Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    Elektromos rollerekre miért nem raknak nagyobb első kereket? Mindenhol 8.5-öst látok...
    Pld ilyesmi első kerekű (12") elektromosban nem lenne jobb? https://www.boardyonboard.com/

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz stellaz #8 üzenetére

    (Nem ismerem a szakszavakat)

    Ha a kormányrúd alsó csonkját nem egy egyenes hanem egy negyedkörben ívelt idommal csatolnák a lábhídhoz, akkor azzal rengeteg helyet lehetne teremteni.

    Ha megnézed a linket amit küldtem, ott a rollerek 12"-osak (szemben az elektromosok általános 8.5" kerékméretével) és még itt sincs jól kihasználva az első keréknél a hely.
    Na ezek a 12"-ak összecsukhatóak, tehát BKV-n szállítható.

    Az első keréknél egy jó helykihasználással a kormányrúdnak az összecsukló elemét lejjebb lehetne vinni 5-10cm-rel és így összecsukva sokkal laposabb lenne mint ami a linken van.

    Egyszerűen nem értem mi az akadálya, hogy elektromosnál feljebb menjenek a 8.5-ről. Nem feltétlenül egyből 12"-ra, de mondjuk 10"-ra első lépésben.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz #33253120 #18 üzenetére

    És akkor hogyan működik?

    Amiket írtál felejtsd el, mert butaság. Remélem nem veszed támadásnak, de a forgó mozgást illetve a roller mozgását alapjaiban nem úgy érdemes megfogni ahogy "leírtad". Forgó mozgásnál középiskolás szinten a tömeg megfelelője a tehetetlenségi nyomaték a gyorsító erő megfelelője pedig a forgatónyomaték, a sebesség megfelelője a szögsebesség és a gyorsulás megfelelője a szöggyorsulás. Addig amíg (egy egyszerű) magyarázatnál nem ezeket a kifejezéseket használod, addig biztos lehetsz benne, hogy az eszmefuttatásod hibás.

    A rollerkerék mozgása egyébként egy haladó és egy forgó mozgás szuperpozíciója. A kerék halad előrefelé 'V' sebességgel másrészt forog V/R szögsebességgel. Ha gyorsítod a rollert, egyszerre növeleda kerék haladó sebességét és növeled a szögsebességét.

    Nagyon sok oka lehet ami miatt nem csinálják nagyobbra a kereket, de nem a gyorsulás lesz az elsődleges (vagy egyáltalán) szempont, mivel csak hajszálnyival szól_NA bele a gyorsulásba a kerékméret megfelelően összeválogatott komponensek esetén. A motornak a kerékhez való igazítását pedig nem lehet megúszni, mivel a kettő egy egységet alkot.

    Hasonló teljesítmény esetén a 10"-es motoros kerék nem lenne sokkal nehezebb mint egy 8.5"-ös hasonló teljesítményű motoros kerék. Hasonló teljesítményről beszélek, nem arról, hogy a nagyobb kerékméret miatti nagyobb belső térfogatot telepakolod rézzel és neodímiummal aztán még rápakolsz plusz akkutömeget .

    Egy kerékméret növekedésnél egyrészt növekedne a kerék tömege és ezáltal a teljes tömeg (jelentéktelen mértékben +1Kg?) illetve növekedne a kerék tehetetlenségi nyomatéka (=Théta) egyrészt a kerék átmérőjének növekedése másrészt a kerék tömegének növekedése miatt. A Théta növekedése gyakorlatilag a kerék effektív tömegének növekedését jelenti. (Elég könnyű belátni, hogy a kerék átmérőjének növekedését azonos tömeg mellett teljes mértékben kikompenzálja a kerék szögsebességének csökkenése, de ezt hagyjuk)

    Ez az effektív keréktömeg növekedés 8.5" kerék vs 10" kerék alapon jelentősnek tűnhet, de ha belevesszük az egyenletbe, hogy egy átlagos utas tömege mondjuk 75Kg, akkor máris elhanyagolhatóvá válik. Bőven 5-10%-on belül maradna.

    Ennek a 8.5" vs 10" tömegnövekedésnek elsősorban gyorsításkor-lassításkor van (negatív) szerepe. Dombon föl-le ugye az energia jelentős része újrahasznosul(hat), ott kevésbé számít a plusz tömeg.

    Síkon való egyenletes haladáskor viszont egyértelmű a nagyobb kerék drasztikus előnye. Az úthibák miatti apró adott méretű akadályokat (beton, aszfalt egyenetlensége, apró kavicsok, kis gyökerek) a nagyobb kerék a sokkal laposabb találkozási szög miatt sokkal jobban veszi, jobban átgördül rajta és ezáltal kevesebb energiát veszít a félig rugalmas ütközések miatt. Ezen felül a nagyobb kerékabroncs a kisebb görbület miatt kisebb gördülés miatt alakváltozást szenved ezért alacsonyabb lesz tüköraszfalton is a gördülési ellenállása.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz rolee9309 #19 üzenetére

    Bár ekkora méretben szerintem ez nem olyan nagy differencia.

    Ekkora méretben ez nem differencia.

    Gondolom itt is hasonló elveken alapul, mint a kerékpárnál. Messzebb van a forgástengelytől a felni és a gumi, valamint a nagyobb átmérő miatti súlytöbblet mind több erőt kíván a meghajtáshoz.

    Ha érdekel :)

    Egyszerű számpéldával, sok közelítéssel, de a fizikai mondanivalót a legkisebb mértékben sem kompromittálva:

    Legyen egy (nem súlycentrikus) fatbike tömege
    M= 16Kg.
    Ebből a két kerék tömege legyen:
    m1 = 3Kg, m2= 3Kg,
    minden más: m = 10Kg.
    bicajos tömege: m0=75Kg
    Tehát a teljes tömeg: m0+ M (=91Kg)
    Legyen a bicajos maximális teljesítménye (10sec gyorsítási intervallumra)
    ideális csapásmennyiség esetén: 400W (jó fizikumú nemsportoló)

    Tételezzük fel, hogy a kerekek teljes tömege a felni+gumi párosból tevődik össze és ez a tömeg a kerék legkülső részén van. Ez traktorgumis kerékpár esetén egy viszonylag jó közelítés.

    Nah oké. Szerintem ezek reális feltételezések. Számoljunk.

    1,
    kerék-szögsebesség és bicaj sebesség kapcsolata:
    V = ω * R

    2,
    Egyetlen kerék tehetetlenségi nyomatéka: θ = m*R^2
    A két kerék esetén: θ = (m1+m2)*R^2

    3,
    Írjuk fel a mozgási energiára az egyenletet:
    E = 1/2 * (m0+ m+m1+m2)* V^2 + 1/2* θ* ω^2

    Az első komponens a teljes tömeg haladó mozgása a második a kerekek forgó mozgása.
    Helyettesítsük be a második komponensbe az 1,-2, egyenleteket hogy kiüssük θ-t és ω-t:

    E = [1/2 * (m0+ m+m1+m2)* V^2 ] + 1/2 * (m1+m2) *R^2 * V^2 / R^2

    tovább:

    E = [1/2 * (m0+ m+m1+m2)* V^2 ] + 1/2* (m1+m2) * V^2
    ne feledjük: m1+m2 a két kerék együttes tömege

    Megállapítások:
    1, HOPPÁ!!! Kiesett a kerék sugara!!
    2, A második komponenst (ami a forgó mozgás volt). Sikerült csak a kerekek tömegével és a haladási sebességgel kifejezni
    3, A Fatbike kereke pont annyi energiát tárol a forgó mozgásában mint a haladó mozgásban
    4, a kerék tehetetlenségi nyomatéka -kizárólag gyorsításkor és lassításkor illetve kanyarban- plusz effektív tömegként jelentkezik.

    Fordítsuk le magyarra a dolgot:
    megállapítás:
    A Gyorsítás-lassítás energetikai szempontjából teljesen mindegy hogy 24-28-29-32 vagy éppen hány col a kerék sugara. Egyedül a tömege számít. Értelemszerűen kisebb kereket könnyebbre lehet csinálni mint egy nagyobb kereket, de azonos kerék-tömeg és azonos bicajtömeg esetén pontosan ugyanúgy gyorsul a 20"-os mutatványos kerék mint a 26"-os monti vagy a 32"-os óriáskerékű bicaj. A kerékméret nem számít.

    és ennek az oka:
    Azonos tömeg esetén a nagyobb sugarú keréknek hiába nagyobb a tehetetlenségi nyomatéka és hiába kellene több nyomaték azonos szöggyorsulás eléréséhez, a nagyobb sugár miatt a nagyobb kerék mindig alacsonyabb szögsebességgel fog forogni, illetve gyorsuláskor alacsonyabb lesz a szöggyorsulása mint a kisebb keréknek. Az alacsonyabb szögsebesség/szöggyorsulás pont kompenzálja a nagyobb tehetetlenségi nyomatékot.

    És mégegyszerűbben:
    GYorsítás-lassításnál a bicajkerék tömege duplán számít. Ha a súlyeloszlás inkább rolleres lenne (homogénebb) akkor nem duplán csak kb másfélszeresen számítana

    4,
    Nézzük meg mennyi az annyi. Számoljuk ki, hogy a bicajos mekkora pillanatnyi gyorsulásra képes a fenti paraméterek esetén, feltételezve, hogy már rendelkezik 5m/s haladási sebességgel.

    Egyszerű energetikai képlet a pillanatnyi teljesítmény-tömeg-gyorsulás-sebesség viszonyára (minden pillanatnyi, tehát ez egy pillanatnyi helyzetfelvétel) egyenesvonalú gyorsulást feltételezve:

    a = P / (m*V) = 400W / (91Kg + m1+m2 ) / 5m/s = 0,825m/s^2

    Nézzük meg, mennyi lenne a bicajos gyorsulása ugyanilyen feltételek mellett, de a fatbike kerekeit a 2x 3Kg-ról 2x1.5Kg-ra cserélve:

    a = 400W / (75+(bicaj: 10+2*1,5)+ (kerekek mégegyszer: 1,5+1,5) ) / 5m/s = 0,88m/s^2

    6,5%-ot nyert gyorsulásban a könnyebb kerekekkel.

    [ Szerkesztve ]

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz rolee9309 #25 üzenetére

    1,
    Csak azt mondtam, hogy azonos keréktömeg mellett nem számít gyorsíthatóságban, hogy az a keréknek mekkora az átmérője. Egy 26"-os kerék elvileg lehet könnyebb. Ami súlyt a keréken megtakarítasz azt kb kétszeresen takarítod meg ha gyorsításról van szó.

    2,
    Amikor a bicajos példára számítok egy gyorsulást ott feltételeztem, hogy a bicajos kerékmérettől függetlenül a neki ideális áttételben van. Ha csak simán kicserélnéd a vázban (ha lehetne) a 26"-os kereket egy 29"-re az olyan mintha bő egy hátsó áttétellel nehezebbre raktad volna. Ezt nyilván a hátsó váltóval áttétellel ki kell kompenzálnod.

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz rolee9309 #25 üzenetére

    Ezt még offban leírom:
    Ha nagyobb kerékre váltottál, akkor egy kis tömegnövekedés miatt ne búsulj, mert a nagyobb kerékméret miatti kis akadályokon történő jobb átgördülés bőven kompenzálja a hajszálnyival rosszabb gyorsíthatóságot. Göröngyös talajon könnyebb a nagyobb kerékkel tekerni.

    A másik amit sokat számít -és nem esik szó róla-, hogy abroncs és abroncs, belső és belső között van különbség és nem csak a mintázatban.

    Az abroncs gördül az úton, és egy bizonyos felületen érintkezik az úttal. Az érintkező felületet egyébként nagyon könnyű kiszámítani: Pld ha bicajjal együtt 1000N a súlyod és 2Bar (2*10^5N/m^2) túlnyomás van a gumikban, akkor 1000N/(2*10^5) = 0,005m^2 = 50cm^2 érintkező felületre van szükség a megtartásodhoz. Ez a felület van benyomódva és haladás közben ez az alakváltozás folyamatosan fut végig a gumin. Ez folyamatosan teljesítménybe kerül.

    A vékonyabb, könnyebb külső és vékonyka (mondjuk latex) belső és a nagy túlnyomás segítenek leszorítani ezt a hulladék-teljesítményt.
    A nyomás viszont kétélű fegyver, mert a gumi alakváltozásából adódó hulladékteljesítményt csökkenti, viszont göröngyös úton egyre több energiát veszítesz az átgördülésekkel a puhább abroncshoz képest. Minnél göröngyösebb a talaj, annál lejjebb kerül az ideális nyomás.

    szóval meg kell találni a jó abroncs-belső mellé az útnak megfelelő nyomást és nem agyatlanul túlfújni "kemény gumi jobban gurul" alapon, mert ez nagyon nem így van.

    Itt lehet -ideális körülmények között sík görgőn mért- gördülési ellenállás adatokat nézni:
    https://www.bicyclerollingresistance.com/mtb-reviews

    Látszik, hogy ugyanazon a felhasználási területen belül is egy top gumi és egy futottak még gumi között is ki tud jönni 10W eltérés (@28Kmh és első-hátsó gumit együtt véve) a két gumi tekintetében.

Új hozzászólás Aktív témák