Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #16939776

    törölt tag

    Sziasztok!

    Uóbbi 2 évben elég sokat foglalkoztam Emu 1212m PCI kártya kiszolgálásával, azért ezzel, mert elég népszerű, és olcsón hozzá lehet jutni. Hála istennek ebből a kártyából is 2 verzió készült, ha tudom beszerzem a másikat is.
    Utólag jó, elég jó választásnak bizonyult, mert ~50K összértékű "összetákolt" hardvert egy 600K összértékű forrással (almáslaptop+külső hangkártya) összevetve, ugyan más-más atmoszférát teremtettek Ua. a zenéket lejátszva, de nem éreztük azt, hogy egyik gyengébben teljesítene mint a másik.

    Pár "külső" profi, félprofi FW/optika/Thunderbolt hangkártyákhoz is volt szerencsém meghallgatni a rendszeremen, de annyira karakteresek, színeztek, főleg mély-közép magas-közép energiában mutattak homlokegyenest mást, hogy ezek közül nem mertem egyiket sem "referenciának" kikiáltani, így vissza jutottam a kályhához PC->analóg kimenet->hihető hang.

    PCI foglalatos, minél egyszerűbb felépítésű, kis méretű alaplapokat vásároltam össze:

    Időrendben:

    Atom D510MO (elpusztult ram-bővítés közben)
    Atom D2700MUD (ez eredeti állapotában van)
    Atom D2700DC (ezt szét-moddoltam: Lila kondik mindenhol, levettem az alaplapi hangot.)
    GA-H61N-D2V G1610T (originál)
    Kino-690AM2 r10 Athlon X2 5050e (embened lap, originál, gyárilag lila kondik a VRM-ben)
    Kontron KTQ67/Flex 3570T (embened lap, 8-rétegű nyák, TCXO a PCH mellett, ezen kívül 8db aranyozott kavics a PCB-n, külön rétegben vezetett adatsáv a bővítőportoknak. PCI, PCIe stb. )

    Megfűszerezve: gagyi ATX táp, 160XT Pico psu 150W-os Dell brick, kínai 150W-os táppal, illetve még egy kínai SMPS, csak a CPU 12V-nak. Lenne még egy Lineáris ATX-táp "csak" össze kellene rakni..

    Ezeket fogom összevetni, hogy mennyire gátolják ezek a hangkártyát Win10-en, YT-vel és Foobar alatt, net-ről és helyi Nas-ról lejátszott tartalommal.

    Mivel tudom hogy melyik összeállítás milyen alkatrészekből áll, ezért lehet találni a hangban "egyértelműen arra utaló jelet"-> placebo, de a többi "elért eredmény" egyértelműen varázslat lesz. :))

  • #16939776

    törölt tag

    válasz #71562240 #520 üzenetére

    Sajnos nem érhető tetten az a zene-fogyasztói kultúra, ami befogadóvá/érdeklődővé tenné az embert iránta, ezen keresztül nem is tudja a "beleprogramozott" hatását kifejteni a zene, nincsenek receptorok. Ebből következően az "előjáték", készülődés sem tud izgalmat okozni, igénye sem fog felmerülni, hogy a napi adagját lehetőleg jó minőségben fogyassza el emberünk.

    leegyszerűsítve ebben is a mennyiségi fogyasztás lett a mérvadó, minél több = jobb alapon.

    A képi tartalommal együtt sokkal jobban "üt" az anyag, nem is szükséges igazán jó hangot tenni alá, és itt talált helyet magának a PC/okostelefon és az YT a "zene"-fogyasztásban.

    Én azt sajnálom hogy nem használják az emberek a képzelőerejüket, csak az instant, és az erős ingerek-re fogékonyak, és ezeket szolgáltatja is a szórakoztató-ipar.

    Ebből a céleszközből az "és ezt is tudja!!" ugyan ezen az úton alakult ki: a mennyiséget a minőség helyett!

    Érték válság van, nagyjából a második világháború után, nem sikerült az amerikaiak abbahagyni a káosz-csinálást, ez így is maradt, "működik" a mai napig.

    (#521) 7s26c: Olvastam én is hasonlóról balesetről, illetve a ram tulajdonosának utólagos bevallása szerint, tudott róla hogy hibás lehetett a ram, és vissza is vásárolta, de mivel tanúsított segítőkészséget az ügyemben, nem is illett volna ezek után orron törölnöm. :U

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz #16939776 #519 üzenetére

    Megvagyok a fő-tanulságok levonásával Zene-PC-építéssel kapcsolatban:

    -Elektromos kötések, földelések, folytonossága. Minél kevesebb csatlakozó, kontaktus, annál tisztább és gyorsabb magas-közép tartomány.

    Az alaplap-alaplap tálca közötti földelés, hátlapi lemez-alaplap tálca közötti csavaros/betapintós kötésnek nem elég alacsony az átmeneti ellenállassa ahhoz, hogy ezt az egyszerű funkcióját betöltse. Érdemes leforrasztani az alaplapra is, nem csak a tálcára a távtartókat, ezt min. a PCH (órajel) mellett.

    A PC-ben szabványos Molex csatlakozók krimpelt/préselt kötései leforrasztás nélkül, de utánna sem képesek GND-t és a tápfeszültségeket zajmentesen átvinni. Legjobb teljesen kihagyni ezeket, direktben összevezetékezni a tápegységet-alapapot, tápegységet-SSD-t.

    -Mechanikailag stabil szerkezet Minél masszívabb, merevebb teljes szerkezet, minél kevesebb a rugalmas anyag benne, rajta!, annál gyorsabb és részletgazdagabb mély, mély-közép tartomány.
    Persze ez csak akkor ér valamit, ha tüskékkel csatolás mentesítve van a környezettől, különben sokkal rosszabb az eredmény, mert az egész berendezés mozogni fog, nem csak az az 1-2 arra hajlamos alkatrész ami rugalmasan van felfüggesztve.

    A ferrit magos induktivitások a DC-DC konverterekben intenzíven mozognak működésük közben.
    A tekercsek Impregnálásával drasztikus mértékben lehet a tápegység minőségén és hatásfokán javítani.

    Azok az alkatrészek, amelyeket extra zajszűrés-re használnánk (pl. ferrit gyűrű) csak felül/alul áteresztő szűrőként működnek, ami csak elfedi az alap problémákat, de nem oldja meg azt.
    Ugyan úgy rontja a hang integritását, fázismenetét, dinamikát, mint amikor "csatornán" bekapcsoljuk az EQ-t 0 kiemeléssel/vágással, vagy csak bekapcsoljuk a felül áteresztő szűrőt a csatornán.

    Amíg volt ATX csatlakozó a lapon ;] , addig kipróbáltam Low-cost ATX táppal is a gépet:

    Végig hallgatva rajta egy random számot (CD, SPDIF input, órajel szinkron) egészen analógos a hangja, olyan besimuló, barátságos, szerethető, semmi zavaró.
    Vissza dugva az általam "össze-kókányolt" táplálást (2 tuningolt SMPS+Pico PSU) egyből kiderült hogy az elébb rengeteg információról maradtunk le, indokolatlan mennyiségű vízhang volt hallható a leghangosabbnak tűnő hangszereken (pl.: ének, pergő-dob), és ezek kb. mindent el is fedtek, nem lehetett mellettük pontosan végigkövetni, a basszusgitár, szóló, ritmus gitár, zongora játékát az egész számon keresztül.

    Hozok majd képeket is, amint elfogatható állapotba kerül a szerkezet.

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz #71562240 #524 üzenetére

    Egy cikket tervezek írni belőle, addig itt nagyobb biztonságban érzem ezt a pár sort. Talán befogadóbbak az ide a látogatók. Nem szeretnék ott senkit győzködni, nincsenek nekem arra plusz energiáim, de beleolvasok hátha jön szembe hasznos információ is..

    Igen, aminek megtaláljuk az okát, és ki tudjuk javítani az már nem "placebó-varázslat", de maradni fog pár, amit "ki kell próbálni". pl.: a napokban találtam egy oldalt, ami a CD házi eszközökkel történő digitalizálásával foglalkozik: Ez kifejezetten ajánlja előtte de-magnetizálni a CD-t. :))

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz liszi70 #526 üzenetére

    Audió-lemezből mint fizikai hordozó, PC-n tárolható/továbbítható formátumot pl. .Wav-ot előállítani.

    Nem feltétlen baj: nem szeretem a nyüzsgést, elsikkad a lényeg, sok a zaj. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz liszi70 #528 üzenetére

    Vissza térve a de-magnetizálásra: lemezben fémoxid (festék réteg) van ha jól tudom főleg az alumínium-é, ami koránt sem képes felmágneseződni.
    Viszont ha mégis "igaz" akkor az optikára szerelt kis tekercsek érzékenyek lehetnek arra, ha a forgó lemez némi térerővel modulálja a mágneses terüket, ne-adja-úr-isten a tekercsen, meghajtón keresztül visszakerülnek ezek tápfeszültségre, ezzel mindenhova.

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz liszi70 #530 üzenetére

    Olyan-t - esetleg - bevállalnék hogy 10-böl 5x lenne bármelyik vezetéken ferit gyűrű és meg kellene mondani hogy most rajta van vagy sem. Vagy hogy a HT-dugó jól (fázis-fázis, nulla-nulla...) van-e bedugva, de egyszerre a kettőt variálva, 10 kör már elég fárasztó lenne.

  • #16939776

    törölt tag

    válasz #71562240 #537 üzenetére

    Értettem! Nem akarom széttrollkodni a topikot:B

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz #71562240 #544 üzenetére

    A bátorítás, az rám férne, mert csak a kolégáim vannak, akiket ezzel fáraszthatok nap mint nap. Ők hallgatnak zenét, értik is, művelik is, azt észreveszik hogy egyre jobban összeáll, de nem tudom igazán megvitatni velük az ötleteimet, inkább csak hagynak nyugodtan alkotni, persze ez is rendkívül fontos.

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz #71562240 #535 üzenetére

    A forgó műanyag lemezünk ami - ha magába nézzük - hajlamos lehet feltöltődni, de van benne egy festék, fém-oxid réteg, ami a lemezen belül lassan kiegyenlíti a töltést, mert gyengén vezet.

    Statikus sztatikus tér elképzelhető, mert a motor tengely (GND) és az oxid réteg között nincs összeköttetés (belső perem polikarbonát, tárcsa lehet fém, de műanyag is, ami ha fekete színű még mindig alacsonyabb az ellenállása mint a fehérnek). Ha vonza is az optikát, a fej-szervó állandó árammal korrigálja ezt az erő komponenst, feltéve hogy homogén a töltések eloszlása a teljes adatfelületen, illetve a lemez és az optika közti távolság nem változik forgás közben, ekkor más dolga is van a fej-szervónak.

    Kollégám aktívan CD-zik, ő valamelyik kiállításon látott-hallott szénszál+műgyantából készült lemezre pattintható CD-Stabilizer-t. Egy sima vak-lemez is megfelel az írható henger aljáról, csak a gép mechanikája bevegye a 2db egymásra tett lemezt. A pattintható megoldás ott vérzik el, hogy a lemezek átmérője nem század pontos, az egyiket bele kell feszíteni, eközben "biztos nem sérül a lemez" míg a másik példány majdnem hogy lötyög benne, lemez hőtágulását sem követi le.

    (#548) .DLL : Csak egy láncot szeretnék építeni, ami azt a hangot adja ami itt a fejemben van, akkor leszek elégedett. Persze nincsenek rá millióim, se 2 két életem, hogy bolti cuccokat próbálgassak, ami biztos hogy nem a hangomat hozza, hanem valamilyen erős kompromisszummal szolgál egy más szándékot..

    Mivel sokat hallok élő zenét "muszáj-ból" van bőven időm a zenére figyelni, már-már a hallom hogy mitől szenved az előadó, ezáltal én is. Nagyon hasznos merni odamenni és "belenyúlni, beszólni" mert azzal ki lehet mozdítani a holtpontról, ezáltal ő is a zenével tud foglalkozni. A következő 1,5-2 óra vagy több után vidáman, feltöltődve is fel lehet állni, meg leszívva, dühösen is. Ez a nem mindegy.

  • #16939776

    törölt tag

    válasz Ribi #563 üzenetére

    Ezzel 100%-ig egyet tudok érteni.

    Annyival szítanám a hangulatot, hogy: két jó minőségű digitális file közül,
    nem lehet egyértelműen eldönteni AB tesztel, hogy melyik szól jobban, csak az eredeti hang ismeretében lehet megmondani, hogy AB közül melyik hasonlít arra jobban. Arról lehet beszélgetni, hogy adott cuccon, adott körülmények között A vagy B tetszett, csapott be jobban, de ennél semmivel nem jelent többet.

  • #16939776

    törölt tag

    válasz jacint78 #562 üzenetére

    El kellene fogadni, hogy attól még vannak dolgok között összefüggések, függetlenül attól hogy nincsenek ledokumentálva, így "nem léteznek" mindenki számára.
    Ez addig így is marad, amíg nem tudjuk reprodukálni. Ha hagytok lehetőséget erről beszélgetni, nyugodtan, akkor van egy kis esélye, hogy lesz aki le dokumentálja őket, és onnantól ezek az összefüggések is "létezni" fognak.

    Nagyon egyszerű-érthető példa, arra, hogy az emberre milyen hatást gyakorolnak a rezgések:

    Kínában építettek két egyforma irodaházat, évekkel a nyitás után észrevették, hogy az egyik torony dolgozói között nagyon magas az öngyilkosok aránya, míg a másik torony dolgozói között teljesen átlagos.
    Hosszas OK keresgélés után eljutottak odáig, hogy a problémás toronyban kifelejtették a klíma berendezések alól a rezgéscsillapító alátéteket, sima acélpogácsák voltak a helyükön. Amitől a kompresszorok rezgése átkerült egész épületre, főleg a felsőbb szintek, az alátámasztástól messze produkáltak alacsony frekvenciás rezonanciát.
    Ez az emberi érzékelésen kívül eső dolog, idegessé, depresszióssá tette az ott dolgozókat, akik rosszabbul dolgoztak, majd szét ment a családjuk, és más megoldást nem találva, sorra öngyilkosak lettek.
    Miután visszakerültek a rezgéscsillapító alátétek, ugyan úgy teljesítettek a dolgozók mint a másik toronyban, és normalizálódott az öngyilkosságok aránya is.

    Én a hamis hangszerektől tudok pengét nyelni, főleg ha azzal kísérnek valakit, és az arra próbálnak énekelni.

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz jacint78 #567 üzenetére

    Ha ezt tovább visszük, általánosítjuk, akkor bármit csinálhatunk, nem változik semmi.
    Ha sokat csináljuk a bármit, akkor is ugyan az lesz a végeredmény, mintha kezdetektől fogva nem csináltunk volna semmit.

    Ezt egy zenész-hangszer-közönség viszonyában hogyan lehetne levezetni?
    Megfelelő mennyiségű gyakorlással tömegpszichózissal vagy gondolatátvitel győzi meg közönséget, hogy nekik most igazán jó amit gondol, hogy csinál a hangszerrel? Vagy kell hozzá más is?

    Vegyünk egy másik példát, ha én odamegyek a dobhoz és ráteszek valamelyik rezgő-börre 0,1g elasztikus tömeget, az nem fogja megváltoztatni a hangerő arányokat, lecsengés hosszát, csak akkor ha a dobos is tud róla?
    Miért fog jobban játszani mint előtte, ha elmondom, vagy ha nem, akkor is? Meghipnotizálom?

    Ha értesz a pszichológiához akkor erre is van magyarázatod. :)

    [ Szerkesztve ]

  • #16939776

    törölt tag

    válasz jacint78 #569 üzenetére

    Azért ezzel vigyázni kell, hogy kivel játszod, játszhatod el, mert hatalmas kurvaanyázás lehet belőle, ha 1x kiderül hogy hülyére veszed. Másrészt az értelmes-ek 90%-nak az is elég, hogy oda figyelsz rá, és az első pillanattól kezdve érzi hogy biztonságban van, egy szót sem fog szólni amíg nem kérdezed. A 10% ad feladatot, mert őt zavarja a saját hangja és neki 1Khz-en -2dB-vel lenne az igazi, vagy mégsem.

    Persze, ezért van minden előkészítve, beállítva, hogy ne kelljen izgulni rajta, minél stresszmentesebben, minél többet lehessen figyelni arra, ami a színpadon történik.

    Mikrofonos dolog: ha az ének érthetősége túl gyenge a monitorban, bármilyen ok-ból, akkor marha sokat bekérhet és gyorsan el is fáradhat a füle, akár 3:20 alatt. Van az az EQ állás, amire képtelenség intonálni ennél hosszabb ideig, ha szenvedés van, oda kell menni és neked a saját hangodhoz letisztázni és a monitort kitakarítani.
    Amúgy nem szabad, ezt hagyni eddig eljutni: még a beállásnál el kell dönteni, hogy melyik mikrofon "játszik". Ha halhatóan szarabb abban a körülményben mint a mit fel tudsz rakni a helyére, akkor meg kell mutatni mindkettőt az énekesnek, és ott eldöntetni vele hogy melyiket szeretné. 99% hogy jól dönt. Ha rosszul dönt fent kell hagyni egy másik állványon a jó mikrofont, és mondani neki hogy ezt TE szeretnéd hogy ott legyen. Ha eljut buli közben odáig a dolog, hogy kérné még a monitort, akkor mondani kell, hogy a másik mikrofonnal tudunk hangosabbak lenni monitorban, és ha már választania kell a szopás és az elvei között, akkor ott fogja hagyni a sajátját.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák