Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz micimacko #3 üzenetére

    Süket duma mi? Akkor ezek szerint téged nem zavar az, hogy az országban egy több a nyomortelep, egyre több a társadalomba integrálódni képtelen, azt züllesztő kisebbségi, nem zavar hogy az ország szépen összeomlik körülötted, hiába a saját fizetésedből vígan elvagy...nem zavar, hogy az oktatási rendszert tönkreverték, nem zavar, hogy az eü rendszer balkáni állapotokat idéz, nem zavar, hogy ebben a tetves országban mindent megfolyt, mindenhol nyíltan és köztudottan ott van a korrupció (ami persze máshol is van, csak nem ilyen mértékben, és főleg ha kiderül, történik is valami, lesz valami következménye, büntetése, nem úgy mint itthon), nem zavar a cégek kizsákmányoló politikája, nem zavar, hogy minden percét az embernek meghatározza a politika, mert bármelyik pillanatban jöhet valami idióta törvénymódosítás, ami egy csapásra jól belerúg a szépen építgetett életedbe. Nem zavar, hogy az állami vagyon kisajátítása, a sorozatosan rossz és elsősorban a saját, nem az ország érdekeit néző gazdaságpolitika, a nyugdíjrendszer fenntarthatatlansága miatt itt 30 éven belül nagyon-nagy gondok lesznek Továbbá nem zavar az általános magyar mentalitás, az urambátyám világ, a megoldjuk okosban hozzáállás....életem végégig lehetne írni, amiből nekem már nagyon elegem van, és ami miatt már évek óta tudom, hogy egy percet sem fogok ebben az országban dolgozni, ha megszerzem a diplomámat....

    Sehol sincs kolbászból a kerítés, de az biztos, hogy Magyarország egy eléggé elcseszett hely. Úgyhogy igenis az embereknek nem csak a pénz számít, hanem a fenti dolgokkal is tele van a tökük. Tudod nagyon sokan képesek előre is tekinteni...és akkor azt látják, hogy most hiába keresnek jól, urambocsá ha képzett szakemberek lesznek, hiába fognak jól keresni, ha emellett az ország jövője nagyon kétséges, és a leendő gyerekeid jövője is ezzel együtt nagyon kétséges, ha itthon maradsz.

    Mellesleg külföldön az élet is drágább, szóval arányaiban közel sincs akkora ugrás egy IT szakember esetén, mint mondjuk egy orvos esetén, már ha a hazai viszonyokat nézzük.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz micimacko #16 üzenetére

    Félév alatt még kinti szuperfizuból sem fog jó verdát venni, lakást meg főleg nem. Ez egy bullshit. Tisztában vagy te mondjuk a német lakásárakkal? Aki ilyenre pályázik, az az ottani fizetéséből, ennyi idő alatt ITTHON tud lakást, meg kocsit venni, nem külföldön. EZ megint egy teljesen más történet...és inkább a kimegyek, majd hazajövök témára hajaz, nem arra amiről itt szó van (vagyis hogy végleg elhagyja az országot a képzett munkaerő).

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz micimacko #27 üzenetére

    Kinek éri meg? Az ukránnak, iráninak, kínainak, kambodzsainak, ugandainak? Mert kb. ilyen országokból jönnek ide. Már a románok, szlovákok sem jönnek ide (az ottani magyarok sem), mert szlovákia már évek óta lehagyott kinket, románia meg egy szinten lehet velünk jelenleg.

    Még szerencse, hogy hátra is tudunk nézni...csak az a baj, hogy egyre kevesebb ország van a hátunk mögött, és egyre több van előttünk. Az embernek meg van egy olyan tulajdonsága, hogy mindig előre tekint, nem pedig hátra...nem az érdekli, hogy a világ X országából 200-ban még ettől is szarabb az élet, hanem az, hogy 150-ben ettől jobb, vagy sokkal jobb. És különösen az a szomorú ebben, hogy Magyarország nem ugandai alapokkal és történelemmel indult, nekünk nem itt kéne tartani, ahol tartunk, figyelembe véve az ország milyen infrastruktúrával, szakemberállománnyal rendelkezett mondjuk 30-40-50, de vegyük a rendszerváltást, akár 20 éve.

    Az a szomorú, hogy mi nem előre haladunk, ha más országokhoz hasonlítjuk magunkat, hanem hátra. Ezt ismeri fel nagyon sok olyan ember, aki jelenleg jól keres, és ezért megy el. Mert gondol a jövőre is...sajátjára és a gyerekeiére is.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #24737024 #33 üzenetére

    Pontosan ezért írtam, hogy sehol nincs kolbászból a kerítés. De a helyzet nem ennyire rossz, mint itthon, közel sem.
    De mégis a legfontosabb különbség, hogy máshol azért van remény szerintem a változásra. Nem 20 éve görgetik maguk előtt a problémáikat, választási ciklusról választási ciklusra, úgy, hogy senki nem tesz ellenük érdemben semmit.

    (Én 6 hónapot voltam németben Erasmus-szal, nekem annyi kinti tapasztalatom van. Legalábbis olyan, ami közvetlen. Közvetve, kint élő rokonok, ismerősök útján több...de nyilván ezeket fenntartásokkal kell kezelni)

    A nyugdíjrendszerrel kapcsolatban nagyon jól látszódik a fentebb vázolt cselekvési képesség. Európában már régen felismerték az öregedő lakosság veszélyét, ezért egyre magasabb a nyugdíjkorhatár, és minimum reálértéken csökkennek a nyugdíjak (több helyen nominál éréken is, teszem hozzá). Itthon mi van? Nagy nehezen növelték a korhatárt...de a nyugdíjakat még mindig korrigálják az inflációval...a béreket ezzel szemben nem. Pont a fordítottja történik, mint amit csinálni kellene...nyilvánvalóan azért, mert a 3 millió nyugdíjas a legegységesebb és legfontosabb szavazóbázist jelenti.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #24737024 #38 üzenetére

    ÉS szerinted jó egy ország gazdaságának, hogy magas a minimálbér? A mo-i minimálbéremelés csak elbocsájtásokat hoz. Gazdasági tény, hogy a minimálbér emelésre a cégek munkaerő csökkentéssel reagálnak. És a minél nagyobb foglalkoztatottságot nem a magas minimálbér teremti meg sehol sem.

    Másrészt, bár ebben nem vagyok járatos, szóval ha megcáfolsz, elfogadom amit írsz, szerintem Romániában nem olyan áron futnak a ruhák, élelmiszerek, elektromos kütyük, stb. mint itthon...ami sokszor még drágább, mint Ausztria bakker!

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz micimacko #42 üzenetére

    Fizetős képzésen vagyok.

    De ha államin lennék, én akkor is szívesen visszafizetném a tandíjamat az évek során, hogy ne érhesse panasz a ház elejét. Aztán örülhet az ország, hogy visszakapta a képzésem pénzét...csakhogy előrébb nem lesz, mert szakembert nem fog egyik szekrényből leakasztani csak úgy.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz micimacko #42 üzenetére

    Különben azzal egyetértek, hogy fizessék vissza a diákok a képzési költségeket. De csak akkor, ha ez
    a, Minden külföldre távozóra kötelező lenne
    b, reális képzési költségek lennének
    c, azokra is kötelező lenne, akik büfé szakra járnak, hogy 3-4 évet még bulizhassanak, és végül rohadtul nem használják a diplomájukat

    (Így lenne igazságos. Csak ez meg kivitelezhetetlen, mert nem tudhatja előre a külföldre távozó, hogy 3 év múlva nem jön haza. És a büfészakos sem tudhatja előre, hogy neki tutira nem lesz munkája a szakmáján belül)

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz atike #54 üzenetére

    Igen, pont ez az, hogy a nettó nem nőtt, a munkás nem él jobban,a bruttó meg nőtt, a cégnek egyre több költségbe kerül a munkavállaló. Pont ezért mennek a kirúgások.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #24737024 #55 üzenetére

    Terrorizmus? A norvégok meg voltak döbbenve, hogy ilyen velük megtörténhet. EZ nem azért volt, már a norvég társadalomban benne volt egy ilyen történés...

    A bevándorlás meg gondolom nem azért öli meg őket, mert szarul megy nekik. Oda szoktak sokan bevándorolni, ahol jól lehet élni. :D

    De nem vitatkozom veled, nem jártam sem Norvégiában...Romániában sem évek óta. Mindenesetre azt tudom, hogy ez nekem nem jó ami itthon van. Ha az adott külföldi helyzet sem lesz elég jó, akkor megyek majd tovább...egyszer csak találok fogamra valót. :)

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz haxiboy #99 üzenetére

    "És karrierlehetőség? Magyarországon? Ahol a közmunkás többet keres mint az orvos, pedíg az orvos többtíz évet tanul és gürizik hogy legyen normális fizetése, aki meg szemetet szed megkeresi ugyanazt úgy hogy közben kerülte az iskolát? Ilyen helyen élünk"

    Tényleg ez a szomorú. Nem hiába hívják Abszurdisztánnak ezt az országot nagyon sokan.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz mrhitoshi #140 üzenetére

    A közgazdász képzést vissza kellett szorítani, de azért nem ennyire, ahogy csinálták. Valóban túlképzés van jogászból, meg közgazdászból, de nem az a megoldás erre, hogy egyik pillanatról a másikra gyakorlatilag zéróra csökkentették az államilag finanszírozott helyek számát. A nagyon-nagyon kezdeti elképzelés jó volt, aztán szike helyett baltával estek neki a rendszernek, átgondolatlanul, szokás szerint a szakemberek véleményét ki nem kérve...aztán szét lehet nézni, most milyen fejetlenség van a felsőoktatásban.

    A statisztikák szerint Mo-n Nyugathoz képest kevés a diplomás. Én elhiszem, bár a saját véleményem ilyen infó hiányában az lenne, hogy inkább túl sok. Mindenesetre az tényleg biztos, hogy hosszú-hosszú évekig nem a munkaerőpiaci igényeket követte a felsőoktatás és annak színvonala. Egyrészt kevés a mérnök, kevés az orvos kevés ez kevés az...de képeznek 6 milliárd bölcsészt, amikor a tizede is elég lenne bőven.

    Haverom németben dolgozik programozóként, ő meg azt mondta a saját informatikus képzésére, hogy hiába van sok diák, évről-évre egyre több, egy jelentős részük nem üti meg azt a szintet amit kellene (de előbb-utóbb mégis diplomája lesz), a másik dolog meg az, hogy az egyetemen sokszor nem a friss, munkaerőpiacon hasznosítható tudást adták át nekik...azt mondta a tudása 60%-át magának tanulta meg, önképzés formájában, az egyetem arra volt jó, hogy matekból kapott egy erős alapot.

    Amúgy szerintem már a középsulitól kezdve el van cseszve az oktatás, nem a felsőoktatásban kezdődnek a bajok. Nyugaton sokkal inkább gyakorlatiasabbak az oktatási rendszerek, az életre készítik fel az embereket, valóban hasznos dolgokat tanulnak. A magyar társadalom jövője szempontjából is üdvös lenne szerintem, ha középiskolában nem verselemzésekkel, médiával, filozófiával tömnék az ember fejét (nekünk voltak ilyenek...tanulja az akit érdekel), hanem olyan tantárgyakkal, ami mindenkinek kell az élete során: Alapvető egészségügyi ismeretek, lapvető pénzügyi, gazdasági, technológiai, jogi ismeretek. Szerintem az emberek látóköre is szélesebb lenne. Valószínű, nem tudnának egy Arany János verset sem megemlíteni, de hát valamit valamiért.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz tdd587 #157 üzenetére

    Nem keveri. Az orvosok hivatalos fizetése kezdőként 90 ezer forint netto körül van. És 3 szakvizsgával, meg 20 év munkatapasztalattal se nagyon lehet jobban keresni 200-250 e forintnál (Van orvos a családban).
    AZ ápolók helyzete még rosszabb.

    Persze köztudott, hogy vannak olyan szakterületek az orvosoknál, amelyeknél szépen kapnak zsebbe paraszolvenciát. Csak ezzel meg az a baj, hogy aránytalan. A sebészethez kötődő szakterületeken van főként, a többin aligha, pedig egy radiológus, vagy laborban dolgozó orvos is ugyanazt a sulit végezte és ugyanolyan fontos a munkája.

    És még a paraszolvenciás szakterületekkel is az a baj, hogy mire odáig jut a fiatal sebész, hogy leszakvizsgázik, több műtétet tud csinálni, mert az idősebb orvosok nem happolják el előle a melókat, lesz 36-38 éves. Addig meg nézheti a napot a netto 110-120 ezer forintos fizetéséből. Enniy pénzből nem lehet családot alapítani, elindulni az életben. (és a hálapénz is olyan, hogy minél szarabbul megy az országnak, az emberek egyre kevesebbet kapnak)

    Egy kedves Szemész ismerősömet kérdeztem 2-3 éve a fizetéséről, mert én sem hittem el, hogy tényleg olyan szarul keresnek az orvosok. Akkor 35 éves volt a hölgy, tippre úgy 7 éve szakorvos lehetett már. Azt mondta, 116 ezer forint a netto fizetése. Persze mondta, hogy a paraszolvenciával ma már nem keres rosszul egyáltalán, és nincsenek túl nagy igényei (drága kertes ház, luxusautó ilyesmik), szóval külföldön sem keresne annixval jobban hivatalosan, hogy megérje neki kimenni. De azt azért hozzátette, hogy ha a férje nem keresett volna jól abban az időben, amíg a szakvizsgájára tanult, és az azt követő években, akkor a picsába sem tartana a család anyagilag. Hát ilyen a helyzet ezen a fronton, amennyire én tudom.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz UnA #161 üzenetére

    Hát, az tény, hogy az angol egészségügyben sokkal több a pénz, sokkal korszerűbb minden, a dolgozók is az ország átlagához képest sokkal jobba keresnek, mint itt. És az egészségügyi dolgozok tippre 40%-a külföldi, akiknek szakmailag muszáj megütni ez bizonyos színvonalat, hogy oda bekerülhessenek. ezek után nem tudom elképzelni, hogy az ottani ellátás hogy lehet ennyire alacsony színvonalú. Nyilván nem a legolcsóbb biztosítási csomagot kell figyelembe venni ilyenkor.

    Angliában 3 hetet voltam eddig, én nem találtam Londont leszámítva nagyon szemetesnek. Bár az tény, hogy a germánok tisztaságának nem érhetnek ők sem a közelébe...de azért mi még hozzájuk képest is le vagyunk maradva. Belgiumon viszont megdöbbentem én is...ott igaz, hogy csak egy 5 napos "kirándulásra" voltam, de tényleg elég szemetes volt sok helyen.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz mrhitoshi #166 üzenetére

    azért a bölcsészkart sem lehet kiírtani teljesen. Egyrészt a társadalomnak szüksége van azokra a munkákra is, amit ők végeznek...meg nem kényszeríthetsz mindenkit mérnöknek, meg IT szakembernek, ha se esze, és/vagy se affinitása nincs hozzá.

    Az egészséges arányt, egyensúlyt kell valahogy megtalálni.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz lapa #195 üzenetére

    Az orvos rokonom aneszteziológus, 3-4 havonta lehúz pár hetet Angliában szerződéssel, a közegészségügyben (NHS talán...de hogy miféle munkarend ez, azt ne kérdezzétek én sem értettem). Egyszer azt mondta, hogy el sem tudjuk képzelni, mennyire nincsenek meg sokszor a legalapvetőbb eszközök sem, ami egy modern ellátáshoz kell. A gyógyszerellátás katasztrofális sok vidéki kórházban, azt mondta sok helyen már a legalapvetőbb gyógyszerek sincsenek meg mindig.

    Szerinte a betegek ezt azért nem érzékelik, mert egyrészt, el sem tudják képzelni, milyen lehet egy modern műtőben, korszerű eszközökkel és technikával végrehajtott műtét, másrészt meg fogalmuk sincs, mennyire elavult, korszerűtlen, de cserébe olcsó az a gyógyszer amit kapnak (mert nincs jobb alternatíva).

    Említett példának valami reumatológiai betegséget, amire van valami korszerű, de drága antitestterápia. Itthon az a protokoll, hogy kezdik a terápiát a hagyományos, 70 éve létező, hatásos, de sok mellékhatással bíró gyógyszerekkel, aztán ha nem használ, vagy a beteg nem tolerálja, akkor esetleg bekerülhet azon szűk körbe, akik kapják ezt a modern terápiát. Angliában azt mondta nem is vesződnek ilyen őskövület gyógyszerekkel mint itthon, egyből kapja a betegek többsége az antitestet.

    Szóval ezek olyan különbségek, amik a laikusokban nem is realizálódnak.

    [ Szerkesztve ]

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz Tapsi #202 üzenetére

    Aham. Erre te magad is csúsztatsz a sajátodban...idézlek:

    "Az összes ilyen végzettségű ismerősöm el tudott helyezkedni, és jó állása van."
    És? Akkor ezt már lehet kivetíteni a teljes országra? Általánosságokat lehet levonni? Nem!

    Nekem nincs túl sok ilyen ismerősöm, szóval nem tudok "tapasztalatokat" mondani. Én csak azt mondom, amit munkaerőpiaccal foglalkozó emberkék mondanak. Szerintem abban megegyezhetünk, hogy jobban vágják a helyzetet, mint te vagy én.

    " Ez minden évben 1000 végzett villamos, és IT mérnököt jelentene, ha elvégeznék. De nem végzik! Szóval lehet itt szidni a rendszert, de marhára nem az oktatáspolitikával volt alapvetően a probléma, hanem a diákokkal, ugyanis sz@rtak rá."
    Ja és akkor ez nem az oktatási rendszer hibája? Nem az oktatási rendszer hibája az, hogy felvesz alulmotivált, lusta hallgatókat, akik állami pénzen húznak le éveket, bukdácsolnak, foglalják a helyet másoktól, viszik a pénzt, hogy végül ne érjenek el szart sem? Persze, a hallgatók is tehetnek erről, de kérem, a fejétől bűzlik a hal. ilyennek nem is lenne szabad megtörténnie!

    (ÉS lépjünk csak még hátrébb. M.o-n nagyon alacsony az aktívan dolgozók száma ahhoz képest, hány dolgozó korban lévő ember él itt. Ezen emberek egy része azért nem dolgozik, mert bár szeretne, de nincs munkája...a valóban nagy részük meg azért nem dolgozik, mert szart az életbe bele, nem tanult, nem foglalkozott a jövővel, nem ért semmihez, aztán ott van 23-24 évesen, néz magán körbe, hogy mihez is kéne kezdeni. Meg különben is, sokaknak büdös a munka. Ez végülis kinek a hibája? Az oktatási rendszeré, a társadalmi rendszeré, hogy nálunk közel sincs meg úgy a munka tisztelete, és értéke, mint sok más helyen? Vagy csakis az egyéneké, mert ez "beléjük" van kódolva? Szerintem utóbbi eléggé valószínűtlen)

    (I)"Az IT-s képzés egy fokkal sem nehezebb azoknál, szóval unalmas ez a büfészakos duma."(/I)
    Ja, mert mindet végigjártad, van összehasonlítási alapod. :U Én laktam együtt olyanokkal, akiket már régóta ismerek, és ismerem a képességeiket...láttam mennyit kell egy ilyen büfészakon tanulni, gürizni. Nem mondom, hogy minden ebbe a kategóriába sorolt szak ilyen, vagy minden egyetemen ez van, de a saját tapasztalataim szép korrelálnak a sztereotípiákkal.

    "Ez az, neveljük csak fel a jövő suttyó generációját. A mérnökök egy jelentős része már ma is vastagon teljesíti ezt a kritériumot... mármint hogy egy épkézláb mondatot nem képesek kinyögni. IT-soknál ez kiemelten megfigyelhető."
    Akárhogy csűröd-csavarod, az ország előrébb lesz suttyó, egy épkézláb mondatot kinyögni nem tudó, de a szakmájához egyébiránt értő mérnökökkel, mint kurva nagy szókinccsel, műveltséggel bíró verselemezőkkel.
    Természetesen mindkét tudásra szüksége van a társadalomnak, csak nem abban az arányban, ami most van. Inkább legyen valaki suttyó, de átlássa az alapvető gazdasági folyamatokat, és ne szavazgasson unortodox lázálmokat kergető politikusokra...

    "Egyébként még ma is, a legjobb fizetést közgazdász diplomával lehet elérni. Akkor meg miről is beszélünk, emberek?"

    Ez meg teljesen irreleváns. Lehet a virágkötő diplomának van a legjobb fizetési átlaga Mo-n,de attól még nincs szüksége az országnak 100000 frissen végzett virágkötőre évente (most mondtam valami abszurd dolgot).

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz mrhitoshi #221 üzenetére

    Logikusan? Minden valamire való cégnek szüksége van gazdasági szakemberre, és jogi szakemberre is. Vagy legalábbis olyanra, akik értenek ezekhez a dolgokhoz, ha nincs is róla végzettségük. Természetesen egy nagyobb cég már minimum külön szakembert vesz fel ezekre a területekre, méretétől függően akár többet is.

    Mérnök viszont nem kell minden céghez...sőt, nem kell az önkormányzatba, államigazgatásba stb sem. Ugyanakkor nyilván egy iparban utazó cégnek 20-szor annyi mérnök kell, mint jogász vagy közgazdász. Szóval pontos számokat nem tudok, de nem hinném, hogy amire ki akar lyukadni, az igaz. Jogászokra meg közgazdászokra is igenis nagy szükség van. Aki ezt vitatja, az szerintem szűk látókörű , vagy simán csak hülye.

    Az más lapra tartozik, hogy ezen szakok minősége általában véve milyen (nem tudom), és hogy még a nagy igényekhez képest is túl sok embert képeznek ezeken a területeken (szinte nem lehet olyan egyetemet mondani, ahol ne lenne jogász, meg közgazdász képzés - nyilván néhány speciális profillal rendelkező intézményt leszámítva).

    A bölcsészkarban lévő tudomány meg olyan, hogy van aki ösztönösen érzi például hogyan kell az embereket manipulálni megvezetni, befolyásolni, terelni stb. de megvan ennek is a tudománya, úgy mint marketing, kommunikáció, pszichológia. Ezeket is lehet tanulni, és kell is, mert kevés ember születik úgy, hogy mindez a zsigereiben van, és nem kell neki tanulni, ösztönösen tudja, mit hogy, merre hány méter...vagy hogy a te példádnál maradjak, zsigereiben van, milyen a jó oktatás, előadásmód, retorika stb.
    És különben is, még az egyetemi oktatók között is óriáis különbség van, pedig ott mindenki szakmabelieknek ad elő. Vannak néhányan. akik született oktatók...vannak néhányan, akikkel hiába végeztetnél el mellékesen egy tanárképzőt, akkor sem tudnának oktatni...de szvsz a legtöbb ha tanulna az oktatásról, sokkal jobb tanárrá válhatna, mint amilyen aktuálisan. És a diáknak sem mindegy, hogy milyen tanár adja neki elő az anyagot. Szóval igenis van szükség a bölcsészkarokra is, akármennyire nem nézed őket semmibe. Amúgy én sem, büfészakoknak tartom, ahogy korábban is írtam, de az általad hangsúlyozott racionalitástól szerintem messze áll az a vélemény, hogy nincs szükség ilyenre...

    [ Szerkesztve ]

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #06658560 #228 üzenetére

    Oké, akkor a mondandóm lényegét még jobban alátámasztja, ha túlbecsültem az arányokat. :)

    bambano:Ehhez nem igazán értek, szóval csak a "józan paraszti eszet" kapom elő, de szerintem egy bizonyos ponton már nem lehet két szemléletre osztani ezt a dolgot. Biztos van egy olyan szint, ahol nem elég, ha van egy mérnököd, aki konyít a pénzügyekhez, joghoz stb. Ott már pénzügyes kell, meg jogász. Persze az a legjobb, ha ez a pénzügyes, jogászt stb konyít valamennyire a műszaki dolgokhoz is.

    Ezen szakmák párosítása meg azért elég ritka, szóval nem sok olyan embert találsz szerintem, aki mindkét területen "teljes" értékű szakember.

    [ Szerkesztve ]

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz bambano #231 üzenetére

    "a szétválasztás egyrészt alapvető kérdés, mert valaki vagy mérnök, vagy nem és vezetői irányba lehet indulni mérnöki kezdéssel meg nem mérnöki kezdéssel. egyszerű kizáró vagy művelet."
    Ez triviális, de ezzel mire reagáltál? :)

    A többit értem, köszi.

    Mondjuk a jogász/közgazdász képzésnek az az egyik "előnye" (bár kérdés ez itthon mennyire előny...), hogy nem csak a versenyszférában lehet elhelyezkedni vele széles körben, hanem az államiban is.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz bambano #233 üzenetére

    Aham. Visszaolvasva fölösleges volt amit írtam, mivel te sem írtad sehol, hogy mindig képes az ilyen gazdasági feladatok ellátására alapvetően mérnök szakember.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz tobal #241 üzenetére

    " Mindenki szajkózza, hogy itt mindenki milyen pesszimista meg depressziós, és nem veszik észre, hogy ők maguk idézik elő ezt azzal, hogy folyton ezt mondogatják (ők is a TV-ben hallották ezt először, egyébként).
    Lehet kifogásokat keresni, hogy a politikusaink hülyék, meg rossz a gazdasági modell, de az ország akkor lesz jobb, ha mi jobbá tesszük."

    Ezt csak én nem értem? Azért lesz mindenki pesszimista, meg depressziós, mert mások ezt mondogatják? Ezt milyen pszichiátriai tankönyvben írják, úgy mégis?

    A másik: Hajrá, tegyétek jobbá az országot! Válasszatok olyan politikusokat, vezetőket, akik nem velejéig korruptak, nem kapzsik, nem inkompetens degenerált habituális hazudozók, magyarul undorító férgek, akik rohadtul nem az ország és a társadalom jövője érdekében meresztik a seggüket a parlamentben, hanem hogy saját kis aranyból kirakott birodalmat építsenek maguknak, meg a kis kompániájuknak.

    Na, nem megy? Hát kérem ez itt a baj. Az elkeseredettséget az szüli, hogy esély, remény sincs arra ebben az országban, hogy a közeljövőben egy kicsit is értelmes, alkalmas és tisztességes felső vezetős fog beülni a kulcsfontosságú pozíciókba. Csak annyi változik, hogy a szart milyen irányban dobálják ránk.

    És a szomorú az egészben az, hogy a politikusok nem a magyar társadalom kiszelektálódott szennye...ó nem. Ők csak reprezentálják a társadalmat, az abban uralkodó felfogást, erkölcsi hozzáállást és szokásrendszert. De ez végülis lényegtelen, mert hiába akarnának "alulról" építkezni az emberek, ha a fejétől bűzlik a hal. Ha felülről elnyomják a tisztességes, becsületes, felelősségteljes arcokat akár direkten, akár indirekten.

    Én nem tudom hány évbe kerül még, hogy egy olyan generáció nőjön fel, amely mentes a poszt-szocialista berögzülésektől, az urambátyámságtól, a megoldjuk okosban hozzáállástól, a protekció alapú munkavállalástól, a szabályok kikerülésétől, a kiskapuk hajszolásától, az alanyi jogon járó egészségügy, oktatás whatever ideájától. Ha netán egyszer lesz ilyen, akkor van esélyünk arra, hogy az ebből a generációból kikerülő vezetők alkalmas emberek legyenek.

    Viszont ezt nekem se időm, se türelmem megvárni.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz tobal #241 üzenetére

    Ja és még mielőtt valaki azzal a fantasztikus érvvel jönne, hogy máshol is vannak ilyenek.Persze. Csak nem mindegy hogy milyen szinten, milyen széleskörűen, és milyen mértékben.

    Azt meg senki sem mondta, hogy ez a világ legszarabb helye. Ez nyilvánvalóan nem igaz. Annyira viszont eléggé szar már, hogy nagyon-nagyon sok embernek elege legyen belőle és inkább kipróbálja máshol az életet.

    A legfélelmetesebb pedig még mindig az az egészben, hogy hosszú távon nem az életre alkalmatlan felfogású emberek, a képzetlen analfabéták, vagy ilyesmik maradnak kint, hanem pont az a réteg megy ki és marad javarészt ott, amelynek az ország motorja szerepét kellene betölteni. A jól képzett, szaktudással bíró, értelmes, 25-30-40-45 éves korosztály. Ezért sincs sok jövője ennek az országnak. Szerintem.

    [ Szerkesztve ]

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz tobal #252 üzenetére

    1. Lényegtelen mit írnak a pszichológia könyvek. A depresszió pszichiátriai kórkép. Ha majd egy pszichiátria könyv is igazolja, hogy a depresszió kialakulhat "bebeszéléssel" ráadásul másokban is, akkor elhiszem.

    2. Az általánosítás lényegével nem vagy tisztában, úgy tűnik. Az általánosítás nem azt jelenti, hogy mindenkire vonatkozik egy adott megállapítás...azt jelenti, hogy az emberek többségére vonatkozik, a kivételek aránya viszonylag alacsony, ezért egyszerűbb általánosítva beszélni az adott dologról.

    3. Nem sértegettelek én sehol sem azért, mert itthon maradsz. A te bajod. Majd az idő eldönti, kinek lesz igaza.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz Vladi #258 üzenetére

    Fáj az igazság mi? :)
    [link]

    itt nyugodtan kikeresheted a depresszió magyar BNO kódját. Meg fogsz lepődni, milyen szépen van kategorizálva, a pszichiátriai betegségeken BELÜL.
    (de ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna :DDD )

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #71321344 #260 üzenetére

    Nem nézek tévét, de az illúzióteremtés bizonyítottan működik. Szóval de, befolyásolja. Ettől viszont még nem lesz depressziós valaki. Az emberek nem azért vannak elkeseredve, mert nem osztrák színvonalon élnek. Azért vannak elkeseredve, mert magukhoz képest is egyre alacsonyabb színvonalon élnek. Ehhez nem kell bebeszélés, Napló, meg tökömtudja...érzi ezt mindenki a saját bőrén, és tudja ezt mindenki, aki szétnéz az országban, meg nincs a fején valami rózsaszín köd.

    bambano: A profilja alapján bölcsész. Szóval elég messze áll a "terület szakembere" címtől. A terület szakembere egy minimum pszichiátriai végzettséggel rendelkező szakorvos lenne.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz tobal #267 üzenetére

    Egyébként is a vásárlóerő számít, nem a számjegyek.

    Amúgy valszeg itt a fő különbség mondjuk az én és a te hozzáállásod között. Én meg inkább védeni szeretném a gyermekeimet ettől a posványtól, nem megadni nekik a lehetőséget, hogy itt nőjenek fel.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #71321344 #270 üzenetére

    Ebben igazad van, de ezt nem vitattam sehol. Depresszióssá viszont szerintem nem az teszi az embereket, hogy Nyugodtan mennyivel jobb...hanem az, hogy itthon esélyt sem látnak arra, hogy valaha is olyan jó lesz, vagy megközelíti azt az illúziót, mint amit beléjük tuszkolnak. Ez a nem mindegy!

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz bambano #277 üzenetére

    Nem nehéz kisakkozni, hogy pszichológián végzett.

    Sajnálom, de a depressziósokat a pszichiátrián kezelik, pszichiáterek. A pszichológusok is részt vesznek a kezelésükben, ez igaz (feltéve, ha van klinikai szakpszichológus képzettségük!). De ez még nem változtat azon a tényen, hogy a depresszió az orvostudomány mai állása szerint egy pszichiátriai betegség, ami pszichiátriai kezelést (is) igényel. Szóval nem bántásból írom, vagy semmi ilyesmi, de engedjük már meg a "betegségek szakértői" címet az orvosoknak.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz emvy #282 üzenetére

    Szerintem ezt inkább úgy lehetne megfogalmazni, hogy aki külföldre megy, vállalja azt, hogy az elején nagyon nehéz lesz, cserébe azért, hogy később, pár év múlva, hosszú távon jobb, könnyebb legyen az élete. (bocs sok "hogy"ért)

    Aztán vagy bejön, vagy nem. :)

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz tobal #287 üzenetére

    Hát igen, valahogy így, Nem vagyok büszke rá, de valóban ez a helyzet.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz dabadab #290 üzenetére

    Nekem meg sajnos volt tapasztalatom depresszió ügyben, közeli rokon kapcsán. Úgyhogy tudom hol kezelik őket, meg mivel.

    Hogy mennyire érv azt nem tudom. Kérdezd a pszichiáter ismerősödet, mennyivel hatékonyabb a pszichoterápia, mint a gyógyszerek. :) Mindenesetre az biztos, hogy a pszichoterápia nem egyszerű "belemagyarázás". Van egy csomó formája, kognitív terápia, viselkedés terápia, nemtudom milyen terápia...mindenesetre határozottan nem annyiból áll az egész, hogy bebeszéltetik veled, "nem szar az életed, boldog vagy". Vagy hasonló. Ez is egy külön tudomány, nem holmi "belemagyarázás".

    Pszichoterápiát amúgy klinikai szakpszichológus, meg pszichiáter végezhet, ha megcsinált valami pszichoterapeuta szakvizsgát. Magyarul a terápia ezen oldalát mindkét fél csinálhatja, de a gyógyszeres kezelést csak orvos.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz Vladi #299 üzenetére

    Mondani nem tudsz semmi értelmeset a témában, csak ilyen "értelmes" egysorosokat böfögsz be. Gratulálok. De a primitívség láthatóan nem fáj, mert nem is tudatosul nálad.

    Persze a tényekkel nem is nagyon tudnál vitatkozni. Így már értem...

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz Vladi #307 üzenetére

    Te miről beszélsz?

    Az egész onnan indult ki, hogy én leírtam a jól ismert tényt: A depresszió egy pszichiátriai betegség. Ez még nem zárja ki azt, hogy nem foglalkozhat vele a pszichológiától megkezdve a szociológiáig bármi. De ez egy tény, amit akárhogy is akarsz, nem tudsz megváltoztatni.

    Erre te ezt nagylelkűen lereagáltad annyival, hogy "ez a kijelentés fájt". Vagy valahogy így. Egy tényszerű kijelentést tartasz nevetségesnek. Akkor most ki söpört le mit az asztalról?

    Azt sem írtam sehol, hogy a depresszióval való foglalkozás a pszichiátria tudomány privilégiuma lenne. Ha figyeltél volna, olvastad volna, hogy direkt kiemeltem, a klinikai szakpszichológusok is részt vesznek a kezelésükben. Meg akkor ezek szerint pedagógusok, szociológusok, meg Isten tudja még kik. De ettől még a tudomány a depressziót egy betegségnek tartja, azon belül pszichiátriai betegségnek. A betegségek főgurui meg az orvosok, tetszik vagy sem...attól, hogy gyógypedagógusok, gyógytornászok, pszichológusok stb-k is részt vesznek különféle betegek kezelésében. Ezért nem fogadom el a szociológia, pszichológia stb. könyv tartalmát sem, ha nem haragszol meg, egy orvosi tankönyvvel szemben. (Ettől függetlenül lehet egy pszichiátria tankönyv is azt írja, amit te, akkor nyilván hülyeséget beszélek)

    [ Szerkesztve ]

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz UnA #322 üzenetére

    Jajj hagyjál már ezzel. :)
    100 éve nem csak az orvostudomány volt teljesen más, hanem a tudomány maga is! Minél jobban mész vissza az időben, annál nevetségesebb az a tevékenység, amit "tudománynak" hívtak egyesek.

    Akkoriban esetleg kuruzslás volt, a mai kritériumok szerint azt az időszakot nem igazán lehetne orvostudománynak nevezni sok esetben szerintem. Ennek oka egyszerű: Nem bizonyítékokon alapuló orvoslás volt, hanem teóriákon, gondolatkísérleteken, tapasztalatokon alapuló. Azonban minél többet tudunk, ennek szerepe egyre inkább kisebb lesz.

    Mellesleg írtam, hogy a tudomány MAI állása szerint. Szerintem egy orvosi tankönyvbe sincs beleírva az, hogy márpedig ez "így volt, így van és így is lesz tutiezerbiztos, ha a fene fenét eszik is". Max az van bele írva hogy jelenleg így gondoljuk és kész. De mivel mi ma élünk, a tudomány mai állása szerint kell gondolkoztunk, és érvelnünk, nem lehet alapozni arra, hogy lehet 50 év múlva máshogy lesz...mert ilyen hozzáállással akkor semmire sem lehet alapozni, mert semmi sem biztos. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz UnA #330 üzenetére

    "És mennyit mernél tenni rá, hogy 100 év múlva nem így fogják gondolni?"

    Ez lényegtelen. Erre a megjegyzésre, még ha nem is volt komoly, már a korábbi hozzászólásomban reagáltam (elébe szerettem volna menni egy ilyennek, de csak beírtad :D )

    Magamat idézve:
    " Mellesleg írtam, hogy a tudomány MAI állása szerint. Szerintem egy orvosi tankönyvbe sincs beleírva az, hogy márpedig ez "így volt, így van és így is lesz tutiezerbiztos, ha a fene fenét eszik is". Max az van bele írva hogy jelenleg így gondoljuk és kész. De mivel mi ma élünk, a tudomány mai állása szerint kell gondolkoztunk, és érvelnünk, nem lehet alapozni arra, hogy lehet 50 év múlva máshogy lesz...mert ilyen hozzáállással akkor semmire sem lehet alapozni, mert semmi sem biztos."

    Ha a személyes véleményem érdekel, sokat tennék rá. Nem azért, mert a mai tudomány megállapításai biztosan abszolút igazságok, ennél fogva biztosan igazak lesznek 100 év múlva is...de ez szerintem kivételesen nem olyan téma, aminek a megítélésében sok változás várható a jövőben. Persze lehet tévedek, de hát senki sem lát előre.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz #71321344 #339 üzenetére

    Igen, csak ezt a fajta tömegvezetést, birkagyártás jól kitalált szónoklatokkal, kampányokkal, a pszichológia minden csínját-bínját felhasználó agymosással, demagógiával érik el.

    Persze ez az eszköz, ez a lehetőség a jó cél érdekében is működhet. Ez tény. De te egyedül, a fenti tömegvezetéshez szükséges erőforrások, tudás és idő, energia hiányában vajmi keveset tudsz változtatni a környezetedben lévő embereken. (Még ha főállású prófétaként hirdetnéd az igét, szerintem még az sem érne sokat)

    De a sok kicsi sokra megy...mondhatnád. Igen ám, de megint kilyukadunk oda, hogy még aki hajlandó is a szemléletváltoztatásra (és azért az már jó arány szerintem, ha minden 2. ember lesz egyáltalán fogékony erre), azt akkor is nagy eséllyel eltapossa felülről ömlő szar..és végül még sem fog változni. Marad egy nagyon elhanyagolható kisebbség, aki a te hatásodra változtatott a hozzáállásán, a felfogásán, és azt minden viszontagság ellenére meg is tartotta.

    Ez egy ördögi kör. Rossz mentalitású "induló" társadalom rossz mentalitású vezetőket termelt ki, akik rosszul vezették, vezetik az országot, ami az új generációkat is ugyanerre a rossz mentalitásra sarkallja. Egyrészt mert a "nagyoktól" is ezt látják, másrészt meg könnyebb és sokszor kifizetődőbb kiskapuzni, sumákolni, meg adót csalni ebben a közegben, mint normálisan élni és dolgozni.

  • Vinyard#

    aktív tag

    válasz dabadab #341 üzenetére

    Hát, én ezzel vitatkoznék. Bár nem vagyok tudománytörténész, de amennyire tudom, abban az időben sokkal-sokkal zavarosabb volt egyáltalán a tudományos publikációk rendszere, sokkal lazább volt az a kritériumrendszer, aminek meg kellett felelnie egy tudományos ténynek. Eleve a technikai korlátokból adódóan jóval nagyobb hátrányban volt az akkori tudomány, mint ma mondjuk az ideálishoz képest. Nem lehetett olyan könnyen megosztani egymással az eredményeket, metódusokat, összegezni az adatokat stb.

    Amikor azt mondtam, hogy az akkori tudomány nagyon más volt a maihoz képest, akkor arra gondoltam, hogy ma ezerszer több kutatás, tapasztalat, eredmény áll egy olyan valami hátterében, amit ma tényként kezel a tudomány, mint volt ez 100 éve. (Többek között ez a múlt tévedéseiből való okulásnak is köszönhető) Szerintem 100 éve a tudományos kijelentéseknek egyszerűen közel sem volt annyi súlya, mint van ma, amikor a világon évekig dolgozik több kutatócsoport egymástól függetlenül egy probléma magyarázatának feltárásán, standardizált metódusokat (is) követve, és miután ugyanarra az eredményre jutnak, még leellenőrzik jópárszor az egész folyamatot, hogy biztos nem volt sehol sem hiba a hipotézis igazolásában stb., majd végül ha az adott megoldás valóságtartalma a gyakorlatban, széles körben is igazolható, na akkor merik kijelenteni esetleg, hogy kérem, ez ezért és ezért van, és nem másért. De ha még mindezek ellenére felmerül némi kétség, akkor még így sem.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák