Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mackósajt

    senior tag

    válasz Erasmus #8 üzenetére

    A fogáspont: az EU versenyszabályai tiltják, hogy egy adott termék piacán többségi részesedéssel rendelkező cégnek kizárólagos forgalmazói legyenek. A kérdés, hogy találnak e bármilyen írást, ami igazolja, hogy tényleg történt valami megállapodás a kizárólagosságról. Amennyiben nem találnak, úgy szvsz. nem tudnak tenni semmit.

  • Mackósajt

    senior tag

    válasz joghurt #10 üzenetére

    Az InterS*-ban viszont nemrég láttam AMD-s gépet. Méghozzá ''2600 MHz-es Sempron''nal. Na mondom, kijött a Sempron FX. :DD

  • Mackósajt

    senior tag

    válasz erdoke #17 üzenetére

    Az az EU jogszabály, ami alapján most eljárást kezdeményeztek, pontosan egy olyan rendelkezés, ami a többszereplős piac lehetőségét biztosítja. Ha a termelés háromnegyedét/négyötödét kezében tartó gyártó kizárólagos disztribúciós megállapodásokat köt a legnagyobb forgalmazókkal, már kész is a monopólium egyik legfontosabb tartóoszlopa.
    Az EU szabályozása ésszerű. A gazdasági erőfölénnyel való visszaélés, és egyéb ehhez hasonló fogalmak pedig pont azért szerepelnek a versenyjogszabályokban, hogy a fogyasztók tényleg szabadon dönthessenek, és az ne legyen, hogy eszi, nem eszi, ezt kapja.

    Adjon az AMD nagyobb kedvezményt, és máris az ő procijait nyomják, mert azon nagyobb haszon van.

    A konkrét esetben a külföldi források alapján nem arról van szó, hogy az Intel kedvezményt adott volna, hanem arról, hogy kifejezetten azért fizettek, AMD proci még véletlenül se kerüljön a polcra. Ez megfosztja a fogyasztókat a döntési lehetőségtől.

    Arról nem is beszélve, hogy ilyenkor nehezen tudok elvonatkozatni a magyarországi polcpénz ügyektől...

    [Szerkesztve]

  • Mackósajt

    senior tag

    válasz erdoke #22 üzenetére

    Valóban, a vásárlók tájékozódását nem lehet helyettesíteni, és én sem vennék a Saturnban számítógépet. Bár a garanciális eljárásukról pl. nagyon jó tapasztalatom volt egy hibás mikrofonos fejhallgató kapcsán, amit szó nélkül kicseréltek, le sem ellenőrizve.
    De: ha elvi alapon meg akarja előzni a hatóság monopólium kialakulását, akkor elejét kell vennie az ilyesminek. Nem a fogyasztók becsapásáról vagy be nem csapásáról van szó tehát jelen esetben, hanem arról, hogy ügyelnek rá: legalább az elvi lehetősége meglegyen a fogyasztóknak a választásra. Ha gyártó kizárólagos forgalmazóvá teszi a legnagyobb bolthálózatokat (élve gazdasági túlerejével), akkor monopoliumveszély lesz, mert a vásárlók többsége nem keresgél. (Ez nem csak a PC iparban van így.) A Versenyhatóságoknak azonban pont az a feladata, hogy tájékozódjanak, és odafigyeljenek.
    Ha a monopóliumot ellenezzük, akkor igazából nem lehet kifogásunk ez ellen.

    A dolog másik oldala: válasszuk szét a kérdést, hogy általában milyen versenyszabályozást tartunk helyesnek, és hogy helyes e megsérteni a meglévőt. Van az EU szabályozás. A vizsgálat azt a kérdést teszi fel, hogy az Intel (és a Media-Saturn) megsértette e ezt. Amennyiben megsértette, úgy azt mondani, hogy miért nem tesz hasonlóan az AMD is, a magyar hadsereg logikájára emlékeztet. Ellopták a kabátodat? Lopj helyette másikat, ne légy málészájú!

    AMD viselkedése: ha az Intel megsért egy törvényt, oly módon, hogy az ráadásul hátrányosan érinti az AMD-t, akkor természetes, hogy felemelik a szavukat. Nehogy már bűn legyen ez is. Ez az ügy most pattant ki, de az USA beli eljárásokat nem most kezdték, szal nehéz rájuk fogni, hogy a Conroe sokkra reagálnának így.


    Megj: én nem tartom valószínűnek, hogy bármi az Intel-t komolyan érintő fejleménye lehet ennek az ügynek. Vágeredményben lehet, hogy nem is sértettek meg semmilyen jogszabályt.

Új hozzászólás Aktív témák