Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #56573440

    törölt tag

    Ezt a felvetést ilyen szinten nem is értem. Magánházak tetejére telepíteni ilyen rendszereket "erőmű" szinten központilag konkrétan lehetetlen. A telepítésnél is kismillió faktort egyenként kell végignézni, a jogi hercehurcán túl, hogy milyen a tető szerkezeti állapota, a gerendáktól a cserepezésig, hol tudnak kiállni a kábelekkel, külön óra mindenkihez, hogy rögzíthetőek a panelek, etc etc etc. Nyilván elég nagy szivola ha felpakolják a bulit, aztán kiderül 4-5 év múlva, hogy ki kell cserélni bármit, aztán pattanhat le. Fajlagosan a telepítés iszonyat sokkal több meló... Egy elképzelt világban tegyük fel, hogy erőmű kft megcsinálja, hogy magánházak tetejére telepít a mező helyett, és jogilag is okés, senki nem cserél cserepet 10 évig, mindenki boldog, fent vannak a panelek akkor:

    Karbantartás? Takarítás? Amíg a mezőn kint vannak a táblák és bármilyen alulképzett melóst egy slaggal meg egy szivaccsal ki tudnak küldeni hogy takarítsa le őket, mert a rárakódó portól a hatékonyság drasztikusan csökken, addig a házak tetején ezt nem tudják hetente pl megtenni, még ha egy kamionnyi képzett alpinistát foglalkoztatnak akkor se, mert bejutni a területre sem épp triviális, honnan vételez vizet, ésatöbbi...És akkor nem esett pl hó se... Ahogy a karbantartás is nagyságrendekkel több idő, a mezőn egy technikus a megmurdált invertert kicseréli, és nem mancika hívja fel bélát, hogy mennének invertercserélni, ja most nyaralnak. Két hét múlva délután 6-ra? Ez nem működik...

    A fajlagos költségek drasztikusan csökkennek a telepített infrastruktúra növekedésével... Akkor már egyszerűbb lenne, ha a multik adókedvezményéhez mondjuk feltétel lenne, hogy igény esetén a logisztikai központok tetején, boltok tetején x%-ot biztosítaniuk kell ilyen célra. Egy tesco/auchan, raktárak, etc tetejére fajlagosan jelentősen több telepíthető egyszerre, nem zavarnak kutyát se, a statikai és egyéb vizsgálatok is fajlagosan olcsóbbak lesznek, könnyebb megoldani a takarítást, karbantartást, mindent. IS.

    Az meg megint más kérdés, hogy tök jó lenne ha a termőföldek jelentős részét művelnék itthon, de sajnos nem az az általános, hogy így lenne. Monor - Monorierdő közötti projekt pl olyan mezőre épült, amin addig kizárólag parlagfüvet termesztettek amióta az eszemet tudom. Családban ketten is foglalkoznak ilyen rendszerek ipari telepítésével más más cégnél, mindig frissen művelt földön kezdik a bulit, mert a környékről vadásznak egy két traktorost, hogy az irdatlan gyomot levágják, beforgassák, hengereljék el. Nem meglepő, mert a művelés alatt álló területek nyilván drágábbak, hiszen a tulajdonos profitot termel jobb esetben ott, míg a parlagon hagyott műveletlen meg csak nyűg valakinek, nem tud és nem is akar vele foglalkozni, így olcsóbban megvehető.

    [ Szerkesztve ]

  • #56573440

    törölt tag

    válasz moongoose #11 üzenetére

    "De ha már a zöld energia felé megy a világ( mert ezt szeretik az emberek hallani), akkor azt kellene kihasználni ami lehetőség adott."

    Egy ideje már megy ez itthon is, elektromos autós támogatások is mennek mióta, napelemes támogatások is voltak vannak lesznek még egy darabig.

    "Még mindig a pénzt és hasznot látom benne, nem pedig a zöld(séget)."

    Ilyen kontextusban nagyon kevés dolgot tudsz mondani amit ne a haszon érdekében csinálna bárki. Persze hogy a magánember azért teszi fel hogy spóroljon, a cég aki meg nagyobb farmot épít bárhol azért csinálja hogy... Hasznot termeljen? Ja :) Gondolom te is pénzért dolgozol meg ilyenek :D

    "Államilag átgondolt és engedélyezett tervekkel, lehetne mindenki részére zöld az az energia."

    iiigen, csak teljesen zöld az emergiamix úgyse lesz nagyon nagyon nagyon sokáig mert lehetetlen főleg itthon. A másik, hogy ehhez az állam kell egyeztessen majd alkosson törvényt hogy A cég biztosítson B cég részére területet a saját tulajdonán úgy, hogy ebből B cég profitálni fog... A károk, biztosítások, a telepítéssel járó egyéb fejlesztési költségek, 10 év múlva amikor leállnak akkor a használt selejt eltüntetése, ésatöbbi szinten ez akkora falat amit jól megcsinálni nem igazán egyszerű, tudtommal pl erre precedens sincs sehol.

    Ezért is inkább abba az irányba mentek el a legtöbb helyen, hogy a magánembereknek adnak támogatást hogy tegyen a saját házára, azt eladhatja a szolgáltatónak ezzel csökkentve a költségeket, így ő is érdekelt hogy az infrastruktúra megfelelő állapotban legyen... A maradék céges "erőmű" projektet meg elviseli a parlagon heverő terület, nem hiszem hogy kimutatható mennyiségű területet tudnának leburkolni akárcsak hazai viszonylatban napelememmel...

Új hozzászólás Aktív témák