Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • D55

    aktív tag

    válasz b. #42544 üzenetére

    "Amit te felvázolsz az nem az AI hardvergyártási része, hanem inkább az etikai, felhasználási szabályzásáról szól. ( persze értem az összefüggést)"

    Én azért tulajdonítok némileg nagyobb jelentőséget ennek az összefüggésnek, mert sok szabályozás hiába etikai természetű, ezek hatási felületüket tekintve alkalmazásszinten fékezik majd a piacot, tehát mondhatni a mozdonyvezető gázkaron lévő kezére csapnak rá kicsit, ami végsősoron az egész vonatot húzza magával NVIDIA-stól. Amit amúgy sok más téren káros beavatkozásnak szoktam tartani, pl. amikor egy több évtizede teljesen egészségesen kifejlett internetre az EU elkezdte a jogásztársadalom kedvenc játékszereit rászabadítani a minden tartalmat kitakaró cookiemegrendszabályozásokkal kezdve az európai IP címek rengeteg amerikai oldalakról való diszkriminatív szűrését kiprovokáló GDPR-en keresztül ki tudja még milyen újabb csodás és átgondolatlan szabályozásokig, amik azóta a rég megszokott alapvető internetes tevékenységeinket keserítik meg. De itt viszont most egy veszélyesen nagy erőkkel éppen zajló robbanásról van szó, nem pedig egy már kifejlett és termékeny egyensúlyi állapotra lelt rendszerről.

    "Nem tudok abban bízni ,hogy ez egy üres lufi ami egyszer csak kipukkad"

    Igen, ezt én sem mondom, csak hogy látványosan elkezdték az elmúlt hónapokban szabályozói oldalról megpróbálni itt-ott kilyuggatni, hogy ne fújódjon tovább annyira veszélyes tempóval. És ha úgy nézzük, akkor itt, egy növekedésre épülő gazdasági modellben már a tovább nem fújódás állapota is gyakorlatilag az új beruházások és tőkebevonások megszűnését jelenti, NVIDIA-ra fordítva tehát ezen a ponton már csak az esetlegesen meghibásodó vagy idővel elavuló egységek periódikus cseréje jelentene keresletet a piacon. Persze nem azt mondom, hogy már itt tartunk, vagy hogy biztosan el is jutunk ide záros határidőn belül, csak azt, hogy közel sem kell igazából ennek egyenesen pukkadnia, mert a pukkanás már bőven egy masszív csődöt, a befektetések totális elértéktelenedését jelentené, ezzel szemben nekünk egy szimpla egyensúlyi, vagy telítettségi állapot is már simán visszafordíthatná a malmunkra (piacunkra) a vizet, amint emiatt az AI felvevőpiac keresletfüggőbe fordulna és ezzel kivenné az NVIDIA kezéből a kirívó profitrátájú árszabás szabad lehetőségét.

    Szerk:
    #42546: Nem beszélek semmiféle betiltásról, csak fékezésről. A politikusoknak pedig valóban sokszor cégek adnak pénzt a választási kampányukra, aztán ha sikerül velük együtt a szavazóik érdekeit is kellő hangsúllyal képviselniük, akkor lesz értelme legközelebb is indulniuk a választáson, ha viszont ez nem jön össze nekik, akkor nézhetnek pár éven belül új szakma iránt, mert olyankor már a kampánypénz nem segít. Szóval nem vitatkozom önmagában az állításaiddal, de azért szerintem a gyakorlatban közel sem ennyire fekete-fehéren működnek a dolgok és sokszor árnyalatnyi különbségek lendíthetik aztán egyik-másik irányba át a mérleg nyelvét.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák