Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • troller

    senior tag

    válasz Sidaries #1 üzenetére

    Jó, bár az előző nekem jobban bejött. Emmet Brown rulez, imádtam annak idején mind a három részt :C

    [ Szerkesztve ]

    Asus P8H67M-LE; i5 3330; 2x4GB DDR3; Gigabyte GTX 1060 3GB WINDFORCE OC

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Sidaries #8 üzenetére

    Tudom hogy az írás célja a szórakoztatás, én is csak szórakozásból jegyeztem meg.

    Jah, és olvastam az idő rövid történetét, és jól "ismerem" szegény öreg cambridge-i prof-t.
    Nagy embernek tartom.
    De ettől függetlenül az időutazásra nincs lehetőség, amikor egy két tudós nem foglal erről szigorú álláspontot az csak azért van mert ők is emberek és romantikus-világkép él bennük.
    Mint ahogy sokuk pl hívő is egyben, ami szvsz nehezen összeegyeztethető a tudomány mai szintjével.

    Az időutazást több féle módon is be lehet bizonyítani hogy nem lehetséges. Az egyik fizikai úton.(spec relativitás elmélet + c maximális sebesség elmélete, mert a tér quantált)
    A másik logikai úton van, és az ennél egyszerűbb, bár ide most nem tudom neked leírni.

    De egyébként minden ember ha belegondol, visszamennél az időben 100 évet kinyírod a családod és megszűnsz, de akkor nem jöhettél volna vissza és nem ölhetted volna meg őket tehát megint vannak, de akkor megint visszamész és megint megölöd őket...:D
    szal érted, már csak ennek a hétköznapi értelmezése is paradoxon.

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Sidaries #10 üzenetére

    Nem, nem érted.:)

    Ez az ősemberes hasonlat teljesen butaság. Akkoriban nem volt tudomány.
    A tudomány első csírája Arisztotelész. Aztán 1000+évig nagy sötétség. Aztán némi élénkülés, majd 1905->

    Mellesleg Aquinói szent Tamás szerint sem lehetett már időutazás, mert ő a Summa Theologica-ban kifejti hogy a logika törvényeit nem hághatja át Isten, bár a fizikáét még úgy gondolta igen.

    Ez a "tudomány jelenlegi állása" kifejezés, két dologból rossz itt.
    1. mert olyan kicsengésű mintha a tudományban nem lennének biztos dolgok. Namost vannak biztos dolgok, és ez éppenséggel az.
    2. Ha tegyük fel nem lenne az, és a fénysebességnél gyorsabban lehetne száguldani, ami szükségfeltétel az időutazáshoz, akkor is értelmetlenség azt mondani hogy akár lehetséges, mert közünk nincs hozzá és éppenséggel amikor egy ősember azt mondta hogy lehetetlen repülni ő teljesen jól beszélt, mert akkor még semmiféle bizonyíték nem volt rá. És a józan ész azt diktálja hogy amire nincs bizonyítékod olyat ne feltételezz, ezért nem hiszünk Istenben, mert alaptalan a feltételezése.

    Mellesleg ha tanulsz fizikát akkor észreveszed hogy mennyire képtelenség az időutazás Elméleti gondolata is. A Gyakorlati megvalósításán pedig csak a sárgaházak kerek gumiszobáiban történik kísérlet.

    Üdv: SystemRoot

    [ Szerkesztve ]

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Sidaries #12 üzenetére

    Hát lehet hogy felesleges vitatkoznunk, de sztem nem érted meg jól amit mondok. Lehet én nem fogalmazok elég jól, nemtom.

    De egyszerűen nem jók a hasonlataid. A világ alapvető természeti törvényei végesek, mint ahogy maga az univerzum is véges. De ha ezeket még nem is fogadod el akkor, sem jók az hasonlataid. Mert mint mondtam nincs értelme azt mondani hogy lehetséges az időutazás csak jelenleg ellentmond neki minden megközelítése, mert amennyiben ellentmond akkor nem mondhatunk mást. Nemtom ezt hogy szemléltessen neked jobban. Itt nem tudjuk megmondani azt sem hogy miért tévedhetnénk, ergo nincs egy valszám ami megmondja hogy pl mennyire valószínűtlen az élet pl a Marson. Itt az van hogy az egész fizikai tudásunkat és logikai ismeretinket ha bevetjük, teljes mértékben negatív válasz jön arra hogy lehet e időutazás. Ilyenkor értelmetlen feltételezni, csak azért mert hátha mégis.
    Nemtudom mennyire foglalkoztál fizikával, de ha elolvasod az ezekre vonatkozó felfedezéseket, akkor neked is egyértelmű lesz hogy miért lehetetlen teljesen. De ha erre nincs időd, akkor csak próbáld levezetni logikailag. Rá fogsz jönni hogy nem lehet. A logika összefüggései pedig a legalapvetőbb ismeretünk a világról. Ez alapján vetünk el mindent amit el lehet. Ha ezt is megkérdőjelezzük akkor azzal mindent megkérdőjelezünk.

    [ Szerkesztve ]

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Sidaries #17 üzenetére

    "1900 körül a tudósok azt mondták hogy pár évan belül mindent felfedeznek és onnantól a fizikának befellegzett."

    1900 decembere a modern fizika születése, Planck disszertációjával. Már ekkor többen közelítgették / kapisgálták a relativitás elméletet, csak Einstein volt aki levezette és bemutatta. De egyébként tényleg volt olyan időszaka a klasszikus fizikának amikor azt hitték hogy már nincs mit felfedezni, de sztem az nem ez volt, a 1900/905 pont több problémának is a kora volt, a fény hullámelméletével nem tudták a fotoeffektust magyarázni, ezért kiderült hogy részecsketermészete is van. Aztán meg a sugárzás hullámhossz szerinti eltolódást sem értették. Szal sztem nemjó a példád.

    "Newton elméletei, a gravitáció tökéletesen leirtak mindent amit csak akartak. Aztán jött ez az Einstein nevű fickó és megmutatta nekik hogy nem igy van."

    Ez így megintcsak nem igaz. Több okból is. Newton sohasem mondta meg hogy mi a gravitáció, mert nem tudta és gőze nem volt, ő csak a mozgásokat írta le.
    A másik meg az hogy téves dolog azt mondani hogy nem igazak Newton törvényei. A helyes megállapítás az hogy már tudjuk a határaikat. De megintcsak így hogy nem tanultál elég fizikát nem érted ezt eléggé sztem. Arról van szó a spec relativ elméletben hogy amikor a sebesség a "c"-t komolyan megközelíti (~80%) akkor már figyelembe kell venni a relativitás elméletet és akkor másképp vannak a dolgok. Ez a határa a newtoni fizikának, de ez alatt teljesen tökéletesen működik. Igazából ma is nyugodt szívvel lehet használni a newtoni rendszert.

    Egyébként az időutazásról még annyit, hogy a relativitás elméletből az is következik hogy olyan mint abszolút idő, nem létezik. A különböző inerciarendszerekből nézve a jelenségek időtartamának hossza nem azonos.
    Továbbá jó ha tudod hogy a tömegnek is relativisztikus képlete van, amiből amúgy az jön ki hogyha egy nyugalmi tömeggel rendelkező részecske elérné a C-t akkor végtelen naggyá válna a tömege, ami nem lehetséges.
    Namind1 nem akarlak ezzel nagyon fárasztani, de azért gondolkozz el ezen.
    A speciális relativitás elmélet egyébként kisérletekkel be van bizonyítva.

    [ Szerkesztve ]

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

  • SystemRoot

    őstag

    válasz Sidaries #19 üzenetére

    Ok, hagyjuk. Én amúgy nem azt mondom hogy a fizika már mindent tud, és szent meg sérthetetlen. Csak azt hogy szerintem EZT a kérdést már megválaszolta, és hogy szerintem ma már lehet tudni azt hogy mire mondunk biztos választ és mire nem. Ennyi.

    [ Szerkesztve ]

    Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom: and with all thy getting get understanding.

Új hozzászólás Aktív témák