1959. május 27.

Az MIT végleg lekapcsolja az 1949-ben üzembe helyezett Whirlwind nevű számítógépet, melyet a hidegháborús viszonyok között a légierő kérésére építettek meg, hogy a radarképeket valós időben dolgozhassák fel. Így a Whirlwind használt először valós idejű grafikus megjelenítőt, s a későbbi SAGE (Semi Automatic Ground Environment) rendszer számítógépeinek prototípusa lett.

Előzmények

  • 1955. március 8.

    A Massachusettsi Műszaki Egyetemen (MIT) Doug Ross, a fejlesztői csapat vezetője a már négy éve működő Whirlwind számítógépen bemutatja a „Director tape” nevű megoldást, az operációs rendszerek egyik ősét. E fejlesztés nagy újítása az volt, hogy a mágnesszalagról az olvasók emberi beavatkozás nélkül, előre megírt utasítássorozatokat adtak a számítógépnek.

  • 1956. január 16.

    Az Egyesült Államokban bejelentik a hidegháború által inspirált légelhárítás rendszer (Semi-Automatic Ground Environment – SAGE) létezését. A SAGE azért érdekes az informatika történetében, mivel az USA és Kanada több száz radarfigyelőjének adatait egy új, innovatív számítógépes hálózattal hangolták össze. Ezt a rendszert a következő technológiai váltásig, a Regional Operetions Control Centers (ROCC) üzembe helyezéséig használták.