Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kali

    legenda

    válasz Vigec #269 üzenetére

    más országban szednek be díjat a magán felhasználás legalizálására, de mindezek után továbbra is büntetik - én ilyet nem írtam, hogy konkrétan arra szednék be!
    vagy megfelelően kellene értelmezned a mások által leírtakat, vagy nem kiforgatni azok tartalmát!
    kérdezd azoktól, akik adott országokban élnek, és még át is látják a dolgokat; link
    A letöltés egyes módja viszont büntetendő. - nem, nem az! a megosztás/feltöltés az!
    Pont az, amelyik a legelterjedtebb (minő véletlen). Konklúzió? A saját használatú film, zene büntetendő. Tök mindegy mi a gyakorlat, a helyzet az, hogy büntetendő. - vagy nem érted a dolgot, vagy szándékosan kiforgatod, persze tévesen...

    [ Szerkesztve ]

  • kali

    legenda

    válasz Vigec #278 üzenetére

    az utolsó mondataid miatt nem válaszolok érdemben a többi felvetésedre sem, pedig lenne mit írni, mert ismét írtál néhány téves dolgot, de hátha más megteszi majd helyettem...
    nem velem kell egyetérteni, hiszen nem én szabályozom ezen témakört, de aki hangzatosan és látványosan akarja az ellentartalmú véleményét hangoztatni, az legalább valós és pontos alátámasztásokkal tegye.

  • kali

    legenda

    válasz Vigec #281 üzenetére

    ám legyen;
    Te ezt érvként hoztad fel a hazai gyakorlat alátámasztására - nem, csak írtam példát, hogy másként is működhet, és a két rossz közül az egyik jobb.
    Itthon jogszerűtlen letölteni torrenten bármit - nem, nem az! a letöltéssel semmi probléma, ha amellett nem osztod vissza/töltöd fel!
    ...kazettamásolás ugyanezen folyamat, ez mégsem szúrja a szemüket - ? teljesen más a technológia, amellett fizikálisan is azonos helyen kell lenni egyszerre a forrásnak és az elkészítendő másolatnak, amíg torrent esetén a net mondhatni alig küzd határokkal/korlátokkal, így előbbi úton csak a töredéke kárt okozták, ráadásul a minőség is romlott valamennyit, pláne ha a másolatokról készültek további másolatok, de torrent esetén ilyen probléma sincs, és még lehetne sorolni...
    Része a beszerzési folyamatnak, amit ha nem teszel nem jutsz hozzá - hozzájutok, mert fizetek érte, bár nem fizikális optikai korongokat veszek - de aztán készítek róla másolatot olyan formátumban is, mert szükségem van rá -, és így még olcsóbb és egyszerűbb is a dolog.
    Persze nekik sokkal jobb lenne ha a hagyományos úton menne a terjesztés, mert az könnyebben ellenőrizhető - pont úgy, de akár még egyszerűbben és gyorsabban ellenőrizhető az - "online" - forgalmazás, ha az legális keretek között történik.
    ...a magán másolatok alatt azt érted, hogy mindeki megveszi az eredetit, és annyit másolhat belőle magának, amennyit akar, mert ez a magán használat, akkor a beszerzés egyéb formája miért legális? - a magáncélú másolat készítése a szabad felhasználás egyik speciális esete, csak és kizárólag azt értehetem alatta, amit a kapcsolódó szabályozás meghatároz. nem vizsgálják a forrást, hogy honnan szerezted be, és az eredetivel sem feltétlenül kell rendelkezned.
    nem képviselek semmiféle szemléletet, csak leírtam a véleményemet, hogy szerintem van rosszabb módszer is, mint ami jelenleg magyarországon működik, és akkor inkább már ez legyen.
    a fentiek közül kezeld fenntartásokkal a válaszokat, valamelyik csak a saját véleményem, azt nem kell elfogadnod, de van néhány - a letöltés torrent útján sem illegális, ha megfelel a vonatkozó feltételeknek...stb -, amik konkrétumok, mert hivatalosan szabályozva vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Vigec #266 üzenetére

    Minő véletlen: a letöltés azon fajtája illegális, ami nem csak letöltés!

    Kalihoz csatlakozva: a Torrent (met arról van szó, ugye?) azért szúrja a jogvédők szemét, mert eleve már a letöltés közben is megosztással jár, arról nem is beszélve, hogy az általános torrentes etikett szerint letöltés után elérhetőként is kell hagyni a letöltött cuccot. De már önmagában a letöltés közbeni megosztás is elég ahhoz, hogy ne csak letöltésként kezeljék a Torrentet.
    És ebben bizony van némi jogelméleti igazság is!
    A magáncélú másolás ugyanis ténylegesen a személyes, saját célú tartalomszerzés okán része a szabad felhasználásnak. Régen ez a kazetták lemásolása volt, ma mondjuk a CD-ké vagy az mp3-fájloké. Ismétlem: a cél a saját, személyes célú felhasználás biztosítása, szigorúan nonprofit alapon.
    A megosztás, a széles kör számára elérhetővé tétel már eleve nem része a saját célú felhasználásnak, ráadásul a személyes igényeken is túlmutat. Egy teszemazt FTP-szerver üzemeltetése még ingyenesen is jogszabálysártő, de egy torrentezés során történő visszaosztásról is erősen feltételezhető, hogy nem csak a szigorú jogértelmezés szerinti saját célra másolás műveletén terjeszkedik túl, hanem azzal, hogy szélesebb kör számára teszi elérhetővé a tartalmat, már a személyes körből is kitör.
    Az tehát, hogy van egy jogszabályi lehetőség arra, hogy saját célra másoljunk mondjuk zenét, még nem jelent felhatalmazást arra, hogy ezt szélesebb körben, mondjuk egy jól szervezett netes körben is megtegyük. Itt jön be az a bizonyos háromlépcsős teszt, ami egyes jogvédő körök szerint minden másolást megtilt, a gyakorlatban elfogadott álláspont szerint azonban a szélesebb körben folyó másolásra mindenképp kiterjed. (A lényege az, hogy a jogtulajdonos jogos érdekeire hivatkozva minősülhetnek jogellenesnek egyébként szabad felhasználás alá eső cselekmények.)

    Üdv: MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

  • MaCS_70

    félisten

    válasz Vigec #306 üzenetére

    Egyáltalán nem ez az értelmezésem, olvass vissza!
    Még én vitatkoztam arról, hogy a szabad felhasználás esetén bizony irreleváns a forrás. Ez viszont csak a letöltésekre, a magamnak másolásra vonatkozik, ami explicite benne vagyon a primer törvényszövegben.

    Viszont azt is tartom, hogy a nagy nyilvánosság felé történő elérhetővé tétel (még ingyenesen is) már nem csak a jogszabály szövegével, hanem a szabad felhasználás céljával is ellentétes.

    Üdv: MaCS

    Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Új hozzászólás Aktív témák