a H.265 ettől még jobb tömörítési eljárás, de a gyakorlatban a jobb minőség sokszor elmarad és a maximum amit elérhetsz vele, hogy kevesebb helyet foglal. Ehhez jön még, hogy a 4K tartalmak interneten keresztül történő real time továbbítása még mindig komoly kihívást jelent a szolgáltatóknak, mert az ilyen nagyméretű fájlok gyors letöltéséhez és megjelenítéséhez komoly teljesítményű eszközökre van szükség. A TV adások meg aztán még rosszabb helyzetben vannak (különösen ilyen valós idejű 50 képkockás frissítési frekvencia mellett).

    Aztán 2560x1600-as felbontáson 4096x2160-as filmet nézni kb. olyan “értelmetlen”, mint FHD-t max. HD képes megjelenítőn (legfeljebb a színek intenzításának növelése, az olyan trükkök, mint a plusz szaturáció dobja meg az élményt, amivel tömörítési eljárás okozta veszteségeket igyekeznek ellensúlyozni). Nyilván jobb helyzetben vagy, mint egy átlagos minőségű SD film esetén, de ha a true 4K tartalmakat komolyan szeretnéd élvezni, megfelelő képkockasebesség és hangzás mellett, akkor nagy költségekbe kell verned magad, mind a nagy szobai megjelenítő (legalább 55") mind az erősítő/hangfalak tekintetében. Ám ha ez megvan, akkor is olyan akadály gördül eléd, hogy nagyon kevés lesz rá a tartalom. A nagy átlag hetente 2-3 FHD filmet és 2x ennyi HD sorozatot néz meg (szvsz vidéken még mindig több a DVD/BDRip a gyenge net sebesség miatt). Ezt az igényt a 4K világában, még tökéletes angol nyelvtudás mellett is kevesen képesek kielégíteni. Nem tudom, hogy a 128kbps MP3 hanggal feltolt YT 4K természetfilmek érnek-e ennyit, de nem felkonvertált és újradigitalizált filmekből sokkal kevesebbet találni. Az egész 4k és 8K egy nagyon előretolt markentinfogás, amire házon belül (főleg egy 18-20nm-es szobában) gyúrni jelen pillanatban teljesen értelmetlen. Engem pl. zavar is, amikor a színészek sminkjeit és egyéb hasonló hatásokat a különféle algoritmusokkal annyira kihangsúlyozzák, hogy az már zavaró (a TrueMotion/MotionFlow eljárás, ami gyárilag engedélyezve van sem véletlenül van kikapcsolva sokaknál). De ebbe már nem mennék bele.

    Ozora <3

Új hozzászólás Aktív témák