Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joghurt

    addikt

    válasz bambano #32 üzenetére

    Ezzel csak az a gond, hogy itt is bőven lehet tisztességtelen módon versenyezni.

    Másfelől pedig egy adott állam hatékonyságától független, hogy milyen erőforrásokkal rendelkezik. Norvégiában pl. kiröhögnek, ha lassan elmondod, hogy "rezsicsökkentés" ( = adótámogatás ). Egy teljesen csóró országnak más bevétele sincsen, mint az adóztatás. A te felállásodban totál vesztes lenne belőle.

    Harmadrészt pedig a szolgáltató cégnek az adott ország a piac. Tehát az adott ország biztosítja neki a jövedelmet. Akkor pedig legyen szíves már annak arányában, és oda adózni, ahol megszerzi ezt a jövedelmet.

    Negyedrészt, nálunk elsősorban az ellopott közpénzek dominálnak az állam "működési" költségeiben. De ha ezt megszűntnek is feltételezzük, teljesen optimalizált állam esetében is olcsóbb lesz Timbuktuban tök ugyanaz az adminisztrátor, mint Németországban.

    Igen, Magyarország néhány tételben adóparadicsomnak számít. De ez nem rendszerszinten kötelező, inkább bizonyos személyes érdekeltségek miatt vannak ilyen döntések (ha érted, mire gondolok...). A Hankook pl. annyi munkahely-teremtési adókedvezményt kapott, amiből (köz)munka nélkül is évekig eldőzsöltek volna a melósok. És hiába volt feltétele ennek az adókedvezménynek, hogy akkor viszont az összes munkajogi szabályt szigorúan betartják, az ázsiai szintű kizsákmányolás, bukott munkaügyi perek, és bírságok ellenére sem fizettették velük vissza a milliárdokat. Megint csak tippelhetsz, hogy miért.

    A tej élet, erő, egészség.

  • GhanBuri Ghan

    őstag

    válasz bambano #32 üzenetére

    Az adókon kell legyen féknek, de azok kikényszerítése nem a piaci cégek dolga.
    Hogy absztraháljuk a dolgot: az államnak vannak feladatai (minden, ami közzel kezdődik - közutak, közvilágítás, közoktatás, közgyógyellátás), amikre pénzre van szüksége - viszont az államnak nem feladata állami munkahelyek létrehozása (rengeteg közhivatalnoki állás csak a beszedett pénz elosztását oldja meg - amikre nem lenne szükség, ha azt a pénzt be se szednék. Persze Parkinson óta tudjuk, hogy minden bürokrácia rákos sejtes módjára hajlamos a burjánzásra, hasonló végeredménnyel). Továbbá az állam feladata a verseny tisztaságának a biztosítása.
    Azt lehet látni, hogy az adókulcsok letörésében a kis országoknak áll a zászló (Kajmán-szigetek, Monaco, Bahama-szigetek, Panama, Luxemburg), amikkel azért nagyobb vagy fejlettebb ország nem igazán tud versenyezni.
    Az adózásban versenyzés csak a nagy nemzetközi cégeknek kedvez. Eleve az a helyzet, hogy az elmúlt két-három évtizedben globalizálódott a termelés, az elmúlt egy-kettőben pedig a szolgáltatások. Ezek a cégek a mérethatékonyság miatt eleve versenyelőnyben vannak, amihez még hozzájön az adózásbeli előnyük is - így nem fognak kis cégek feljönni és versenyhelyzetet generálni, tovább fog koncentrálódni a tőke, bejönnek az elosztási nehézségek, viszont ezek a cégek csak a kezüket fogják széttárni, hogy ők eleve profitorientáltak, az ebből fakadó gondokat az államok feladata megoldani.

Új hozzászólás Aktív témák