Régi gépre új Linuxot

Linux Lite, Puppy

Kicsit többet kíván a CPU képességeit illetően a Linux Lite (www.linuxliteos.com). A modern megjelenésű disztribúció szintén az Ubuntu LTS kiadásaira támaszkodik és ugyan beéri akár 700 MHz-es CPU-val is, de ragaszkodik hozzá, hogy annak legyen PAE támogatása, azaz támogassa a 32 bitesnél tágabb fizikai memóriacím-tartomány használatát. Hogy erre képes-e gépünk, azt a Coreinfo.exe használatával tudhatjuk meg, másoljuk fel a gépre és parancssorból futtassuk.

Telepítés után a G-Parted, LibreOffice Writer és Calc, XFBurn CD/DVD Burner, VLC Media Player, Firefox Web Browser (Flash 10-el), OpenJDK Java, Steam, Mumble Voice Chat, Thunderbird Email, XChat IRC Client, Gimp, Leafpad Text Editor, Xarchiver programok – sok egyéb mellett – kapásból rendelkezésre állnak.

Aki igazán régi géphez keres partnert, annak szívből és személyes tapasztalatok alapján ajánlhatjuk a Puppy Linuxot, mellyel egy eredeti Asus EEE PC 2G Surf netbookba is sikerült életet lehelnünk. Az öreg „laptop” háttértára egy beépített 2 GB-os flash meghajtó, amit a gyárilag telepített Windows XP Starter nem kezel túl kímélően, szerencsére a Puppy Linux (Precise) erre is odafigyel. A szokásostól némiképp eltérő, OpenBox ablakkezelővel készült Live Linux ugyanis memóriából, lapozófájl nélkül fut akkor is, ha feltelepítjük a merevlemezre (vagy esetünkben flash meghajtóra). Csak időszakosan írja vissza a változásokat a képállományba, egy menetben, így nem fáradnak el a régi flash meghajtók cellái sem.

Több alváltozata létezik a Puppynak, a Wary régi, 2.6-os kernellel megy, ősi 486-os konfigurációkon is elfut minimális RAM-mal és támogat számos régi telefonos (win)modemet is. Ha ennél kicsit jobb, „pentiumos” vagy i686-os processzorunk van, akkor a Racy kiadással érdemes próbálkoznunk, mely ugyan 486-oson már nem megy, de nem követeli meg a PAE támogatást, így legfeljebb 4 GB-nyi RAM-ot képes megcímezni. Modernebb PC-kre vendégrendszerként, vagy csak gyorsasága miatt a Precise ajánlott, ez képviseli a Puppy fejlesztésének fővonalát. Itt már nem toleráltak az ISA bővítőkártyák és kell legalább 256 MB RAM, viszont a rendszer egész csinos. Mindenre találunk előtelepített szoftvert, még ha olykor meglepően ritkán használt darabokat is, magyar billentyűzet is beállítható, de hazai kezelőfelületet nem találtunk hozzá. SFS csomagokkal akár Chromium, Firefox vagy Seamonkey böngésző, Java és sok egyéb más is telepíthető rá. Támogatja a meghajtó titkosítását is.

Megemlítenénk a minimális rendszerigényű, Debian alapú Crunchbanget, mely a bevált Start menü klónok helyett egy jobb egérgombos menüt kínál csak a desktopon, és ezt is manuálisan kell kiegészítenünk – nem feltétlenül kezdődnek való megoldás. Akad még ezen felül jó pár különféle és különleges „aprólinux”, de elsőre érdemes lehet a fentebb ismertetett disztribúciókkal kísérletezni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Kár lenne lemondani a régi vasról

    A 2007-ben gyártott gépek között már bőven akad olyan darab, amit feltámaszthat ez a megoldás.

Előzmények

  • Nem jött össze a pénz az Ubuntu Edge-re

    Az első néhány nap alatt még úgy tűnt, összejöhet a példátlanul magas összeg az ubuntus szupertelefon gyártásának beindításához, de aztán lecsillapodtak a kedélyek. Az eszköz, vagy a koncepció volt hibás?