Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hohoo

    senior tag

    válasz bozont #37 üzenetére

    A napkollektorok hatásfoka 90%+... a napelemeké 10 körül és drágák.
    A stirling generátoré+ parabola tükör 30% és olcsó... . Persze csak gyártogatják, a hatóságok nem engedélyezik földi halandónak, egyértelmű hogy miért: energialobbi, túl jól járnának vele az emberek ami nem érdeke sem az államnak, sem az energiacégeknek.

    T-home extra csomag monopolterületen 6500 ft/hó, versenyterületen ahol Digi vagy UPC is van pedig 2990 ft/hó. Köszönjük!

  • Gondar

    tag

    válasz bozont #243 üzenetére

    Szerintem is az atomerőművek tovább fejlesztésében kéne gondolkozni, amíg nincsen fúziós erőmű.

  • TrollMetal

    tag

    válasz bozont #243 üzenetére

    A másik gond a tórium alapú atomerőművekkel hogy csak is kizárólag papíron léteznek.
    Mai napig nem megoldott a hosszútávú tárolás/működtetés.
    Nem mellesleg az is igencsak "szűkös" alapanyagaink egyike.

    Átépítés? Ezt ugye viccből írtad :D

    [ Szerkesztve ]

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • TrollMetal

    tag

    válasz bozont #249 üzenetére

    Azért van egy hatalmas hátránya is.

    1: Rendkívül erős "oxidáló"(vagy mi a halál) ergo megeszi a tartályt amiben van. Többféle tartállyal kísérleteztek már de nagyobb léptékben nem képesek megfelelő tartályt építeni JELENLEG.
    2: Éppen ezért kis reaktorokról beszélünk. pl az általad említett tengeralattjáró.

    kb Megyénként kéne egyet-egyet építeni és az sem működne 20 évig sem szemben a mai urán alapú erőművek 40 évével.

    Ezektől eltekintve teljesen egyetértek veled.

    cszn: ebben nem értek veled egyet.
    Ha kevesebb ember lenne még nagyobb ívben szarnánk arra hogy mikor fog elfogyni. Mivel MOST van bőven minek rágódjak azon hogy 200év múlva is lesz e.
    A legnagyobb gond a gondolkozásmódunk.

    [ Szerkesztve ]

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • picur220

    veterán

    válasz bozont #249 üzenetére

    Ez szép és jó, de én nagy mennyiségben nem játszanék a tóriummal, uránnal, meg a társaival, ugyanis amit elhasználtál, el kéne valahova tenni, és ez még nagyon nem megoldott. Pl Magyarországon NINCS végleges tárolóhelye az elhasznált radioaktív fűtőanyagnak, van valami ideiglenes hely, de az el fog fogyni egy idő után. Meg ha bejelentik, hogy márpedig egy adott helyen tökre biztonságosan el lehet rakni, és senkinek sem árt, akkor az ökör sötétzöldek odamennek tüntetni, mindenféle tudás, vagy bármi használható információ/indok nélkül, hogy ott miért nem jó. Legszívesebben a fejükre borítanám az egészet... mert ha odamegy 1000 atomfizikus, és megmondja, hogy ott nem jó, azt mondom, oké, de itt a tudatlan "környezetvédők" magyaráznak...

  • lapa

    veterán

    válasz bozont #243 üzenetére

    a hozzáállásod sajnos nagyon általános jelenség, szerintem ezt egészen máshogy kell nézni.

    "most még nem szabad" - dehogyisnem. már most is egy csomó mindent át lehet(ne) - kéne állítani. nem ott kell kezdeni, hogy mindent lecserélünk. a napelemes mobiltöltő jó példa, de ennél nagyobbat is lehet. ki lehet váltani pár fontosabb világítást például. rengeteg fajta ledet lehet már kapni, amik 12v-ról működnek, az alap napelemes rendszer meg pont 12v akksival megy. de mehet noti is autós töltővel. vagy az elemtöltő. vagy akár autós kvfőző. el lehet kezdeni egész kicsiben is, rendkívül egészséges mentalitás-változás lesz az eredménye.

    "a teljes fogyasztását kiváltsa" - ez totális zsákutca. rengeteg tanulmány (és a cikk is) kimondja, hogy amennyit most fogyasztunk az túl sok. lehet vitatkozni a számokon, én azt mondom a jelenlegi fogyasztás 20%-a lenne kívánatos. ez nyilván felhördülést válthat ki, de ez van. jól szigetelt és földdel hűtött házba nem kell klíma, pláne ha notebook van a 300w-ot fűtő plazma helyett. a (nagy) hűtőt télen ki lehet váltani, egy jó spájzzal nyáron is. fagyasztóládában tárolt akciós cuccok tényleges árát is ki lehet számolni (amit aztán még fagyottan rakunk a sütőbe). a világítás ledekkel a hagyományos 15%-a. a mosó- és mosogatógépek fogyasztása majdnem felezhető, ha a vizet napkollektorral melegítjük. ha közvetlenül 12 voltról hajtja meg az ember a dolgokat megspórol egy halom energiát a konverzión is. egy szimpla modem adapter (6w be, 4w ki) veszteségét kihajtani (24/7) nagyjából 50 ezer forint befektetés napelemmel. utána persze 15-20 évig nyugi van, de brutális összegekről van szó.

    a napelemezés annak a felismerésével kezdődik, hogy az energia igazából kurva drága. 1w senkit nem érdekel manapság, pedig napelemnél az 1w rettentő sok. nem írok árakat, mert nem hinné el senki. a jelenlegi eszközeink egy nem takarékos korból valók, egy részük sajnos soha nem is lesz alkalmas takarékos üzemre (lásd izzó). ha viszont okosan csinálja az ember, akkor 1 millió forint alatt ki lehet hozni egy olyan rendszert, ami nyáron mindent, még a nagygépeket is nevetve kiszolgálja. kivétel talán a villanysütő és a porszívó, legalábbis 2kw-on hajtva. ez megint olyan, hogy söprű meg felmosórongy, persze padlószőnyeg bukta. példaként a porszívóhoz annyit, hogy a múltkor kiszámoltam: csak a villanyórától a porszívóig egy notebook fogyasztásának megfelelő veszteség van a szabvány vezetékeken. ugyanez érvényes a mosógépre is. aki a 10-15w veszteséget napelemmel hajtja ki, az legfeljebb gazdag, de nem okos.

  • lapa

    veterán

    válasz bozont #262 üzenetére

    lényegében te azt mondod nem alkalmas, én meg tudom, hogy de. ez távolról sem ugyanaz.

    te vettél egy jelenlegi fogyasztást és kinézted az ahhoz tartozó rendszer árát. takarékosságról, alkalmazkodásról szó nem volt. csúnya lett a szám, így elkönyvelted, hogy "még" gazdasági öngyilkosság.

    én konkrétumokkal leírtam, hogy hol vannak a problémás területek, illetve milyen létező megoldásokkal lehet ezeket áthidalni.

    ez a legnagyobb rákfenéje a dolognak egyébként. egy napelemnél mindenki egyből megtérülést számol, de se kocsiban, se tévében, se pc-ben soha. a megtérülés mindig hazudni fog, mert nem az energiát, hanem az energia árát veszi alapul. a "piszkos" energia (olaj, szemétégető, atom, lopott erdő) mindig olcsóbb lesz, mint a "tiszta", azaz mindig lesz egy olyan alternatíva, ami miatt a "tiszta" nem lesz gazdaságilag a legjobb választás. szerintem pont az a lényeg, hogy nekünk kell túltennünk magunkat a dolog gazdasági vetületén, és rászánni egy kis pénzt a "tisztaságra".

    @Crystalheart: eddig egyetértettem volna veled, de amíg jelentős számú emberrel olyan témákról megy a csevely, hogy van-e vízautó meg örökmozgó, én már abban se vagyok biztos, hogy ez a legnagyobb probléma. elég csak ezt a topikot megnézni, urbánlegend megy szájról szájra olyan dolgokról, amiknek közük nincs a valósághoz.

    egyébként ne szólj be, mert tanyát venni permakultúrához és onnan bejárni kocsival a városba is drága. viccelek csak.

    egyébként most kértem egy utánfutónyi venyigét, azt drabolom össze és terítem le a kerti utakra, hogy legalább ott ne nőjön a gaz. mondjuk árnyékolás nálam nem lesz, de van konkrét terv egy gőzgép-szerű parabolás miniszivattyúra. b tervnek meg vannak ilyen 50-80w teljesítményűek a csepegtetéshez. ez persze kicsiny kert, nem "igazi".

    [ Szerkesztve ]

  • TrollMetal

    tag

    válasz bozont #262 üzenetére

    A google csodákra képes.

    Viszont tévedtem 4-5 évenként kell cserélni a tartályt nem 3-4. Nem mintha ez sokat számítana.

    ''A világ két végéről rohad. Az egyiken az anyagi, a másikon a szellemi szegénység pusztít.''

  • <>jana<>

    senior tag

    válasz bozont #37 üzenetére

    Mindenki azt mondja "drága" a napelem a szélkerekek a geotermikus energia. Soká fog megtérülni.... Ezeket a dolgokat ingyen kellene biztosítani mindenhol mindenkinek/ Csak azért hogy ne haljunk ki. A pénz és a haszon fontosabb az életnél. :W

  • Raucher

    tag

    válasz bozont #294 üzenetére

    Szerintem meg azt kellene elérni hogy a "tiszta" ne legyen drágább a "piszkostól"

    Igen.
    De van egy kis probléma. nem ismerjük az utat, ennek a célnak az eléréséhez.

    Szerintem olcsó és tuti megoldás lenne ha a napelemeket külső falakra festhetnék.
    Nem foglal helyet. A hatásfok sem izgalmas mert sok szabad felületünk van.
    Ha az egész föld egyetlen Ilyen hálózatba lenne kötve, folyamatos lenne az energia ellátás. Valahol mindig nappal van.

    Szép álom. Már csak a hogyan lehet megcsinálni kérdésre hiányzik a válasz.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • lapa

    veterán

    válasz bozont #294 üzenetére

    "De ehhez egy nagy szemléletváltásra lenne szükség, ami nem hiszem hogy mostanában bekövetkezik sajnos."

    megkérdezhetem, hogy téged személy szerint mi akadályoz a szemléletváltásban? ezzel csak a gondolatot vetem fel, nem párbajra hívlak. simán lehet, hogy kisebb a lábnyomod, mint nekem. volt ez a "fogyasztás a lakásban" topik pár napja, ott is csak pislogtam, hogy egyesek elélnek 50 meg 60 kwh-val havonta. mindegy, majd megházasodnak egyből odaugrik az "1" a számok elejére höhö.

    szóval szerintem neked meg nekem kell (szándékosan nem "mindenkinek"-et írok) saját lelkiismeretünk szerint járni az utat, a többiek majd ugyanúgy a maguk tempójában haladak.

    ha meg neked megvan a magad egészséges szemlélete, akkor kit érdekel, hogy a többiek mit csinálnak?

    csak arra próbálok sokadszor kilyukadni, hogy senki más nem fogja megoldani helyetted a szart, amit csináltál a létezéseddel. meggyőződésem, hogy ha bele szakadok sem fogom tudni kinullázni a születésem óta keletkeztetett károkat (kezdve onnan, hogy 3 x 100w csillárom volt, és egy hatalmas nagy, szigeteletlen szobám villanykályhával).

    sőt, nyilván minden nap, minden lélegzetvétel csak ront a helyzeten. de belátom, hogy fékezni kell, és fogcsikorgatva (én ugyanolyan fogyasztóborg vagyok, mint te) lépegetek a fékre. a gyerekemnek sok minden természetes lesz, ő már csak harmada-negyede erőforrást használ most is, mint én akkor (használt ruha, használt lego, szigetelt lakás, led vilács, szürkevíz-felhasználás, kerti kaja).

    természetesen minden élőlény szükségszerűen "lábnyomos", egyik se él összhangban a természettel. szóval az átlag EU-lábnyom ötöde mondjuk kielégítő lenne, mint személyes átlagos fogyasztás.

    a kormányok gyakorlatilag a lobbi kezében vannak, lásd Merkel leállíttatta az erőműveket, egyből elzárták a megújulós pénzalap csapját az elektronyosok. szóval nem valószínű, hogy a tiszta valaha is olcsóbb lesz, mint a piszkos. persze amíg a napkollektor 3-6 éven belül megtérül, addig inkább tőkehiányról van szó, nem a drágaságról.

    a másik oldalon viszont sokáig volt 30% vissza nem térítendő támogatás lakossági beruházásra is, vagy 80% kamatmentes hitel is. most épp nincs, de úgy gondolom ezek jelentős támogatások voltak és bármikor lehetnek újra. cégeknek most is van, ahogy olvastam.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák