A Wikipedia megölte a Rorschach-tesztet?

Tintapaca(Infobulvár) A Wikipedia – bár szócikkeinek minősége hullámzó – az internetezők milliói számára fontos információforrássá vált. Sokak szerint ez felelősséggel is jár, például – mondja e csoport – nem szabad a többség hiteles tájékoztatásának oltárán feláldozni kisebb csoportok érzékenységét vagy érdekeit.

Egy nemrég fellángolt vitában az enciklopédia szerkesztőivel pszichológusok állnak szemben. Amint a New York Times cikkéből kiderül: utóbbiaknál az verte ki a biztosítékot, hogy az angol nyelvű kiadás Rorschach-tesztről szóló szócikkébe egy közreműködő feltöltötte a Hermann Rorschach svájci pszichiáter által az 1920-as években megalkotott tíz tintapacatábla képét, mellékelve hozzájuk a páciensek által adott leggyakoribb válaszokat is.

A lélekgyógyász szakma azért háborodott fel, mert a táblák publikálása gyakorlatilag használhatatlanná teszi az eljárást a gyógyításban. Tudniillik – mint a képeket nem tartalmazó magyar szócikkben is szerepel – „a teszt eredményeit befolyásolja, hogy a páciensnek milyen ismeretei vannak a tesztről”. A Wikipedia szerkesztői viszont az online enciklopédia szellemiségére hivatkoznak, amellyel ellentétes a szabadon hozzáférhető információk elhallgatása. (Mivel a táblák több mint 90 évvel ezelőtt készültek, azokat már nem védi a szerzői jog, így szabadon felhasználhatók.)

Tény: a táblákat az interneten eddig is meg lehetett találni, ha valaki kereste őket, de nem olyan olvasott oldalakon, mint amilyen a Wikipedia. A pszichológusok szerint a szerkesztők a szakma titkait teregetik ki, mintha egy bűvész trükkjeit lepleznék le.

A képeket egyébként egy sürgősségi osztályon dolgozó orvos töltötte fel. Ő úgy véli, nem bizonyítható, hogy a táblák publikálásával értelmét veszti a teszt. A látásvizsgáló táblák is hozzáférhetők a neten – mondja –, ezeket bárki megtanulhatja kívülről, és például kaphat jogosítványt úgy, hogy nem lát jól. „Most akkor töröljük ezeket a Wikipediáról?” – teszi fel a kérdést. A Wiki-szerkesztők mindenesetre a Rorschach-táblák esetében világossá tették, nem fogják ezt megtenni.

Azóta történt

Előzmények