Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    ha már bürokrácia és politikai hátsó szándékok... ha lenne valami eu-s tőkeerős cég, ami meg tudná venni az armot, az jó kompromisszum lenne. De gondolom nincs.

  • azbest

    félisten

    válasz Abu85 #46 üzenetére

    csak a szokásos történet, senki sem akar elkezdeni gyártani, mert nem akarnak kockáztatni. Ugyanazt a langyos kaksit tapasztgatják, ami az előző évtizedben is bevált.

    A raspberry pi-t tudom példának hozni, hogy mielőtt az megjelent, csak drágán és ótvar supporttal lehetett gyártói fejlesztői boardokat kapni. Plusz egy-két mai szemmel nézve drága vagy buta megoldás.

    Aztán a cégek láttok, hogy bakker ezt megveszik, ha gyártják... azóta minden sufni cég ilyet gyárt. De még a nagyok is bepróbálkoznak időnként. Csak ugye a vasnál többre nem szokta futni nekik, ezért ócska a szoftveres támogatásuk.

    Na most, hogy ott az M1 és látá a kokós manager, hogy az jó... az armnak is van kulcsrakész teljesítményoptimalizált megja is, de lehet akár még erősebbre paraméterezni. Az ms is összetákolta már az x86_64 kompatibilitási réteges win-t. Szóval most minden adott, hogy kijöjjön valami értelmes armos notebook is.... de ha a gyártók managerei nem mernek belevágni semmibe, csak ugyanazt adják el a szokásos éves átnevezésekkel, akkor nem lesz belőlük termék a piacon. Vagy max olyan telefonból kirángatott ócskaság, amit az ms qualcomm alapon tákolt.

    Ha egy kijön valami használhatóval, utána meg úgy fogják másolni, mintha nem lenne holnap. Csak mindig az a nehéz, hogy ki legyen az első.

    A beszerzéseknél sem elsősorban a szerver képessége, hanem a kokós managerek kockázatkerülése és a mellékes juttatások / piactorzító törvénytelen megállapodások, saját tévképzetek, amelyek meghatározóak. Nem feltétlen a célhoz legjobb, vagy ár-teljesítményben legjobb megoldást veszik, hanem azt, ami szimpatikus, ismert és megszokott. Ebből él az intel évtizedek óta.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Busterftw #53 üzenetére

    Szóval a szokásos gondok vannak azzal a hp-vel:
    - nem az x86-64 kompatibilis win van rajta, csomó program nem fut
    - drága csak mert ... hosszú az akkuidő
    - mobiltelefon soc, gpu részről is lehet kompatibilitás gond

  • azbest

    félisten

    válasz pubyy #85 üzenetére

    és most feltaláltad a mobiltelefon soc-ot. Ehhez képest samsung csinál soc-ot radeon grafikával is.

    Szerintem elve rossz tapógatózás a topicban az a felvetés, hogy jaj majd nem használnak pcie buszt, hogy kitoljanak a nem x86 kompatibilis gyártókkal. Ennek semmi értelme. A pcie tudtommal bárki által licenszelhető, a legújabb verziós fizikai implementációk pont kevésbé ismert ingyenes architektúrán jönnek ki újabban először, pl risc-v [link]

    Az amd nem fogja dobni a szabványos pcie-t azért, hogy kitoljon más procigyártókkal, mert azzal a lendülettel a gpu részlegével is kitol.
    Intelnek szóra sem érdemes a dedikált kártyára kitett integráltból kiszedett gpu-ja.
    Az nvidia meg pláne nem fog nem szabványos csatolós gpu kártyákat gyártani, hogy kitoljon saját magával.

    Vannak full integrált rendszerek, de azok általában pont a korlátozott képességű, mini dolgokhoz kellenek. De pécékbe azért még nem csak tenyérnyi méretűre integrált bővíthetetlen megoldások vannak.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Reggie0 #88 üzenetére

    az arra szolgál, hogy több nvidia gpu-t összeköss, bár az is nagyon rétegigény és normál felhasználásra, játékos kártyákkal nem is túl jó a supportja.

    Arról ment itt a zavarosban halászás, hogy a cpu mellé majd nem pcie buszt tesznek, vagy hogy a gpu-t nem pcie-n kötik a rendszerre. Hanem valami öngyilkos terv szerint cpu-gpu integrált platformok lesznek minden gyártónál, semmi szabványos külső busszal.

    A valóság meg az, hogy az amd, pláne az nvidia hülye lenne kizárni magát a piacról ilyen butasággal. Az intelnek meg nincs komoly gpu-ja.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz b. #90 üzenetére

    előbb létezzen az az intel gpu, aztán majd beszélhetünk róla :D

    Teljesen valóságtól elrugaszkodott, amit írsz. Nem csak ultrabookok léteznek. Amd helyére azért nem tudsz más betenni, mert nincs más cpu gyártó, aki gyártana. Intel helyére meg azért nem, mert jogilag körülbástyázták anno és mert nincs más cpu gyártó, aki intel lapba akarna tenni bármit.

    x86 lapba meg azért nem teszel arm cpu-t, mert a firmwareket is le kell cserélni a komponenseken. De ha lábkompatibilis, akkor fw csere után működhetne. Igazából pont az kéne, hogy végre rendes, pécékben megszokott buszrendszerre tegyenek arm cpu-t és ne mobilokba butított, sdio meg más beágyazott buszrenszerekkel bénázzanak.

    A dedikált gpu és más külső bővítőkártyák, thuderbolt / usb4 nem szűnnek meg. És nem fog mindenki integrált gpu-ra átállni 1000w-os fogyasztással.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz GoldhandRent #109 üzenetére

    Ha minden gyártó azonos forgalmat bonyolítana cpu-ból és gpu-ból is, akkor lenne ennek értelme. Nem hinném, hogy jól jönne ki bármelyik gyártó abból, hogy egyáltalán ne gyártanának moduláros alkatrészeket. Azzal elvesztenék egy vaskos szeletét a piacuknak. És mindhárom gyártónak egyszerre kéne olyan elborult irányba mennie. Ennek közelében sem vagyunk, csupán fantáziálás. Azt elhiszem, hogy sok apu is lesz, de azok mindig is korlátozottabb képességűek a különálló cpu és gpu kombinációknál. Hűtés és fogyasztás miatt is.

    Arról van csak szó, hogy ma már a full integrált apu / soc megoldások is képessek olyan teljesítményt hozni, ami belépő szinten jó. Cask nem mindenki ilyet akar.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz #54625216 #117 üzenetére

    Ilyen része is lehet a törtnetnek, amit leírtál.

    Viszont üzleti felhasználásnál, üzleti sorozatú gépeknél inkább arról van szó, hogy 3 vagy 5 évig, elérhetőek alkatrészek / komplett ugyanolyan gép. Cégeknél fontos lehet a homogenitás, hogy ne kelljen sokféle különböző géppel foglalkozniuk. Vagy akár valamilyen plecsni is megkövetelheti, hogy csak a cég által bevizsgáltatott készülékek üzemeljenek, nem szabad másra cserélni.

    IBM-ék nem sejtették, hogy ennyire elterjedt lesz a számítógép. Viszont a pécé pont azért is lett elterjedt a korábbi gyártóspecifikus gépekkel szemben, mert szabadon másolható volt. Így rengeteg gyártó kezdte gyártani az alkatrészeket, klónokat.

    Szervereknél is az adja az új gépek drágaságát, hogy benne van több évnyi support és hogy fenntartanak alkatrész raktárat 5 évig. Viszont használt, gyártói élettartamon túli készülékek és alkatrszek meg sokszor sokkal olcsóbbak, mint a használt pécé és laptop gépeik. Azért mert, komoly helyre / éles környezetre nem veszik meg őket használtan, support nélkül. Viszont például fejlesztői környezeteknél simán töredékébe kerülnek a használt, gari időn túli szerverek és alkatrészek. Manapság is fut még sok reg/ecc ddr3 ramos második - harmadik generációs core2 magokra épülő szerver. S eléggé diszkont áron kapni alkatrészeket, ramot bele. Cserében persze, ha lerohad valami, akkor így járás.

    Meg persze az otthpni felhasználók számára nem opciók általában a szerverek, mert hangosak, sokat fogyasztanak, nagyok. Kínálat van, de a kereslet eléggé rétegigény.

    Szerintem egyébként nyugaton is megvan bőven a piaca az alkatrészből épített számítógépeknek. Ők elsősorban a piaca a sokféle külön kapható alkatrészeknek is. Viszont abban teljesen igazad van, hogy vastagabb pénztárcával azok nincsenek diy gépre kénnyszerülve, akik nem akarnak érteni a számítógépekhez, hanem csak használni akarják.

    És ugye az is benne van, hogy akinek drágább az ideje, vagy éppen nincs semmi szabadideje, azok nem akarnak barkácsolással foglalkozni. Keleten még mindig sokan képesek rengeteg időt elcseszni filléres spórolásokra, csak mert olcsó az idejük. Máshol meg megéri dolgozni és pénzt keresni helyette és szakembert / kész terméket megfizetni.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák