Ingyen nézhetők a filmek az Indexen

Az október közepén megkezdett zártkörű teszt befejezését követően a múlt héten élesben is elindult az Index-csoportba tartozó Indavideó filmcsatornája, mely ingyenesen, mégis legálisan biztosítja különféle terjedelmű és műfajú filmek megtekintésének lehetőségét a magyarországi internetezők számára. Jelenleg a repertoárban csak néhány hazai alkotás található – rövidfilmek, természetfilmek és olyan egész estés mozik, mint az Overnight, a Fehér tenyér, a Dealer és a Pánik –, de az üzemeltetők ígérik: gyorsan bővül majd a kínálat, és nem csak magyar gyártású mozikkal.

A hazai piacon úttörőnek számító szolgáltatást reklámbevételekből remélik finanszírozni, ebből fizetik az alkotóknak a jogdíjakat is. Az üzleti modellből következik, hogy a filmek csak a böngészőben, folyamatos internetkapcsolatot igénylő streamként nézhetők, letöltésükre nincs lehetőség. A tartalmak ugyanakkor az Indavideó lejátszójával szabadon beágyazhatók más oldalakba is – amint az az Index főoldalának alján és e hírünkben is látható.

„A hirdetők által finanszírozott mozgóképes tartalom ötlete a kereskedelmi televíziókból jön, a streaming videózásé pedig a netes megosztókból. Kézenfekvőnek tűnt, hogy ezt a két működő modellt kellene megpróbálni összegyúrni. Arra gondoltunk, hogy az Indavideó infrastruktúrája és az Index-csoport látogatottságára és sales-erejére támaszkodva összességében meglehet minden szükséges összetevő: a sok néző, a könnyen elérhető, jól működő szolgáltatás, a jó tartalom” – mondta az online mozi geneziséről lapunk e-mailes megkeresésére válaszolva Bazsó Gábor, az üzemeltető Indexvideó Zrt. vezetője.

A filmcsatornát az Indavideó meglévő szerverparkja szolgálja ki, annak hardveres bővítésére egyelőre nem volt szükség, csupán a tárolás és a kiszolgálás rendszerét alakították át úgy, hogy a többletterhelést képes legyen elviselni a rendszer. A közeljövőben néhány tízezer napi filmindítással, nézővel számolnak.

Az egyelőre szűkös tartalomkínálatot heti legalább hat új filmmel tervezik bővíteni. „Fontos, hogy nem hajtunk mindenáron a gyarapodásra, azaz olyan filmeket hozunk be, amiket eleve jónak tartunk. Természetesen jönnek a sikeres magyar közönségfilmek is majd egymás után, és a nem túl távoli jövőben megérkeznek majd az első külföldi tartalmak is” – mondta a cégvezető. A nézők maguk is javasolhatnak filmeket a kínálatba való felvételre a filmcsatorna blogjában, ezek közül „a legnépszerűbbekre ráindulunk, mint egy drótszőrű tacskó” – ígérik.

A kezdeti tapasztalatok azt mutatják, hogy az alkotóknak tetszik a szolgáltatás, és sokan maguk jelentkeznek az üzemeltetőknél. „Nekünk ez az egészben a legnagyobb öröm, mert volt az ügyben egy olyan igazolásra váró előfeltevés, hogy igenis volna a mai magyar fimnek közönsége, ha lenne könnyen hozzáférhető csatornája, nemcsak a féltermes éjszakai vetítések az artmozikban” – mondja Bazsó Gábor.

Azóta történt

Előzmények

  • ASVA: egyre több a mozis hanglopás hazánkban

    A gyakorlat alapján kalózok más országból származó illegális filmfelvételre a hazai mozikból felvett szinkronhangot illesztenek, az így magyarított kalózfilm a mozis premierrel gyakorlatilag egy időben már le is tölthető a netről.

  • A filmipar egyetlen menedéke az internet

    Brit filmes szervezetek egy olyan koncepciót ajánlanak a filmes iparnak, amelynek segítségével stabilizálhatják az illegális internetes letöltések miatt megroggyanóban lévő iparág helyzetét.

  • Ingyen nézhető sikerfilmek az interneten – legálisan

    Július 7-ig 20 nagyjátékfilm tekinthető meg a filmklik.hu portálon teljesen díjmentesen és legálisan. Ez lenne az új üzleti modell?

  • Zenéért fizetni? Minek?!

    Bezárja online zeneboltját az Origo, amely öt évvel ezelőtt elsőként lépett be erre a piacra. Profitot a többiek szerint sem lehet kivenni ebből a bizniszből.