Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz Narxis #2 üzenetére

    nem fejsze, guilotine volt a divat :)

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz GhanBuri Ghan #4 üzenetére

    miért gondoljuk, hogy ez a fajta adóztatás helyes?

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz joghurt #10 üzenetére

    felfoghatnánk az adózást úgy is, hogy egy bizonyos jószágot be kell szerezni a piacon. akkor miért nem lehet ugyanúgy kezelni, mint a többit és hagyni érvényesülni a piaci versenyt? ha nincs semmilyen versenyhelyzet, akkor az adónak nem lesz felső korlátja. jelenleg nem tudunk jobb árcsökkentő tényezőt, mint a szabadverseny. törjük le az adókulcsokat, ettől az országok kénytelenek lesznek optimalizálni a saját működésüket, hogy kevesebb adóval is beérjék.

    nekem rossz előérzetem van azzal kapcsolatban, hogy semmilyen fék sincs az adókon.

    erre a hsz-re adandó válaszolás előtt tanácsos megfontolni, hogy mi jelenleg offshore adóparadicsom kategória vagyunk sok cégnek.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz GhanBuri Ghan #40 üzenetére

    "Az adókon kell legyen féknek, de azok kikényszerítése nem a piaci cégek dolga.": azt, hogy legyen adózásban is verseny, nem lőcsöltem a piaci cégekre. a lehetőséget, hogy máshol is adózhasson, jogszabályi háttér teremti meg, a piaci cégek csak kihasználják azt.

    "az államnak nem feladata állami munkahelyek létrehozása": szerintem ez is egy ócska elv, amin ideje lenne változtatni.

    "Az adózásban versenyzés csak a nagy nemzetközi cégeknek kedvez.": ezzel nem értek egyet. a legkisebb cég egy főből áll, egy fő is tud offshore-ozni. szerintem a szokások miatt nem mentek kis cégek tömegesen külföldre. Ismerősi körömben több cég is van, amik áttelepültek Romániába, mert kedvezőbb az adózás és ezek nem nagy cégek. Ezért azt gondolom, hogy a nemzetközi adóparadicsomok kihasználására bárkinek van lehetősége, nem csak a gugli méretű cégeknek.

    "Ezek a cégek a mérethatékonyság miatt eleve versenyelőnyben vannak": valójában ezzel nem tud a kis cég versenyezni, vagy csak nagyon nehezen. A hatékonysággal. viszont te, mint fogyasztó, attól a cégtől kaphatsz olcsóbban terméket, szolgáltatást, amelyik olcsóbban tudja előállítani, vagyis hatékonyabb. Tehát te, mint fogyasztó, magad ellen harcolsz, ha az adóparadicsomok ellen harcolsz.

    "tovább fog koncentrálódni a tőke": a tőke mindenképpen tovább fog koncentrálódni, akármit csinálsz. ez nekem személyesen rettenetesen fáj, még akkor is, ha látom a logikát benne, hogy pl. minek Magyarországra 400 isp.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Zola007 #50 üzenetére

    ennek valószínűleg történelmi okai vannak némi kis törvényi háttérrel. Annak idején azért, hogy ne legyen monopólium a távközlési piacon, a médiatörvény szabályozta, hogy egy szolgáltató a lakosság max. 1/6-át szolgálhatja ki. Így sehol nem volt verseny, a nagy szolgáltatók nem mentek be egymás területeire, mert abban a jogi környezetben az gazdaságilag rossz húzás lett volna. Ennek lett az eredménye pár horror körzet, mint pl. monortel/29 és angyalföld.

    Az internet szolgáltatási piac egyik fele kábeltv-re épült rá. A kábeltv-k úgynevezett kisközösségi antennarendszerként kezdték az életüket, amikor úgy döntöttek (nem tudom, kik), hogy az elég ocsmány, ha minden ablakban van egy 120 centis tányér. Ekkor indult el az a szokás, hogy soros rendszerrel bedrótozták az egy tömbben könnyen elérhető lakásokat, és valamelyik közösségi helyiségbe leraktak egy párcsatornás műholdvevő rendszert, a tetőre meg két parabolát oszt jónapot. Ebből annyi volt, mint égen a csillag. Ezek kezdtek el a 90-es évek vége felé, a 2000-es évek elején konszolidálódni, amikor egy párszáz lakásos hálózat nem tudta kitermelni a csillagpontos rendszerre való átállás és az internet bevezetés költségeit, így vagy felvásárolták egymást, vagy egyesültek. Így alakult ki az, még mindig az 1/6-os korlát terhe mellett, hogy folyamatosan csökkent (általában még most is csökken, egy-két kivételtől eltekintve) az egy városban működő kábeltv-s szolgáltatók száma. Így konszolidálódott anno az ország egyik része a Kábeltel kft-k sorozatába, a másik része a Kábelkom kft-kbe (meg nyilván mentek Matávba is, azt a sztorit nem ismerem annyira). Valamikor a 90-es évek legvégén összeállt a kábelkom meg a kábeltel (hogy egyesülés, vásárlás, vagy mi módon, arra már nem emlékszem), majd 1999. augusztusában egyszer csak úgy döntöttek, hogy az eddig különálló kft-ket, amiket tulajdonosi részarányon keresztül irányítottak, összerakják egy nagy cégbe, így készült el a mai formájában a többség által ismert UPC Magyarország kft.

    kistelepüléseken kicsit más volt a helyzet. a település mérete és költsége miatt a nagy szolgáltatók nem nagyon mentek ilyen helyekre, amiben a korlát is szerepet játszott. így először helyi erők helyi pénzből próbáltak meg építeni, majd volt erre egy pályázati lehetőség. A legkisebb helyeket csak ez utóbbival lehetett normálisan megcsinálni. Vannak olyan települések, ahol száz előfizető sincs összesen.

    Mostanában jutottunk el oda, hogy a nagyok, tegnaptáv, upc, digi folyamatosan darálják be a kicsiket, és veszik át az előfizetőket. Ami, szerintem, nem feltétlenül jó. Ha megvesznek egy tőkehiányos rendszert és felújítják, az jó. Ha megvesznek egy rendesen üzemeltetett rendszert, és ráhúzzák a saját ügyfélszolgálati módszereiket, az rendszerint sokkal rosszabb lesz, mint a régi.

    Szóval kérdésedre válaszolva sok kistelepülésen kezdtek kis cégek internetet szolgáltatni, így lett sok isp. Így lett 2-3 nagy, országos cég, meg néhány (kb. 3-6, mint pl. tarr kft, pr-telecom) jelentős területű regionális szolgáltató, meg egy halom kicsi, egy vagy néhány falvas isp.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz joghurt #51 üzenetére

    "Egy kkv-nek túl nagy nyűg a külföldi adminisztráció.": egyrészt láthatólag nem. másrészt nem kell egyedül adminisztrálni, határon túl szívesen segítenek ilyesmivel.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz edward2 #55 üzenetére

    annyiból félreérthető, amit írsz, hogy te arról írsz, amikor egy adott ország egy adott cége többfelé kereskedik.
    ilyenkor kérdéses, hogy tudja-e az adózási szabályokat.

    a google viszont több országban is letelepedett. ha pedig letelepedett, akkor abban az országban érvényes szabályokat erősen javallott tudni.

    az én szememben más tészta adózási téren, ha egy magyar cég ad el árut külföldre, mintha multi magyarországi leányvállalata. a google magyarország kft igenis ismerje a magyar szabályokat.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz GhanBuri Ghan #63 üzenetére

    "nekik ez arányaiban mindenképpen több munka és utánajárás": erre találták fel az outsource-ot. a kis cégeknek elvileg minden arányaiban több munka lenne, ha nem lennének vállalkozók, akik elvégzik a munkát. tipikusan: könyvelő, jogász. vannak erre szakosodott szolgáltatók, megoldják.

    "Mármint szerinted az állam akár cégeket is kreálhat": mindenki vállalkozhat, csak az állam nem? ennek max. akkor van létjogosultsága, ha az állami cégekre pénzszivattyúként tekintünk. mert egyébként ha a politikusok képesek lennének saját maguktól is elvonatkoztatni, akkor vállalkozhatna az állam és sok mindent megcsinálhatna keresztfinanszírozással. persze ehhez át kellene lépjék a saját árnyékukat.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz mikung #76 üzenetére

    egyrészt a reklámtartalom aggregált naplózása nem akkora nagy durranás, hogy ne lehetne megoldani.
    másrészt nem kell semmiféle internetes eszközhöz nyúlni, mert azt a pénzt, amit a google a franciáknál keresett, azt francia vállalatok fizették ki, tehát a könyvelésükben benne van. elég azt összeszedni, ami szintén nem túl nagy meló.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz mikung #78 üzenetére

    természetesen nem kétes a megtérülése, mert biztosan nem térül meg, mivel nem hoz bevételt.
    de a nyomozásoknál sem a rendőrség, sem az adóhatóság nem szokta az isp megtérülését számolgatni. valójában tesznek rá magasról.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák