Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz priti #29250 üzenetére

    Alattam .DLL kolléga azt az aspektust említette meg a fül-agy rendszer hallásmechanizmusának (témánkban konkrétan zenehallás-mechanizmusának) bonyolult folyamatából, miszerint a hang lecsengését, időbeli lefutását, amit te önkényesen ki akarsz venni a folyamatból. Szerinted nem halljuk, hogy egy elhangzott hang milyen hosszan cseng le. Azonban halljuk. Akkor is halljuk, hogy milyen hosszan cseng le, amikor ezt az akusztika teszi, akkor is halljuk, amikor ezt a hangszertest teszi, és akkor is halljuk, amikor ezt a tökéletlenül működő hifi készülékeink teszik, jelen esetben a hangszórómembrán. Természetesen halljuk, hogy a membrán a hangjel megszűnése után gyorsan tér-e vissza nyugalmi helyzetébe, vagy lassan tér-e vissza, iletve hogy ez a "lecsengési idő" mennyire köszönhető a membrán tehetetlenségének és mennyire köszönhető különféle rezonanciáknak, amelyek a membránon jelentkeznek, és hogy ezek a rezonanciák hogyan interferálnak a frekvencia függvényében. Mindezt természetszerűleg halljuk, ezért különösen fontos és sokatmondó a mérése is.
    A Fourier-analízisnek ehhez semmi köze, az például arra jó (megjegyzem rossz), hogy a három(pluszegy)dimenziós hangjelet két(pluszegy)dimenziós kóddá alakítsuk, digitális hangfelvételkészítés céljára, modellálva az eredeti hangjelenséget. De a hangfelvételben is számos kódjel azzal foglalkozik, hogy leírja a hangjel időbeli lefutását - természetesen.
    A kumulatív lecsengési spektrum adatsora valójában egy spanyolviasz, logikusan és tapasztalatilag is, te pedig egy ilyen spanyolviasz újdonságerejével bíró dolgot próbálsz nemlétezővé tenni. Nem értem okát. Be akarod szüntetni a vízesés diagramot, mint nem hallható jelenséget mérő eszközt? Kinyilvánítod, hogy a vízesés diagram nem hallható jelenséget mér? Vagy mi a célod? Nem értem.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz priti #29250 üzenetére

    Megpróbálok bemenni a te utcádba, talán értvén, hogy milyen fáktól nem látod az erdőt szerintem.

    Talán így átfér a teáltalad alkalmazott logikába (leegyszerűsítve persze - és metaforikusan):
    A pillanatnyi hangot a pillanatnyi ingerület közvetíti az agyba, vegyük úgy ahogy ahogy te mondod, kialakul a megfelelő hangmagasság és hangszín érzete - hozzáteszem, hogy ez egy "pillanatnyi" hangérzet, tulajdonképpen bináris ingerületekkel közvetítődik az agyba. Ahogy pedig egymás után jönnek ezek a "pillanatnyi" hangok és pillanatnyi hangérzetek keltette ingerületek, ezeket elkezdi az agy időben összeszervezni, és kialakul a hangérzékelés időbeli folyamatossága. A sok "pillanatnyi" hangmagasságból és "pillanatnyi" hangszínből az időbeli összerendezés folyamán kialakul az "időbeli" hangmagasság és hangszín, - amely egyébként jellemzően nem lesz azonos a pillanatnyi hangészlelések "átlagával" vagy "eredőjével", hanem új minőség alakul ki, az agy a tökéletlen kis algoritmusai segítségével észleléssé alakítja az érzékelést, például egymásra rakván sokmindent, ami nem volt egymáson. (Aminthogy a szem is időbeli összefüggő képként látja a sok egyedi pillanatnyi képpontot, - és egyébként ez az összefüggő időbeli kép jellemzően nem a sok pllanatnyi képpont "átlaga" vagy "eredője" lesz, hanem az agy új minőséggé alakítja, az érzékelést észleléssé, többek között időbeliséggé alakítva a sok pillanatnyiságot.) Akkor is új "időbeli" minőség alakul ki, ha a hangjelenség időbeli eloszlása a valóságbúl származik, tehát "eredeti" hangjelenség, és akkor is, ha ezt az "eredeti" vagy "hangfelvett" időbeliséget eltorzítják a hifi eszközeink bajai, például a hangszórómembrán lecsengési és rezonanciás torzításai. Hogy ezt ne hallanánk? Nem értem.
    Az egész digitális hangfelvételtechnika - főleg az úgynevezett tömörített formátumok - nagymértékben épít arra, hogy az agy hogyan kezeli időbeliségben a hangjelenség időbeliségét - a sok-sok pillanatot összeszervezve új minőséggé.
    De hát ez is spanyolviasz, csak próbálom megtalálni a furcsa mondandód vonalát.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák