VR-dömping, Vulkan API, Space-X kinemlövés

Tarol a VR, éledezik a DX12, fotós újdonságok

Talán nem túlzás azt állítani, hogy a barcelonai MWC ellopta a show-t a PC-s piac elől, hiszen jól láthatóan a cégek takarékra kapcsoltak, amíg a világ a mobilpiacra figyelt. Igaz, volt egy-két próbálkozás, például a Lenovo részéről, hogy új x86-os notebookokat és tableteket mutassanak be, de ez eltörpült a mobilos újdonságok, illetve a VR, azaz virtuális valóság mellett.

Lenovo Ideapad Miix 310
Lenovo Ideapad Miix 310

Utóbbira érezhetően rákészültek a cégek, köztük a HTC is, aki a Vive headsettel az Oculus egyik legnagyobb kihívója lehet, ha kifizetjük a borsos vételárat. Eközben úgy tűnik, hogy a Sony saját megoldása, a Playstation VR is egy igen jó alap lesz, legalábbis a frissen előkerült adatok ezt támasztják alá. A mobilgyártók sem szeretnének kimaradni a buliból, így az eddig csak partvonalról szemlélődő LG is beszáll a VR-be, méghozzá olyan eszközökkel, amivel a Samsungnak állít ellenfelet.

Processzorok és VGA-k terén igencsak foghíjas volt a heti választék, egyedül az AMD próbálkozott egy új Catalyst Hotfix meghajtóprogrammal, ami az érkező új játékokra koncentrál, illetve bemutatták a Falcon platformot, ami lényegében beágyazott rendszerekbe szánt, G-szériás SoC-ok, amelyekkel a vállalat az egyedi igényeket is kiszolgálja.

A DirectX12 és Vulkan API rajongóinak viszont tudunk némi újdonsággal szolgálni. Úgy tűnik, az NVIDIA ráharapott a Vulkanra, ugyanis Shield konzoljuk legújabb és egyben legnagyobb frissítése már kapott erre vonatkozó implementációt. A DirectX 12 tudását pedig a Nirous próbálja kidomborítani, mivel az Ashes of Singularity új verziója már új leképezőt és olyan működési módokat kapott, amivel már képes megmutatni az API, hogy mire képes valójában.

Nem árasztottak el minket újdonságokkal a tévés, házimozis cégek sem, de megnézhettük a Sony idei csúcstévéjét, ami 4K felbontással és HDR konverzióval kecsegtet. Ezenkívül csak a Philips adott hírt magáról, illetve OLED tévéjéről, ami elmondásuk szerint még idén elkészül.

Szemben a PC-piaccal, fotós fronton rengeteg újdonsággal rukkoltak elő a gyártók. A legnagyobb újdonság a Pentax régóta, mintegy 15 éve várt Full Frame fényképezőgépének érkezése, ami a K-1 elnevezést kapta. De nem pihentek a Canonnál sem, a középkategóriában az EOS 70D-t leváltó 80D érkezését jelentették be, ami több ponton megújult elődjéhez képest. Az új gép mellé új objektív is dukál, az EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS USM ugyanis megkapta a Nano USM fókusztechnológiát, aminek kiaknázásához a PZ-E1 zoomadaptert is elérhetővé tették.

A másik japán vállalatnál, a Panasonicnál sem pihentek, itt is egy frissített modellel, a DMC-GF7 utódjával, a GF8-cal bővült a kínálat, ami még inkább a szelfizésre helyezi a hangsúlyt. A japánok mellett orosz és kínai vonatkozású hírek is érkeztek. Utóbbi a Zhongyi Opticshoz köthető, és szintén egy termékfrissítés: tovább csiszolták szuperfényerős, 35 milliméteres fix objektívüket, ami továbbra is több gyártó bajonettjére lesz felcsavarható. Az oroszok a Zenit márkanév feltámasztásán dolgoznak egy állami cég segítségével; a patinás nevet a luxusmárkák közé szeretnék emelni.

További hardveres híreink az utolsó oldalon lévő videós hírösszefoglalónkban láthatók.

Megszűnő Tesco Mobile, balszerencsés SpaceX

A zsarolóvírusok az otthoni gépeken is rengeteg bosszúságot tudnak okozni, de most arról kellett hírt adnunk, hogy kórházi rendszert ejtett túszul egy ilyen program. Az amerikai egészségügyi intézmény 4,7 millió forintnak megfelelő bitcoint fizetett azért, hogy az alkalmazottak újra hozzáférjenek az adatokhoz.

A hétvégén egy hacker betört a Linux Mint hivatalos honlapjára, kicserélte a letöltési linket az operációs rendszer egyik verziójánál, és a fertőzött telepítőre irányította a látogatókat. Szerencsére a fejlesztők hamar észrevették a behatolást, de a fórumozók adatait is ellopta a támadó, ezért számukra a jelszócsere mindenképp ajánlott.

A Tesco Mobile ügyfeleit átveszi a Vodafone, mivel a virtuális szolgáltatót megszüntetik, miután a Tesco tavaly kiszállt a közös cégből. A szolgáltató plusz adatforgalommal és belföldön lebeszélhető kerettel igyekszik csökkenteni a kellemetlenségeket.

A Barcelonában zajló MWC-ről kaptuk a hírt, hogy a Deutsche Telekom nagyot lép előre az 5G terén, illetve Magyarországra telepít egy adatközpontot is.

Az Apple és az FBI a nyilvánosság előtt izmozik egy iPhone kapcsán, amin a hatóság számára fontos információk lehetnek, de nem férnek hozzá az adatokhoz, és arra kérték a gyártót, oldja meg, hogy feltörhessék a készüléket. Bill Gates az FBI mellett foglalt állást, miközben a Szilícium-völgy vállalatai az Apple mögött sorakoztak fel. Nehéz ügy.

A kormány új e-közigazgatási rendszert vezetne be, aminek révén szoftveres kontrollt szerezne az önkormányzatok felett – legalábbis egy dokumentum szerint, aminek valódiságát nem erősítették meg és szerzője sem ismert; a Belügyminisztériumnál azt mondták, a sajtóból értesültek a dologról. Mindenesetre érdekes szövegezés szerepel benne.


[+]

Az Uberrel kapcsolatban is sok minden történt a héten, például az NKH kedden kiadott tájékoztatója alapján taxinak minősítette a szolgáltatást, amivel újabban csak azok tudnak élni, akik korábban már utaztak, az új ügyfelek nem találnak autót. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára pedig interjút adott az Indexnek, amelyben rengeteg érdekes dolgot mondott, például hogy az Uber megígérte a szabályszerű ügymenetet, de nem tartott be semmit belőle. És hogy nincs okostelefonja.

Videó készült a Boston Dynamics legfrissebb, emberszerű robotjáról, ami komoly fejlődésen ment át az elmúlt évek során. Ha felborul, gond nélkül feláll, és csinálja tovább, amire programozták. Telerakták szenzorokkal, a dobozokkal is jól bánik, de még mindig van tere a fejlődésnek.

A Facebooktól kiszivárgott egy hirdetőknek szóló dokumentum, ez alapján a Messengerben is megjelenik majd a reklám, pontosabban direkt marketingre ad lehetőséget a társaság, de nem spammelhetnek a cégek, csak annak küldhetnek reklámokat, aki önszántából felveszi velük a kapcsolatot. Közben megérkeztek az úgynevevezett reakciók, ezekkel különböző érzelmeket lehet kifejezni a közösségi oldalon, kibővítve a like gomb adta lehetőségeket.

A szerda éjszakára tervezett SpaceX kilövést a vállalat kénytelen volt elhalasztani egy nappal, aztán csütörtökön sem tudott elrajtolni a Falcon-9-es hordozórakéta, emiatt a SES-9 kereskedelmi műholdat csak egy későbbi időpontban tudják majd pályára állítani.

A Microsoft felvásárolja a Xamarint, a platformfüggetlen mobilalkalmazás-fejlesztő eszközöket készítő céget, amivel évek óta szorosan együttműködik. Remek lehetőségek nyílnak így a redmondi óriás előtt, de csak áprilisban beszélnek arról, hogy mihez kezdenek ezekkel.

A Google Docs helyettünk gépel, ha diktáljuk a szöveget. Nyolcvankilenc nyelvet ért meg a Chrome böngészőben, de a központozáshoz és a hangvezérelt szövegszerkesztéshez világnyelvet vár el.

Videós hírösszefoglalók

-szp-, Daywalker, Rage23