- Milyen program, ami...?
- Az AI és a felhő számít, a tiszta energia nem: jó a szén is a tech szektornak
- Windows 11
- Hálózati / IP kamera
- Linux kezdőknek
- Információbiztonság, kiberbiztonság, adatvédelem
- ArchiCAD és Artlantis topik
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Vodafone otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Sweet.tv - internetes TV
Új hozzászólás Aktív témák
-
Algol
senior tag
válasz moha21 #15179 üzenetére
A már linkelt leírásban az is benne van, hogy egy 6 érintkezős PCI-E csatlakozóval max 75 watt teljesítményt visznek a kártyára. A szabvány szerinti 2 sárga vezetékkel pontosan olyan lehet a helyzet, mint a 4 érintkezős processzor ATX csatlakozónál, ugye ezt használják a nem túl teljesítményigényes processzoroknál. 75 watthoz 2 vezeték is elég.
Mindazonáltal egyet tudok érteni azokkal a gyártókkal, akik bekötik a 3. sárga vezetéket is, ami csökkenti a hozzávezetés ellenállását. Bár ez nem lehet teljes értékű, mert a középső fekete vezetéken nem folyik vissza jelentősebb áram, az a vezeték csak arra van, hogy a kártya érzékelni tudja, hogy rá van-e dugva a 6 pines csatlakozó. Szerintem ezért nem szerepel a szabványban a szemközti helyen sárga vezeték, hisz nincs meg a fekete párja.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz cool13 #15881 üzenetére
Egy darab úgynevezett alternatív kapcsolót kell használnod. Ezzel lényegében egyik állásában egyik vezetékre, másik állásában egy második vezetékre kapcsolhatod a fázist. Ezt a fajta kapcsolót eredetileg arra készítették, hogy egy lámpát két különböző helyről tudjunk ki-be kapcsolni. Ezt mutatja az ábra:
Neked ebből csak egy kapcsoló kell. Az egyik vezetékre kötöd a fővilágítást, a másikra az éjszakait. A kapcsolóval válthatsz közöttük.
[ Szerkesztve ]
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz kmisi99 #15884 üzenetére
Mutatok 3 példát 120 mm-es, nagy sebességű ventilátorra. A típus után az első szám a 12V-on mért fordulatszám, a második a 6V-on mért.
Delta FFB1212EH ........ 4000 --- 2200
Rexflo DF12123025BH 2630 --- 1430
Panaflo H1A ................. 2520 --- 1230 (RPM)Tehát van amikor a 6V-on mért fordulatszám a 12V-on mért fordulatszám felénél nagyobb, van amikor meg kevesebb a felénél. Ha tippelni kell, akkor vegyed a fele értéket, esetedben 1650-et.
Nem tudom, hogy miért a fordulatszámra vagy kíváncsi, általában egy adott légszállításra vagy zajszintre kívánjuk beállítani a ventilátort, az ehhez tartozó fordulatszám nem fontos.
Egyébként, ha a 6V-os feszültség adott, akkor abból kevesebbet viszonylag könnyű csinálni, köss sorba a ventilátorral egy ellenállást. Hogy pontosan mekkorát, azt kísérletileg kell meghatároznod, miközben méred a ventilátor fordulatszámát. Hasonlóképp járhatsz el, ha 12V-ról táplálod a ventilátort. Valamint nem nehéz egy állítható ventilátor szabályozót (feszültség csökkentő áramkört) összeütni.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
-
Algol
senior tag
válasz Yodafon #15929 üzenetére
Nem értem, amit linkeltél (#15925)-ben, a 2-ik és a 3-ik sem kisebbek.
Azok is, meg amit mutattam is, 16 mm átmérőjű lyukba szerelhetők, előlapjuk 18x18 mm.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz wattafaka #15954 üzenetére
"A kérdésem az lenne, hogy elbírja-e a táp ezt a 4 komponenst 1 ágon?"
Honnan tudhatnánk, nem írtad, hogy milyen videokártyád van!
Egyébként az egész elgondolás - finoman fogalmazva - nem szerencsés.
A sok átalakító érintkezőinek átmeneti ellenállása kihathat a gép stabilitására."SATA->6Pin PCIE kábellel a videókártya"
Ilyen átalakító nem létezhet. A SATA tápcsatlakozó érintkezőit eleve csak néhányszor 10 wattos teljesítményátvitelre tervezték, a PCIe csatlakozó pedig 150 wattra képes.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz wattafaka #15956 üzenetére
Meglelődtem azon, hogy gyárt valaki ilyent.
A SATA tápcsatlakozóban 3 érintkező szállítja a 12V-ot. Az érintkezők 1,5A-re méretezettek, így elvileg 4,5A szállítására alkalmas a SATA oldali csatlakozó. A másik végén lévő PCIe csatlakozó érintkezői 8,5A-re méretezettek. A két 12V-os érintkező így maximum 17A szállítására képes. Ez 17x12=204 wattot jelent, a szabvány meg maximum 150 wattot enged azon a csatlakozón.
Szerintem az átalakító SATA csatlakozója egy közepes fogyasztású videokártyánál is hibaforrás lesz. Nem szabadna ilyet forgalomba hozni.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz Kolondrum #15961 üzenetére
"egy 18V-os zenert és utána egy kb 250Ohm-os ellenállást"
Utána? Előtte kellene hogy legyen. Az az ellenállás a zener áramát kellene, hogy korlátozza. Sorrendben:
Akkumulátor + sarka --- ellenállás --- zener --- akkumulátor - sarka.
A műszer tápellátása az ellenállás és a zener közös pontjáról vehető.Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
-
Algol
senior tag
válasz Hunyus #15991 üzenetére
Először nézd meg a BIOS Setup-ban, hogy nem lehet-e átállítani a processzor ventilátor szabályozási módját PWM-ről feszültség szabályozásra. Ha ez nem lehetséges, akkor itt egy átalakító, ami megoldhatja a problémát:
A BFY51 tranzisztor helyett használhatsz bármilyen npn közepes teljesítmény tranzisztort UCE0>25V, IC>1A, hFE>100 (Például: BD439, BD441)
A kapcsolás egyszerű, egyetlen hátránya, hogy megbolondítja a fordulatszám visszajelzést.
[ Szerkesztve ]
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
Ezen a képen látszik, hogy a Sapphire mérnökei betartották a 4 vezetékes PWM-es ventilátorokra vonatkozó előírást még a vezetékek színére vonatkozóan is.
1 --- GND --- fekete
2 --- +12V --- sárga
3 --- fordulatszám kimenet --- zöld
4 --- PWM vezérlés bemenet --- kékEzzel szemben az Actic Cooling megtartotta a vezetékek szabványos sorrendjét, de más színkiosztást alkalmazott:
1 --- GND --- fekete
2 --- +12V --- piros
3 --- fordulatszám kimenet --- sárga
4 --- PWM vezérlés bemenet --- kékA sorrend jó, más kérdés, hogy a leválasztható fordulatszám kijelző vezeték neked csak kényelmetlenséget jelent.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz Hunyus #15996 üzenetére
"van nekem másik jack dugóm de az csak 2eres"
Ha azt használod fel és közösíted a bal, jobb csatornát, akkor csak monó-ban fog szólni. Szerezz be egy 3,5 mm-es jack sztereo dugót innen, vagy ha valamivel jobb minőségű, nem műanyagot akarsz, akkor innen.
"Próbáltam forrasztás nélkül össze tekergetni, de így hol szól hol nem..."
Forrasztani kell. Ha az eredeti jack dugón még maradt elég vezeték, hogy dolgozni lehet vele, akkor nem kell új dugót venned, összeforraszthatod a vezetékeket, de ez lényegesen nehezebb munka, mint beforrasztani a vezetékvégeket egy új dugóba.
"hogyan forrasszam össze?"
Hát erre nem tudok számodra sok használható dolgot mondani. A vékony ereket ki kell szabadítani olyan hosszúságban, hogy el tudd végezni a következőket: a végek megtisztítása a forrasztáshoz, összeforrasztás, szigetelés, a másik ér forrasztása, szigetelése, az árnyékolás összeforrasztása és az egész toldás leszigetelése mondjuk zsugorcsővel, amit már persze előzőleg fel kellet húzni a vezetékre.
Az egész egy kellemetlen, macerás, odafigyelést és gyakorlatot igénylő munka, ha az ember úgy szeretné elvégezni, hogy az kinézetre is elfogadható legyen. Szerintem kérjél meg valakit erre, akinek kellő gyakorlata van az ilyesmiben. Bár lehet, hogy ő fog elátkozni téged, mert ilyen szívességet kértél, vagy te fogod átkozni az ő munkáját, amikor meglátod, hogy milyen lett az eredmény.
Sokkal egyszerűbb új dugót forrasztani a vezették végére, bár a vékony belső erek miatt az sem annyira könnyű munka.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz Phvhun #16004 üzenetére
A "kihajthatós megoldás"-hoz képest sokkal egyszerűbb lenne a két következő megoldás valamelyike, bár a megvalósítás részletein nem gondolkoztam.
- két egyforma külső monitor
- egy másik ugyanolyan laptop beszerzése, használt hibás alaplapú is jöhet, csak a váz és a kijelző legyen jó.Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz Blum1866_2 #16008 üzenetére
Csatlakoztasd az alaplap olyan ventilátorcsatlakozójára, amelyet szabályozni tudsz a BIOS Setupból. Kell még egy 3 pines Y elágaztató.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
A 7 voltos megoldásokat én elvből ellenzem. A 12V-os ágból jövő, a ventilátorokon átfolyó áramot a számítógép 5V-ra kapcsolt terheléseinek kell elnyelni, azt a tápegység 5V-os kimenete nem tudja benyelni. Ha nincs elég terhelés az 5 voltos ágon, akkor zavar keletkezik a tápegység vezérlésében.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz fatal1ty1984 #16021 üzenetére
A Thermaltake Evo Blue 750W tápegységben egy Thermaltake TT-1425 címkéjű ventilátor van. De mint kiderült, ez nem Thermaltake gyártmány, hanem a Yen Sun Technology Corp. YD-121425HB ventilátora van benne. Sajnos ezzel sem jutunk semmire, mert a Yen Sun katalógusában nem szerepel ilyen ventilátor. Mégis kínálnak eladásra ilyent a neten és ott azt írták, hogy ezzel kompatibilis típus: a Yate Loon D14BH-12.
Ezt a Yate Loont nagyon nehéz helyettesíteni a 140 CFM-es légszállítása és a 2800 RPM fordulatszáma miatt, zajszintje pedig 48,5 dB. Mivel a tápegység eredetileg nem volt egy hangos példány, ebből arra következtethetünk, hogy a ventilátora sohasem forgott 2800-zal. Most 3 elég nagy légszállítású és tápegységben is alkalmazható ventilátort írok ide:
Enermax T.B. Vegas Duo UCTVD14A (Manual speed control) (139x139x25)
90,80 CFM, 1,772 mm-H2O, 25 dBA, 0,6A, 1500 RPM, 100.000h MTBF, Twister BearingSlip Stream 140XT SM1425XT12H (140x140x25)
92,4 CFM, 2,32 mm-H2O, 36,4 dBA, 0,35A, 1700 RPM, 30.000h MTBF, Sleeve BearingAkasa Viper S-FLOW 140 PWM AK-FN063 (140x140x25)
110,61 CFM, 3,12 mm-H2O, 26 dBA, 0,32A, 1600 RPM, 50.000h MTBF, Hydro Dynamic BearingAz elsőt itthon csak elfogadhatatlan áron lehet beszerezni. A másodikat nem tudom, hogy hazánkban jelenleg hol lehet megvenni. A harmadik lenne a legjobb, ha 6 - 6,5 V-os feszültségnél már elindulna. Az indulási feszültséget a gyártója nem adta meg, elvégre ez egy PWM-es ventilátor, amit fix 12V-ról szoktak használni, de mi most éppen nem így szeretnénk használni.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz tornas #16046 üzenetére
Szerintem azt, "hogy olyan lassú sebességgel pörögjön mint a filmekben a mennyezeti ventilátor" csak képletesen gondolta. Egy jó minőségű 12 cm-es ventilátor 600-700-as fordulatszámon hajtva még elég sok levegőt szállít viszonylag kis zaj mellett. Igaz, hogy ilyenkor ránézésre még nem tudjuk megkülönböztetni a ventilátor egyes lapátjait.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz Yodafon #16048 üzenetére
Ahogy tornas írta ilyen fordulatszámon a stabil működést - értsd ezalatt, hogy nem áll le a ventilátor magától közben -, csak PWM-es ventilátorral, vagy visszacsatolást tartalmazó, a venti fordulatszámát figyelő vezérléssel lehet elérni. A nagyobb méretű ventilátor több levegőt tud szállítani, azonos fordulatszám mellett.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz Yodafon #16050 üzenetére
Itt ez a Noctua NF-A14 ULN 14 cm-es ventilátor. Ez alapból 800 RPM-en pörög - 11,9 dBA zajjal, ha felteszed a mellékelt adaptert, akkor 650 RPM-en a zaja csak 9,1 dBA. Első esetben 79,8 m³/h, utóbb még mindig 66,4 m³/h levegőt szállít, azaz egy óra alatt kicseréli egy átlagos magasságú, 20 négyzetméter alapterületű szoba összes levegőjét.
A 10 dB zajszint pedig az emberi lélegzet zaja 3 m távolságról.Miért kell akkor ennél alacsonyabb fordulatszám? Egyáltalán látszik a beépített ventilátor? Ha a látványra hajtasz, akkor tegyél valamilyen LED-fényjátékos ventit a gépbe.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz XXArcAngelXX #16173 üzenetére
A megoldás típusfüggő és egyéni meglátáson alapuló lehet. Feltehető, hogy a világítás a következő áramkörön alapul:
+12 V --- piros ventilátor vezeték --- a ventilátor áramköri lapján vezetősáv --- áramkorlátozó ellenállás --- LED (vagy több LED sorba kötve) --- (vezeték és/vagy) áramköri lapon vezetősáv --- fekete ventilátor vezeték --- GND. A LED és az ellenállás sorrendje fordított is lehet.
Meg kell keresned az [ellenállás + LED] sornak azt a végét, amelyik a 12 V-ra csatlakozik. Ott meg kell szakítanod az összeköttetést és az [ellenállás + LED] sor szabaddá vált végére kell forrasztanod egy vezetéket amin a világításvezérlésed a 12 V-ot kapcsolja majd.
A konkrét teendők attól függnek, hogy mit találsz, mekkora ott a hely. Lehet, hogy egy vezetősávot kell átvágnod a ventilátor nyomtatott áramköri lapján és oda forrasztani a plusz vezetéket, de lehet, hogy egy furatszerelt ellenállás egyik lábát kell kiforrasztanod, felhajtanod és ahhoz forraszthatod a vezetéket.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz XXArcAngelXX #16177 üzenetére
"Honnan tudom megállapítani hogy milyen teljesítmény leadàsára képes a ventillátor szabályzó (3 csatorna) illetve a világítás vezérlés (3csatorna)?"
Elsősorban a házhoz adott leírást kellene megnézned, hogy szerepelnek-e benne ilyen adatok. Másodsorban a két beépített gyári ventilátor címkéjét, mekkora az áramfelvételük. Ugyanakkora áramfelvételig bátran köthetsz ventilátort a maradék csatornákra is. Egyébként látatlanba meg 0,4 A-ig, mert ebbe az áramfelvételi tartományba tartoznak a szokványos ház, cpu ventilátorok.
A világítás kapcsolójával még kevésbé kellene foglalkozni. Ha ventilátoronként 10-15 mA áramot fogysz használni, akkor nem lehet semmi baj.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
-
Algol
senior tag
válasz Dyingsoul #16179 üzenetére
A Corsair CX600-ban
Yate Loon D12SH-12 (120x120x25)
88 CFM, 2,6 mm-H2O, 40 dBA, 0,3 A, 2200 RPM, Sleeve Bearing
ventilátor van (legalábbis a Corsair CX600 v2-ben = CMPSU-600CXV2)Hogy ez mivel helyettesíthető már leírtam (#2070)-ben
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
Nem fogja megzavarni.
Régebben ha egy katódsugárcsöves (CRT) monitor, TV készülék közelébe helyeztünk egy efféle hangdobozt, akkor annak elszíneződött a képe, más mértékben a képernyő szélén mint a közepén. A széle erősebb mágneses teret kapott, mint a közepe, a széléhez közelebb volt a hangszóró. Mindez a CRT-ben levő lyukmaszk, résmaszk felmágneseződése miatt történt. Miután eltávolítottuk a hangfalat, többször kellett használni a képernyő lemágnesező funkcióját, hogy megszűnjön a jelenség. Ma már az LCD monitoroknál nincs ilyen probléma.
A számítógép alkatrészeit úgy alakítják ki, hogy az elektromágneses zavarás ellen védve legyenek, de ez elsősorban nagyfrekvenciás elektromágneses térre vonatkozik. A hangdoboz, különösen annak a mélysugárzója alacsony frekvenciás mágneses teret kelt. Ezt elsősorban a gép háza csillapíthatja - ha acélból és nem alumíniumból van -, a vas magába koncentrálja a mágneses teret, így jóval kisebb lesz a térerő a házon belül. A jelvezetékek az alaplapon földsík felett haladnak, alacsony impedanciás lezárásuk van és a fogadó eszköz a differenciál módusú jeleket veszi, nagy a közös módusú feszültség elnyomása. Megfigyelheted, hogy a ház előlapi kezelőszerveihez összesodort vezetékpárok vezetnek. Ez pontosan a mágneses behatás ellen véd, minden második csavarmenetben ellentétes polaritású feszültséget indukál a külső mágneses tér, így ezek kioltják egymást.
Ha mágneses térről van szó, akkor az embereknek először a számítógép mágneses elven alapuló adatrögzítő eszköze jut az eszébe, a merevlemez. Szerencsére itt egy adatbit átírásához nagyon erős mágneses térre van szükség, üzemszerűen ez megvan, mert az író-olvasó fej iszonyatosan közel fut a lemez felületéhez. Ezt a nagy térerősséget a merevlemez házán kívüli forrásból normális esetben nem lehet elérni. Gyakorlati próba szerint egy mágnespatkóval nem lehet a lemezen levő adatokat törölni. Persze a merevlemezt esetleg tönkre lehet tenni, ha sikerül a fejmozgató motor neodímium mágneseit lemágnesezni.
Ennyit az elvi megfontolásokról, persze a puding próbája az evés.
Üdv: Algol
-
-
Algol
senior tag
válasz Lompos48 #16207 üzenetére
Készítettem két ábrát, mert ábrák nélkül nehéz elmagyarázni a dolgot és nagyobb a félreértés veszélye. A csavart érpár két vezetékét, - hogy jól megkülönböztethetők legyenek - piros és fekete színnel jelöltem. Az egész vezetékből csak két egymás melletti menetet rajzoltam ki, a hurkokat az egyszerűbb rajzolhatóság miatt hatszögekként ábrázoltam. Kék nyilak jelzik a vezetékekben folyó áramokat és folyási irányukat, (nem mindegyikre írtam I betűt). A zöld nyilak a hurkok áramfolyás szerinti körüljárási irányát mutatják. A piros és a fekete nyilak értelemszerűen a piros és a fekete vezetékeknek a segédvonalak által mutatott pontjai között fellépő feszültségeit jelölik.
Az első ábra azt mutatja, hogy hogyan csökkenthetjük egy áramkörhöz tartozó oda- és visszavezetés által keltett mágneses teret. Tehát itt a zavarkibocsájtást mérsékeljük. A vezetékek összecsavarásával nem csak az áram által átjárt hurok felülete lesz kisebb, ami eleve csökkenti a létrehozott mágneses teret, hanem mivel a kialakuló sok kicsi hurkot páronként ellenkező irányban folyja körül az áram, az általuk keltett mágneses tér is páronként ellentétes irányú lesz, ezek aztán nagyjából kioltják egymást, tovább mérsékelve az eredő mágneses teret. Mindezt te is leírtad.
A későbbiek szempontjából fontos, hogy a hurkok közepén található fekete jelzések a mágneses tér vektorának az irányát mutatják. A bal oldali hurok középpontjában a mágneses tér vektora felénk mutat és persze merőleges a lap síkjára, míg a jobb oldali huroknál a vektor iránya ellentétes, tőlünk elfelé mutat.
A második ábra a csavart érpár zavarvételét mutatja induktív behatás esetén. Itt elhagytam az előző ábrán, a bal oldalon található feszültséggenerátort, hogy ne kelljen az általa keltett árammal foglalkozni, de ez a szuperpozíció elve miatt megtehető. Most hasson egy növekvő fluxusú homogén mágneses tér vezetékeinkre, melynek erővonalai legyenek merőlegesek a lap síkjára és indukcióvektora tőlünk elfele mutasson. Ekkor a 2. ábrán látható irányú áramok fognak folyni a vezetékekben (kék nyilak). Azért ilyen irányúak, mert Lenz törvénye szerint az indukált áram iránya olyan, hogy mágneses hatásával gyengítse az őt létrehozó hatást. Lásd az előző ábra bal oldali hurkát. A hurkok egyező mérete és azonos elrendezése miatt a bejelölt, U1, U2, U3 és U4 feszültségek nagysága megegyezik. Ha most azt mondjuk, hogy a bal oldali hurokban U1+U4 feszültség indukálódik, a jobb oldaliban pedig U2+U3, akkor azt is mondhatjuk, hogy a szomszédos hurkokban ellentétes polaritású feszültségek indukálódnak. Hiszen szemmel látható, hogy az U1 részfeszültség az U3-mal, továbbá az U2 részfeszültség az U4-gyel szembekapcsolódik. Így ezek kioltják egymást.
Remélem, hogy most már világos, hogy mit is akartam kifejezni a korábbi, talán kissé pongyolán fogalmazott mondatommal. Az talán jobban hangzik, hogy a vezetékek mentén váltakozó előjellel becsatolt rész-zavarójelek kioltják egymást.
Tisztelettel:
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz Troyan001 #16237 üzenetére
"Ha kettő szeretnék rákötni akkor azt is megtehetem és nem kell a 3V-ot emelnem ugye?"
Párhuzamosan kell kötnöd őket. Ha sorosan kötöd őket nem világítanak.
"Beraknám őket a pc házba háttérvilágításnak és nem elemről szeretném működtetni"
Gondolom, a számítógép tápegységérő szeretnéd használni őket. A táp által előállított 3,3 V lenne a legjobb erre a célra, de ehhez nehezebb hozzáférni mint az 5 és a 12 V-hoz, amit egy Molex csatlakozóról használhatsz. Sajnos az 5 és 12 V-ról való használathoz már kicsivel többet kellene tudni a LED-sorról. Gondolom nincs leírás a LED-ekhez, neked meg nincs multimétered és néhány kísérletezéshez való ellenállásod. Ebben az esetben legalább azt kellene tudni, hogy egy LED-sorban hány dióda van, hányat látsz világítani?
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz Troyan001 #16241 üzenetére
Persze, hogy 3 V elég neki. A LED-ek számára azért lettem volna kíváncsi, hogy megsaccolhassam a LED-sor fogyasztását. A kettő párhuzamosan kapcsolva kétszer annyit eszik. Bírni fogja-e a tápegységed? Ehhez meg a tápegység terhelhetőségét is tudni kellene.
Ha a LED-ek előtt van egy ellenállás, az jó, mert korlátozza a LED-ek áramát, aztán feliratából és méretéből tudni lehetne, hogy hány ohmos és mekkora teljesítményre szánták. Ha feltételezem, hogy kellő tartalékkal méretezték, akkor a LED-sor üzemeltethető lenne a számítógép tápjának 3,3 V-járól, ha nem lenne elég nagy teljesítményű a tápegységed.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
Nyugodtan használhatsz ott mágneseket.
Gondolom amiatt aggódtál, hogy mit tesz a mágneses tér a merevlemezzel. Nos, végeztek olyan kísérletet, hogy egy rúd alakú állandó mágnest húzogattak a merevlemez közvetlen közelében és nem sikerült adatmódosítást elérni a merevlemezen, mert a mágnes túl messze volt a lemeztányér felületétől. Az író-olvasó fej az ezredmilliméter tized részénél is közelebb fut a lemez felületéhez, az általa keltett mágneses térerő sokkal nagyobb a lemez felületén.
Üdv: Algol
-
Algol
senior tag
válasz dajkapeter #18205 üzenetére
A megadott linken állandó áramú (áramgenerátoros kimenetű) kapcsolóüzemű tápegységek láthatók. A kimenő áram hullámosságának (ami egyébként is kicsi lehet) olyan nagy a frekvenciája, hogy azt a szem nem érzékeli.
Ha a kompakt izzók fényét nem látod vibrálni, akkor a LED fényét sem fogod.Üdv: Algol
Új hozzászólás Aktív témák
- Magyar árat kapott a Honor MagicPad 2
- PlayStation 5
- Mi nincs, grafén akku van: itt a Xiaomi 11T és 11T Pro
- Konzolokról KULTURÁLT módon
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- Milyen program, ami...?
- Le Mans Ultimate
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Az AI és a felhő számít, a tiszta energia nem: jó a szén is a tech szektornak
- S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest