Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Tudnátok ajánlani egy-egy vázlatos lehetőséget, például egy "jó" megoldást, jó ár/érték aránnyal, és egy "csórók UPS-e, ami még épp vállalható" verziót?

    Van egyszer egy "házi szerver" kupac a padláson:
    - AMD A75 + A8-5600K, 4-5 HDD, 2 PCI-E hálókártya (a 10Gbe az jól fűt)
    - kis kütyük, mint hálózati switch, ethernet PoE adapterek WiFi AP-knek
    (az alaplapot és CPU-t alkalom adtán energiatakarékosabbra tervezem cserélni
    Ez szerintem megáll ~100W alatt még terhelve is.

    És van közvetlenül alatta (egy szinttel lejjebb) egy "szórakozó/munka-szoba":
    - játékos/munkás PC (i5-2500K, R9-R290X jól megtuningolva, de az energiagazdálkodás meghagyva)
    - egy áraméhes plazma TV (papíron max 438W, bár gyakorlatilag nyilván kevesebbet eszik, mert nincs maximumra húzva a kontraszt és nem homogén fehér képernyőt bámulok)
    - egy papíron sok-sok wattos házimozi audio erősítő (idle is langyos a váza)
    - egy kis LCD monitor
    Na ide maximumra még 1000W is kevés, bár a "jellemző" érték azért valószínűleg alatta van, ha mindent számolunk, és mondjuk úgy ~500W lehet, ha csak a PC-t (és a kis LCD monitort).

    Először arra gondoltam, hogy veszek egy-egy "gagyi" UPS-t, ami életben tartja a két PC-t és a helyi hálózatot (a "szerver"-en van gyakorlatilag minden adat [redundánsan], a PC-n csak az OS és programok SSD-n), míg lementhető az aktuális játék/munka-állás, illetve kiürülhet a write cache...

    A következő ötlet az volt, hogy veszek egy kicsit komolyabbat, ami a padláson lesz (azért is van most ott egy "gépkupac", hogy minél kevesebb kütyü legyen a közvetlen környezetemben, főleg ha zajt kelt, mint a HDD-k) és levezetek a falban egy tápkábelt a másik PC-nek is.

    A harmadik ötlet pedig elvitt egész addig, hogy talán el kéne merészkednem oda, hogy ne csak szünetmentesítés, hanem zavarszűrés is legyen, mert talán meghálálná a hangkeltő (és netán még a TV is, mert szoktam volt hallani ilyen meséket, hogy "tündérmesés csodákat tesz" a hálózati tápáram szűrő akár hanggal, akár plazmás képpel, csak az ilyen high-tech audio kütyük, amikben pár szénrudacska és/vagy kis tekercsecske van, abszurd túlárazottak szoktak lenni, és nem találtam senkit, aki összerakott volna nekem egy "egyedit" olcsón, így még nem próbáltam itthon ilyet).
    Ez esetben már inkább újra kettéválna a téma és lenne egy "gagyi" a "szervernek" és egy drágább a szórakoztatóelektronikai kütyüknek.

    Van erre valahol egy jó összefoglaló, hogy hova mit érdemes, mit nem?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Kicsit nézelődtem, de még nem egyértelmű számomra, hogy a line-interactive doboz az normál üzemben végez-e bármi szűrést, vagy csak annyi a játéktere, hogy vagy 1:1 átenged, vagy teljesen átvált akksira, mikor túl szennyezettnek/torznak ítéli a bemenetet?
    Ha ezek 24/7 szűrnek is, akkor az FSP EP 2000 és Eaton 5E 2000VA közül jó lehet nekem valamelyik (és melyik lehet jobb szűrés tekintetben)?

    Vagy igazából "online" kéne nekem, ha tényleg szűrni is szeretnék? Abból vajon mit érnek a legolcsóbbak (kicsivel 100k HUF felett indulnak az >=1000W-osok).

    Sőt, egyáltalán jól nézem ezt? Mármint a becsült maximális áramfogyasztásomnak kell egyeznie a doboz névleges teljesítményével (vagy alá esnie), vagy az egyedül az akksis áthidalási időt szabja meg (és ha nekem elég 1-2 perc, akkor elég kisebb is)?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz cinemazealot #9690 üzenetére

    Kösz, megnéztem. :R

    Ezt futottam még át: Technical Comparison of
    On-line vs. Line-interactive
    UPS designs @ APC
    és segített kicsit jobban átlátni a dolgot (mit rejtenek ezek a kifejezések a belső felépítésre/működésre nézve).
    Ez is azt írja, hogy általában mindkettőben van valamilyen zajszűrő, nem csak feszültség védő/szabályzó. Viszont normál üzemben az AC jelalakot csak az online módosít(hat)ja, a line-int. erre nem is képes (AC->AC módban marad a hálózati jelalak, azt csak akkus DC->AC üzemben szabja ő).

    Szóval a "placebó" igényeket csak az online elégítené ki, de annak az induló és üzemeltetési költsége is jelentősen magasabb, így szerintem inkább kihagyom. A line-int. viszont még mindig több szűrés szempontból is (na meg nyilván szünetmentesítésben), mint a semmi, miközben még elfogadható az ára.

    Itt vidéken elég sűrű a pár másodperces, és ritka, de létezik a több (akár több tíz) perces kimaradás is.
    A kis fogyasztású hálózati eszközöknél azért lenne jó, ha akár egy fél órán át is életben maradnák (miután a számítógépek, TV, stb már alszanak/kikapcsolnak), mivel a internet szolgáltatónál van UPS, de a felhasználók többségénél nincs, így áramszünet után mindig túl van terhelve az internetszolgáltató szervere és sokszor az áramkimaradástól hosszabb ideig eltart, mire visszakapom az IP-m (a környéken többnyire olyan Cisco kábelmodemeket használnak, amiknek van beépített akku helye, de a szolgáltató nem tesz bele - még egyedileg kérésre és felárért sem).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz cinemazealot #9695 üzenetére

    Hazahoztam végül egy használt APC Smart UPS 2200-at (régebbi, LCD kijelző nélküli generáció: ilyen, a pontos évjárata ismeretlen).

    Kérdeztem az eladót átvétel előtt, hogy "ez a ventilátor ugye csak akkor forog, ha épp meríti vagy tölti az akksit, de amúgy leáll?", és lehet, hogy ő csak arra gondolt, hogy a zavaróan hangosról a szolidabb fokozatra kapcsol, ami az ő léghűtéses PC-je mellett akár már nem is volt észlelhető, de én egész éjjel hagytam töltődni, másnap pedig ki/be kapcsoltam párszor és vártam még tovább, de sohasem állt le teljesen a ventilátor, csak ha teljesen ki volt kapcsolva és kívülről áramtalanítva (még olyan "standby" módban is forog lassan, mikor egy LED sem világít és elvileg csak az akkut töltheti a háttérben, kifelé nem ad áramot, de nem hiszem, hogy 10+ óra után még mindig töltene, úgyhogy szerintem az a ventilátor mindig forog).

    Érdekes volt, hogy mikor töltötte az akksit, akkor lassan "pulzált" (talán durván 1Hz-en) a fekete képernyő a TV-men (ezt egy játék töltőképernyőjén figyeltem meg). A TV nem az UPS-re volt kötve (még nem is vettem hozzá csatlakozókat, hogy bármit rákössek fixen), csak közös fali vezetékre a szomszéd szobában. -> talán tényleg nem csak placebó, hogy néha jól jön valami szűrés a fali kábel és a TV közé is. :))

    Mivel folyton zajong, így ez tuti, hogy a padlásra megy (a lenti PC passzív vizes, a tápja is túlméretes hybrid). Majd azt még kitalálom, hogy csak a "szerver+hálózat" lesz rajta, vagy lehúzok onnan egy kábelt a falban a PC-hez is.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz cinemazealot #9699 üzenetére

    Analóg VGA kábel 2016-ban? :Y Ilyet használok (hossz és típus): KCS-HH2 (külön-külön megy a VGA-ból egy a TV-be, egy az AVR-be).

    De én vagyok hülye. Megnéztem újra, és most is pulzál a fekete, pedig az UPS és TV közt most már vasalt födém van és nincs se bekapcsolva, se bármelyik oldalról bekötve semmihez. Csak véletlen, hogy pont most kezdte, vagy vettem ezt észre.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz frpeter #9709 üzenetére

    Linux szerver és Windows kliens közt működik, ha a szerverre van kötve az UPS adatkábele?

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz cinemazealot #9742 üzenetére

    "egy elég komoly elektronikát kell üzemelni, hogy összehozza azt a tökéletes szinusz jelet"

    Ezt már legalább harmadjára írod és én is legalább másodjára válaszolok rá, hogy a line-interactive UPS nem nyúl bele a jelalakba, mikor átmegy rajta az áram (tehát az idő túlnyomó többségében), egyedül akkor szabhatja ő, mikor akkumulátorról dolgozik (ami értelem szerint erősen korlátozott időtartam és nyilván csak szükség esetén van így).

    A jelalakot csak az on-line UPS tudja folyamatosan módosítani (illetve az alapvetően nem is tudja az eredetit áttolni, esetleg ha létezik "hybrid", ami szabadon konfigurálható, hogy épp line-int vagy on-line módban menjen).

    Előbbinél elvben minimális kéne legyen az áramfogyasztás (>90%, ideális esetben akár ~98% lehetne a hatékonyság, épp csak annyit kéne ennie, ami elveszik a passzív zajszűrőben és üzemelteti a digitális elektronikát, ami szükség szerint átvált akkumulátorra).

    Ha jelentős a fogyasztás, akkor egyszerűen sokat fogyaszt az "agya", a digitális rész, ami alapvetően csak figyel és dönt arról, hogy mi legyen (illetve gondolom akkor is nőhet a saját fogyasztás, ha épp aktívan szabályozza a feszültséget, de annak is csak ritkán kéne előfordulnia és rövid időszakok erejéig).

    Mondjuk a passzív zajszűrő is lehet masszív, pl. egy szimmetrikus trafó. Még az is elképzelhető, hogy a két trafó közül az egyiknek van 1:1 tekercselése is (vagy persze lehetne egy harmadik önálló trafó csak erre a célra) és azon mindig átmegy az áram zajszűrés okán, de az APC Smart szerintem nem ilyen.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz frpeter #9716 üzenetére

    Nem volt nehéz, az apcupspd egyszerűen települ Gentoo-ra és Windows 10-re is, illetve van a doksijában példa master+slave jellegű konfigurációkhoz. Bár élesben még nem teszteltem, hogy tényleg kikapcsolnak-e a gépek sorban egy perc különbséggel (előbb PC, aztán szerver), de a kliens gépen a GUI a kliens saját démonját monitorozza ugyan azzal a módszerrel, amivel a kliens démon is kérdezgeti le a szerver démont, és látom a GUI-n frissülni a státuszt, szóval legfeljebb a shutdown parancs kiadásával és tényleges végrehajtásával lehet gond (amit majd szeretnék átállítani inkább hibernálásra, de azt még nem tudom lehet-e egyszerűen).

    @A megváltó
    Nekem emlékeim szerint számottevően másképp néz ki belülről a SUA2200I, dacára hogy hasonló a modellkód és a színén kívül a külső ház is (bár ezen máshol van a kártyafoglalat és van USB csati is), így nem biztos, hogy egyszerű lesz megtalálni ugyan ezt. (De ha valamikor a jövőhéten ki kell kapcsolnom a kábelezés véglegesítéséhez, akkor lekapom a fedelet és fotózok egyet.)

    Kerestél már neten szerviz manualt (pl. elektrotanya.hu és google)? Az talán biztosabb.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Ma "ügyesen" csináltam egy zárlat félét az APC Smart-UPS váltóáram kimenet oldalán, mikor egy új eszközt kötöttem rá, és megnéztem a Schoku konnektorban melyik az L és N (most ne menjünk bele hogy miért ilyet kötöttem rá), de figyelmetlenségből rosszul volt beállítva a multiméter (áramerősség és nem feszültség méréshez), így láttam a konnektorban egy kis szikrát, aztán elsötétül a fejem felett a lámpa és felbúgott az UPS ventilátora.

    Visszakapcsoltam az automata kismegszakítót (a mérőóra mellettit), kimértem rendesen hogy melyik L és melyik N (a multiméternek látszólag nem esett bántódása), aztán az a két üzenet fogadott a számítógép kijelzőjén, hogy megszakadt a kapcsolat az UPS-el és túlfeszültség van a PC USB portján (erre a gépre most épp csak az UPS van rákötve USB-n).

    Lekapcsoltam mindent, kihúztam az UPS-ből a bemenő 220V-ot, kikapcsoltam az UPS-t is a nyomógombbal, míg semmi LED nem világított rajta és leállt a ventilátora (mindig forog halkan - vagy hangosan ha akksiról megy), visszadugtam a 220V-ot és megnyomtam a Test/bekapcs gombját. Ekkor szokás szerint lefuttatta az öntesztet, miközben automatikusan bekapcsolt minden, ami rá van kötve, de a probléma továbbra is fennáll.

    Mit kéne / lehetne ilyenkor tenni? Mostantól van egy "buta" Back-UPS-em? (Egy korrekt szervizelés szerintem belekerülne közel annyiba, mint amennyiért használtan szereztem.)

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    A szoftverrel (apcupds) hiába próbálnék bármit, míg a Linux kernel letiltja az egész USB portot (túlfeszre hivatkozva), mielőtt az APC driver felismerhetné az eszközt, tehát a deamon csak annyit lát, hogy nincs csatlakoztatva az UPS (esélye sincs kitalálni, hogy mi a baja, mert olyan mint ha be sem lenne dugva a kábel, vagy a BIOS Setup-ban lenne letiltva az USB port, stb).

    * Igen, nem szívesen kötném át másik USB hubra drótozott portra ezen az alaplapon, vagy másik gépre, hátha (az is?) kinyírja (bár nem próbáltam még mást kötni ugyan ide, hogy működik-e a port, vagy végleges a tiltott állapota).

    Mint írtam, már próbáltam teljesen áramtalanítani egy percre mindent: az UPS-t és vele együtt a rá kötött PC-t is (legelőször csak kihúztam és visszadugtam az USB-t, aztán pedig a PC-t indítottam újra, végül kikapcsoltam mindent és vissza).

    Szóval úgy néz ki, hogy:
    A: "megolvadt az agya", tönkrement az USB-s rész (de picit fura, hogy az önteszt hibátlanul lefut és csak ez nem megy, így hogy a 220V-on volt galiba, nem az USB-t zártam rövidre)
    B: beállt az UPS valami olyan üzemmódba a zárlat miatt, amiből ki kéne venni valahogy (de biztos, hogy nem szoftveresen -legalább is nem USB poton át, max soros porton- vagy valami gombnyomogatással -de nem egyszerűen kikapcs + vissza önteszttel, esetleg fizikailag kicserélni valami biztosítékot a házon belül, stb), de ez is fura, hogy ezt nem jelzi semmi LED-el (ha már az USB ilyenkor nem használható).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #95590400 #9917 üzenetére

    Átdugtam ugyan azon a gépen másik USB vezérlőre, így rögtön felismerte a Linux kernel driver és a daemon szerint is visszaállt a kapcsolat az USP-vel.

    Akkor "csak" a 3.0-ás USB integrált HUB-ot nyírtam ki (vagy talán még az is visszajön, ha törlöm a CMOS-t, de most nem fogom, mert idióta Asrock UEFI nem találja meg magától a "szabványos" helyre másolt kernel képfile-t az EFI partíción, hanem kézzel kell neki bevésni). [Mielőtt megkérdezi valaki: csak azért volt 3.0-ás porton, mert mind szabad volt és épp az esett kézre, eddig nem is tudtam milyenen volt.]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz *Ropi* #9920 üzenetére

    Most se olvasd el végig, amit írtam, de keresd meg a hozzászólásaimban (Ctrl+F) a linux szót (szerintem mindbe beírtam, nagy kezdőbetűvel, hogy feltűnő legyen).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz *Ropi* #9951 üzenetére

    Havi egy lemerítés?
    Én azt olvastam erről, hogy bár érthető, ha valaki szeretné rendszeresen (például havonta) jelentős mértékű lemerítéssel (pl. 20-40% közé, vagy akár névleges 0%-ig, azaz kikapcsolásig húzva) ellenőrizni az UPS állapotát (hogy jobban bízzon benne, ha kell akkor menni fog), főleg kritikusabb helyeken (pl. nem magán-, hanem üzleti célú gépeknél), de ez mégis kerülendő, mert számottevően csökkentheti az akksik élettartamát (ha pl. havonta egyszer csinálod, az is 50+ alkalom lehet két csere közt --- persze ez attól is erősen függ, hogy mennyit dolgozik akksiról áramszünet miatt).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Tomdriver #9953 üzenetére

    Nem lehet állítani az érzékenységét?
    Nálam a "magas" is elég tágas, azzal sem szokott kapcsolgatni, csak ha tényleg kimaradás van (sípol/pislog minden más a lakásban, jellemzően viharos időben).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz zAcsKO #9977 üzenetére

    Ha van cső a falban és elfér benne (gondolom megy valahol TV adós koax és/vagy telefonkábel, esetleg UTP a falban), akkor egyszerűen feltolsz rajta egy dupla szigetelésű, 3 eres rézkábelt (ekkora fogyasztáshoz bármilyet, amit 220V-hoz ajánlanak), az egyik végére EIC dugót, a másikra Shocku aljzatot szerelsz (illetve ami a kütyüknek kell és ami az UPS-en van, most csak felteszem hogy Schoku-s kütyüid vannak és IEC aljzatos az UPS és nem szeretnél felesleges adapter dugókat) és kész.

    Nekem is hasonlóan megy, csak a padláson van az UPS (és a NAS, modem, switch, stb, a falban a PC-hez jön le a szünetmentes).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz raczger #9994 üzenetére

    Ha ADSL, akkor esetleg próbáld meg, hogy az épületbe bejövő 4 eres telefonkábelt kötöd be az UPS-be, majd abból húzod át a modembe, a modemből pedig már egyenesen a router-be vagy PC-be (kinek hogy, neked szerinte a router lesz a következő, csak nem egyértelmű a lentiekből). Így talán tudsz mérni jelszinteket a modemmel (ha megtalálod/eléred a diagnosztikai felületét), meg szerintem amúgy is így lenne értelme.
    Vagy félreértem, és koax kábel megy a modembe?

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák