Új hozzászólás Aktív témák

  • bteebi

    veterán

    válasz #56573440 #39 üzenetére

    Nem vagyok nagyon jártas a témában, mert nem üzemeltetek sok száz HDD-s szervereket sok év óta, bár azért az elmúlt 20 évben szerintem megfordult nálam vagy 30-40 winchester, és a legtöbbel szerencsére nem volt gond. Oda kell rájuk figyelni (megfelelő hűtés és stabil, nem rezonáló ház/rack), és nem agyonstrapálni. Ez utóbbi persze nem jó kifogás egy szervernél, de ott nem is budget cuccokat vesznek (kivéve pl. a Backblaze).

    Összességében alapvetően úgy vélem, hogy alaptalan (lehet) az előítéleted. Tény, hogy voltak rosszabb Seagate szériák (mondjuk a Backblaze adatai nem feltétlenül relevánsak amúgy), és lehetett még pár oka annak, hogy elvileg jobban hullottak, mint a WD-k (például az, hogy kevésbé megbízhatóak voltak :DDD). Lehet, hogy a strapát rosszabbul viselik, de én alapjaiban véve egyszer teleírom a HDD-t oszt' csókolom. Minden másra ott az SSD. Nem mondom, hogy nem vennék szívesebben WD Red-et, Black-et vagy Toshibát, és hogy nem fáztam a Seagate-től, de szerencsére (egyelőre legalábbis) problémamentes, és sajnos van jelentősége az ár/érték aránynak, pláne ha nagyon nagy tárhely kell. (Egy teránál még kb. mindegy.)

    Mindenesetre akármilyen jó (vagy épp rossz) is egy HDD (széria), kell hozzá valami jobbféle RAID, mert a nem redundánsan tárolt adat nem is adat :). Ha meg RAID van, akkor nem illene akkora problémának kialakulnia, hogy a teljes tömböt (vagy akár csak az adataid egy kisebb részét) bukjad - tipikusan ilyen problémák pl. az extrém feszültségingadozás/túláram, extrém rezonancia (földrengés), árvíz, tűzvész, földindulás, rablás - ezek ellen viszont a legmegbízhatóbb, leginkább strapabíró HDD-k is védtelenek. Ezekre kell az "offline RAID" (máshol tárolt tükör, pl. a nagymamánál a spajzban a kompótok között :DDD). Ha emellett van egy RAID 1, 5 vagy 6, akkor nagy baj nem lehet ;).

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák