Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #31757056

    törölt tag

    Én nem tartom meglepőnek, hogy a technológiai fejlődés érdekében a kutatók az élő szervezetekben kívánják megtalálni a kérdéseikre a választ. Ha jól tudom, jelenleg a DNS lánc az univerzumban megtalálható legbonyolultabb adathordozó rendszer, tárolja egy egész élőlény, egy egész ember minden jellemzőjét, előre bele van írva az fejlődési szakasza az összes sejtnek, stb...
    Ehhez képest az ember alkotta számítástechnika nem tart sehol, egy egyszerű életből vett jelenség konkrétan a szél mozgásának kiszámításához szélcsatornában is egy 512db kétmagos Xeon procival szerelt szuperszámítógépre van szükség amit a forma 1-ben a BMW csapat használ: Albert 3
    Én kíváncsi vagyok mire jutnak :)

  • #31757056

    törölt tag

    válasz strohmann #41 üzenetére

    Igen, valóban itt most nem a DNS lánc adattárolási képességei a fontosak, csak megemlítettem, hogy többek közt miért egyedülálló a világon a DNS molekula.

    Valóban elég tágan fogalmaztam mikor azt mondtam, hogy tárol mindent a DNS, végülis a DNS lánc azt a genetikai kódot tárolja, ami az aminosavakból történő fehérjék megépítéséhez kellenek, a fehérjék pedig ugye a legfőbb alkotóelemei a sejteknek, majd a sejtek a szerveknek, azok pedig élőlényeknek, és így tovább, de az információ DNS láncról indul mindenképpen. Ezért mondtam azt, amit mondtam, ugyebár onnét indul ki ez a folyamat, csak nem fogalmaztam meg elég érthetően.
    Kb talán 50000 féle ismert fehérje létezhet, és mindössze 20 féle aminosavból épülhetnek fel ezek. A DNS láncon elhelyezkedő kódsor határozza meg (akár a betűk az emberi nyelvben vagy a számok a matematikában), hogy a létező 20 féle aminosav milyen sorrendben kapcsolódjon egymáshoz, ezeknek a variációja alapján születik meg a területre szükséges fehérje, amely fehérje valami sejtnek az egyik alkotóeleme lesz sok másféle fehérjével együtt.
    A helyzet az, hogy még a leg egyszerűbb egysejtű élőlényeket alkotó fehérjék megépítéséhez szükséges genetikai parancsok is több száz oldalnyi nyomtatott szöveget tennének ki, ha lefordítanánk őket. (Ezeket mind könyvekben olvastam, vagy dokumentumfilmekben láttam, mert mindig is érdekelt a téma.)

    Ezek a rendszerek végül elképesztően bonyolult élőlények alkotóelemeivé válnak, tehát érdemes is figyelnünk ezeket és technológiai fejlődés céljából felhasználni, úgy például ahogy az ember mikor megalkotta a repülőgépeket, sok mindent a már régóta létező madarakról lesett. :)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák