Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    LOGOUT blog

    válasz MageRG #21122 üzenetére

    Szerintem egy ismeretlen jelenséget megmagyarázni, és valamit megoldani hasonló idegi folyamat. Mindkettőben tapasztalataink alapján keressük a megoldást, a lehetőségeket kiértékeljük, valószínűsítjük, és csökkenő valószínűség szerint megvizsgáljuk, hogy mi lehet, mi lehet a megoldás.
    Egy vallásos tudós is ugyanígy fog eljárni. Annyi, hogy mivel ő vallásos, a kiértékelésében az Istennel kapcsolatos magyarázatok nem nulla valószínűséggel fognak szerepelni. Nyilván az ateista tudós előbb fog hinni UFO-ban, mint Istenben, ezért nála a földönkívüliek beavatkozása magyarázat előbb fog szerepelni.
    Na jó, de mennyire elöl? Végül is a kérdés az, hogy egy ismeretlen jelenség magyarázatára az első ötlete Isten lesz-e a vallásos tudósnak igen vagy nem? A válasz nem tudom. Ha egy tüzes lángoszlopot lát maga előtt, és olyan hangot vél hallani, hogy én vagyok az Úr, akkor Istenre fog gondolni. Ha a felhők alakjában Jézus arcát véli felfedezni, amint a napsugár áttör a felhőkön és rávilágít egy domboldali házikóra, akkor azt fogja mondani, nini milyen érdekes jelenség a természettől. Persze ha az a kép raszterpontos és színes replikája Michelangelo teremtésének, akkor Istent fogja sejteni mögötte.

    „van aki vallásos alapon utasítja vissza a szervátültetést”

    Azért a test még mindig nagy talány az ember előtt. Feltevéseink, és elképzeléseink vannak, aztán kiderül, hogy hát elbizakodottak voltunk. Még mindig érik az embert meglepetések.
    Pl itt ez a cikk, hogy az agy élénken kommunikál a bélrendszerrel, mitöbb, a bélrendszer beleszólhat az agy működésébe.

    Ebből kiindulva, érthető, ha egyesek nem akarnak akármilyen szervez bepakoltatni a testükbe. Nem mondom, hogy igazuk van, csak azt, hogy megértem őket, egyszer még kiderülhet, hogy nekik van igazuk. Tény, életmentő műtétnél nem kéne a vallásra hivatkozni, azért megtagadni a vérátömlesztést, védőoltást, ellátást, csak mert mondjuk egy tisztátalan végezné.
    Teréz anya életéről készült filmben volt egy részt, hogy az indiaiak háborognak, hogy a rendőr tegyen valamit, hogy ez a nő ne ápolja itt az alsóbb kasztba tartozókat. Erre ő frappánsan azt a választ adja, hogy ok, majd ha ti ápoljátok őket, akkor megtiltom neki.

    (#21123) zone:
    „Az olyan apróságtól kezdve, mint az USA-ban a pénzekre nyomtatott "In God We Trust"...”
    Azért ne felejtsd el, hogy Európa és Amerika keresztény gyökerekre épül. Bármennyire is ateista vagy, a kereszténység értékrendjét követed. pl Nem nézed le az alsóbb kasztba tartozókat, a szellemi fogyatékosokat, ha meglátsz egy beteg szerencsétlen embert, akkor nem azt mondod, hogy megérdemelte, tuti karmikus adóság, és nem segítesz neki, nehogy átvállald az ő karmáját. Szóval igenis ki kéne rakni minden határátkelő helyre, hogy mi itt ha nem is vagyunk vallásosak a keresztény normák szerint élünk, és elvárjuk, hogy aki idejön, bármilyen vallást is követ, tisztelje a mi kultúránkat, és tartsa be az értékrendünket. Ha neki baja van azzal, hogy a társadalom jó része Istenben hisz, vagy bizonytalan, hogy létezik-e, akkor maradjon ott ahol Sivában, Allahban hisznek.

    „És az lenne az optimális, ha az ismeretek minél inkább összhangban lennének a valósággal.”
    Te elvárod, hogy a vallásos azt mondja, hogy igen, lehetséges, hogy e mögött nem Isten van, hanem a természet, de sosem adnád meg valaminek a lehetőséget, hogy Isten van mögötte. Akkor ki nem hagyja hogy az ismeretek összhangban legyenek a valósággal?

    Nem tagadom, hogy elvakultak a vallás nevében sok ostobaságot csinálnak. Amit írtál példát az szörnyű.
    Az se lehet rá magyarázat, hogy csoportban az ember tud hülye döntéseket hozni, számtalan helyen foglalkozott vele a pszichológia. (Emberek 2/3-a megölné egymást; félünk attól, hogy a csoport álláspontjával szembekerülünk, ezért ki is ugyanazt a hülyeséget mondjuk stb) De valahogy ritkán említik meg az olyan eseteket, mikor a vallás nevében csinálnak jót. Pl Betegápolás.

Új hozzászólás Aktív témák