Donald Trump megválasztása kapcsán úgy döntöttek az európai nagy chipcégek vezetői, hogy ritka módon, de közösen jelennek meg megvitatni az iparágukat érintő helyzetet. Azt mondják, hogy az USA, Kína és az EU követelései egyre súlyosbodó akadályt jelentenek számukra – mindenki saját félvezetőgyártást akar ugyanis.
Hirdetés
A beszélgetésen ott volt a német Infineon, a francia-olasz STMicroelectronics és a holland NXP vezetője is. Szerintük a cégeik bizonytalanságtól szenvednek, valamint az utóbbi évtizedben megisszák a levél a nemzeti ipari irányelveknek.
Az Infineont vezető Jochen Hanebeck szerint fennáll a veszélye, hogy ezt a töredezettséget tovább gyorsítják, az ellátási oldalon ez már látható, a várható vámokkal pedig rosszabb lesz.
Mindhárom cég szállít chipeket autókhoz, elektromos eszközökhöz, ipari szereplőknek. Jelenleg az EV-szektor miatt erősek Kínában, de az AI-t leszámítva világszerte gyenge piacokra panaszkodnak.
Jean-Marc Chery (STMicroelectronics) szerint ha minden kontinensen újrateremtik az ellátási és gyártási láncokat, az igen költséges dolog.
Kurt Sievers (NXP) szerint egyetlen ország sem tudja majd uralni a chipszektort, sőt, a világ többi részétől sem lesz független. Ha pedig lehetséges lenne mindez, akkor egyetlen ember sem tudna megfizetni semmilyen terméket, amibe ilyen chip kerül. Szerinte idővel a sok kormányzat is megérti majd ezt.