Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    A 8 órás munkanapnak szellemi munkánál eddig sem volt sok értelme, mert az ember átlagban 4 óránál több valóban érdemi, kreatív munkát ritkán végez. A többi alibizés: bámulja a monitort, mintha gondolkodna, pótcselekvéssel tölti az idejét (pl. külalakra újraszerkeszti a dokumentációt, újraírja az addig is teljesen érthető kommenteket a kódban), meetingen punnyad, stb.

    Csakhogy ennek meghaladásához nem elég a home office, valójában teljes paradigmaváltás kellene a vállalatok részéről, amit a valóság tudomásul vételével kellene kezdeni és általában ez a legnehezebb az egészben.
    A jelenlegi "humán erőforrás" gondolkodásban ugyebár az ember tényleg nem több, mint erőforrás. A drága erőforrásból pedig ki kell paszírozni a maximumot ugyebár.
    Így ahogy a magas hozzáadott szellemi munka aránya egyre nagyobb a gazdaságban, egyre kevesebben dolgoznak egyre többet. Ezért akinek van munkája, azt egyre jobban kizsigerelik és nem tudja élvezni az anyagi biztonság előnyeit, akinek nincs, az meg egzisztenciális bizonytalanságban él.
    A megoldás az lenne, ha több embert alkalmaznának rövidebb munkaidőben de változatlan bérért.
    Elsőre ez valami szocialista vágyálomnak tűnik, hogy a "tőkés" juttasson többet a munkásosztálynak, de valójában csak józan ész: ha egy darab - 8 órában foglalkoztatott - szellemi munkaerő helyett kettőt alkalmaznának max. 4 órában úgy, hogy senkinek sem csökkentik a fizetését, akkor ugyan többet költene a cég, de valójában ár/érték arányban ugyanazt kapná, mert nem kellene a 4 óra érdemi munka mellett 4 óra alibizést is kifizetnie.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tapsi #139 üzenetére

    Szerintem ha vége a járvány mizériának, akkor a nagyobb városokban el fognak terjedni az egyéni szolgáltatásra épülő irodaházak. Ahelyett, hogy a cég rendezne be magának egy irodát, a munkaerőnek bérel helyet egy a beosztott otthonához közel eső, direkt erre szakosodott iroda szolgáltatónál.
    Így ötvözni lehet az otthoni munkavégzés hatékonyságát (pár perc alatt munkába áll, szabadabb időbeosztás, mert bármikor haza tud ugrani) a magánélet szeparációjával és a jobb üzleti infrastruktúrával, ráadásul az ember kevésbé érzi elvágva magát a társadalomtól.
    Aki meg falun lakik, az általában pont azért teszi, mert nagyobb és nyugisabb életteret tud kialakítani magának, így feltehetően a privát dolgozószoba sem megoldhatatlan.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Tapsi #170 üzenetére

    "Azt értsd meg, hogy a cégnek az eddig sem került pénzbe, ha te 5 percre, vagy 1,5 órányira laktál az irodától, csak neked volt kényelmetlen. "

    Tévedés. A munkaadó és a munkavállaló közötti megállapodásra - sok minden mellett - annak is komoly hatása van, hogy a munkavállalónak mennyi ideje megy el a munkára. Így lehet, hogy az utazást nem számolja el a cég a munkaóraként, de a fizetésbe attól még beépül, mert ha a munkásember talál hasonló fizetésért közelebbi melóhelyet, akkor vagy emelik a fizetését, vagy lelép. Esetleg el se vállalja a melót olcsóbbért, mert ugyan az irodában csak 8 órát tartózkodik, de figyelembe veszi azt is, hogy az számára közlekedéssel együtt valójában 12 órányi elfoglaltságot jelent.

    A tömegközlekedési beruházásoknál is kiszámolják, hogy az emberek munkába járással töltött ideje mennyibe kerül nemzetgazdasági szinten és akkor tekintik a beruházást nyereségesnek, ha az utazási idő lerövidítésével nyert összeg meghaladja a beruházás költségeit.

Új hozzászólás Aktív témák