Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • stoilt

    újonc

    Sziasztok!

    Végzős BME-s mérnökinfós hallgatóként gyakornoki állást keresek. Voltam múlt héten interjúkon, illetve a héten megyek még párra, és azt szeretném kérdezni, hogy Java fejlesztő gyakornoki állásra mennyi pénzt kérhetek el szerintetek? Releváns tapasztalatom nyilván nincs, de a Java + némi SQL meg hasonlók egészen jól mennek. Eddig 2 helyen volt szó a pénzről, mindkettőnél nettó 800 HUF/órát mondtam, az egyik helyen azt mondták, hogy az okés, a másik helyen meg már a jelentkezésnél kérték, hogy írjam, ezt írtam, és behívtak interjúra, szóval gondolom ők is okénak tartják. Amúgy szerintem is ez egy reális gyakornoki fizetés, teljes munkaidőben mondjuk 160 órával számolva ez ugye nettó 128e, ami nem az eget veri, de egyelőre diploma és tapasztalat nélkül szerintem ez is jó. Aztán persze ősztől kb heti 20-24 órát mennék a suli mellett, ez így kb 65-75e/hó, ami elég arra, hogy jól kifizessem a kolit, bkv bérletet, kaját, mozit barátnővel, stb. Tehát nekem elég. A probléma, hogy itt az egyetemen ezt mindenki kevésnek tartja, mindenki ismer valakit, aki gyakornokként 200e-t keres nettóban, meg óránként nettó 1000 alatt el ne vállald, stb. Szerintem ez hülyeség, nehogy már egy gyakornok nettó 160-at vigyen haza diploma és tapasztalat nélkül. Vagy szerintetek lehetséges? Esetleg még én is túl sokat mondok a nettó 800 Ft-tal?

    [ Szerkesztve ]

  • stoilt

    újonc

    Sziasztok!

    Köszönöm a válaszokat. Magam is úgy gondolom, hogy esetemben nem lényeges a pénz mennyisége, hanem tanulni, tapasztalatot szerezni szeretnék, de ettől függetlenül még mondanom kell valamit, ha megkérdezik. Ezen a héten voltam egy újabb interjún, itt nem kérdezték meg, hogy mennyit szeretnék, hanem szimplán közölték, hogy bruttó 1100 forintot fizetnek a gyakornokoknak (iskolaszövetkezeten keresztül, ami azt jelenti, hogy csak a 16%-nyi szja-t vonják le). Ez kb abba a sávba esik, amire én is gondoltam, és amit néhány hozzászóló is említett, szóval szerintem reális.

    [ Szerkesztve ]

  • stoilt

    újonc

    Sziasztok! 9 hónapja dolgozom egy cégnél java fejlesztő gyakornokként. Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek gyakornokként van-e létjogosultsága a fizetésemelés kérésnek? Nem feltétlenül azonnal. A legjobb esetben is csak nyáron lesz diplomám és akkor is október végéig él a jogviszonyom, a tapasztalatok szerint addig gyakornokként alkalmazzák az embereket a cégnél. Az viszont még (ismétlem, legjobb esetben is) 8 hónap, és nem szeretnék addig ugyanezen a fizetésen tengődni. Alapvetően nem egy rossz órabér, amit kapok (átlagos), de kicsit rosszul esik, hogy minden ismerősöm, aki velem egy időben kezdett gyakornokoskodni más cégeknél, már túl vannak legalább 1 emelésen, van aki kettőn is. A másik, ami bánt, hogy mostanában interjúztatják a most tavasszal induló gyakornoki programra jelentkezőket és gondolom a felvetteket szintén ezzel a bérrel fogják díjazni, az meg hogy néz már ki, hogy ugyanannyit keressek, mint egy oktatás alatt álló kezdő kolléga. Én mostanra eljutottam arra szintre, hogy kisebb feladatokat önállóan meg tudok oldani, de bíztak már rám nagyobb, fontos feladatokat is szűk határidővel, amelyekben szintén helyt álltam. Azt elismerem, hogy amikor én voltam frissen felvett, kicsit szégyelltem magam, hogy 4 hétig oktatáson ültem, nem termeltem, de az alatt is kaptam ezt a fizetést, szóval ilyen szempontból korrekt volt a cég, de most már jól esne valami emelés. És nem az én munkámmal van a baj, mert a többi, velem egy időben kezdett gyakornok kolléga (már aki még mindig itt van...) sem kapott semmi emelést. Nem tudom, hogy nem is tervezik-e, vagy csak kérni kellene esetleg, de egyelőre nincs képem több pénzért kuncsorogni. Viszont lassan kezdek megszorulni anyagilag (albérletbe kellett költöznöm) és nem fedezi a gyakornoki fizu a kiadásaimat, október meg még messze van... (többet pedig nem tudok dolgozni, mert akkor tényleg soha nem lesz meg a diplomám) Szóval szerintetek kérjek, vagy sem? És ha igen, kit keressek meg ezzel? A HR-t, vagy egy vezetőt, vagy hogy működhet ez egy 100+ fős kkv-nál?

  • stoilt

    újonc

    válasz D@ve89 #3864 üzenetére

    Oké, akkor a jogviszonyom megszűnik, de a diákigazolványom érvényes, és addig tudnak iskolaszövetkezeten keresztül alkalmazni, ez egészen biztos, mert egy irodában ülök egy sráccal, aki ugyan így volt, csak 2014-ben. Szóval a technikailag nem változik semmi, ugyan úgy október végén vennének csak át.

  • stoilt

    újonc

    válasz FLx #3863 üzenetére

    Akkor hadd hangsúlyozzam még egyszer: gyakorlatilag minden ismerősöm, aki velem egy időben kezdett, már túl van legalább 1 emelésen gyakornokként. És nem 2 emberről van szó. Szóval az a válasz, hogy "nem szokás" számomra nem elfogadható. Az meg, hogy túl sokat akarok nem igaz. Értem én, hogy a 9 hónapom gyakorlatilag semmi, de akkor is jóval több, mint a frissen felvettek tudása és haszna, nem értem miért kellene ugyan annyit keresni minden gyakornoknak. (Ha már itt tartunk, dolgozik a cégnél egy srác, aki 5 éve "gyakornok", mivel azóta nem bírta befejezni a sulit. Na gondolom ha neki se emeltek volna még soha, már rég meglépett volna. Legalábbis az ő 5 év tapasztalata azért mégis több, mint 9 hónap.) Egyébként olyan is van ismerőseim között, akinek úgy ajánlottak pozíciót, hogy nem szerzett közben papírt, nem tud többet menni, nem változott semmi. Letolta a fél éves gyakornoki programot, és felvették alkalmazottnak ugyan azokkal a feltételekkel, csak sokkal több fizetésért. Én még ezt sem várnám, csak egy pár fitying emelést, hogy ne haljak éhen az albérletben. A közvetlen felettesem (aki a csoportvezetőm) meg azt se tudja milyen szerződésem van, vagy hogy mennyit keresek, neki csak egy egységnyi munkaerő vagyok, nem nagyon tudna vele mit kezdeni. Egyébként a HR osztály nem tudom mióta "magasabb szintek". Azért köszönöm a választ, akkor lehet, hogy inkább helyet váltok, ajánlottak már magasabb fizut máshol (ahol még szintén voltam interjúzni tavaly nyáron, csak végül nem oda mentem, de beajánlottam egy ismerősömet magam helyett, akit felvettek, és rajta keresztül azóta is csábítgatnak :) ), de én jól érzem magam itt, szeretnék maradni, de inkább a váltás, mint az éhhalál.

  • stoilt

    újonc

    válasz FLx #3868 üzenetére

    Köszi, elvileg át fognak venni, erre már kaptam ígéretet. A probléma ott van, hogy heti 4 napot melózok, és mellette van a szakdolgozat meg 2 húzósabb tárgy, amikkel nem biztos, hogy végzek ebben a félévben, így még távolabbi is lehet az a diploma :((

  • stoilt

    újonc

    válasz D@ve89 #3867 üzenetére

    Igen, ez talán járható út lenne, úgy már tényleg közelebb lenne az a bizonyos emelés. Akkor már csak a diploma megszerzésére kellene ráfeküdni nagyon :D

  • stoilt

    újonc

    válasz FLx #3872 üzenetére

    Ja igen, pontosan ez a trükközés megy (és még elég sok más is). Ez számomra világos, és nem is zavarna, hogy iskolaszövetkezeten keresztül alkalmaznak, ha azért közben idővel bővül a juttatás. De egyelőre nem úgy tűnik, és majd akkor vesznek át, ha már nem tudnak diákként alkalmazni (ez tuti), nincs kötött gyakornoki idő, de reméltem, hogy azért a fizetés növekszik majd. Ezért gondolkodom, hogy esetleg kérni kellene, mert nem akarom megvárni az október végét, vagy rossz esetben a jövő márciust. És ha kérek, és adnak, akkor boldogság, ha nem adnak, akkor meg tudom, hogy felesleges várni és elkezdek nézelődni...

    [ Szerkesztve ]

  • stoilt

    újonc

    válasz Jhonny06 #3899 üzenetére

    A téma címe "Jövedelem" nem pedig "Jövedelmek", ha már a kötekedésnél tartunk. De azt azért csak látja mindenki, hogy alapvetően IT jellegű a fórum, ha valaki egyéb témában írt ide, mindig leszögezte az elején. Abban meg csak egyetértesz, hogy vámpír barátunk kirohanásai már inkább trollkodásnak, mint építő hozzászólásnak tekinthetőek. De persze inkább ne szólj a témához, csak köss bele apróságokba, mint ő.

  • stoilt

    újonc

    válasz lord.lakli #3939 üzenetére

    Ez egyébként BME-n is így van, vagyis a VIK-en mindenképpen. Félév elején egy matek és egy fizika felmérőt íratnak a gólyákkal, és az alapján "javasolják" a bevezető matek és a bevezető fizika című tárgyak felvételtét, ami a középsulis anyagon megy át. Ami a vicc, hogy még 2-2 kreditet is adnak ezekért a tárgyakért... (én speciel mindkét felmérőn átmentem, de a fizikát felvettem így is 2 ingyen kreditért :P ) Ami a szomorú, hogy van olyan, aki még ezeket a tárgyakat is képes elbukni. Na, belőlük általában nem lesz mérnök a BME-n. (Na nem azért mert rájönnek, hogy hülyék és/vagy lusták, hanem mert kikiáltják, hogy a BME ultra nehéz és direkt szivatják az embereket, ezért átmennek valami könnyebben elvégezhető suliba.)

  • stoilt

    újonc

    válasz zsambek #3941 üzenetére

    Könnyen lehet, én nem tudom pontosan, régen volt már és tényleg nem igazán érintett. Köszi a pontosítást! :)

  • stoilt

    újonc

    válasz velizare #3943 üzenetére

    Szó sem volt mérnöki alapozó tárgyakról. Középszintű matekról van szó, amit a közép érettségin is számon kérnek. Ideális esetben a felmérést (szeptember) megelőző jó pár hónapban erre készül az ember fia/lánya, mivel májusban van az érettségi. Oké, hogy közte ott van egy nagy system reset (nyár), de azért ezek olyan dolgok, amik nem törlődnek ki csak úgy hirtelen, mint pl. egy halom bemagolt évszám, vagy valami. Az meg, hogy nem várható el a középiskoláktól, hogy erre felkészítsenek, abszurd. Szerinted akkor mégis mi várható el a középiskoláktól? Annyi, hogy legyen fűtés, és ne fázzanak a szerencsétlenek, amíg ott lógatják a lábukat? Másrészt meg szerintem egy műszaki pályára olyanok jelentkeznek, akikben van valami érdeklődés a dolog iránt. Ha már érdeklődnek, akkor meg valószínűleg nem elégednek meg az iskolában (esetleg hiányosan) oktatott anyaggal. (Persze hallottam én is olyanról, akit a szülei kényszerítettek a műszaki pályára, pedig őt totál nem érdekelte az egész, de az olyanokból nem is nagyon lesz diplomás mérnök.)

  • stoilt

    újonc

    válasz velizare #3946 üzenetére

    Az viszont már az egyetem hibája, ha rosszul van felépítve az oktatás. Nálunk pár éve BME mérnökinfón első félévben volt analízis 1, ahol megtanultak azok is integrálni, deriválni, akik középiskolában nem tették, majd második félévben következett csak a fizika 1, ahol ezt használni kellett. Tehát elvileg jól fel volt építve, egymásra épültek a dolgok.

  • stoilt

    újonc

    válasz D@ve89 #3944 üzenetére

    Szerintem az, hogy évekig nem foglalkoztál vele nem egyenlő azzal, hogy zokni vagy hozzá.

    Infós képzésen amúgy nem feltétlen van fizika, úgy tudom pl. elte proginfón nincs is. Ez mérnökinfós dolog, mivel ez nem csak kifejezetten informatikai, hanem egy mérnöki képzés, aminek elengedhetetlen alapja némi fizika. Nyilván pont azért, amit mondtál, hogy modelleket alkothassunk, meg ilyesmi. Nekünk még mondta is valamelyik előadó első félévben, hogy a mérnök informatikus képzés a villamosmérnök képzésből vált ki, eleinte talán a villamosmérnöki képzés egy szakirányaként működött. Első két félévben majdnem egy az egyben ugyanazt tanuljuk.

    Az a probléma szerintem, hogy az informatikus, mint olyan, egy elég tág fogalom. Gyakorlatilag lehetetlen felsorolni minden egyes területét, az meg főleg lehetetlen, hogy minden területre külön egyetemi szakot hozzanak létre. Egyedül a proginfó, ami talán így picit kivált (a gazdinfót ne említsük, az egy hibrid faj szvsz :D ), de amúgy ha kicsit szélesebb rálátást szeretnél, akkor marad a mérnök informatikus képzés. Az olyan, hogy van 2 félév alapozgatás, matek, fizika, némi digitális technika, meg prog. Aztán 3 félév vegyesfelvágott, villamosmérnökibb tárgyak, pl. jelek és rendszerek, szabályozástechnika, matekos tárgyak, amik szakmába vágnak valamilyen téren, pl. algoritmuselmélet, kódolástechnika, aztán az informatikát is megpróbálják lefeni alfától omegáig: operációs rendszerek, számítógépes hálózatok, távközlő hálózatok, számítógépes architektúrák, adatbázisok, szoftvertechnológia, szoftvertechnikák, számítógépes grafika, meg a franc tudja még mit felejtettem ki. Na és ez után lehet egy hangyaderéknyit szakosodni valamely irányba a szakirányon, de ez is kb 3-4 tárgyat jelent. Az igazi szakosodás talán MSc-n jönne, ha valakinek van kedve hozzá, de eddigre igazából ott van az ember, hogy szinte jobban jár ha dolgozni kezd, ott lehet igazán tanulni... (és ha van kedve/energiája/ideje/idege/stb, akkor a papír kedvéért csinálhat egy msc-t :) )
    Szóval a lényeg, hogy ha pl. te kóder akarsz lenni, akkor is szopnod kell a fizikával meg a brutál matekkal, de ha mondjuk az üzemeltetés érdekel, akkor sem hagyhatod ki a progot, stb, ami nem feltétlenül baj, mert jól jöhet később, de ha azt nézzük, hogy soha nem fogod használni valószínűleg, akkor felesleges szenvedés, és nyilván, ha 10 év múlva kéne használni, addigra vagy elfelejted, vagy már rég elavult, amit tanítottak.

    [ Szerkesztve ]

  • stoilt

    újonc

    válasz Jhonny06 #3950 üzenetére

    Épp ezért írtam brutál matekot nem alap matekot. Az alap matek a középsuli dolga, a brutális pedig az egyetemé. Olyan meg hogyan ne lenne már, hogy fogsz egy könyvet és elolvasod, aztán akkor jó vagy? Oké ez így sarkosított, nyilván nem egy darab könyv elolvasása után lesz valaki fejlesztő, de épp arról beszélnek nagyon sokan, hogy az IT-ban nem a papír a lényeg, hanem a tudás. Ha valaki könyvből megtanulja olyan szinten, hogy az hasznos legyen egy munkaadó számára, akkor simán lehet. És lehet jó fejlesztő attól, hogy nem tanult diszkrét matekot meg atomfizikát. Bár csak halkan jegyzem meg, mert én még tényleg erősen junior vagyok fél lábban a suliban, de melóban én sem abból élek, amit az egyetemen megtanítottak prog1-2n meg szofttech-en, hanem amit magamtól, önszorgalomból megtanultam, plusz amit ott a munkahelyen megtanulok. Ha innen nézzük, akkor valóban felesleges elvégezni az egyetemet (szvsz nem az, de nem is jó ez, ahogy most van sajnos, de ez már egy másik vita tárgya :) ).

  • stoilt

    újonc

    válasz axioma #3952 üzenetére

    "Na azert ugye ezzel nem azt akarod mondani, hogy a tudomanyegyetemes programozo, prog.terv szakok teljesen alkalmatlan embereket kepeznek, mert nem tanitanak fizikat?"

    Semmi ilyesmit nem írtam.

    Ami azt illeti kettővel későbbi hozzászólásban ki is fejtettem: "És lehet jó fejlesztő attól, hogy nem tanult diszkrét matekot meg atomfizikát."
    Bár tény, hogy ezt nem a proginfóval kapcsolatban írtam.

  • stoilt

    újonc

    Hogy egy kis ON téma is legyen:

    Nem: férfi
    Kor: 22
    Munkakör: java fejlesztő gyakornok (vállalatirányítási rendszeren dolgozom)
    Végzettség: BME mérnök informatikus BSc folyamatban (2 tárgy + szakdolgozat van még; ha minden jól megy nyáron diploma)
    Nyelvtudás: angol felső, német alap
    Netto fizetés: 924 HUF/óra (annyit kapok, amennyit dolgozom értelemszerűen; 20-30 óra/hét a megegyezés, általában az intervallum felső részében mozgok vagy túl is teljesítem, nyáron 40-et mentem)
    Egyéb: segítenek a szakdolgozatomban (téma + konzulens + bíráló); ígéretet kaptam, hogy átvesznek diploma után teljes állásba; nagy tudású, segítőkész, jófej kollégák
    Hely: Budapest, magyar kkv

    +: az alkalmazottaknak szerződésük szerint tilos a bérükről beszélniük, de ha jól értettem az elejtett célzásokat, a friss diplomás junior fejlesztőket kb. bruttó 350k-ért (~nettó 230k) veszik fel, meg valamennyi cafeteria.
    Ezen felül egy idő után lehetőség van otthonról is dolgozni néha céges notival, meg hallottam legendákat arról, hogy a cég esetleg fizet második, harmadik diplomát és egyéb továbbképzéseket, de ki tudja mi lehet az apóbetűs részben :DDD
    Nagyjából ennyi jut eszembe hirtelen.

  • stoilt

    újonc

    válasz Dr. Akula #4009 üzenetére

    "Ugyanolyan normális dolog hogy IDŐBEN elvégzi az egyetemet, és UTÁNA dolgozik, minthogy halasztgat némi gyakornokoskodás miatt. A lediplomázott kezdőt is be lehet tanítani, nemcsak a diploma nélkülit."

    Ezzel általában csak az a baj, hogy amint a kezébe kaparint az ember fia egy diplomát, egyből azt gondolja, hogy ő az atyaúristen és ide neki a nettó milliót a semmiért. Míg egy végzés közelében lévő, de még nem diplomás egyén megelégszik némi apróval meg friss kávéval, értelmi képességei és tárgyi tudása jó esetben semmivel sem kevesebb, mint egy olyannak, aki rendelkezik diplomával. Legalábbis én nem érzem úgy, hogy kevesebb lennék azoktól a csoporttársaimtól, akikkel együtt kezdtem, csak ők januárban kaptak diplomát én meg majd júniusban fogok csak, mert végigdolgoztam a félévet és 2 tárggyal megcsúsztam.

    Most ha te a cégedhez kezdő fejlesztőt keresnél, melyiket vennéd fel? Azt amelyik jóval kevesebbért dolgozik, de nem tud semmit, vagy amelyiknek van diplomája, nem tud semmit, de legalább jó sok pénzt kér?
    Vagy később, egy olyat, aki 7 félév helyett 8 alatt fejezte be a sulit, de van 1 év gyakornoki tapasztalata, vagy azt, amelyik időben diplomázott, de semmi tapasztalata nincsen?
    Persze költői a kérdés, lehet, hogy te jobban értékeled, ha valaki időben elvégzi az iskolát, de manapság a legtöbb munkáltató nem így gondolkodik a tapasztalatok alapján.

    Az meg mondjuk szerintem megint nem elhanyagolható, hogy nem mindenkit tudnak a szülei eltartani 23-24 éves koráig, amíg befejezi az egyetemet. Meg én személy szerint cikinek is éreztem, hogy anyutól kérjek pénzt sajtoskiflire, miközben tudtam, hogy otthon ő is szinte kenyéren meg vízen él azért, hogy tanulhassak. Szóval dolgozhat az ember kényszerből is, és akkor már inkább szakmában dolgozzak és ne a tescoban raklapot pakolgassak - bár igazából azt is megtettem előtte, amíg nem volt akkora tudásom, hogy szakmában helyezkedjek el. De nézzünk csak le mindenkit, aki akkora gyökér, hogy a suli mellett gyakornokoskodik és esetleg emiatt csúszik, mert akár a lábát is lógathatná, és akkor előbb diplomázna és mehetne "rendesen" dolgozni.

    Abban viszont igazad van, hogy gyakran hallani túlzó számokról és valószínűleg emiatt létezik a hozzászólásom elején említett jelenség, hogy diplomával a kezében egyből a csillagokat akarja megkapni minden fiatal.

  • stoilt

    újonc

    válasz D@ve89 #4021 üzenetére

    És a sztereotípiáknak soha nincs semmi alapjuk, igaz?

    Egyébként pedig arra alapozva írtam ezt, amit magam körül látok, mint írtam épp végzett egypár ember a csoportomból (nekem is kellett volna, aláírom), és elég nagy arccal járnak most állásbörzékre, meg járatják a szájukat, hogy nettó 250-300k alatt ők meg se mozdulnak. Lehet, hogy te nem ilyen vagy, tisztelet a kivételnek.

    És ha a munkáltató szempontjából nézed, tényleg olcsóbb egy gyakornokot alkalmazni (akik átlag bruttó 1000-1200 forintot kapnak egy óráért, ami nettó 840-1000 Ft az iskolaszövetkezetek keresztül, tehát még teljes munkaidőben is, mondjuk 20 munkanappal számolva az ~135-160k nettó egy hónapban), mint egy olyan frissdiplomást, aki pontosan ugyanannyit tud, csak kétszer annyit kér. És azért valljuk be, nem sok frissdiplomás hajlandó nettó 135-160k/hó bérért dolgozni, amivel nem is lenne baj, ha lenne használható tudásuk, nem csak vinnék a pénzt hónapokig. Ahhoz viszont nem árt, ha előtte gyakornokként szerez némi tapasztalatot fele annyi pénzért.
    Ez persze csak az én véleményem, nem kell egyetérteni :)

  • stoilt

    újonc

    válasz D@ve89 #4026 üzenetére

    Nekem egyáltalán nem fáj, csak zavaró, amikor utána majd telesírják a fórumokat, hogy XY cég mekkora sóher, meg hogy nincs is hiány az informatikusokból, mert érdekes módon őt nem veszik fel sehova.

  • stoilt

    újonc

    válasz #35193216 #4031 üzenetére

    Majd szólok azoknak, akik nekem sírnak élőben, hogy írjanak ide, hátha elhiszed, bár nem célom téged győzködni.

    Írod, hogy az általam említett 135-160k nettó az bruttó 250-300k. Szerintem meg bruttó 205-245k, ami nem mindegy. Azt is írod, hogy ez fölötte van az átlag informatikus frissdiplomások fizetésének, alá is támasztottad ez eduline-os linkkel. Írod mindezt azért, hogy megcáfold azon állításom, miszerint a legtöbb frissdiplomás, 0 gyakorlattal egyből nettó 250-300k fizetést szeretne. Oké.

    A probléma ezzel csak az, hogy én leszögeztem, hogy ezt én a környezetemben látom. Az én környezetem a BME VIK, és lehet, hogy a vidéki egyetemeken végzett és vidéken állást vállaló informatikusok megelégednek a bruttó 200-al, de mutass nekem egy olyan VIK-en végzettet, aki ennyiért hajlandó megmozdulni. Hogy ellenpéldát is mutassak: javaslom a 8. oldal alsó grafikonjának jobb szélső oszlopát tanulmányozni: [link]
    Eszerint az itt végzettek átlagos fizetése nettó 285k/hó. Arra nem találtam egyértelmű utalást, hogy ez mennyivel a diploma után van. Mielőtt megkapnám, hogy "lám csak, ezek szerint mégis megkapják a nettó 250-300 ezret a frissen végzettek", hadd mutassak rá, hogy ismétlem, nem tudni ez mennyivel diploma után van, másrészt itt kötelező a szakmai gyakorlat. Igaz csak 6 hét, de mivel ennyi időre nem sok cég vesz fel embert, mert az nettó veszteség, a legtöbb ember ott is marad a gyakorlati cégénél utolsó félévre. Az tehát nem látszik, hogy ezek közül mennyinek volt már előtte is munkája és ezáltal tapasztalata, de valószínűsítem (megint csak az alapján, amit én látok, tapasztalok), hogy majdnem mindnek. Igazolja ezt az is, hogy a 3. oldalon az alsó grafikon szerint a vikesek 32%-a, azaz majdnem a harmada végzéskor már főállásban dolgozott. Képzelheted, hogy mennyi dolgozik még olyankor diákként, akiket aztán utána átvesznek főállásba.

    Tehát általánosan elmondható az, hogy (hangsúlyozom az én környezetemben) jó sok pénzt kérnek a frissen végzettek. Ezek jó része meg is kapja, mert van már releváns tapasztalata, szóval nem 0, és a tapasztalatát bizony suli mellett, gyakornokként, kevés pénzért szerezte. Emellett általában nem hátrány, hogy BME-s a diploma (mielőtt a fejemet veszitek, ezzel nem azt állítom, hogy a többi egyetem nem lenne jó... ) illetve, hogy általában fővárosi munkahelyről van szó. A másik részük, akiknek nincs gyakorlatuk meg sírva tartják a markukat, hogy hát "bezzeg a Pisti egy százassal többet kap". Persze, mert ő már melózott 1 évet gyakornokként. Aztán ilyenkor jön a pofáraesés és a kevés pénzért dolgozás, hogy aztán lehessen később előre lépni, tehát bejárják szinte ugyan azt az utat, amit a gyakornokoskodók, csak előbb koppannak egy nagyot. Valószínűleg ők tartoznak a fenti grafikonról leolvasható nettó 175-400k szórásintervallum alsó részéhez.

    Visszatérve, hogy láttam-e emebert sírni: itt van mindjárt Drakula, aki szerint nem éri meg gyakornokoskodni, hanem időben le kell diplomázni, hogy aztán lehessen "normálisan" (értsd: több pénzért) dolgozni, aztán meg csodálkozott, hogy nettó 90-et ajánlottak neki (bár nem egészen értettem ezt, ha jól értem ez soksok éve volt, akkor meg az a 90 nem tudom mennyire volt kevés). De ha visszaolvasunk pár évet, sok ilyet találhatunk.

  • stoilt

    újonc

    válasz #35193216 #4024 üzenetére

    " 3 éve, végzés után, [...] most mondanék 250-300-at, ha állásinterjúra mennék."

    Szerintem ez teljesen reális. No de 0 tapasztalattal is elvárják sokan, csak azért mert mások esetleg kapnak ennyit valamennyi tapasztalattal a hátuk mögött.

    " legviccesebb az volt, mikor egy már végzett srácot azzal győzködtek, hogy iratkozzon be félévente 100-ért szabad bölcsészet szakra (azért az, mert az volt a legolcsóbb), és akkor jobban járnak..."

    Ez inkább már a durva, nem a vicces kategória :DDD

  • stoilt

    újonc

    válasz #35193216 #4035 üzenetére

    "Te azt írtad, telesírják a fórumokat. Ez is egy fórum, de más fórumon sem láttam még ilyesmit. Olyat igen, hogy az általad említett feléért nem kap munkát."

    Pedig biztos vagyok benne, hogy itt is olvastam ilyet. Bár lehet, hogy az általad is említett "minden jól ment, de nem hívtak vissza, pedig tuti nem a fizetéssel van gond" írások rémlenek nekem.

    "Ok, igazad van, túloztam."

    Köszönöm, végre egy olyan ember, aki képes ilyet leírni.

    "Nem, ezzel nem cáfoltam, ez egy volt az érveim között, és azt is írtam, hogy csak olvasnak statisztikákat a pályakezdők."

    Olvasnak persze, de mire mennek vele, ha ekkora eltérések vannak? Az eduline bruttó 194k-t írt átlagnak, a bme nettó 285-öt. Biztos vagyok benne, hogy ha előásnék valami origo-s, hvg-s, stb. statisztikát, megint totál más lenne benne. Ezért is jó kezdeményezés ez a fórum szerintem, csak kicsit elment már más irányba a dolog. Itt leírják az emberek a pontos specifikációt, hogy mit végeztek, mit csinálnak, milyen tapasztalatuk van, és mennyit keresnek. Nem egy semmitmondó statisztika, hogy "informatikus átlagbér bruttó 350, de jó".

    "Mondjuk nem egy ember megy kamu gyakorlatra, nyilván meg is érdemlik, de ha feltennénk, hogy mindenki legalább fél évet gyakorlaton van, akkor értelmét vesztené az, amit írsz, hiszen ez esetben már nem 0 gyakorlattal akarnak ezek az emberek túl sokat, az is lehet, hogy ekkor már az az igény reális is."

    Igen, épp ezért írtam, hogy a többség meg is kapja a magas igényének megfelelő fizetést, ezzel magyarázható a bme statisztikájában az átlag nettó 285ezer, de ők valóban dolgoztak már suli mellett szerintem. A maradék maroknyi, akik csak a kötelező 6 hetet húzták le, ők szerintem bátran nevezhetőek 0 tapasztalattal rendelkezőknek. Csak ők azt nem veszik észre, hogy hiába időben végeztek, hiába BME-s diploma, nem feltétlen kapnak majd annyit, mint egy olyan, aki gyakornokoskodott 1 évet előtte, pedig elkérnék szépen ugyanazt.

    "De ő a nettó 90 miatt sírt (jó, inflációval legyen 130, abból ítélve, hogy azt írta, akkoriban nettó 250-el dobálóztak, aki ma 400-500-al). És nem írta, hogy nem éri meg gyakornokoskodni, hanem azt írta, hogy az a normális szerinte, ha valaki, átlagos képességeket feltételezve, tanulással tölti az idejét, és nem csúszik (amivel én sem értek egyet)."

    Oké, sorry, akkor félreértettem a bánatát.

    "Én egyébként magam a csúsztak és dolgoztak tábort erősítem."

    Detto. Persze ettől még nem tartok kevesebbnek senkit, aki esetleg nem dolgozott, csak véleményem szerint a (kevés pénzért) gyakornokoskodás a karrier legalsó lépcsőfoka, amit nehéz átugrani, meg talán nem is érdemes, mégis sokan ezzel kísérleteznek, de hát ez már midnenkinek szíve joga. Ja és persze nekem sem esik jól, ha lenéznek a munkából fakadó csúszás miatt.

    [ Szerkesztve ]

  • stoilt

    újonc

    válasz Jhonny06 #4040 üzenetére

    "Akinek van egy kis esze, az nem lő sokkal fölé, hogy kb. mennyit adna neki a cég. Aki meg hülye és irreális összeget mond, azt el fogják hajtani, mi a probléma?"

    Ja és nyilván azért van ez a topik is, 4000 hozzászólással, aminek egy jó része "XY pozira jelentkeztem, szerintetek mennyit kérhetek?" típusú, mert amúgy mindenki be tudja lőni, hogy mennyit adnának neki.

    Amúgy meg leírom még egyszer - mert látom, hogy nehéz felfogni, amit írok - hogy én a saját tapasztalatomat írtam le, amit a saját ismerősi körömben látok. Lehet neked más véleményed, tapasztalhatsz mást, lehet szélesebb rálátásod, tán még igazad is lehet nagy összességében, de attól még nem változik, hogy én ezt tapasztaltam. Kicsit olyan ez mintha én Észak-Norvégiában ülve megjegyezném, hogy -20 fok van, te meg leoltasz, hogy igazából +40, csak közben kiderül, hogy te a Szaharában ülsz. Más a környezet. Nem mondtam, hogy globális probléma, azt mondtam, hogy én ezt látom.

    Egyébként sem értem mire a nagy felháborodásod, sosem volt még olyan, hogy valakinek nem egyezett valamiben a véleménye a tieddel?

  • stoilt

    újonc

    válasz D@ve89 #4068 üzenetére

    Szia,

    Jól értem, hogy a két munkahely között volt egy időszak, amíg nem dolgoztál? Azt meg szabad kérdezni, hogy miért? Kellett több idő a sulira, "pihenni" akartál, kevesellted a juttatást, területet akartál váltani - ahogy végül meg is tetted, vagy esetleg egyéb okod volt rá?

Új hozzászólás Aktív témák