Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mackósajt

    senior tag

    válasz Vamp #22 üzenetére

    Az Antarktisz körül tényleg hatalmas jégtömegek vannak a tengerszint alatt is, mivel a tenger a partvidék jelentős részén kb. 200m-es mélységig befagyott körülötte, de még mindig jelentősen kisebbek, mint fölötte. Tehát, amit mondasz igaz, csak a mennyiségi arányok egyértleműen a tengerszint feletti jég javára állnak. Főleg akkor, ha az Antarktisz ki is emelkedik a jég olvadásával.
    Ez utóbbihoz egy idézet a Természet Világából :
    ''Az Antarktisz iszonyatos jégtömege ugyanúgy belepasszírozta a kontinens kérgét a mélybe, mint a pleisztocén idején Skandináviát az ottani jégtakaró. Becslések szerint a keleti rész 1000, a nyugati úgy 500 méterrel emelkedne meg, ha az összes jég elolvadna. E hatalmas jégnyomás másik érdekes következménye, hogy az itteni jégmentes selfek kissé a kontinens belseje felé lejtenek. Normális körülmények között a lejtés iránya a kontinentális lejtő, mely a selfeket elválasztja a mélyóceántól.''

    Vagyis: lehet, hogy a kontinens fölötti jégmező alja is tengerszint alatt van most, de ha elolvad, ami fölötte van, már nem lesz így.


    A két sarkvidék szerepe nem egyforma. Az Antarktiszon tízszer annyi jég van, mint az Arktiszon.

    De: most még nem arról van szó, hogy az Antarktisz teljes felolvadásától tartanak. Ha ez megtörténne, Magyarország legalacsonyabb részei csak 20-25m méterrel maradnának tengerszint fölött... De 1m emelkedéshez korántsem kell ennyi. Egyes számítások szerint ennyi akár a hőtágulásból is összejöhet 50-100 év alatt.

    [Szerkesztve]

  • ollie

    MODERÁTOR

    válasz Vamp #22 üzenetére

    Valszeg módosítanod kéne a cikkedet Mackósajt hozzászólásai fényében.

    ***

  • #27070592

    törölt tag

    válasz Vamp #22 üzenetére

    Hello. Hozzászólnék.

    Jég. Én úgy tudom, hogy egy liter vízből valamivel több mint egy köbdeciméter jég lesz, és ez vica versa érvényes. Egyes számítások szerint ha az antarktiszi és grönlandi teljes jégtömeg elolvadna, a világtengerek szintje hatvan (!) méterrel emelkedne meg. Ez nem valószínű, hogy bekövetkezik a mi életünkben, inkább pár ezer év kellene hozzá a nagy hőtehetlenség miatt, és lehet hogy addigra megfordul a folyamat. (kihal az emberiség...:) )
    De mindenesetre egy 'szolid' 5 méteres vízemelkedés már grandiózus pusztítást okozna.

    Szén-dioxid. A Vénusz bolygón szén-dioxid légkör van, a felszíni hőmérséklet 450-600 fok egyensúlyi állapotban, az üvegházhatás miatt... Ennyit arról, hogy a 'független', 'korrekt', 'becsületes' amerikai tudósok szerint a szén-dioxod nem okoz üvegházhatást...

    Üdv

Új hozzászólás Aktív témák