Az e-Hódot a nemzetközi informatikai és számítógépkészség verseny, a BEBRAS részeként tíz éve rendezi meg Magyarországon a Neumann Társaság az ELTE Informatikai Karával közösen.
A járványhelyzetre való tekintettel a verseny szervezői idén lehetővé tették azt is, hogy a tanáraik által benevezett gyerekek ne csak az iskolából, hanem otthonról is megválaszolhassák a feladatokat.
2020-ban még a járványhelyzet ellenére is a tavalyinál több, összesen 249 iskola 29 341 diákja vett részt az e-Hódon. (Tavaly 202 hazai iskola 27 702 diákja mérte össze tudását.) Idén először – külön kategóriában – tanárok is megmérethették magukat a versenyen, közel százan vállalkoztak a feladatra.
Mivel az e-Hódon nem klasszikus programozási feladatok vártak a versenyzőkre, ezért ilyen jellegű előképzettségre sem volt szükség, a megoldás strukturált és logikus gondolkodást igényelt. Az e-Hódon öt korcsoportba osztva vehettek részt diákok negyediktől tizenkettedik osztályig, egy-egy iskolai tanóra keretében, akár digitális oktatás keretében, otthonaikból is.
„A megmérettetés szervezése és lebonyolítása nagy munka, de a lelkes tanárok nélkül lehetetlen. Örömmel tölt el minket, hogy évről évre egyre többen vesznek részt a versenyen és hogy sok pozitív visszajelzést kapunk, amelyek megerősítenek minket abban, hogy szükség van ilyen jellegű, érdekes és motiváló feladatokat felvonultató kezdeményezésekre” – mondta el Pluhár Zsuzsa, az ELTE Informatika Karának tanársegédje, a Neumann Társaság Közoktatási Szakosztályának elnöke, a verseny főszervezője.
„Örömünkre szolgál, hogy a járványhelyzet közepette is le tudtuk bonyolítani az e-Hódot, sőt, online jellegéből adódóan a verseny még támogatni is tudta a hazai tanárok munkáját, hiszen egy teljes tanórára elegendő feladványt kellett megoldania az ezen induló gyerekeknek” – jegyezte meg dr. Beck György, a Neumann Társaság elnöke.
A 2020-as e-Hód szakmai támogatója a 4iG, amely többek közt a Senior korcsoport legjobban szereplő diákja számára ajánlott fel ösztöndíjat. A versenynek ugyanakkor bármely résztvevő a nyertese lehet, ha képes hibátlanul megoldani a feladatokat. A kihívást hiba nélkül teljesítő diákokat a szervezők egy személyes döntőre invitálják 2021 első felében (a pontos időpontról majd a járványhelyzet függvényében döntenek). Ezen az eseményen további extra feladatok várják őket, amelyek megoldásáért különböző jutalmakat kapnak majd.