Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wednesday

    őstag

    Nagyon jó játéknak tűnik, igazi agyalós, taktikázós, rengeteg lehetőség van benne. A kiismerése sem egy egyszerű és gyors folyamat, azt már most tapasztalom. :P

    Aki szereti az igazán összetett, lassú játékmenetű és szürke állományt megdolgoztató stratégiai játékokat, annak ez egy nagy kincs.

  • wednesday

    őstag

    Néhány próbajáték után már kezdek belerázódni a dolgokba. Ez a játék hatalmas, nagyon visszaadja a középkori hangulatot és légkört. :R Dinasztiák, trónharcok, titulusok, cselszövések, hűbéri rendszer, vallás, kultúra stb. A casus belli-re szükségünk van, egy háborúhoz. Nem támadhatunk meg csak azt, akit akarunk.

    Most Svédország királyaként kezdtem el egy játékot (magyart, majd akkor ha már megvan a rutin).

    Első lépésem az volt, hogy megpróbáltam valamilyen módon leszámolni a pogány sógorral, veszélyesnek ítéletem a csak félig keresztény országra (sok a pogány előkelőség is). Választó fejedelem is volt. Az ország törvényein is változtatni akartam, (választó fejedelmek, hűbéresek korlátlan hatalma). Ebbe a játékba körültekintően kell eljárni sok helyzetben, ha nem akarjuk, hogy az uralmunk veszélybe kerüljön. Sokszor nyíltan nem is lehet fellépni, vagy nagyon nem tanácsos. A dánok szövetségét kerestem, házassággal. Jól jön ha be tudom őket hívni nagyobb baj történik. A korona törvényen változtattam, kicsit korlátoztam a hűbéresek hatalmát. Egyéb intézkedésekkel próbáltam a nyulat kiugrasztani, így nem sokkal rá a sógor fegyverrel felkelt. Ez már nyílt felségárulás, úgyhogy jöhet a leszámolás (persze ha én nyerek). Le is vertem a felkelést a bűnös tömlöcbe került, hercegi címtől megfosztottam. Sajnos a csatában meghalt az első szülött fiú, így a 3. szülött fiút jelöltem utódnak (alkalmasabbnak érzem az uralkodása a tulajdonságai és tudása alapján, mint a másodikat). Úgyhogy a választó fejedelemség most jól jött. A Primogenitúra bevezetése most elhalasztva. Persze ilyenkor a másodszülött elégedetlen.

    Nem sokkal később ismét felkelés tört ki ellenem, 5 pogány vezető is fegyvert fogott. Szerencsére egyesével vertem le őket, nem tudták seregeiket egyesíteni. Ez után sokkal szilárdabb volt az ország vezetése. A birtokokat hűséges(ebb) keresztény vazallusok kapták, a térítést is elkezdtem az északi területeken. Az ország területét is tudtam növelni újabb pogány területek meghódításával. A hírszerzőm kiderítette, hogy a másod szülött fiú szervezkedik, így tömlöcbe került.

    Mind ez alatt teltek az évtizedek az uralkodó meghalt, a 3. szülött vette át a hatalmat. Egyenlőre 2 lány született. Primogenitúrát még mindig nem vezetem be. Egyenlőre az unokaöcsi (a bebörtönzött fia) van megnevezve utódnak, jók a tulajdonságai. De ha lesz fiú még változhat a dolog. Korona törvényen ismét szigorítottam, nemesek kötelezően kiállítják seregeik egy részét, nem háborúzhatnak egymás ellen és a hitetlenek földjét most már negatív megítélés nélkül elkobozhatom. Történt is 2 újabb lázadás, de hamar levertem. A lázadások következtében a birtokokat is átszerveztem. A királyi birtokok nagy részét egy tömbbe helyezem el, így könnyebb csoportosítani az erőimet. A vazallusok területeit meg szétszórom és beékelem a többi területem közé. Így könnyen ellenőrzésem alatt tarthatom őket (nem tudnak egyesülni olyan könnyen és én is hamar a földjeikre érek ha kell). Van kis elégedetlenség ellenem, de uralom a helyzetet. 3 hercegi címem is van (választó fejedelemként túl nagy a hatalmam), amit nem néznek jó szemmel, meg a korlátozásokat.

    Na majd folytatom. Remélem nem csak magammal fogok itt beszélgetni, tényleg csak ajánlani tudom ezt a játékot. Kellően összetett és "agyalós". :K

  • wednesday

    őstag

    Na megszületett a 4. lány után végre a fiú. Csak üröm az örömben, hogy szegény "tompa" képességű, tehát minden ismeretre -3 pont kezdetnek. Persze ahogy felnő sok tulajdonságot magára szedhet (sok múlik a mentoron), de ez akkor se tetszik. :W Pedig nagyon jók voltak a szülők tulajdonságai, tehetséges lángelmék voltak (lányok jó képességűek). Na mind1 ez van. :P

    Most vagy hagyom az unokaöcsinek a trónt, vagy kiharcolom a fiúnak. Végül is ebbe a játékba a vérvonal a lényeg. Ha kihal a házunk akkor ér véget a játék, ezt kell kerülni. Lehet az unokaöcs jobb király lenne.

  • wednesday

    őstag

    A király most 53 éves. Meggondoltam magam, az első szülött lányt jelölöm a trónra. Így az unokaöcsit kell majd kicseleznem. Lehet nem lesz zökkenőmentes a trónváltás. Külpolitikai események is zajlanak rendesen.

    Ugye norvég koronaherceghez adtam a lányomat (mind a kettőt más herceghez). Most Norvégiába trónviszály van. Ugyanis nem a koronaherceg lett az uralkodó hanem a legidősebb lány lett a királynő. Úgyhogy kitört a testvérháború és ebbe én is beavatkoztam, a vőt támogatva. A másik vőt bebörtönözték. Csak nem egyszerű a háború, a norvég királynő a dánoktól kért segítséget, így eléggé elhúzódnak a harcok, rendesen lekötik az erőforrásaimat (6 éve tart a viszály).

    Közben párhozamosan paraszt felkelések is zajlanak az északi területeken (gyak. pogány lázadások). Azokat is folyamatosan le kell vernem. Térítem a népet és már 3 püspökséget is alapítottam ezeken a területeken.

    Közbe a vazallusok is zúgolódnak, túl sok hercegi cím mait (de egyszerűen nem fogom átjátszani kevésbé megbízható embereknek), a seregek összehívása miatt is. A rokonságot is figyelni kell, sokaknak nem fog tetszeni, az utódlás.

    Az uralkodás egy küzdelmes nehéz folyamat. :D

  • wednesday

    őstag

    A hercegnő trónra kerülése után az első 10 év szakadatlan háborúskodással telt. Nagy volt az elégedetlenség. Lappföldre vezettem hadjáratot a pogány finnek ellen (presztízs növelés céljából, jól jöhet egy új uralkodónak a tekintély növekedés). Erre már nem is tudom mikor a pápa kiátkozta a királynőt. :Y

    Na innentől nehezebbé vált a helyzet (-30 megítélés a kiátkozottnak). Párhuzamosan harcoltam a pogány finnek ellen (nagy szerencse, hogy a norvég királynő besegített), közbe egy hercegi és grófi lázadást is levertem, és végül egy parasztlázadást is. Zsoldos sereget is fel kellett fogadnom, ami drága mulatság volt (ugye ilyenkor apad a kincstár, a másra szánt pénzt háborúra kell költeni).
    Két cselszövést is leleplezett a hírszerzőm, ők is börtönbe kerültek. Közben nem csak fegyverrel próbáltam a helyzeten javítani. A kancellár diplomáciai küldetéseken több területen is szerzett jó megítélést a grófoknál az országon belül (+25). Birtok és címek adományozása stb. A finn területek kis részének meghódítása után (nagyrészt a norvégoké) bűnbocsánatot kértem és kaptam (persze nem ingyen) a pápától. Úgyhogy az uralkodás 12. évében sikerült konszolidálni a helyzetet.

    Nem mellékesen a német-római császár a királynő férje (matrilineáris házasság). Született 4 gyerek a házasságból, 3 fiú 1 lány. Sikerült a 2 idősebb fiúnak hercegi címet adományozni, a legidősebb a trón várományosa. Vannak még ellenlábasok az országban, de ismét uralom a helyzetet. Már nem jelentenek komoly veszélyt (amíg a királynő él). :U

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz wednesday #8 üzenetére

    Igen, közben az lemaradt, hogy a norvég trónviszály kedvezőtlenül alakult. Gyakorlatilag a háború megnyerése küszöbén (sikeres csaták és ostromok) tisztázatlan körülmények között 31 évesen meghalt a vő, így a követelése is sírba szállt. :U

    Így kb 8 évnyi vérrontás után maradt az eredeti felállás a norvég trónon. Nem kicsit voltam ideges, ez a háború sok áldozatot követelt a semmiért. :O

  • wednesday

    őstag

    A királynő 76 éves koráig uralkodott.
    A fiú viszont a német-római császárnak is megválasztották, így a nyakamba szakadt egy hatalmas birodalom. :Y

    Német-római császár, Itália és Svédország királya, Köln, Lombardia, Bergslagen, Vastergötland hercege a grófságokat már fel se sorolom. 450 területet ellenőrzök, 74 hűbéres köztük 2 király és 22 herceg. Hát ez kihívás lesz ekkora birodalmat átlátni. :P
    Természetesen mind a három királyságba mások a törvények, arra is figyelni kell.
    A bajor herceggel már háborúban állok. Túl sok saját területtel is rendelkezem, azokból is át kell majd ruháznom.

  • wednesday

    őstag

    válasz pengwin #14 üzenetére

    Én is szeretem. :) Csak sajnos tényleg kevés játékos lehet, vagy nem itt beszélik meg a dolgokat. Pedig a Paradox stratégiák egész jók. EU IV-nek ph-n nincs is topikja.

    Ha valakinek van jó története vagy kérdése, az azért írjon nyugodtam ide. Szívesen olvasgatok akár történeteket is kivel mi történt.

  • wednesday

    őstag

    válasz pengwin #16 üzenetére

    Ha ott lett volna a valóságban is a végvárvonal, akkor azt hiszen nem lett volna itt gond. ;]

    Mikor én játszottam anno magyarokkal Bizánc nagyon erős maradt. Az első számú hatalmak között volt mindig, katonai ereje általában a legnagyobb volt. Nehéz volt bármint is kezdeni vele. Lehet ott követtem el anno a hibát, hogy az elején 2x is nagy erőkkel segítettem Bizáncot. Nem akartam, hogy túl hamar bedarálják és valami erős muszlim ellenfél keveredjen az "előszobába".

    Csak lestem az alkalmat, hogy mikor tudok éppen betámadni egy területet, mikor nagyon el folt foglalva máshol + annyi pénzem volt, hogy nagyszámú zsoldos sereget tudjak felfogadni. De azt is csak rövid időre. Nagyon ki kellett számítani a hadüzenet idején, a zsoldosok felfogadásának idejét stb.

  • wednesday

    őstag

    válasz pengwin #18 üzenetére

    Tényleg, amíg ott nem foglalunk hont a Kárpát-medencében, bármekkora területet behúzhatunk?

    Honfoglalás után jön a még sereg? Nem úgy van, hogy a kezdősereg elég nagy, hogy viszonylag zökkenőmentesen lehessen bejönni?

  • wednesday

    őstag

    válasz pengwin #20 üzenetére

    És ez a sereg megmarad, ha áttérünk a kereszténységre (vagy valamelyik nem pogány hitre)?

    Mert ugye logikus, hogy nagy sereggel tudunk kalandozni, meg tudunk védekezni ha bekapunk egy keresztes inváziót, ha elege van belőlünk a nyugatnak. De a letelepedésnél már a szabad emberek többsége már nem katonáskodik, elvileg.

    Meg gondolom, ha a sereg jó része odavész azt nem könnyű pótolni már.

  • wednesday

    őstag

    válasz pengwin #22 üzenetére

    Akkor lényegesen egyszerűbb 867-be kezdeni, mint 1066-ba. :)

    A játékomban nagyon féltem a mongol inváziótól, de az elmaradt. Valahogy elterelődtek, elakadtak, el voltak mással foglalva.

    Majd az EUIV-el akarok megismerkedni, egy EU-s játékkal sem játszottam még. És ránézésre sokkal összetettebb, mint a CK2.

  • wednesday

    őstag

    válasz pengwin #26 üzenetére

    Akkor te jól ismered az EU sorozatot is. Nekem az még újdonság erejével hat. Lehet azért mondom, hogy CK2 egyszerűbb, mert már ismerem. Igen, CK2-ben az urakodóház, nemesi ház, menedzselésére épül a játék, EU-nál meg országra.

    És pont az okozza a nehézséget (a gyengébb angol tudásom mellett), hogy hirtelen nem tudom, mi mire való. Mégha a leírást értem is, a hatásai nem ismertek még előttem. Mennyi katonát állítsak ki, hogy osszam el a pénzeket, békében vegyem e jobban vissza a csúszkát, a flottánál is? A kereskedelemhez hogyan kell hozzáállni stb.

    A kibővített békerendszer is első látásra jobb (aztán, hogy játékban milyen érdemi hatása lesz más kérdés). Jobban teszik, hogy több féle feltétel van, nemcsak mint CK2-ben, hogy győzelem, semleges béke, megadás. Lehet egyezkedni dolgokról.

    Ez valami mod? Trónok harca lenne?

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz pengwin #28 üzenetére

    Köszi a kezdő leírást. :) Itt is kelleni fog jó pár próba játék, mint CK2-nél, hogy képben legyen az ember.

    A HOI3-at is próbáltam, az is tetszik. Bár egy idő után manuálisan mozgatni és "kötözgetni" az egységeket a hierarchiában...elég pepecselős. Automatának meg szerintem nem sok értelme van, ne a gép játsszon már, hanem a játékos, aki jobban is boldogulhat.

  • wednesday

    őstag

    válasz pengwin #28 üzenetére

    Ja igen, ha mondjuk kereskedő állammal kezdek pl: Portugália. Akkor a flotta finanszírozása nem csak a hadihajókra van hatással, hanem a kereskedőkre is?

    Mert ha itt viszem le a csúszkát a morálon kívül a "Light Ship Trade Power" egyre rosszabb %-os arányt mutat. Magyarán csak a hadsereg fenntartással lehet babrálni ha tengeri hatalom akarunk lenni? Vagy ennek is lehet arany közép útja?

    [ Szerkesztve ]

  • wednesday

    őstag

    válasz woryz #33 üzenetére

    Nem egy gyakran látogatott topic, sajnos. :)

    A másik nagy kedvencemnek az EUIV-nek nincs is topic-ja.

    Gondolom azóta már belerázódtál a játékba.

Új hozzászólás Aktív témák