Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Vakegérke

    veterán

    válasz FPéter #10 üzenetére

    Véleményed köszönöm.

    Nos, tudom jól, hogy semelyik paraszt bácsika se tekintene falubelijének ilyen beszéddel. Viszont az irodalmi magyart beszélők tájnyelvnek vélhetik, bár tudják, hogy ''nagyon nem autentikus''.

    Amelyek viszont tények.

    A ''feszt'' folyamatosságot jelöl, és elég sokszor volt alkalmam hallani borsodi katonatársaimtól. Hogy érdekesebb legyen, '70-ben vonultam be.
    Mintamondatok:
    Dógoztam feszt.
    Feszt mondom néki.

    A matéria pedig anyag. Az áram ugyan nem ''anyag'', de szerintem belefér a szövegbe, hogy a villamos drótról jut matériához.

    Nézd, kedves FPéter, nem vitázni akartam. Írogatom a történeteket, és az öreg bizony parasztosan fog ezután is beszélni. Nem érzem úgy, hogy jobban fejezné ki magát, ha az irodalmi magyart használná. Ráadásul akkor lenne csak hiteltelen igazán. Ha pedig nem az öreg, hanem én mesélnék, máris kevésbbé élhetné bele magát az olvasó a falu légkörébe.
    Hogy nem tájhű a szójárás? Szerintem nem baj. Ez csak mese. Hogy nem autentikus? Annyi baj legyen.

    Mesél az öreg, én csak leírom azt, amit hallok.

    Köszönöm véleményed, Isten tartson meg jó egészségben.

    Szerk: ha képes lennék rá, hogy valamely autentikus tájnyelvet használjam, esetleg más tájnyelvet beszélő meg sem értené. Csak pár példa. Mi az a kasztroj, vagy köcölle? Ezt bizony nem érti a ''vazsi'', az ő bizsergefájáról meg a borsodi nem tudja, hogy mi a jó fittyfene.

    [Szerkesztve]

    Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

Új hozzászólás Aktív témák