Aktív témák

  • klambi

    addikt

    tudom hogy elfért volna mind a két témánál de akkor 2x kelett volna leadnom...



    Az Advanced Micro Devices-ről elmondható, hogy viszonylag ritkán vált processzor foglalatot. Amikor ez megtörténik, akkor is számos érvvel támasztják alá a váltás okát, hogy a felhasználók ne átverve érezzék magukat, hanem igenis megértsék a váltás lényegét. A Socket AM2-es processzorok bevezetése ha nem is indokolt, de ésszerű lépés volt. A memóriapiac átalakulóban van és a gyártás nagyobb részét ma már a DDR2-es chipek teszik ki. Ebből egyenesen következik, hogy - mivel a DDR2-es modulok előállítása olcsóbb - a Socket 754-es és 939-es rendszerekhez való DDR memóriák árai szépen lassan nőni fognak, ráadásul beszerzésük is egyre nehezebb lesz az év vége felé, ugyanis a gyártósorokon folyamatosan adják át a helyüket az újabb szabványnak (és akkor még nem beszéltünk a DDR3 2007-es debütjéről). Az Athlon 64-ek integrált memóriavezérlővel rendelkeznek, így egy új szabvány (esetünkben a DDR2) alkalmazásához nem elég új alaplapokat - esetleg lakpakészleteket - tervezni, hanem bizony bele kell nyúlni a processzorokba is. Így születtek meg a 940 lábú Socket AM2-es processzorok, melyek elődjüktől eltérően DDR2-400/533/667/800 memóriákkal képesek csak együttműködni valamint tartalmazzák már a Pacifica kódnéven emlegetett virtualizációs technológiát is.


    Az új platform előnye viszont, hogy mostantól a legolcsóbb egymagostól a legdrágább kétmagos processzorig mindent ''befogad'', így akik később szeretnének csak DualCore rendszerre váltani, azoknak létezik alternaríva. Tavaly pontosan ugyanez az elképzelés vezérelte az AMD-t akkor, amikor piacra dobta Socket 939 foglalatba illeszkedő Sempron processzorait, ám ezek - többek között hazánkban - mind a mai napig elérhetetlenek, így akik a kétmagos váltást későbbra halasztották, azok ''kénytelenek'' voltak Athlon 64-et venni. A processzorokkal egyidőben az nVidia új chipkészletet is piacra dobott, kihasználva a nagy lehetőséget. Az nForce 550/570/570SLI/590SLI chipseteknek egy külön cikket szentelünk majd, elöljáróban annyit, hogy az előd nForce 4-hez képest elég sok változás történt, többek között eltűnt az egyik IDE csatlakozó, ami fájóan érintheti a PATA merevlemezzel rendelkezőket. Természetesen a régi, jól bevált platformra is építhetünk AM2-es rendszert, így hamarosan itthon is elérhetőek majd az nForce 4 Ultra, Via K8T890 illetve ATi CF3200 chipekre épülő megoldások is. Igyekszünk majd ezeket is alaposan összevetni az újdonságnak számító nForce 5-tel.
    [kép][link]
    A megszokott rendszert nem borította fel a cég, így a belépő szinten megmaradtak a megszokott Sempronok, az igazi középkategória felvezetőjeként találkozhatunk még egymagos Athlon 64-ekkel, de az igazi húzóerőt a kétmagos változatok és a csúcsra járatott FX-62 jelenti, mellyel - hacsak egy rövid időre is - új királyt avatunk az asztali processzorok körében.
    Az AMD láthatóan felkészült az új foglalat iránti igények kielégítésére és közel 40 processzor szállítását kezdte meg a múlt hónap végén. Tálcás verzió egyelőre nincs, kizárólag dobozos példányokkal találkozhatunk, melyekhez ugyanaz a gyári hűtő jár, amelyet a Socket 939-es Athlon 64-eknél láthattunk. Kivételt képeznek a kétmagos változatok, melyekhez továbbra is a méretesebb, hőcsöves légkavaró jár, csakúgy, mint 939-es elődjeikhez.


    Az AM2-es processzorok alapvető paraméterei nem változtak, így továbbra is 1.4V-os alapfeszültséggel üzemelnek (EE SFF/EE X2: 1.25V, EE SFF X2: 1.075V), valamint 90 nm-es gyártástechnológiával készülnek. A magméret valamelyest megnőtt az elődökhöz képest, egyedüli kivétel az egymagos Athlon 64. Sajnos az új foglalat egy elég kellemetlen dolgot is magával hozott, ez pedig a fizikai felépítésből adódó hűtőproblémák. A jelenleg piacon lévő processzerhűtők csaknem 90%-a nem kompatibilis a Socket AM2-es foglalattal. Ennek oka általában a hűtőkhöz járó egyedi felfogató keret, de találkoztunk olyan példánnyal is, amely tökéletesen működőképes lett volna, de az AM2-es foglalat négy sarkánál található ''bevágás'' miatt felhelyezhetetlen volt (pl. Gigabyte G-Power sorozat). Valószínűleg ezért döntött az AMD kizárólag a dobozos processzorok piacra dobása mellett, hogy ne ütközzön nehézségbe az új chipek hűtése.

    Ejtsünk egy pár szót az órajelszámításról. Az AM2-es processzoroknál a processzor órajele a meghatározó a memóriára nézve. Az alapórajelet egész számokkal elosztva kapjuk meg a különböző DDR2-es szabványokhoz tartozó órajelet. Példának vegyünk egy Sempron 3600+ processzort, melynek alapórajele 2000 MHz. A DDR2-400-as beállításhoz ezt az órajelet 10-zel kell a processzornak elosztania (200 MHz), majd ezek duplája lesz értelemszerűen a memóriaórajel. DDR2-533-hoz csökkenteni kell az osztót egészen addig, amíg a lehető legközelebbi eredményt nem kapjuk. Fontos megjegyezni, hogy az így kapott eredmény soha nem halad(hat)ja meg a szabványban előírt órajelet. A példánkban látott 2000 MHz-et 8-cal osztva 250 (duplázva 500), 7-tel osztva viszont már 286 (duplázva 572) Mhz-et kapunk eredményül, így jól kivehető, hogy ilyen memóriahajtással a RAM-ok csupán 500 MHz-en fognak üzemelni, nem pedig 572-őn, ugyanis utóbbi már meghaladja a szabványban előírt 533 MHz-es órajelet. Ezek után lássunk egy táblázatot, amely a különböző alapórajelű processzorokhoz tartozó memóriabeállításokat és órajeleket tartalmazza.
    [kép]
    Az AMD Socket AM2-es platformja teljesítményben semmilyen előrelépést nem hozott, sőt. Egyetlen és vitathatatlan előnye, hogy a legolcsóbbtól a ledrágább processzorig mindent fogad, így a bővítés lehetősége elég nagy. A napokban lábra kapott egy hír, miszerint a jövő évben megjelenő AM3-mas processzorok kombatibilisek lesznek az AM2-es alaplapokkal, ami meglehetősen jó fényben tűnteti fel az új platformot. Fontos ugyanakkor megjegyeznünk, hogy rengeteg problémánk támadt a processzorokhoz szorosan kapcsolódó alaplapokkal. Leginkább a memória érzékenység az, ami a kiforratlanságot jelzi. Vásárlásnál mindenképpen győződjünk meg róla, hogy a kiválasztott alaplappal kompatibilis RAM-okat vegyünk, ellenkező esetben elég kellemetlen élményekben lehet részünk. A Command Rate érték jelenleg változtatható és Socket 939-es rendszereknél jelentős gyorsulást hozott, ám nagyon úgy néz ki, hogy az AM2-es processzorok nem képesek megbírkózni az 1T-s időzítéssel, ugyan gyorsulásnak nyomát sem adták. Remélhetőleg ezeket a gyermekbetegségeket hamar kinövik a jelenlegi processzorok és alaplapok (mondjuk egy BIOS frissítéssel). Jelenleg az AM2 szimpatizánsoknak a kivárást javasolnánk két ok miatt is. Az egyik a hónap végén bekövetkezendő árcsökkenés, a másik az Intel Core 2 Duo architektúrájának debütálása, amely sokakat eltántoríthat majd eredeti elképzelésüktől.
    :))


    [Szerkesztve]

    "Mond szépen angolul: Gyors róka!"

  • Alvin_ti4200

    félisten

    válasz klambi #1 üzenetére

    Miért kellett bemásolni a fél cikkem? [link] Mellesleg van már hasonló téma szerintem.

    [Szerkesztve]

  • Viktor77

    titán

    Én se látom értelmét.

    Gyakorlatilag kezdhetted volna a topicot egy linkkel, ami Alvin cikkére mutat.

    Ha tényleg foglalkoztat a téma, akkor másold be a megfelelő helyre (ahogy tudod is, hogy van ilyen).

    Locked.

    Csinálni kell. Kész. Pont.

Aktív témák