Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MongolZ

    addikt

    Ez a cikk azért "hülyeség", mert csúsztatásokat tartalmaz.
    Nem a szerző hibája, ne értsetek félre.

    A robotizáció igen, egy csomó kétkezi munkát megszüntet, lásd a földeket sem emberek kapálják már kézzel. Viszont rengeteg új munkahelyet teremt, programozók, karbantartók, robotgyárak, kutatók, fejlesztők, stb.

    Csúsztatás alatt azt értem, hogy a 630-20 arány vagy nem az egész gyáregységre vonatkozik, tehát csak a termelésre, vagy minden egyebet kiszerveztek. Mert az biztos, hogy ennyi robot mellé 5-5-5-5 karbantartó sem elég folyamatos termelés mellett. Ilyen apróságok, hogy ügyvezető, logisztikusok, beszerzők, de hogy mást ne mondjak, portás, pénzügyes, stb. hol vannak? Hol vannak a termékmérnökök, programozók, karbantartók, géptelepítők, gépbeállítók, stb?

    Másrészről okés, megtörtént ez a beruházás, és mi jött/jön ki, mikor térül meg?

    Szenzációhajhász cikk. (Ez nem a ph-s szerzőnek szól.)

  • MongolZ

    addikt

    válasz E770 #42 üzenetére

    Ez azért aktuális, mert az utóbbi néhány évben történt egy ugrás (csökkenés) a robotok áraiban, és ezért már több olyan helyen is alkalmazhatóak, ahol eddig nem érte meg őket. Valamint a tudás, pontosság terén is történt némi előrelépés, ezért pl. acéliparban egyre többen gondolkoznak hegesztőrobotokban.

  • MongolZ

    addikt

    válasz Fred23 #82 üzenetére

    "Terveznek majd olyan robotokat, amiket már alig kell karbantartani"

    A robotok extrém karbantartás-igényesek. Nem lehet mindent robotizálni, mint ahogy eddig sem lehetett mindent gépesíteni.

    "Biztosan teremtődnek új, emberi munkahelyek is, ezt talán nem vitatja senki, de az arányok szerintem mások, mint ahogyan azt Te látod, vagy szeretnéd látni; a tendencia nem az, hogy nőnek az emberi munkahelyek, hanem éppen ellenkezőleg!"

    Egy szóval sem írtam, hogy több munkahely lesz, mint most van. Dehogyis. Kevesebb lesz, ez egyértelmű, viszont azok magasabb szakképzettséget fognak igényelni. Jóval több szakmunkásra lesz szükség (most essünk kétségbe, mert ugye Magyarország vagy diplomás valaki, vagy 8 általánosa van (vagy az se), és üldözzük a szakmunkásokat).

  • MongolZ

    addikt

    válasz BiP #92 üzenetére

    "Igen, új munkahelyet is teremt, de nem ugyanolyan szintű munkát, és a végeredmény mégis az, hogy 590 ember a kevésbé képzett rétegből az utcára kerül."

    Abszolút egyetértünk, de ennek nem a károgás a megoldása (mint ahogy az erről szóló cikkek általában szólni szoktak), hanem az, hogy módosítani kell az oktatást, alkalmazkodni az új igényekhez. (Mo. szempontjából az irány egyelőre katasztrófális)

  • MongolZ

    addikt

    válasz #82729984 #102 üzenetére

    Nem, nem lehet mindent robotizálni. Ez egy hatalmas butaság. Rengeteg mindenben emberi döntéseket kell hozni, persze igen, kellenek a döntéstámogató rendszerek, de az ember mindig szükséges hozzá.

    "Az üzleti életben már most mindenféle félintelligens döntéstámogató rendszerek vannak."

    És mennyi probléma van velük... rengeteg helyen nem működnek rendesen, ezért nem használják (hogy miért, az más kérdés), rengeteg helyen eszméletlenül rájuk támaszkodnak és ez okoz problémát. Ma az üzleti élet automatizáció nélkül működik, persze vannak döntéstámogató eszközök, ezek szükségesek.
    Ma már rengeteg mindent nem az ember végez, mondjuk a bérszámfejtéstől kezdve a termeléstervezésen át, ettől függetlenül emberi felügyelet, beavatkozás és döntéshozatal nélkül ezek nem tudnak működni.

  • MongolZ

    addikt

    válasz #82729984 #114 üzenetére

    "az emberek jelentős részének szimplán nincs meg hozzá az agyi (szellemi) képessége."

    Ez hülyeség. Rengeteg teszt, felmérés, próba, kísérlet bizonyítja, hogy ez nem így van. Meglepően kevés arányban számítanak az örökölt tulajdonságok.

    Igenis meg lehet változtatni az oktatást, pont erről van szó: egyáltalán nem kell mindenkinek diplomásnak lennie, inkább egy jó vastag középrétegre, szakmunkásokra lenne szükség, pártunk és kormányunk meg a 2000-es év óta (vagy lehet 1999, már nem emlékszem pontosan) arra törekszik, hogy minél több diplomás legyen.
    Másrészről az oktatás nem az egyetemen, főiskolán, stb. kezdődik, hanem általános iskolában, illetve előtte. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az óvodában oktatni kell a gyerekeket, sőt! Hagyni őket játszani, kibontakozni, kézműveskedni, stb. játszva tanulni, és egyetlen dolgot várni tőlük: játszani minél többet!

    (#116) Porthoszx:
    "Semmi nem indokolja az emberi döntéseket, sőt a tapasztalat azt mutatja hogy általában a gépek jobban döntenek mint az ember, azokban a helyzetekben amiknél már egálban vannak az emberrel."
    Itt pontosan nem az önvezető autókra, stb. gondolok - amik ugye eddig kb. addig jók, amíg nem találkoznak valami váratlan helyzettel, vagy tökéletesek a körülmények mint pl. felfestett pálya, stb. Mert nekem ne mondja azt senki, hogy az az önvezető autó jó, ami egy vészvillogós autót városban kb. 0 forgalom mellett 20-al kerül ki. Lehet, hogy balesetet nem okoznak, de sokkal kevésbé hatékonyak - még.
    Rengeteg példát lehetne felsorolni, ahol nincs és a közeljövőben nem is lesz automatizálható, robotosítható, mint pl. a termelésirányítás, pszichológia, akármilyen üzleti tevékenység, logisztika, stb.stb.stb.

    [ Szerkesztve ]

  • MongolZ

    addikt

    válasz #82729984 #138 üzenetére

    "Aha.
    A Föld népességének több mint felének az IQ-ja 100 alatt van."

    Attól eltekintve, hogy ezer különfajta IQ mérés van (a Mensa is nemrég változtatta meg): És? Attól, hogy valakinek 80 az IQ-ja, még bőőőven lehet jó szakember. Az IQ a sok-sok-sok (talán huszonX) tényező közül EGY, amelyik kihatással van arra, hogy mennyire jó munkaerő, főnök, stb. lesz az emberből. Szégyen, hogy valakinek a munkára való alkalmasságát egyetlen tényező, az IQ alapján akarod beskatulyázni.

    "A politikai részét ignorálnám a hozzászólásodnak, most globális problémáról beszélünk, hangyaf@sznyit nem számít hogy magyarországon épp mi van vagy nincs."

    A probléma globális, regionálisan viszont sz*rok vagyunk, tessék megnézni mi a helyzet más országban. Nyugaton ~30 éve munkaerőhiány van, stabilan. Nálunk 4-5 év alatt sikerült rosszabbat elérni. Mi ez, ha nem regionális probléma?

    "Nagyon gyér a képzelőtehetséged, térjünk vissza rá 25-30 év múlva."

    Azt hittem, a jelen helyzetről, illetve a közeljövőről beszélgetünk... 30 év múlva én már dolgozni sem fogok.

    "A logisztika említésén el is röhögtem magam, pont most ment a discovery-n egy "hogyan készül" rész amiben amerikában egy chips gyárban a raktárban full önmüködő targoncák vannak."

    Gratulálok, felhoztál egy speciális területet. Itt már régóta működnek ezek a dolgok, van, ahol 20 éve megy. Ez egy teljesen kiszámítható, előre definiált folyamat. Milliószámra készül ugyanaz a termék.
    Nem véletlenül hoztam fel a logisztikát, mert a hozzá nem értő emberek azt hiszik, hogy na, itt aztán minden mehet magától, mindent lehet automatizálni, mindent lehet robotizálni, közben meg abszolút nem. Az egyik legnagyobb probléma pont az, hogy mennyire NEM lehet megfelelően, legalábbis nem úgy, ahogy az emberek elképzelik.

    "Mondták is hogy az egész raktárban (egy k.rva nagy raktárról beszélünk) kb. 3 emberi alkalmazott van akik felügyelik az esetleges problémákat, minden mást a gépek automatán csinálnak."

    Így van. Tehát ott kezdődik, hogy kell legalább 3 olyan ember (szakember!!!), aki felügyel, meg tudja oldani a problémákat, stb. Plusz ugye jön a karbantartás, gépcsere, stb. Nem azt mondom, tömeggyártás esetén lehet, hogy megéri, sőt, a mostani árakat figyelembe véve biztosan.

    "Mindezek mellet továbbra is probléma hogy a robotok miatt 10 kiesett munkás mellett mindössze egy új munkahely keletkezik szintén a robotok miatt."

    Ez megint egy idehányt szám, amit egyszerűen nem lehet komolyan venni. Biztosan van olyan terület, ahol ez az arány, de bőőőőven nem ilyen rossz a helyzet.

    Visszaolvasva jó néhány hozzászólást, EGYETLEN ember említette rajtam kívül, hogy az IQ nem minden.
    Ezek után minek vitázni, beszélgetni akármiről is? Ne röhögtessetek már.

    [ Szerkesztve ]

  • MongolZ

    addikt

    válasz kiltrus@citr #239 üzenetére

    Egy újabb szokásos károgás, ami tele van részigazságokkal - populista demagógia. Nekem pl. az életem során nagyon sok jó tanárom volt, akik nem csak azért tanítottak, mert "nem tudták". Ugyanúgy általánosban, ugyanúgy gimiben, ugyanúgy főiskolán és az egyetemeken. Persze voltak gyengébbek is, de azért ne mondjuk azt, hogy aki tanít, az hülye. Ezt tudjuk be annak, hogy röhejes fizetést kapnak, és kevés olyan ember van, aki tudja és ért hozzá, és érez magában annyit, hogy a nevetséges fizetés mellett ezt tovább is adja a következő generációnak.

  • MongolZ

    addikt

    válasz waithEard #252 üzenetére

    "Alaposan leteremtettem a srácot, de ő égre-földre esküdözött, hogy nem tett hozzá semmit.
    És valóban, kibontottam egy másik doboz, és most már fele olyan sűrű az anyag, mint kb 1 éve."

    És legalább elnézést kértél tőle? :)

    Héra helyett mit használtok? Én egyelőre nem találtam jobbat fehérnek, igaz, mostanában nincs is rá szükségem.

    Sadolinról én már rég letettem. Szerintem az 3 éve se volt már jó.

    [ Szerkesztve ]

  • MongolZ

    addikt

    válasz Teréz Atya #259 üzenetére

    Attól, hogy egy ház téglából épült, még nem jelenti azt, hogy jól is épült. Az, hogy X évvel ezelőtt az építő/építtető spórolt Y összeget, mert nem csinálta meg ezt, vagy azt, vagy a tulajdonosok nem tartották karban a házat, nem a tégla a felelős.
    Nem úgy van, hogy felépítünk egy házat, aztán na, 60 évig nem kell rá költeni. Rengeteg 50-60-70-es években épült ház tartalmaz elemi hibákat, de ezért nem az építőanyag a felelős. Vajon miért áll még annyi 19. századi, 20. századi tégla épület?

    Egyébként meg javaslat: Gyengítsék meg annyira a házat, hogy elkezdjen magától összeomlani, így nem kell bontási engedély, és a meló nagy részét ők is megcsinálhatják. Persze nem veszélytelen a dolog, és nem 1-2 hét alatt lesz eredménye.

    [ Szerkesztve ]

  • MongolZ

    addikt

    válasz waithEard #258 üzenetére

    Úgy csinálsz, mintha itthon nem lenne geotermikus fűtés. Ráadásul Németországgal ellentétben Magyarország kiemelten alkalmas a geotermikus fűtésre.
    Napkollektor? Ugye most viccelsz? Ez miért ne lenne itthon?
    Passzívház? Rengeteg passzívház épül Magyarországon (ezeknek csak egy része minősített passzívház, a többieket nem érdekli a papír).
    Saját szennyvíztisztító? Egy dolog, hogy itthon is ugyanúgy meg lehet csinálni, ráadásul egyáltalán nem drága technológia. Másrészről meg el lehetne merengeni, hogy miért is kellene otthon saját szennyvíztisztító, de nem megyek most bele hitvitákba.
    "Hő, hang, víz szigetelés." Fogalmam sincs, hogy ezzel mit szeretnél mondani, mindegyik kötelező itthon, főleg az 1. és a 3. az érdekes.
    "Könnyűszerkezetes trükkök." Újra fogalmam sincs, hogy ezzel mit szeretnél.

    Ez most egy nagyon tartalom és információ nélküli hozzászólásra sikeredett a részedről.

    Nincs sokkal előrébb Németország energetika területén technológiailag, mint Magyarország. Három különbség van igazából: 1. Tehetősebbek az emberek, ezért többet képesek tölteni energiatakarékosságra 2. Az állami szabályozások komolyabban vannak véve 3. Az állam nem tesz keresztbe ott, ahol lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • MongolZ

    addikt

    válasz waithEard #262 üzenetére

    Nem hinném, hogy közöd lenne a végzettségemhez. Kényelmetlen kérdéseket teszek fel? Szar ügy.

    Válaszod stílusa mutatja hozzáértésedet.

    "Tényleg meglehet csinálni???? Nem mondod! És szerinted hány háztartás rendelkezik ilyennel nálunk?"

    Meglehet? Meglehet. Akkor meg? Van értelme? Nincs sok. Bár gondolom te komplett annuitás számítással a zsebedben mászkálsz, és most egyből be is tudsz mutatni egyet ezzel kapcsolatban.

    "Hő, hang, víz szigetelés." Fogalmam sincs, hogy ezzel mit szeretnél mondani, mindegyik kötelező itthon, főleg az 1. és a 3. az érdekes.
    Akkor megkérdezem, hány ház hőszigetelését csináltad? Kezdjek el neked szakmai leckéket adni?"

    Nekem te ne adjál szakmai leckéket, bár ha gondolod írhatsz néhányat, had röhögjünk. Mondj egy példát, hogy mi az, ami Németországban van, itthon pedig nincs. Valóban szokott lenni néhány év késés (ami 1-2, extrém esetben 3), de ez nem azt jelenti, hogy itthon nem elérhető a technológia, egyszerűen csak még nem lett megszokott. A kinti technológiák már kivétel nélkül itthon is megtalálhatóak. De nyugodtan hozzál fel akár egyetlen példát, amit itthon nem lehet megcsinálni.

    Ne olyat hozzál, mint pl. a szennyvíztisztítás, ami egy kb. sosem megtérülő beruházás, hogy az aztán mekkora technológia. Remélem nem ionkazánnal fogsz jönni.

    Az, hogy Nyugaton az átlagember a több pénzből hamarabb lép a technológiában, és emiatt olyan dolgokat is megvesz, ami még messze nem éri meg, az nem jelenti azt, hogy az egy fejlett ország. A jelenlegi energetikai előírások igen szigorúnak számítanak Magyarországon is, semmivel sem rosszabbak, mint akárhol máshol.

    [ Szerkesztve ]

  • MongolZ

    addikt

    válasz bambano #268 üzenetére

    (#268) bambano: Ebbe számold bele azt is, hogy sokan csapvízzel locsolnak és nem használják emiatt a szennyvízhálózatot, valamint az is eléggé egyértelmű, hogy a kifolyt víz egy (kis) része egyáltalán nem kerül a szennyvízbe.

    De egyébként abszolút nem értelek, hogy ezzel hogy lehetne megakadályozni a lopást. Hacsak nem kötelezővé tennéd mindenkinek, aminek kb. semmi értelme.

    [ Szerkesztve ]

  • MongolZ

    addikt

    válasz mekker #272 üzenetére

    Inkább a ránk vonatkozó rendeletet érdemes böngészni.

    a) 2020. december 31-e után használatba vételre kerülő minden épület esetén az épületnek meg kell felelnie a 6. mellékletben foglalt követelményeknek,
    b) 2018. december 31-e után használatba vételre kerülő, hatóságok használatára szánt vagy tulajdonukban álló épület esetén, az épületnek meg kell felelnie a 6. mellékletben foglalt követelményeknek

    [...]

    6. melléklet a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelethez
    A közel nulla energiaigényű épületek követelményszintje

    Nálunk már ez éles.

    Egyébként ne használjunk olyan szavakat, hogy passzív ház, mert ez nem az - olyan nincs.

    Egyébként nem hatalmas az ugrás a már előírt "költségoptimalizált követelményszint"-hez képest.

    Inkább ezzel lesz a probléma:
    1. Az épület energiaigényét az összesített energetikai jellemző méretezett értékéhez viszonyítva legalább 25%-os mennyiségben olyan megújuló energiaforrásból kell biztosítani, amely az épületben keletkezik, az ingatlanról származik vagy a közelben előállított.

    [...]

    3. Az 1. pont szerint közelben előállítottnak minősül a megtermelt energia,
    3.1. ha azt az energia előállító létesítményt az energiát felhasználó vizsgált épület ellátására és azzal együtt hozták létre, engedélyezték és az épület használatbavételéhez üzembe helyezték

    A távfűtés is macerás lesz, mert:

    3.2. ha azt olyan távfűtésből vagy távhűtésből fedezték, ami az energiatovábbítására felhasznált elektromos áramon kívül kizárólag a IV.1. táblázatban foglalt energiahordozókat hasznosítja, és azokon kívül más energiahordozó felhasználására a távhűtési vagy távfűtési rendszerben nincsen lehetőség.

    [...]

    IV.1. táblázat: Megújuló primer energia átalakítási tényezők a megújuló részarány számításba vételéhez [...]

    Sorszám / Energia / еsus
    1. / az országos hálózatból vett elektromos áram / 0,1
    2. / megújuló: tűzifa, biomassza, biomasszából közvetve vagy közvetlenül előállított energia, a biogázok energiája, fapellet, agripellet / 1,0
    3. / megújuló: nap-, szél-, vízenergia, geotermális, geotermikus, hidrotermikus, légtermikus energia / 1,0

    Kíváncsi vagyok, hogy a 2020-as határidő nálunk fog-e tolódni...

    [ Szerkesztve ]

  • MongolZ

    addikt

    válasz waithEard #274 üzenetére

    "Sajnos most egy kapitális baromságot írtál ide, annak ellenére, hogy nyilván szakember vagy ebben is: néha guglizz, (ne adj isten tanulj!) azután szakemberkedj."

    Ne haragudj, most azonnal visszaküldöm a diplomáimat és elhiszek mindent, amit a neten találok. Idi*ta.

    B*szdki, ez most tök komoly, hogy az emésztőgödörrel hasonlítod össze a szennyvíztisztítást? Még te sem lehetsz ekkora r*tardált. Ezek a tisztítási költségek meg egyenesen nevetségesek. Most teljesen komolyan egy reklámanyagot vettél elő, mint költségszámítást?

    "Igen. Néhány esetben még szigorúbb, és sokkal bürokratikusabb is mint pl Némethonban."

    Mitől lenne bürokratikusabb, áruld már el? Egy energetikai előírás hogy lehet bürokratikus?

    "De ez nem jelenti azt, hogy a hazai háztartások zöme akár csak megközelítené az előírt értékeket."

    De igen.
    Most akkor szigorúbb, vagy meg sem közelíti?

    "Arról nem beszélve, hogy kis hazánkban e szigorú előírások célja sok esetben az illeték, bírság, büntetés beszedése."

    Az energetikai előírásoknak ezekhez nincs közük.

    "Látom az építőanyag kereskedelem is a kisujjadban van. Nyilván napi szinten vásárolsz százezres tételekben anyagot, szerszámot. De ez is alaposan mellément. Ráadásul megint nem az a kérdés, hogy meg lehet-e csinálni itthon, hanem hogy elterjedt-e, vagy be tudod-e szerezni itthon a "hozzávalókat"."

    4 sornyi idióta szöveg, semmi konkrétum.

    "Konkrét példa: ha gipszkartonos bazookát, vagy pl gólyalábat akarsz venni, akkor még mindig nyugatról kell hozatni. Aranyáron."

    Miért is van aranyáron? Hülyeségeket ne beszéljél már. Miért ne tudnád te magad megvenni külföldről? Kb. mindent meghoznak neked postával néhány napon belül nem csak hogy Németországból, hanem Kínából is. Úgy teszel, mintha az emberek nem Nyugatra, vagy Szlovákiába járnának vásárolni (érthető okokból). A határok már rég leomlottak, nem tűnt fel?

    "De vakoló vagy glettelő géphez értő embert is nehezen találsz, és sanszos, hogy aki van, az is Németországban tanulta a fogásokat."

    És miért is baj, hogy Németországban tanulta? Hát miért van az, hogy a magyar építőipari vállalkozók nem veszik meg ezeket a gépeket?

    "Kellemetlen volt a kérdés? Elnézést kívánok, valóban nem érdekel a végzettséged. Sajnos már jelez a spéci, nyugati, itthon még beszerezhetetlen, bár elvileg megcsinálható, a magyar szabványoknak tökéletesen megfelelő mérőműszerem, ezért be is fejeztem Szakértőségeddel a szájkaratét"

    Nem, tudod én nem olyan vagyok, aki a végzettségével kérkedik (pedig lenne mire), szerencsére engem nem így neveltek föl, ellentétben veled. Gondolom elsőgenerációs diplomás lehetsz ("újgazdag").

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés