Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lazsi

    tag

    Nyugat-Európai országokban (spanyol, francia) eltöltött időm alatt azt vettem észre, hogy külföldön se jobb a helyzet. Leginkább egyetemi környezetben meg az utca átlagemberén tudtam megfigyelni a nyelvhasználati képességeket. Egyetemen általában tudtak az emberek angolul elég jól, viszont az utca embere siralmas képet mutatott.
    Párizsban pl helyi Medimarktnak megfelelő boltban egyik 20as éveiben járó alkalmazott se értette meg az angolul feltett kérdésem, hogy melyik kasszánál lehet kpvel fizetni. Utána elkezdtem a szintén fiatalabb korosztályhoz tartozó embereket kérdezgetni, kb 10. volt aki megértette a kérdést és volt szíves lefordítani a kasszák fölé franciául kiírt feliratokat. Bár lehet, hogy tudtak angolul csak nem voltak hajlandók megszólalni, franciáknak ugye híres a vendég utálatuk. Párizsban megtörtént velem pl, hogy amikor nem franciául szólaltam meg akkor nem akartak kiszolgálni, meg pl jegypénztárban elkezdtek hazudozni, hogy csak francia vehet bérletet. Az is rendszeres volt, hogy ha valami probléma volt, akkor az alkalmazott akivel korábban minimális szóváltásom volt angolul és akinek a feladata lett volna az intézkedés hirtelen elfelejtett mindenféle idegen nyelvet és onnantól csak franciául értett.
    A legszebb az volt, amikor a szállodában a 6 portás közül csak 2 értett angolul és persze azokat is egy munkaidőbe osztották be, hogy az esetek nagy részében ne legyen a portán véletlenül se olyan akivel tudsz kommunikálni. Meg a pofátlanság amikor visszakérdeznek, hogy de te miért nem beszélsz franciául? Érdekes, hogy külföldön nem szempont, hogy a turizmussal foglalkozó dolgozóknál nem várunk el idegennyelv ismeretet.
    Spanyolban meg az espana, vagy az espana portugal kombót kaptam az emberek nagy részétől aztán jött a mutogatás.
    Szóval nem csak nálunk nem beszélnek nyelveket, nyugaton ahol elméletileg sokkal régebb óta van szabad mozgás, (nem volt vasfüggöny ugye) az átlag ember ugyanúgy nem beszél semmilyen idegen nyelvet. Szóval az, hogy a magyarok sokkal kevésbé beszélnek idegen nyelveket mint a külföldiek egyáltalán nem állja meg szerintem a helyét.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák