Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Penge_4

    veterán

    válasz tegbashar #16 üzenetére

    A statisztikákban az a szép, hogy bármit ki lehet vele mutatni, a felületes szemlélő (amiből egyre több van, hiszen annyi információ ömlik az emberre, hogy kevesen ássák bele magukat 1-1 témakörbe, ha nem a szakterületük vagy nem érdeklődnek iránta különösen) meg csont nélkül benyeli az egészet.

    Lehet úgy is mérni, hogy egymás mellé teszed a világ összes POS termináljának energiaigényét NFC-stől, extrapolálod a világ sokmilliárd MasterCard, Visa, Amex, stb. kártyájára, majd fogod a Bitcoin bányászfarmok energiaigényét, azt pedig ráhúzod a bitcoin tranzakciók számára (amiből jóval kevesebb van, mint amennyien akár napi szinten használják a bitcoint, hiszen kisebb összegek itt sem feltétlenül íródnak bele a blokkláncba, pont azért, hogy feleslegesen 10 percet se kelljen várni a validálásra, mert egy 50 centes vagy 1-2 dolláros termék esetében felesleges lenne).

    Viszont az objektív mérés az lenne, ha az összes bankfiók épületének üzemeltetését, a dolgozóinak fizetését, mindent beleszámolsz.

    Ezt viszont már bebizonyították nem csak a Fintech cégek, de egyes bankok is, hogy ha nem tartanak fenn bankfiókhálózatot, mennyire le tudja nyomni a költségeket.

    De mindenhol így van. A Digi sikerének is ez a titka, máshol fizetik feleslegesen a Mancikát meg irodaház meg tököm és mindet az ügyfelek fizetik meg és még a szolgáltatás is szar, de legalább bejelentheted 20 perc zenélés után, hogy szar és igen, tudnak róla, dolgoznak rajta.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Tigerclaw #34 üzenetére

    "A bankok meg rengeteg más szolgáltatást is nyújtanak, a bankfiókokban...sőt kb. ott egyetlen dolgozó munkája sem áll kapcsolatban ezzel a területtel."

    A gépesítés - mint minden más területet - ezt is embermentesíteni fogja, így drasztikusan lenyomja a költségeket, de addig még sok időnek kell eltelni, hogy ezt az idősebb generáció is elfogadja vagy kihaljon.

    Viszont magából a jellegéből adódóan (hogy centralizált) ugyanúgy örökké fenn fog állni a "ki őrzi az őrzőket?" problémája.

    És vannak nem Proof of Work-ös kriptopénzek is, mégse terjedtek el túlzottan és nem véletlenül. Mert titkosítás nincs olyan, amit ne lehetne feltörni, minden csak idő kérdése. Ellenben számítási kapacitást senki nem tud hamisítani.

    Amúgy nagyon elmentünk, a Facebook megoldása semmivel sem lesz jobb bármilyen Fintech cuccnál, ugyanúgy rábízod magad egy cégre és dollárhoz lesz drótozva.

    A Bitcoin igazi értéke viszont pont abban rejlik, hogy nem tudják elvenni tőled meg államilag elinflálni. A tökéletes szabadpiac, ahol annyit ér a pénzed, amennyi árut adnak érte az adott helyen és időben.

    Szóval akár még a jegybankok működésének a költségét is hozzá lehetne csapni.

  • Penge_4

    veterán

    válasz Tigerclaw #49 üzenetére

    Ennyi erővel téged is elrabolhatnak (emberkereskedelem), itt most a lényeg az, hogy ha az alapvető elővigyázatossági szabályokat betartod, akkor még a fizikális dolgoknál is biztonságosabb. Auswitzban is voltak trükkös zsidók, akik lenyelték a gyémántot újra és újra és abból építették újjá az életüket, miután felszabadították őket, de azért lássuk be, akár kp, akár arany, akár gyémánt, fizikai erővel el lehet venni. Ellenben az agyadban lévő privát kulcsot már nehezebb... Főleg, hogy azt sem tudják, hogy rendelkezel-e vele, illetve mennyivel, ha csak nem hencegsz, hogy te bitcoin milliárdos vagy.

    De azért nem hasonlítható ahhoz, hogy rajtad kívülálló okok miatt bevonhatják, érvényteleníthetik és elinflálhatják, sőt, még be is fagyaszthatják a számládat.

    Stabil árfolyama meg leginkább semminek nincs. Olyan van, hogy valami túl nagy ahhoz, hogy hatalmasakat ingadozzon, de minden az időtávon múlik. 10-20-30 éves távlatokban a dollár, euró, svájci frank is elég szépen mozgott fel-le, nem beszélve a rubelről, forintról, líráról vagy éppen a román lejről... Ezeket tán elfelejtettük? Ha valaki amikor havi 1300 Ft-ot keresett félretett minden hónapban 100-200 Ft-ot a párnacihába na azzal mi lett? Hoppá!

    Ezt nem fogja fel a sok állam-hívő, hogy attól tűnik stabilnak, hogy a háttérben folyamatosan süllyesztik alattad a piramist és ha a rendszer szabályai szerint játszol (hiszen bele vagy kényszerülve, ha legalább a vagyonod értékét meg szeretnéd őrizni) olyasmiket kell vásárolnod, ami nem csak hogy elkobozható (részvény, kötvény, állampapír) és sokszor még röghöz is vagy kötve általa (ingatlan), de pontosan nyomon tudja követni a rendszer, hogy mennyid van és ha rosszul viselkedsz, bármikor megfoszthat tőle. Ezen a téren pedig a kp is csak rövidtávú tűzoltásra jó.

    Ráadásul ha a valódi inflációt nézed, nem a kamu kimutatást, hanem amit a szemeddel látsz, akkor még az értékét se feltétlenül őrzi meg... Hiszen nem csak az ingatlan árak, de minden más is drasztikusan emelkedik. A szakemberek, ha javíttatni kell valamit aranyáron dolgoznak, az egészségügyi költségek is az egekben, ha nem akarsz állami kézben megpusztulni középkori eszközökkel felszerelt műtőben, frusztrált orvosok keze alatt, az élelmiszerek is drágultak, még egy tetves ipari hulladék pizzaszelet is 200-ról 250-300 Ft-ra emelkedett, ez is 25-50%-os emelkedés. A fizetések (nettó) nem emelkedett ennyivel sehol, nemhogy bármilyen csodarészvény (leszámítva az Opust és a 4iG-t, de azt most hagyjuk).

    Szóval ez az ingadozás dolog egy hatalmas nagy bábszínház, egy illúzió. A Föld is stabilabbnak tűnik, ha stabilnak gondolod, mintha egy űrben, a nap körül keringő bolygónak, ami ráadásul 110 km/h sebességgel forog.

    Mert végtére is mi az állam? Egy önkényesen (múltbéli háborúk, szabadrablás, etc.) kijelölt terület, ami fölött egy a területen élők többsége (vagy még annyi se, ez a "legjobb" eshetőség, a demokráciának hívott valami) által megválasztott random főemlős és holdudvara uralkodik, természetesen a környező területek és nagyhatalmak közötti oda-vissza játékban, hogy még összetettebb és kiszámíthatatlanabb legyen az egész. És ezen a területen jó esetben van egy csomó minden, amit termelnek (hazai termékek), amik jó esetben nem függenek valutaárfolyamoktól, csak a termelési kapacitástól, tehát még ezek ára is ingadozhat és ingadozik is.

    Lehet ebben is hinni, csak mert 1 milliárd légy nem tévedhet... Sőt, aki okosan csinálja, az még jól is járhat vele. És muszáj is ezen a vonalon is agyalni, hiszen nem vonulhatsz ki teljesen a társadalomból a tőkéd értékét meg szeretnéd megőrizni. De attól még diverzifikálni muszáj. Van, aki aranyat vagy festményt tart, más meg halad a korral és inkább kriptoval próbálja meg bevédeni magát a rendszer ellen.

    A Librának meg valóban semmi értelme, mint mondtam, semmivel sem jobb, mint bármilyen Fintech, maximum aki a Facebook ökoszisztémába bele van buzulva, annak kézenfekvőbb, mint +1 másik valamire regisztrálni. De ennyi. Zuckerberg mohósága. Meg akarja lovagolni a kriptolázat és nála van sokmilliárd agyhalott, aki a mindenegyben blogokat is osztogatja, kb. a kriptopénzek működési elvéről is ennyire tájékozottak, így használni is fogják. Neki meg ez extra profit.

  • Penge_4

    veterán

    válasz dabadab #51 üzenetére

    "tonnaszámra lopnak"

    Hogyne lopnák, ha ennyire értékes. Tegyél már ki egy 20 000-est a Hős utcában egy padra és nézd már meg, hogy 1 óra múlva is ott lesz-e. Vagy mondok jobbat. Vegyél a Hős utcában 10G-t valamiből és add oda előre érte a pénzt, aztán nézd meg, hogy hozzák-e. :D

    Egyrészt nem szabályzott, mivel az állam retteg tőle, ezért inkább tagadja meg karaktergyilkolja, mintsem, hogy szabályozza, másrészt mivel egyedi (mint egy eredeti festmény) maximum az aktuális értékére lehetne biztosítást kötni, de magára az adott bitcoinra nem.

    A biztonságos szó meg relatív, lehet a hülyebiztos szinonimájaként is emlegetni. Akkor valóban nyer a bank, onnan lehet hogy még Gizi néni is visszakapja a kongói csalónak elutalt 10000 dollárt. Vagy a marha, aki odaadja a bankkártyáját a csajának pinkódostól.

    Elfelejtettem mondani, hogy bitcoinja annak legyen, aki tud felelősséggel bánni vele. De ez még nem von le továbbra sem az értékéből. Picasso festményen sem szeletelünk fel, majd fogyasztunk el egy pizzát és végül használjuk söralátétnek.

    (#53) borg25: Erre mondtam, hogy egyrészt kicsi még a kapitalizációja és azt is többségében spekulánsok hajtják, másrészt mivel vagyontároló eszköz és azon belül is közelebb áll a Picasso festményhez, mint pl. ingatlanhoz (tehát nem laksz benne), ezért normál esetben nyugdíjalapként funkcionál. Vagyis ha nem az elkövetkezendő pár hétben, hónapban akarod a teljes összeget felélni, akkor lényegtelen, hogy éppen mennyi az értéke.

    10-20-30 éves távlatokban meg voltak szép bukók Bluechip részvényeknél meg SP500-nál is... És a hosszútávú felfelé ívelés sem garancia arra, hogy mindig így lesz. Sehol. Semmiben. Ingatlan sem ért sokat Pesten sem 56-ban, sem a törökvész idején..

Új hozzászólás Aktív témák