Új hozzászólás Aktív témák

  • FTeR

    addikt

    válasz bambano #97 üzenetére

    ms-nek is van frankó opensource licensze. mondjuk ekem a bsd az egyik leg szimpatikusabb.
    ezeket szoktam én is felhozni, amikor a gnu/gpl-t fikázom :)

    látni kell, h az ragadja meg legjobban az alapelveket. konkrétan kikényszeríti. láthatjuk, h míg az apache meg a mysql is opneszórsz, még sincs belőlük tucatnyi disztribúció. máris nem tartoznak abba a problémás a kategóriába, amibe a linuxot vagy akár az ooo-t sorolom.

    linuxon egy webser gyakorlatilag a LAMP jelenti (nyilván lehetőség van javás mókázásra is). ezek nagyjából együtt működnek, de szó sincs arról, h támogatnák egymást (attól, h egyik tud vmit, még nem fogod tudni kihasználni a másikból).
    ezzel szemben ugyanez winen win+iis+mssql+.net, mégha lehetőség van AMP-os és javaás mókázásra is és még sorolhatnám (láthatjuk melyiken nagyobb a választék).

    winen az együtt működés példának okáért úgy nézni ki, a LINQ képes bármilyen adatforrást. legyen az bármilyen (de inkább az ismertebbek*) relációs adatbázis vagy egy xml file. míg a máik oldalon legújabb mssql-t már közvetlenül megérti a linq-t.
    *a kérdés az, h van-e hozzá provider.

    vegyünk egy egyszerű összehasonlítást, hamár szóba került.
    ms platformon ami megfoszt minket minden szabadságtól a következő lehetőségeim vannak az adatok kezelésére.
    - közvetlen kapcsolat a db-vel, lekérések elküldése az adatbázis nyelvén (vmilyen sql)
    - használok vmi libet, h kevesebbet kelljen foglalkozni a db sajátosságaival
    - sql vagy linq datasource használata
    - linq használata
    - többek között az előzőkhöz köthető adatmegjelenítő kontrollok használata
    - dynamicdata használata (megmutatod neki az adatbázist és dinamikusan legenerál egy kifogástalan admin felületet)
    - mvc használata (itt további 3 lehetőség kínálkozik, az automatizálás fokozatainak képében)
    - kontrollokból épitem fel a formo
    - magam gépelem be a html formot

    ugyanez lamp-on:
    - közvetlen kapcsolat a db-vel, lekérések elküldése az adatbázis nyelvén (vmilyen sql)
    - használok vmi libet, h kevesebbet kelljen foglalkozni a db sajátosságaival
    - használok vmi form generáló libet
    - magam gépelem be a html formot
    ám a kép messze nem ilyen szép, mivel írtam már, h az 1. pont többek között nem támogatja a tárolt eljárásokat sem. a 2.-kat és a 3.akt is meg kell tanulni és ha egy másik céghez kerülök ott újra. a 2. többnyire azt jelenti, h a legkisebb közös nevező áll rendelkezésemre. a 3. kapcsán példának okáért elérhető pear teljesen más gondolkodást követel meg, mint maga a php. ráadásul a nem mind1, h adott lib c-ben vagy php-ban készült, míg .net-nél minden lib .net-es.

Új hozzászólás Aktív témák