Új hozzászólás Aktív témák

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Olvasgattam a topik elejét, láttam ott felvetve, hogy káne már valami egyezség az űrbéli rendről az ilyen esetekre. Nos van, és egyben kis kiegészítő infó az itcafé cikkhez:

    https://www.urvilag.hu/kina_a_vilagurben/20211229_vigyazat_kiterni

    December elején Kína bejelentést tett az Egyesült Nemzetek Szervezeténél (ENSZ) a Világűrszerződés (Alapelvszerződés, Outer Space Treaty) V. cikkére hivatkozva. Ez kinyilvánítja az űrhajósok védelmének kötelességét, és azt, hogy „a Szerződésben részes államok azonnal tájékoztatják a Szerződésben részes többi államot vagy az Egyesült Nemzetek főtitkárát, ha a világűrben [...] bármely olyan jelenséget észlelnek, amely az űrhajósok életét vagy egészségét veszélyeztetheti”. (A magyar jogrendszerbe a szerződés az 1967. évi 41. törvényerejű rendelettel került be, szövege itt olvasható.)

    Az említett esetek július 1-jén és október 21-én történtek, az incidensben érintett műholdak a Starlink-1095 (2020-001BK) és Starlink-2305 (2021-024N) voltak. A Starlink holdak jelenlegi példányai többnyire 550 km körüli magasságban üzemelnek, ami meghaladja a kínai űrállomás 400 km közeli pályamagasságát. A szóban forgó két Starlink műhold azért kerülhetett lejjebb, mert épp eltávolították őket, hogy a sűrű légkörben megsemmisüljenek, és űrszemétként ne jelentsenek ütközési kockázatot. De a jelek szerint mégis okoztak... Ráadásul a kínai űrállomásmodul mindkét esetben lakott volt: júliusban a Sencsou-12, októberben a Sencsou-13 három-három űrhajósa tartózkodott a fedélzeten.

Új hozzászólás Aktív témák