Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • chrlee

    lelkes újonc

    Sziasztok! Szeretnék egy erős, strapabíró, összecsukható kést. Van néhány kisebb Kizer és Ganzo késem, amiket szeretek, de most nagyon megtetszett a Cold Steel AD-10 összecsukható tank-hámozó. Sajnos, ennek az ára már a csillagokban jár.

    Tudom, hogy extrém használatra sokkal olcsóbb és célszerűbb egy nem összecsukható bushcraft kés, de most mégis egy összecsukhatót keresek.

    Keresgélve csak olcsó AD-15 hamisítványokat találtam, de kamu-acéllal kísérletezni nem szeretnék. Pl. a Kizer kínálatában csak a Sheepdog XL tűnik ekkorának. Az S30V/S35VN/M390 penge nem feltétel, egy VG-10/N690 is elegendő volna.

    Tudtok esetleg jó alternatívát összecsukható, extrém-strapabíró késnek?

  • chrlee

    lelkes újonc

    Magyarországon is legális méretű foldert keresek, mindennapos, általános használatra, jó éltartással. A Spyderco Para 3 és a Benchmade Mini Griptilian modelljei között ingadozom. Van esetleg valakinek mindkét típussal saját tapasztalata, ami alapján egyik vagy másik felé tudná billenteni a mérleg nyelvét?

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz schawo #4760 üzenetére

    Szívesen fogadok más ötletet is. Vannak Ganzo, Twosun, Kizer és egyéb bicskáim, amiket szeretek is, de szeretnék kipróbálni EDC szerepkörben valami mást is, 8 cm alatt.

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz petipetya #4786 üzenetére

    Volt már 1-2 rendelésem a linken lévő hollandoktól, elég korrektek és gyorsak voltak. Viszont, szerintem túl kicsi ez az árkülönbség (vacak banki váltással pedig még kisebb lesz) ahhoz, hogy probléma esetén a garancia érvényesítéséhez Hollandiába kell postáznod, aminek az átfutási ideje és az ára sem elhanyagolható. A magyar posta zúzdáiban pedig egy kés is könnyen sérülhet.

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz FBLLMAG #4876 üzenetére

    Nekem egy Work Sharp Micro van túrázáshoz. Mondjuk sosem volt még szükségem élezésre túrán, bitang éltartásuk van a mai késeknek. Inkább csak egy megnyugtató érzés, hogy egy csavar utánhúzása és egy kis élezés megoldható ezzel akár terepen is. Ingyen adták egy Benchmade késhez, de elég praktikusnak találom.

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz FBLLMAG #4881 üzenetére

    Nekem csak egy Mini Griptilian 555-S30V kés van tőlük, mert nem igazán szerettem bele ebbe a márkába. Mindenkinek más a szép, a jó és a kézreálló, nekem más gyártók kései jobban bejönnek.

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz G@ben #4889 üzenetére

    Nézegettem én is a lehetőségeket, de nem találtam ilyen rudakból normálisat. A Spyderco tartalékrudak beszerezhetőek, de 2x2 db árban már drágább, mint maga a Sharpmaker készlet. Néha akciósan meg lehet csípni 3-4e Ft körül 1-1 rudat, és egy 3D nyomtatott talppal azért kivitelezhető valami.

    Esetleg a legolcsóbb megoldásként a vékonyabb, 1cm körüli szélességű kövekhez lehet 3D nyomtatón egy olyan keretet készíteni, amivel olyasmit kapunk, mint a Work Sharp Angle Set. Ezek a kövek elég vékonyak, esélyesen törnének az élezés közben, ha nem lennének alátámasztva, de egy keretbe ágyazva szerintem működhetne a dolog. Csak afelől vannak kétségeim, hogy a beletett munkaórákat számolva is megérné-e egy ilyen alkotás. Mondjuk nem mindennek kell megtérülnie, a 3D tervezés egy eléggé kikapcsolós tevékenység néha. :)

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz FBLLMAG #4877 üzenetére

    Lassan 20 éve használok egy Leatherman Wave fogót, és a mai napig nem cserélném le semmire, ezerszer húzott ki a bajból. Lassan elkopik a tokja, de minden másban perfekt ma is. A márkát emiatt szeretem annyira. Ez a két kés (és még néhány termékük) viszont eléggé fura. A Victorinox terepére merészkedtek, de ha már ezt tették, és árban is a Victorinox fölé lőtték be a terméküket, akkor választhattak volna legalább egy középkategóriás acélt, és egy valóban ergonomikus kialakítást hozzá. Nem tudom, hogy mi hívta életre ezeket a low-end termékeiket, de úgy érzem, hogy ezekkel csak a sok év alatt felépített brandet szennyezik. :(

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz pruzsi #5098 üzenetére

    Ezeknél a kuponoknál azért olyan feltételek vannak, hogy ténylegesen szinte semmire sem lehet felhasználni őket.

    Alin leginkább a Kizer shopjában érdemes szétnézni, mert itt elég jók az áraik, és vitathatatlanul jók a késeik is. Nagyon sok zsebkés után azt is ki merem jelenteni, hogy a Kizer késeknél átlagos minőséget a legtöbb neves gyártó nemhogy lepipálni, de még beérni sem tudja jelenleg.

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz gyapo11 #5215 üzenetére

    A Kizer szerintem rossz példa, mert presztízse nem nagyon van, illetve a gyártó jó hírét leginkább az elég jó ár-érték arányú kései alapozták meg. A legegyszerűbb késük is VG10 vagy N690 anyagból készül.

    Esetleg tudsz mondani egy valóban VG10 vagy N690 acélt használó, egyszerű, olcsó kínai kést? Ezek már anyagárban is drágábbak, mint 10-15USD. A keményebb, jobb minőségű anyagok megmunkálása sokkal komolyabb eszközparkot kíván, illetve sokkal magasabb a megmunkálási költségük is, hiszen a gépek kopása, karbantartásigénye is komolyabb, és a megmunkálási idő is csak rontja ezt.

    Amit írsz az ettől még valós, csak nem a 10-15 USD kategóriában. Például egy Chris Reeve Sebenza kés ára valahol 400USD fölött van, és ott már valóban nem az alapanyagok vagy az előállítás költségei jelentkeznek 4x szorzóval, hanem csak és kizárólag a presztízs érzését fizeti meg az, aki erre vágyik. Nem hiszem, hogy egy késes topikban magyarázatot igényelne az, hogy egy késnek nem csak és kizárólag használati és forintosítható értéke lehet. Mindenkinek más képvisel értéket a késekben is. Nekem például egyetlen magyar bicskám sincs, mert én nem találok bennük semmi nekem tetszőt, de másnak meg nyilván az a műanyag markolatos, sorozatgyártású zsebkés nem adna semmit, amit én minden nap szívesen hordok magammal. Ettől még nem ítélhetjük el azt, akinek más tetszik.

    Nem tagadom, zavar picit ez a "minek az a drága kés" hozzáállás. Olyan barátaimtól is naponta hallom ezt, akikről konkrétan tudom, hogy egy hónapban nagyobb összeget pöfékelnek el cigarettán, mint amit én drága késre költök. Hát, én nem dohányzom, nekem ez a fránya szenvedélyem, jobb késeket gyűjtök. :)

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz gyapo11 #5222 üzenetére

    Nem írsz konkrét példákat a mondandód alátámasztására, így csak nehezen tudom hová tenni, hogy mit értesz pl. presztízsadó alatt. Úgy gondolom, hogy egy konkrét ember számára egy konkrét termék nem csak a szigorúan vett előállítási költségei, és a forintosított ára miatt lehet értékes vagy értéktelen. Ilyen alapon kiszámolhatnánk a Mona Lisa festék, vászon és munkaidő-ráfordítással meghatározott árát is.

    Szerintem egy késnek konkrétan nincs prezstízsértéke. Hidd el, a legtöbb ember képben van a Ferrari, BMW és egyéb autómárkával, de konkrétan semmit nem mond nekik a Spyderco, a Zero Tolerance vagy a Benchmade márkanév. Maximum a Victorinoxról tudnak annyit, hogy valami svájci kés, és biztos jó.

    Nekem sem mások véleménye számít egy késnél, egyszerűen szeretek egy-két különleges anyagot, megmunkálási módot, formát, és hasonlót bennük. Szeretem átnézni, megtapasztalni az előnyeiket, hátrányaikat, használni, élezni, szétszedni, karbantartani, olajozni, megkeresni a nagyon eltérő formáikban a célszerűséget, átgondolni, hogy én mit és miért terveznék rajta másképp. Érdekelnek a trendek, a tervezők új munkái, szeretem átböngészni az új katalógusokat. Másnak egy festmény, egy bor adja meg ezt az élményt, esetleg egy szép bélyeg, de ebben a topikban sokan egy késtől is ugyanezt kapjuk.

    Hiába drága 1-1 kés, ez nem pénzről szól, és egy késes topikban furcsa nekem, hogy ezt egymás közt magyaráznunk kell. A napokban ismertem meg egy óriási késrajongót, akinek a gyűjteményétől letettem az arcom, 30 éve gyűjt késeket, és még számomra is érdekes darabjai vannak, amiket minden szavából érződően szeret. Ő egy csepeli általános iskolai tornatanára, jó példa rá, hogy a késes hobbinak nincs sok köze a pénzkeresethez.

    Ha a kés nem okoz örömet, nem hordoz számodra semmiféle plusz értéket, csak és kizárólag célszerszámként tekintesz rájuk, abban az esetben is fura, hogy ennyire lekezelően írsz a prémium késekről. Komolyan nem érdekes számodra egy-egy olyan porkohászati acél, amihez 10-20 éve még hasonló sem létezett, és ami élcsorbulás nélkül képes átvágni egy hagyományos kést? Most nem a hétköznapi hasznáról írok, az tényleg nincs neki. Csupán nem értem, hogy egy késes topik régi tagjaként te komolyan nem szeretnél kézbe venni olyan kést, ami egy kazánlemezen is átszúrható? :)

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz gyapo11 #5229 üzenetére

    Ez méltatlan lezárása egy olyan vitának, amelyet a te hozzászólásod indított. Ha burkoltan is, de eléggé benne volt, hogy mindenki ostoba, aki nem 10 USD árú kínai kést vesz. Pedig ezzel nagyon sok baj van, de a legszomorúbb, hogy azokat a vacak anyagból készült, lopott tervek alapján gyártott késeket éhbér alatt fizetett, rabszolgasorban tartott kínai munkások gyártják le ennyiért. Nekik maximum rossz minőségű élelemre futja belőle, de a gazdaság egésze ettől nem fog működni, és ez hosszú távon visszaüt mindenkire. Viszont ez valóban offtopic, és parttalan is lett így a vita. Kérem a nevem mellé a fekete pontot! Csöndben maradok. :)

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz gyapo11 #5236 üzenetére

    Kérlek szépen, felejtsd már el ezt a presztízsadó dolgot! Egy bicskának vagy késnek legfeljebb néhány kulturális és vallási csoport számára van presztízsértéke. Egy szikh férfinél tényleg komoly jelentőséggel bír, hogy milyen kése van, de Magyarországon kb. egyáltalán nincs ennek befolyása a megítélésre. Egy túrán nálunk senkit nem érdekel, hogy kinek van Morája és kinek egyedileg gravírozott tevecsont markolatos békanyúzója.

    A tízenezer forintos kés is lehet szép és jól használható is, nagyon sok ilyet használok, teljes megelégedéssel én is. Viszont a korszerű anyagokból egy kés ennyiből nem hozható ki önköltségi áron sem, hiszen egy jobb pengeacél vagy egy DLC bevonatozás ára önmagában is több ennél.

    Csak akkor lehet valamennyire hiteles egy "nem éri meg" vélemény, ha a véleményező valóban próbálta, tapasztalta a véleményezett termékeket. Ennek fényében valóban állíthatja, hogy az nem érte meg számára. Ha te sok 3-4x árú kést kipróbálva alakítottad ki a véleményedet, akkor ezt írd le bátran, mert ebben az esetben teljesen más, pozitívabb lesz a véleményed megítélése is.

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz schawo #5221 üzenetére

    Ezzel vitatkoznék. A Kizernek nem csak a drágább kései, hanem gyakorlatilag minden kése ismert tervező munkája. A 3x dolláros Vanguard Kesmec vagy a 5x dolláros Vanguard Sheepdog is. A késeik viszont nem ettől jók, egyszerűen jó alapanyagokat használnak, és megfelelő kidolgozással jó minőségű késztermékké alakítják ezeket. A VG10 alá nem mennek anyagban, illetve mégis, de azokat a késeiket Tangram márkanév alatt forgalmazzák.

    Hozzáteszem, hogy a Tangram kések is igencsak jók, csak picit olcsóbb anyagokból. A Tangram Orion pl. az egyik kedvencem, japán 440-es acélból készítik, és mindenkinek elérhető, 20 dolláros áron árulják. A Kizer/Tangram ráadásul még ebben az árkategóriában is igényes, egyszerű kartonból készítettek hozzá egy olyan ötletes és szép dobozt, ami a nagy márkák csomagolását is lepipálja. Igényes csomagban, márkajelzéses mikroszálas törlőkendővel adják még ezt az olcsóbb kést is. Csöppet sem érződik náluk, hogy az olcsóbb termékvonalat és a kevésbé tehetős vásárlókat mellékesnek tekintenék.

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz schawo #5257 üzenetére

    Azért ezzel a kijelentéseddel pl. Dr. Larrin Thomas tuti vitatkozna. A hőkezelés kétségtelenül fontos, meghatározó elem a penge végső tulajdonságainak szempontjából, de a kiindulópontot és a legjobb elérhető eredményt azért az anyag határozza meg.

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz otamas #5261 üzenetére

    Egy kést elég veszélyes volna a kukába dobni, de a területileg illetékes hulladékudvarok általában a lakcímkártya felmutatása ellenében átveszik az ehhez hasonló, kommunálisba nem illő hulladékot.

  • chrlee

    lelkes újonc

    válasz schawo #5262 üzenetére

    A lista önmagában valóban nem mond így sokat, de szerintem ezzel a konkrét grafikonnal itt az a nagyobb gond, hogy az eredeti cikkből kiragadva, az eredeti magyarázószövegek és link nélkül szúrták be. Emiatt önmagában valóban félreérthető. Ha hozzátesszük, hogy egy kések elemzésével foglalkozó portál által vizsgált kések adatait összesítették benne, akkor talán kevésbé problémás.

    Egyszerűen az évek alatt teszteltek több száz kést, és az adott kések keménységét, éltartását, korrózióállóságát mérték, majd ezen adatokat összesítették összefoglaló grafikonokon. Egy konkrét példánál maradva, a keménység grafikonján a 420-as oszlop magassága nem azt jelenti, hogy a 420-as acélok keménysége egységesen 53HRC, csupán azt, hogy az általuk megvizsgált több száz késből a 420-as anyagú kések keménysége a mérésük szerint ennyi volt átlagosan. A legtöbb gyártó azért tisztában van az acélban rejlő lehetőségekkel, és a legjobbat próbálja kihozni belőle. Emiatt van hasznos információtartalma a grafikonnak, hiszen láthatjuk, hogy egy adott acélt kb. milyen keménységre edzenek a nevesebb gyártók az optimális használati értékhez. A grafikont azért kissé torzítja, hogy 1-2 acélt konkrétan 1 gyártó használ, de ettől még nem rossz.

    A grafikont egyébként knifeinformer.com összefoglalójából ollózták ebben a kevésbé szerencsés és félreérthető formában.

Új hozzászólás Aktív témák