Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • strohmann

    csendes tag

    válasz #31757056 #40 üzenetére

    A DNS molekula itt csak sablon lenne a gyártás során, nem adathordozó. A DNS-ben tárolt információ (a molekula építőelemeinek sorrendje) most csak annyiban érdekes, hogy meghatározza a molekula térbeli szerkezetét. A kész processzor nem tartalmazna DNS-t.

    A DNS nem tárolja az ember minden jellemzőjét. A környezet-ember (tkp. környezet-DNS) kölcsönhatások eredményeként (egyedfejlődés során) alakulnak ki az ember jellemzői.

    Amúgy abszolút egyetértek a mondanivalóddal. Az élőlények örökítőanyaga mint fizikai szerkezet helyett főleg az élő rendszerek működési elve szokta megihletni az informatikusokat: analogikai számítógépek, neurális hálózatok, genetikus és evolúciós algoritmusok, stb.

    egy egységsugarú júzer

  • strohmann

    csendes tag

    válasz #31757056 #42 üzenetére

    Egy malomban őrlünk, nem gondoltam, hogy szó szerint értetted a DNS mindent kódoló tulajdonságát. Csak kiegészítettem, árnyaltam, amit írtál.

    Ha egy fejlődő X élőlényt "A" környezetben, a vele azonos örökítőanyagú X' élőlényt "B" környezetben neveljük fel, különböző géntermékek (fehérjék, stb.) különböző mennyiségben keletkeznek _ugyanazon_ DNS molekula alapján. A DNS által kódolt géntermékek (fehérjék és mások) sorozatos (tkp. állandó) kölcsönhatásban vannak a környezetükkel és ez visszahat arra, hogy adott DNS-ből milyen géntermékek (elsősorban de nem kizárólag fehérjék) keletkeznek. Erre gondoltam, amikor azt írtam, hogy a DNS nem határoz meg minden jellemzőt.

    Trükkös dolog a DNS, mert több paraméterében tárol információt (kémiai módosítások, térbeli szerkezet). + az élő sejtekben az örökítőanyag DNS+fehérje szerkezetű. A DNS-sel kondenzált fehérje mennyisége, minősége is befolyásolja, mi íródik át a DNS-ről.

    Fehérjék: jóval többféle fehérje létezhet az élőlényekben. Miután a DNS alapján elkészül az aminosavlánc, sokféle további (kémiai) módosításon megy át a fehérje, és ezek az aminosavsorrendből nem feltétlenül következnek, tehát a DNS bázissorrendjéből sem. Vagyis egyfélle aminosavsorrendű "nyers" fehérjéből többféle funkcionális fehérje keletkezhet a sejtben. És ez nem mindig nyilvánvalóan következik az alap aminosav (ill. DNS) sorrendből.

    Még egyszer, csak annyit mondok, hogy komplexebb az információtárolás az élőlényekben, mint az ember alkotta számítógépekben. A DNS-ben nincs "leírva", nincs "benne" minden. Ellentétben a merevlemezzel. Ez csak pontosítja azt, amit írtál.

    A DNS kódol valamiféle befogadóképességet a környezet ingereire, pl. a táplálék molekuláira. A DNS termékei (pl. fehérjék) kölcsönhatnak velük, ez visszahat arra, hogyan realizálódik a DNS kódja.

    Ha tényleg érdekel a téma, egy érdekes weboldal pl. a junkdna.com. Egy magyar villamosmérnök-biofizikus rájött, hogy az "egyszerű" DNS hogyan kódol bonyolult szerkezeteket (pl. agy) a rekurzió elvén. Itt is a hangsúly a "DNS kód" végrehajtásán van, amiben a DNS alapján létrehozott fehérjék (és más molekulák is) szerepet játszanak. De még ez az elmélet sem tudja teljesen "megoldani" a DNS-t, mert a DNS-ben nincs benne "minden".

  • strohmann

    csendes tag

    válasz orbano #44 üzenetére

    Egyre gondolunk. Én is azt írtam, hogy a kölcsönhatásra való képesség kódolva van. Géntermékek + (géntermék*kölcsönhatások) = élőlény minden jellemzője.

    A DNS egyébként szükségszerűen úgy épül fel, ahogy,

    Arra gondolsz, hogy a molekula felépítésében már eleve benne foglaltatik a másolódására való képesség. Ettől "különleges".

    http://www.bioinfo.pte.hu/bgrd/dna50/1953.pdf

    "It has not escaped our notice that the specific pairing we have postulated immediately suggests a possible copying mechanism for the genetic material."

    ha jól emlékszem, a felépítésére először matematikai modellel jöttek rá, amit csak később nem cáfoltak meg a kémiai kísérletek.

    Kísérleti adatok + térbeli modellezés + röntgendiffrakciós számítások kombinálásával lett meg az eredmény. És valóban nem cáfolták meg azóta sem. :)

Új hozzászólás Aktív témák