Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DJS

    tag

    válasz #48613632 #76 üzenetére

    "jóindulatú betörő :)
    valójában én azt állítom, hogy bármely ilyen jellegű betörés mögött állhat olyan ok, mely alapvetően elnyomó hatalom ellen tüntet (globalizáció főként)
    ebban az országban (Magyarország) pillanatnyilag a helyzet eléggé konszolidált ahhoz, hogy a számítógépes betörések szimpla bűncselekményként legyenek elkönyvelve.
    Ám ha átvetítünk egy ilyen történést az utcai bűnözésre, akkor minden esetben, ha nem hiányzik érték az elkövetés helyszínén, keresni kezdik az indítékot.
    szvsz ha egy ilyen betörés nem haszonszerzésből történik, akkor azért kell lennie egy nyomós oknak mögötte. komolyan azt gondolod, hogy ez a feltünési viszketegség lenne? Amiért esetleg fiatalok kockáztatnak jó pár év letöltendőt? vagy esetleg elképzelhető más, politikai indíttatás is???? hmmm????
    Egyébként tényleg nem foglalkoztam a témával behatóan."

    Én se foglalkoztam a témával behatóan, viszont el tudom olvasni a Wikipédiát.

    A kilencvenes évekig a számítástechnika egy geek dolog volt. Ebből következően a hacker szó maga is egy szűk amerikai szakembergárda belső szlengje volt. To hack angolul azt jelenti, köhögni. Az angol nyelv csodálatos (mások szerint őrült) képessége, hogy szinte bármiből bármilyen kifejezést meg tud alkotni, így lett a hack is egy sokértelmű kifejezés. Nem teljesen értem, miért, de lett egy olyan jelentése is, amit magyarra talán "lecsap"-nak lehetne fordítani. Majd introvertált infós diákok egy csoportja olyan értelemben használták ezt a szót, hogy egy programmal olyasmit csináltak meg, ami a programban eredetileg nem lett volna lehetséges. Ők lettek a "hackerek" (azaz hackelők), ami ezt a tevékenységet jelentette, egyúttal viszont azt is, hogy ők kiváló szakemberek, hiszen akárki nem tudta volna ezt megcsinálni. De ekkor még gyerekcipőben járt a számítástechnika, az első vírusok is inkább csak technikai érdekességek voltak még, a hacker szóhoz semmi rossz szájíz sem tapadt. Hekkelni kb. annyit tesz így, mint amikor a nagyanyám vett egy meggymagozót, és rájött, hogy hát lehet azt cseresznyemagozásra is használni. Nem arra van kitalálva, de meg lehet vele csinálni, némi ügyeskedés árán.

    Később, amikor kitalálták a számítógépes hálózatokat, helyesebben, amikor elterjedtek, akkor a hálózatokba való illetéktelen betörőt is hackernek kezdték nevezni, hiszen a hálózat programja eredetileg nem szerette volna ezt lehetővé tenni. Egy darabig tehát azok a hackerek domináltak, akik egyfajta technikai kihívást láttak az Apple szerverének feltörésében. Ettől ők még betörők voltak, de voltaképpen nem tettek semmi rosszat. Még később viszont a hálózatok olyan értékes adatokat kezdtek tartalmazni, amiért már megéri betörni a bűnözőknek vagy a konkurens cégeknek is. Itt már a technikai részletek lényegtelenek, a lényeg itt már a megszerzendő adat.

    A hacker szó itt már félreértéseket okoz, hiszen a nagyközönség úgy ismerte meg a hírekből, mint "a számítógépes betörő". Ezek után természetesen fel vannak háborodva, ha azt olvassák, hogy XY programozó hackernek tartja magát, és még nem csukták le. Pedig csak arról van szó, hogy az a programozó az átvitt értelmében (mint kiváló szakember) használta a szót, nem feltételezve, hogy a programok meghackelésében bármi rossz lenne.

    A félreértés tisztázására a szakemberek kitalálták, hogy vannak crackerek is, a rossz szándékú hálózati betörők. De ez nem terjedt el.

    A fő motiváció a hackelés mögött - klasszikus, csendes értelemben - a technikai tudás kipróbálása. De legalább ilyen fontos lehet a hatalmaskodás is: azok a hackercsoportok, akik DDOS-támadást indítanak a csúnya weboldalak ellen, szerintem ilyenek. Ahhoz nem kell sok tudás, egy program elvégzi, de mégis megvan az az érzésed, hogy csináltál valamit. És mivel a mai fiatalok elég sok büntetendő tevékenységet végeznek, például, horrible dictu, alkoholt is isznak, szerintem simán elképzelhető, hogy némely támadás mögött ilyen motivációk állnak. Persze vannak olyanok is, akik betörnek valahová, hogy oda terrorista szövegeket helyezzenek el, vagy éppen eladják az ott talált anyagokat.

    A cikkhez kapcsolódva, az Anonymus szerintem csak hatalmaskodott, a Lulzsec meg az erejét fitogtatta, csak mondtak hozzá némi politikai maszlagot is. Pont abból lett először hír, hogy ezt a politikai mázat a viselkedésükkel megcáfolták.

Új hozzászólás Aktív témák