November 17-19. között a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) immár hetedik alkalommal rendezték meg az ACM ICPC (Assiociation for Computing Machinery – International Collegiate Programming Contest) nemzetközi programozóverseny közép-európai regionális döntőjét. A verseny 1970-ben indult a texasi Baylor Egyetem helyi rendezvényeként, és azóta a világ legnagyobb programozóversenyévé nőtte ki magát: idén 84 országból több mint 5600 csapat nevezett be rá. A jövő tavasszal Tokióban megrendezésre kerülő döntőben a világ 75 legjobb csapata vehet részt.
A budapesti regionális döntőben 63 csapat versengett, amelyek tagjai a környező országokból: Ausztriából, Csehországból, Horvátországból, Lengyelországból, Szerbiából, Szlovákiából, Szlovéniából, valamint Magyarországról érkeztek. A meghívott csapatok a saját egyetemi és országos válogató versenyeken legjobban szereplők közül kerültek ki. 2006. október 29-én négy helyszínen párhuzamosan rendezték meg a magyar országos előválogatót, ahol az országos nyertes a 44 ellenfelet – köztük 4 BME-s csapatot – maga mögé utasító ELTE-s csapat lett.
A verseny szabályai mindhárom fordulóban megegyeznek: a háromfős csapatoknak 5 óra áll rendelkezésükre a 8-12 angol nyelven megfogalmazott algoritmuselméleti feladat megoldására. A megoldásokat egy külön erre a célra készített számítógépes rendszeren keresztül kell beküldeniük, amely azonnal ellenőrzi ezek helyességét. Azonban minden csapatnak csak egyetlen számítógép áll rendelkezésére, ez tovább nehezíti a versenyzők dolgát. A cél minél több feladatot minél rövidebb idő alatt helyesen megoldani, ugyanis a feladatbeadásig eltelt időt is figyelembe veszik az értékeléskor. A csapatok az esetleges, versennyel kapcsolatos kérdéseiket is ezen a rendszeren keresztül tehetik fel a zsűrinek.
A regionális döntőn az első helyen a Varsói Egyetem egyes számú csapata végzett (Warsaw Eagles), 10 példát oldottak meg helyesen a 11-ből a rendelkezésre álló öt óra alatt. A Varsói Egyetem másik két csapata futott be még a dobogóra, azonban a szabályok értelmében – mivel egy egyetemről csak egyetlen csapat juthat tovább – az 1. és a szintén lengyel 4. helyezett, a Wroclawi Egyetem (UniWroc1) csapata utazhat tavasszal Tokióba, a döntőre. A magyarok közül a legjobb eredményt (12. helyezés) az ELTE egyes számú csapata (A) érte el, míg a legjobb BME-s csapat 16. lett.
Elsöprő lengyel fölény a programozóversenyen
- Írta: Barna József
- Forrás: IT.news
Azóta történt
-
Kelet-Európa és Ázsia lelépi Amerikát
Egy tavaszi programozóverseny eredményei rámutattak: az USA e téren egyre jobban lemarad.
Mérleg 0
-
Meghirdették a BME extrém programozóversenyét
A jövő tavasszal megrendezendő nemzetközi versenyre február végéig lehet jelentkezni.
Szoftver 0
-
Még lehet jelentkezni az extrém programozóversenyre
Tavaly a lengyelek taroltak a döntőben, őket az idén is visszavárják a szervezők.
Szoftver 2
-
Svéd siker az extrém programozóverseny első fordulójában
A szervezők szerint eddig sosem volt ilyen nagy az érdeklődés a 24 órás programozómaraton iránt.
Szoftver 0
Előzmények
-
Lezajlott az ACM–ICPC programozóversenyének országos döntője
A legeredményesebb csapatok novemberben a Magyarországon rendezendő regionális döntőben küzdhetnek a továbbjutásért.
Közösségi média 0
-
Ismét a lengyelek taroltak a programozóversenyen
A hétvégén rendezték meg – immár hatodik alkalommal – a BME huszonnégy órás programozói versenyét.
Szoftver 0
Percről percre
gp A Koei máig legsikeresebb sorozata először a kilencedik résszel próbált átalakulni, és az nagyon rosszul sült el. Ha hiszed, ha nem, az új epizóddal viszont minden hibát kijavítottak!
lo Technikai háttér-információk – mi is ez az egész? IntróEzek az információk hasznosak lehetnek annak is, akik korábban...
gp Hét évvel elődje után a Ustwo stúdió visszatért absztrakt vizualitású logikai játékához – most azonban nem az Apple, hanem meglepő módon a Netflix a fő támogatójuk.
ph Az NVIDIA-nál minden RTX, de nem minden AI. Cikkünkben tisztázzuk, hogy ezen pontosan mit kell érteni.