Körvonalazódik az új csúcs-Radeon, újra divatba jöhet a hangkártya

GeForce GT 710, csúcs-Radeon, tévédömping

Lassú mederben csordogáltak az események a héten, szerencsére az Apple tápadapteres visszahívásán kívül csak kevés eseménynek volt negatív kicsengése. Érdekességből viszont nem volt hiány, mint például a VRLA-n látott Falcon Northwest asztali gép, amiben állítólag az új csúcs-Radeon dolgozott. Az NVIDIA pont a másik végéről fogta meg a dolgokat, részükről az abszolút belépőszintű GeForce GT 710 volt újdonság a héten, illetve egy új drivert is kiadtak, amiben már támogatnak néhány GeForce kártyát, amelyeket PCIe helyett Thunderbolt 3-on keresztül is meg lehet hajtani.

Az Intel portájáról új Celeron és Pentium processzorok érkeztek, összesen öt darab, amiből négy Skylake, egy pedig Bay Trail alapú, de mindegyik ugyanazt a speciálisnak mondható területet fedi le. De visszatérve a VRLA-re, ha hisszük, ha nem, új erőre kaphatnak a hangkártyák, méghozzá a virtuális valóság miatt, aminek okát bővebben is kifejtettük.

Úgy tűnik, olvasóink figyelmét két processzorhűtő is felkeltette. Aki lemaradt volna róluk, annak ajánljuk figyelmébe az Arctic passzív megoldását, az Alpine 11-et, amit Intel processzorokhoz szán a cég, illetve ennek totális ellentétét, az univerzális, tekintélyes hő elvezetésére képes, prémium kategóriás Alpenföhn Olympot.

Lendületben a kijelzőpiac is, hiszen a Dell hamarosan piacra küldi az "alig kávás" Infinity Edge monitorainak legkisebb darabjait, amelyek között lesz olyan, amit az asztallaphoz lehet hozzáerősíteni, az LG pedig egy FreeSync-kompatibilis, 34"-es hajlított kijelzővel rukkolt elő. Az iiyama is pont egy ugyanekkora monitort küld a piacra, de a konzervatív japán cég maradt a hagyományos, teljesen lapos kialakításnál.

Nagyon nagy volt a mozgolódás a szórakoztatóelektronikai szegmensben, főleg ami a tévéket illeti. Úgy tűnik, visszatér a Sharp márkanév, bár egyelőre csak az USA-ban, és ott is csak azért, mert a név birtokosa, a kínai Hisense így döntött. Ugyanakkor a cég nem aprózza el, rögtön egy rakás tévét küld majd a piacra – no persze ez a Sharp belül már nem ugyanaz a Sharp lesz, mint amit régebben ismertünk. A Panasonic is számos új tévével készül, és ezek közül már körvonalazódik, hogy milyen belépőszintű UHD készülékek várhatóak, valamint azt is tudni már, hogy mely felsőkategóriás modellek kapják meg az UHD Premium minősítést.

Úgy tűnik, hogy ezeket a készülékeket lesz is mivel etetni, mivel életjeleket mutatott az UHD Blu-ray piac, és nem csak a készülék, hanem a tartalomgyártók oldaláról is. Amíg ez tömegesen megvalósul, remélhetőleg lesz elegendő tartalom, és ebben a tartalomszolgáltatókon kívül az okostévék által kínált szolgáltatásoknak is nagy szerepük lehet a jövőben. A Samsung is érzi ezt, így nem rejtik véka alá, hogy hamarosan elkészül az új Tizen okostévérendszer.

Az internet Isten ajándéka, használd okosan

A héten megérkeztek az első negyedéves jelentések a karácsonyi szezont is magába foglaló időszakról, így például az Írországban új, maximálisan környezetbarát adatközpontot nyitó Facebook is közzétette eredményeit. A közösségi oldalnak már 1,59 milliárd aktív felhasználója van, az emberek több mint fele pedig kizárólag mobileszközről tartja a kapcsolatot ismerőseivel. 5,8 milliárdos bevétel mellett (51 százalékos bővülés az előző év azonos szakához képest) 1,56 milliárd dolláros nyereséget realizáltak. Ennek jelentős része hirdetésekből származik, egy ügyfél 3,73 dollárt ér a cégnek.

Kína legnagyobb internetes kereskedelmi csoportja, az Alibaba Group az országban tapasztalható lassuló gazdaság ellenére harminckét százalékkal tudta növelni bevételét, de a befektetők annak ellenére is pesszimisták, hogy az előrejelzések gyengébb negyedévet prognosztizáltak.

Ennyit érünk a Facebooknak
Ennyit érünk a Facebooknak

A Microsoft feleannyi Lumiát adott el, mint egy évvel korábban, ennek ellenére kellemes negyedévet zártak: 25,7 milliárdos bevételre 6,3 milliárdos nyereség jut, köszönhetően a Surface és a felhő üzletág sikerének. Az OEM Windows eladásainak visszaesése is lassult, bár még így is hat százalékkal kevesebb előre telepített operációs rendszert adtak el, mint egy évvel korábban. Az ingyenes frissítési lehetőség (és az erőszakos kampány) hatására a Windows 10-et futtató aktív eszközök száma elérte a 200 milliót.

A Surface sikere az iPad visszaesését is jelentette: az Apple negyedével kevesebb táblagépet adott el az előző karácsonyi szezonhoz képest. Persze szomorkodni a cupertinóiak sem fognak, 75,9 milliárdos bevételre 24 százalékos profithányad jut. Hamarosan lépéskényszerbe kerülhet a vállalat, hiszen a befolyó pénzek túlnyomó többségét az iPhone-eladások adják, úgyhogy idén valami nagyot kell villantaniuk, mivel az eladások stagnálnak, ideje előhúzni valamit a kalapból.

Tulajdonost vált a SourceForge, a BIZX egyik leányvállalata veszi meg a Slashdottal együtt a DHI Grouptól. Az új tulajdonos azt ígéri, hamarosan régi fényében tündökölhet majd a forráskódtár. A Telekom is jobbá szeretné tenni szolgáltatását, ezért újabb településeken vezetik be a digitális televíziózást.

Mobilos operációs rendszerek piaci részesedése, 2015. december
Mobilos operációs rendszerek piaci részesedése, 2015. december

2013-ban még az ötven leginnovatívabb vállalat közé sorolták a Parse mobilos alkalmazáskészítő vállalkozást, amit gyorsan fel is vásárolt a Facebook. A héten bejelentették, hogy bezárják a szolgáltatást, viszont legalább okosan csinálják: létrehoztak egy nyílt forráskódú Parse szervert, illetve migrációs eszközt is bevetnek, hogy a felhasználók a lehető legkevesebb szentségelés mellett léphessenek tovább.

Hazánk is változások előtt áll: Lázár János bürokráciacsökkentést jelentett be, ennek keretében hetvennél is több állami intézmény, illetve költségvetési szerv szűnhet meg, így például a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet is. Az ügyben megkerestük a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, ahonnan meglepő gyorsasággal kaptunk választ.

A NAV kormányzati utasításra rászáll az uberes sofőrökre, szigorúan és folyamatosan ellenőrizve őket. Az adóhivatal útmutatása alapján a kvázitaxi szolgáltatást nyújtók elkerülhetik a büntetést, ehhez csak néhány egyszerű szabályt kell betartaniuk.

A Google saját eszköztárával igyekszik a jövőben figyelmeztetni az internetezőket, ha potenciális veszélynek vannak kitéve azáltal, hogy az általuk látogatott weblapok nem használnak HTTPS azonosítást. A Google Chrome böngészőkben egy piros X jelenik majd meg a címsorban; a funkció – egyelőre önkéntes jelleggel – már most is aktiválható.

Elhunyt a mesterséges intelligencia kutatásának atyja; Marvin Minsky 89 éves volt, amikor agyvérzést kapott. Röviden megpróbáltuk összegyűjteni, hogy mit is adott nekünk a tudós, aki többek között megépítette az első neurális számítógépet, de foglalkozott robotikával, számítógépes nyelvészettel és fénytannal is.

Marvin Minsky 89 (†)
Marvin Minsky 89 (†) [+]

Nemrégiben nyilvánosságra hozták az Oracle és a Google szabadalmi perének jegyzőkönyveit, melyeből kiderült, hogy legalább egymilliárd dollárt fizetett a keresőóriás az Apple részére azért, hogy az alapértelmezett keresőmotor a Google legyen, ám arra hivatkozva, hogy a tárgyaláson elhangzó érzékeny üzleti információk hatással lehetnek más cégekkel folytatott egyeztetésekre, a jegyzőkönyvek mostanra már nem elérhetőek.

A katolikus egyházfő kiállt az internet érdemei mellett, hangsúlyozva, hogy nem a technológia határozza meg a kommunikáció hitelességét, hanem az számít, tudjuk-e belátással és ésszel kezelni a rendelkezésünkre álló eszközöket. Amennyiben igen, úgy az internet, a közösségi oldalak és a szöveges üzenetküldő szolgáltatások is Isten ajándékának tekinthetőek.

A Spotify hosszú tesztidőszakot követően végre elindította videós szolgáltatását, bár azt a cég egyik alelnöke is elismerte, hogy sokat kell dolgozniuk azon, hogy ezt megszerettessék az ügyfelekkel. Első körben reklámoktól mentes mozgóképekkel támadnak, de üzleti terveikben videós hirdetéselhelyezésekkel is számolnak, egyelőre csak elméletben.

Videós hírösszefoglalók