Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Punyika

    újonc

    válasz Rolly #1448 üzenetére

    Rolly: Ez is egy nézőpont, amit el tudok fogadni.

    De autós példával élve ismét:
    Ma lehet kapni Dacia-t, amivel lehet közlekedni és egész jó is a maga nemében. Igaz inkább technika követő, mint fejlesztő. Nyilván ez a kedvezőbb árban érződik is.
    Van a piacon Toyota, vagy Mazda, vagy VW, amik többnyire kényelmesebbek, felszereltebbek. Jó eséllyel jobb és fejlettebb technikával átitatva.
    És persze van pár prémium, amiknek az ára olyan, meg a tudása is...

    (Egyébként ott sántíthat az autós példám, hogy az egyes gyártók egyes típusai közt óriási különbségek lehetnek. Talán a napelem alkotóelem gyártók piacán ez még ennyire nem differenciált. Vannak fejlesztő cégek, akik 30-40 éve kitalálják a dolgokat és nyilván van pár feltörekvő követő.)

    Én igazából ezt nem érzem a napelem technikában. A rendszerek közti különbséget már kezdem kapizsgálni. DE az inverterek közti különbséget nem tudom megfogni sehogy. Growatt, Kaco, Fronius, SAJ, stb....???? Valamelyik jobban teljesít 2-3%-al, 1-1 csatlakozón is sok múlhat, kábelek minőségén is, panelekről már nem is beszélve. Aztán ezen 1-2 %-os különbségek szépen oda vezetnek, hogy megveszek egy 34-38 paneles számomra nehezen elérhető árú rendszert, amihez ha pár helyen jobb döntést hoztam volna, akkor akár 8-10%-al is jobban teljesítene. Nyilván ez pénzbe kerül, de lehet, hogy megérné.... Ergo nem Daciat keresek. Igazából azt sem tudom melyik a Dacia. :)

    Vagy nem kell ezt ennyire túl misztifikálni?
    Illetve annyira új a technológia, hogy még nincs túl nagy tapasztalat. Az autó piacon 2-5 év alatt kiforrja magát egy egy fejlesztés sikere és viszonylag könnyen lehet dolgozni az infókkal. Napelemnél még kevésbé. Kicsit úgy érzem magam, mintha 1930-ban kéne eldöntenem, hogy milyen autót vegyek? Nyilván nehéz.....

    Agyarka: Felhígult a piac? Érződik. Na ettől fázok a legjobban. Mind emellett meg utálom, hogy ugyanarra a teljesítményre két különböző cég, két különböző rendszer alkotókkal 350e és 430e közötti árakat adnak meg 1 kWp-re vonatkoztatva. Miközben nem tudom melyik a Dacia? :N DE ha egyik sem az (mert a rendszer alkotók neves gyártóktól vannak), akkor nem értem miért van ilyen nagy ár szórás? Oké, biztos árrés kérdése is.... De ez nem nyugtat meg. Szeretném a döntésem inkább technikai szempontból meghozni, mintsem anyagiból. (Amúgy nem tudtam, hogy a mono lassabban öregszik.... jönnek az infók. Köszi! )

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák