Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz #54715584 #2 üzenetére

    Az elég relatív hogy hogy állunk. Itt a keleti eu régióban mindig is jól álltunk a környező országokhoz képest, lemaradás mindig is a nyugat EU, észak amerikai, fejlett ázsia országokhoz képest volt. Ezekben az országokban úgy 2x nagyobb a szélessávú internet penetráció, a toplistás élenjáró államokban 3x-os.

    Kétszeresne növelni a szélessávú net számosságot idehaza időt kíván, minimum 3-4 év vagy több, annyi kell hogy elérjük a nyugati államok jelenlegi szintjét, persze ez idő alatt ők sem fognak állni és várni hanem tovább fejlődnek arra a szintre ahol most a top elit jár. Persze ha ez megtörténik akkor már 2x-es lesz a lemaradás, hanem csak 1.5-es és az évek során és még tovább fog csökkeni hisz a fejlett államok piaca egy idő után telítődik így náluk hamarabb kezd csökkeni a növekedés üteme majd végül megáll, ekkor lesznek igazán beérhetők.

    Az igazi probléma az hogy mire eljutunk majd oda hogy a számosság terén kezdjük utolérni a fejlett országokat, addigra a számosság mint mutató egyre kevésbé lesz érdekes. Hisz ahol már közel elérik a piaci telítettséget és már nincs hova növekedni ott másik utat fognak keresni. Ez pedig arról fog szólni hogy számosság helyét át fogja venni a minőségi jellemzők szerinti csoportosítás.(ugyanúgy ahogy a modemes számosság is egy idő után kikopott, érdektelenné vált) Akkor már az lesz a sláger mutató hogy a meglévő szélessávon belül hány szazalékot képvisel a már átépített, optikai alapú infrastruktúra és mennyit a régi réz alapú.

    A fejlett országokban van ahol már több éve elkezdték, van ahol most kezdik vagy rövidesen az elkövetkezendő években az áttérést a távközlési infrastruktúra réz alapú korszakából az optikaiba. Ez elég hosszú 5-10 akár 15-20 éves áttérési időszak lesz épp ezért minél hamarabb el kell kezdeni és minél nagyobb tempbóban kell végrehajtani hogy mielőbb a végére érjenek.

    Mire mi előfizetőszám számosság alapján elérünk oda hogy kezdünk felzárkózni a fejlett országok szintjére, addigra már a minőségi jellemzők fognak dominálni és azon a téren ugyanúgy jelentős lemaradásban leszünk, mint most számosságban.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz dabadab #4 üzenetére

    Mindig születtek olyan cikkek amiket amolyan megmagyarázhatatlan sztereótípiák alapján írtak - ami szerint nálunk mindig minden rossz, a határon túl meg kolbászból van a kerítés is - és ezek mindig borzasztó helyzetet írtak le, hogy leghátul kullogunk meg hasonlók.

    Azok a cikkek amik tényleges számadatokon alapulnak - mint pl. hasonló NHH adatok a környező országokból - azok meg mindig azt hozták ki hogy bizony a régiból mi igen is az élenjárók között vagyunk és voltunk is.

    Én inkább azoknak a cikknek hiszek amik megszámolható számadatokra építenek, nem pedig szubjektív, megalapozatlan megérzésekből íródnak. Az hogy hány előfizetés van az konkrétan megszámolható adat, épp ezért szerintem ezzel érdemes foglalkozni. Az hogy e mögött tényleges hány netező van az erősen statisztikai kalkuláció. Van amikor beszorozzák 2.5-lel mert egy háztartásban jellemzően ennyi ember él. Persze ebből közel sem mind nethasználó és ahogy más is írta van aki máshonnan használja a netet, munkahelyről, suliból, netkávézóból. Ezek már konkrétan nem megszámolható adatok, inkább csak becsülni, következtetni lehet őket.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz dabadab #9 üzenetére

    Ebből mindkettő egy ilyen kalkulált szélessávot használók számát mutató táblázat, nem konkrét kapcsolódás számosságot mutat, aminek én jobban hiszek.

    KSH 2006. 4. negyév jelentés: [link]
    OECD 2006 december jelentés: [link]
    Kék notesz 2007 jelentés: [link]

    Az OECD jelentésben viszonylag évek óta fix a sorrend és a helyezésük is közel állandó. A környező kelet eu államok mögöttük vannak, egyesek erősen lemaradva. Románia, Bulgárai nincs a listán de még jobban el vannak maradva, románoknál arányaiban fele annyi szélessávú netező van mint nálunk.Ukrán és volt orosz tagállomok sincsenek előttünk. Két állam van a régióban amelyik kiugróan jól teljesít és ez évek óta így van. Az egyik a Szlovének a másik az Észtek. Az őket követő bolyban már mi is ott vagyunk.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz ftc #11 üzenetére

    A DSL előnye az hogy a meglévő infrastruktúrát felhasználva, olcsón, gyorsan igen széleskörűen lehet vele szélessávú szolgáltatást nyújtani nagy tömegeknek. Nem véletlenül ez a legelterjedtebb kapcsolódási forma. Világszerte a szélessávú kapcsolat 2/3-a xDSL alapú, a számossága pedig már átlépte a 200 milliót. Európában az xDSL részaránya még magasabb 82%-os.

    Hogy a kérdésedre válaszoljak az fog előfizetni akinek ez az egyetlen alternatívája(ilyenből elég sok lesz), aki megelégszik a kisebb sebességgel mert azt viszonylag olcsón megkaphatja.(ilyenből is sok lesz).

    Azért ne feledd az Orange 200 ezer háztartást akar FTTH-val lefedni az év végéig. Ez a szlovák háztartásoknak úgy a tizede. A maradék 90%-ból 70%-on szerintem van xDSL alternatíva. Elsősorban a nagyvárosok sűrűn lakott, tömbházas részei fog Orange koncenrtálni, ahol a fejlesztési költségek a legalacsonyabbak, de a nagy népsűrűség miatt a potenciális előfizetők számossága a legmagasabb így a legtöbb bevétel is itt várható. Ezt nevezi cherry pickingnek, amikor az üzletileg legjobb megtérülésű területeket kiszemezgetik a többit meg hanyagolják, mert az már nem olyan vonzó.

    Nálatok az a jó hogy legalább van egy olyan aktív, FTTH beruházásokat is megkockáztató alternatív aki megtette az első lépést és beindította az FTTH migrációs folyamatot. Azokban az országokban ahol ez megindult mindig az volt a forgatókönyv hogy legyen egy kezdeményező alternatív, aki ha lép utána majd az inkubens telco is követni fogja hasonló fejlesztésekkel mert akkor már csak előre lehet menekülni. Szinte biztosra vehető hogy a keleti eu régiból szlovák Tíkom fog elsőként FTTH fejlesztéseket végrehajtani területileg azokban a városokban ahol az Orange is megjelent. Ők sem fognak a vidéki helyszínekre túlzott figyelmet fordítani, csak oda ahol a legnagyobb a konkurencia harc. Ezeken a területeken majd nagyon jó ajánlatok lesznek, nagy sebességgel, sokkal olcsóbban a két versengő FTTH cég miatt, azon kívül meg majd marad az xDSL és a kábelnet.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz ftc #11 üzenetére

    Nekem úgy tűnik az Orange oldaláról hogy azért 1400 koronáért nem kapod meg mindhárom szolgáltatást ahogy írtad, az csak a netnek az ára. A mellé további 800 korona a telefon és a tv is. De ha csomagba rendeled 3play-ben akkor adnak kedvezményt, úgy meg lehet kapni a hármat együtt 2000 koronáért, ami úgy 15 ezer ft.

Új hozzászólás Aktív témák