Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bambano

    titán

    válasz Rickazoid #7 üzenetére

    Olyan jó lenne, ha sikerülne kiirtani ezt a közkeletű tévedést, hogy a linux meg a gnu...

    Egyébként kösz, hogy elmondtad, mi a gnu, de előtted én ezt már hallottam személyesen Stallmantól...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bambano

    titán

    válasz Rickazoid #9 üzenetére

    A valóság ezzel szemben az, hogy Linus azért ment bele a gnu/linux kifejezés használatába a kernel esetén, mert RMS nagyon pattogott és nem akart balhét. Mert egyébként a kernel nem gnu cucc, semmi köze sincs hozzá, a gnu kernelt hurd-nek hívják.

    Ha megnézed, hogy egy szokásos linuxos kiadásban mennyi cucc gpl licenszes, akkor is kiderül, hogy a többség nem az, ha azt nézed, hogy mennyi gnu gyártmány, akkor alig marad valami. Jelenleg egyetlen program van a linuxos kiadásokban, amit nem lehet triviálisan lecserélni és gnu, az a c fordító, de szerencsére a bsd-sek már tesztelik a nem gnu c fordítójukat.

    A grafikus felületből:
    - az X az mit licenszes, a leggyakoribb linuxos megvalósítás, az xorg X11 licenszes
    - a leggyakoribb webszerver, az apacs apacs licenszes
    - a legjobb adatbáziskezelő, a postgres nem gnu licenszes, sokáig a mysql sem volt az.
    - szerintem a kde-nek sem sok köze van a gnu-hoz, az alapja, a qt nem gpl-es
    - böngésző, levelező van nem gnu cucc, akár a mozilla programjaira, akár a google cuccaira célzok...

    A gnu saját oprendszere meg sehol nincs még, 20 év után sem.

    Szóval ha úgy nézzük, hogy mi és minek okozna nagyobb kárt: kitiltják a linuxos kiadásokból a gnu cuccokat vagy nem lenne linux a gnu cuccokba, elég egyértelmű, hogy a linuxosok simán túlélnék a gnu tiltását.

    Ez az egész arról szól, hogy RMS jól marketingeli a gnu-t, csak valós teljesítmény nincs mögötte. A licenszük meg fejlesztői oldalról nézve csak akadályozza a fejlesztést.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Új hozzászólás Aktív témák