Az amerikai Kereskedelmi Minisztérium korábban arra figyelmeztetett számos olyan vállalatot, amely kínai cégek beszállítója, hogy igényeljenek különleges licencet annak érdekében, hogy az esetleges jövőbeli tiltások mellett is folytathassák a partnereik kiszolgálását (az amerikai vezetés egyre nagyobb kockázatot lát abban, hogy az amerikai technológiát katonai és megfigyelési célokra használja fel a kínai kormány).
Hirdetés
A téma most aktuális lett sok amerikai és kínai vállalat számára, ugyanis több tucat kínai céget tettek tiltólistára: ezek sem kaphatnak amerikai technológiát vagy alkatrészt, nem szerződhetnek amerikai hardver- és szoftvercéggel sem.
Az Ipari és Biztonsági Iroda bejelentette, hogy 60 kínai vállalatot tett tiltólistára. A szakemberek szerint ez a Trump-kormány egyik utolsó lépése Kínával szemben, mielőtt január 20-án Joe Biden átveszi a Fehér Ház irányítását.
A tiltólistán mindenesetre immáron szerepel a DJI, a világ egyik legnagyobb dróngyártója, továbbá a SMIC, Kína legnagyobb chipgyártója. Ezek ugyanolyan korlátozások alá esnek, mint az utóbbi időben a Huawei – szakértők szerint a listára kerülés végzetes is lehet a vállalatok számára.
A DJI jelezte, elképesztően csalódott a történtek miatt, de a termékei Amerikában a jövőben is kaphatóak maradnak. A szakértők szerint azonban ezen termékek áremelésére lehet számítani, és a készletekkel is gondok lehetnek.
A SMIC is megtorpanhat a fejlesztésekben, pedig Kína erre a chipgyártóra építette volna technológiai függetlenségét. Amerika szerint azonban a SMIC kormánykapcsolatai és egyes intézkedések arra utalnak, hogy a kínai hadiipart is kiszolgálják, részben az amerikai technológiákkal.
Kína elítélte Amerika intézkedését, és azt kéri, hogy fejezzék be a külföldi cégek jogtalan elnyomását. Azt is hangoztatták, hogy az érintettek jogainak védelme érdekében megteszik majd a szükséges lépéseket. Ez a gyakorlatban célzott trösztellenes pereket és exportkorlátozásokat is jelenthet.